Chyť ma, ak to dokážeš

• Česko Chyť mě, když to dokážeš (viac)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scenár:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (viac)

Frank W. Abagnale je dnes špičkovým odborníkom, kým však dosiahol 21 rokov, pátrala po ňom polícia mnohých štátov a pre agenta FBI Carla Hanratthyo bol nočnou morou. V šestnástich rokoch sa Frank (Leonardo DiCaprio) od svojich rovesníkov veľmi nelíšil. Ale potom sa jeho rodičia rozviedli a on mal pocit, že ostal sám proti celému svetu a musí sa brániť zo všetkých síl. Robil to spôsobom, ktorý svedčí o jeho celkom mimoriadnych schopnostiach. Nielenže si vyrobil doklady a vydával sa za staršieho, ale prenikol i medzi pilotov jednej z najväčších leteckých spoločností bez toho, aby zložil akékoľvek skúšky. Sfalšovaný právnický diplom mu otvoril cestu ku kariére advokáta a nejaký čas pôsobil aj ako detský lekár. Keďže bol veľmi šikovným falšovateľom šekov, žil v luxusných hoteloch a precestoval veľký kus sveta... (STV)

Nathalie

Pro publikum mívají příběhy podle "skutečných událostí" zvláštní půvab, nadplánovou auru. Steven obrátil svůj zrak zpět a natočil zvláštní žánrový hokus-pokus, jakoby ho začala bavit skládačka, se kterou si hrál jako malý kluk. Hanks obsazený proti typu a DiCaprio jako mistr převleků si spolu hrají na kočku a na myš, jen místo myšího kožíšku vidíme pilotní/lékařský stejnokroj a dokonalé herecké manýry. Ale každá kočka se své kořisti dočká... ()

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Catch Me If You Can ,2. The Float ,3. Come Fly With Me - Frank Sinatra ,4. Recollections (The Father's Theme) ,5. The Airport Scene ,6. The Girl From Ipanema -Stan Getz & Joao Gilberto feat. Antonio Carlos Jobim ,7. Learning The Ropes ,8. Father And Son ,9. Embraceable You - Judy Garland ,10. The Flash Comics Clue ,11. Deadheading ,12. The Christmas Song - Nat King Cole ,13. A Broken Home ,14. Doctor, Lawyer, Lutheran ,15. The Look Of Love - Dusty Springfield ,16. Catch Me If You Can (Reprise and End Credits) , ()

EvilPhoEniX

Cha, zasloužím si facku, že jsem k filmu působil tak skepticky. Catch me if you can okamžitě letí do topky talky filmů. Reálné story, kvalitní herecké Duo DiCaprio vs Hanks, Spielbergův říz, solidní tempo, úsměvné situace se mi postarali o exkluzivní filmový zážitek, kde jsem byl opravdu přikovaný k židli v řetězech. Způsob jakým DiCaprio vydělával peníze a manipuloval s lidmi pohladil na srdci a šokoval. Super! 100% ()

tron

„Dve myši spadli do vedra so šľahačkou. Prvá to vzdala a utopila sa. Druhá plávala tak dlho, kým šľahačku nevyšľahala a nevyliezla von.“ Hravý a svieži Spielberg. Vážny, vtipný, vynaliezavý i smutný (a troška dlhý, v tej spoločnosti som sa cítil dobre, ale aj tak je 132 minút veľa), inšpirovaný bizarne skutočnými udalosťami, ktorým si Traja Velikáni (Spielberg, Hanks, DiCaprio) oddýchli od veľkých a vážnych projektov, ktoré mali v tej dobe rozpracované (ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, STROSKOTANEC, NEWYORSKÉ GANGY). Výsledkom je pôvabný príbeh, plný šikovných prekvapení a príjemnej „dobovej“ atmosféry. Čerešničku na torte následne dotvára skvelý výkon starostlivého otca Christophera Walkena. Hoci tomu chýba vyložený "ťah na bránku" a príbeh pôsobí občas akosi... odťažito, vôbec by som sa nečudoval, keby tento film niekto miloval. Kino Považan NMnV 2003 ()

B!shop

No na to, ze to je od Spielberga, se to od jeho jinejch filmu docela lisi. Proste natocil 140 minut dlouhej pohodovej filmecek, kterej neni nicim extra vyjimecnej, ale da se u nej hezky pobavit. Herci hrajou velmi dobre, DiCapriovi to v poho verite, Hanks mi prisel docela nevyraznej (za to muze scenar, ale jeho vtipek stal za to), ale taky pohoda, ale jednoznacne nejlepsi byl Christopher Walken, kterej svym vykonem predcil takovy machry, jako je prave Hanks. Ani na chvily jsem se nenudil, scenar je docela promakanej, vzdycky, kdyz uz to vypada, ze by to mohlo zacit nudit, tak DiCaprio da nejakej podvudek nebo vtipek, kterej to ozivi a jede se dal, ale zase na druhou stranu, z filmu jsem nebyl nak extra ohromenej. Proste takovej nadprumernej pohodovej film, kterej se obejde bez nejaky akce, prestrelek a nadavek, docela odsejpa a i kdyz je dost inteligentni, nemusi se u nej moc premyslet a nad nekterejma podvodama proste musite zasnout. ()

Oskar

Retrofilm o geniálním mladistvém podvodníkovi slibuje rozvernou krimikomedii á la 60. léta. To by se ho ale nesměl chopit Spielberg a zatlačit slibný námět do kouta vážnosti, klišé a pathosu. Já vám nevím, ale s každým dalším filmem S. S. ve mně sílí podezření, že si z nás ten člověk jednoduše dělá srandu. Naláká nás na pestrobarevný a hezky opentlený balíček, který koupíme, otevřeme a zjistíme, že je víceméně prázdný. Spielberg pak počítá utržené dolary, spokojeně si mne ruce a říká "Ha ha, zase naletěli..." ;-) Ale abych nebyl nespravedlivý - herci jsou bez výjimky výteční, stylové titulky a hudební motiv á la Henry Mancini mě taky potěšily. A scéna prvního setkání Hankse s DiCapriem v hotelovém pokoji je jednou z několika dokonalých. 60% ()

Slasher

Není větších výtek a přesto, dojem vrcholně bezpohlavní. Vezmi ty nejhvězdnější herce, vtipnou podfukářskou story, pár extra emocí pár vtípků, podej to jednoduše a jako že inteligentní, jmenuj se Spielberg, máš film co se (skoro) každýmu zavděčí. Sterilní. A možná, jak Hanks tak DiCaprio už jsou přeci jen za léta okoukaní. ()

movie

V kině jsem si připadl jak největší blb, když jsem do absolutního ticha rozesmál ve scéně, kdy si DiCaprio zkouší sako Sean Conneryho z Goldfingera a krejčí ho osloví "pane Flemingu"...Ale to je ta všeobecná kulturní nevzdělanost orientovaná směrem na západ! ()

monolog

Co si vybrat? Kriminálka, komedie, drama. Od všeho to má kousek a od ničeho dost. Film sice nemá nějaká výraznější hluchá místa, ale to jen proto, že je svým způsobem hluchej celej. Nikde mě nezaujal ani nenadchl, nikdy se mi nic nijak extrémně nelíbilo. Drahý filmařský tým (herci, režisér, hudbař, scénárista) musí za svůj plat odvézt kvalitní řemeslo a nic jinýho toto není. Řemeslo, kvalitní, ale vyšumělé. Odnikud na mě nedýchla atmosféra komediálních kriminálek třeba s Newmanem a Redfordem, nikdy jsem se ani neuchechtl, nikdy jsem si neřekl: "Kčertu, to je ale dobře vymyšlený!" Tenhle film neurazí, DiCaprio ukazuje, že není jen manekýn a Hanks už jako obvykle brumlá velice přesvědčivě. Jenže to je všechno. Nic, co by si člověk opravdu zapamatoval. ()

RHK

Dávám plné hodnocení, protože jde hned o čtyři výborné filmy v jednom. :=) * Skvělá zábava (je to značeno jako komedie), * napětí od začátku do konce (drama), * geniálního zločince chytají, ale jde to ztěžka (krimi), * tolik zážitků jako Frank já nebudu mít ani za 10 životů (dobrodružný). Pátá hvězdička * je samozřejmě za DiCapria. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8630-chyt-me-kdyz-to-dokazes-catch-me-if-you-can/videa/ ()

Boss321

Spielbergovi se povedlo natočit velice milou a příjemnou komedii o velmi vychytralém podvodníčkovi (Leonardo DiCaprio), na kterého se pověsí špičkový agent FBI (Tom Hanks). Spielberg opět potvrdil, že dokáže natočit film o čemkoli a vždy se to bude líbit. ()

Faidra

Další hrdina, co žádný hrdina není, ale vy mu stejně držíte palce, další poctivý chlápek v repertoáru Toma Hankse a další vymazlený snímek, co zpříjemní den. Všichni sice víme, že Spielberg má občas svoje, ale člověk se na něj proto nemůže zlobit. ()

pan Hnědý

Trojité espresso krimi žánru. Silně vybudovaný příběh s velkou dávkou napětí a režijního švihu Spielberga (perfektně si hlídá všechny detaily) a hereckých es Hanks a Walken. DiCaprio fantastický. Finále působivý. Soundtrack skvělý. Pokud mám chuť' na krimi žánr, padne volba mezi PULP FICTION, nebo Catch Me If You Can. ()

Jara.Cimrman.jr

"Váš syn předstíral, že je suplující kantor. Vykládal látku, zadával domácí úlohy." Pokusil jsem se přestrojit za popeláře, soukromého rolníka i za třetího náhradníka druhého zástupce topiče, ale vždy jsem byl okamžitě odhalen. Asi jsem měl hned zkusit štěstí s pilotem, JUDr.em či MUDr.em, ale na to měl koule jen Frank. Mě to s ním docela bavilo, i když podobné týpky raději natahuji na skřipci a za normálních okolností bych ho nadháněl do přátelské náruče agenta Hanrattyho. ()

H34D

Je pravdou, že Catch Me If You Can nepatří mezi Spielbergovy nijak signifikantní filmy, ale to ještě neznamená zklamání, nebo dokonce nudu. Já jsem byl naopak unešen jakousi "minimalistickou působivostí", kdy na mě nečekala žádná divácká bomba, vykonstruovaný tah na diváka, či patetický výlev, ale naopak film dokázal neustále překvapovat svými chytrými, vtipnými a hlavně neskutečně poutavými momenty. 141 minut na propracovaném scenáristickém podkladu v bezchybném režisérském podání a s vskutku provtřídními hereckými výkony hlavních tří protagonistů uteče jak voda... Nemám potřebu vstát a tleskat na celé kolo, Spielberg ve mě tentokrát vzbudil vnitřní, ale o to silnější obdiv. 10/10 ()

xxmartinxx

Příjemný snímek, který mohl být jistě lepší, ve smyslu důraznější, ale to by pak ztratil něco ze své plynulé a přirozené atmosféry. Skvělí herci. ()

dobytek

Spielberg tentokrát překvapivě nevsadil na svoje oblíbený "zbraně" (citový vydírání, haranty, potoky slz, apod.), kterejma útočí na city labilnějších diváků, a zřejmě natočil svůj nejlepší film. Nebo teda aspoň nejlepší film, kterej jsem od něho viděl. Je to první Spielbergův film, kterýmu dávám 4 hvězdičky. Troufám si teda říct, že v rukou nějakýho jinýho režiséra, kterej by to pojal spíš jako drama, z toho mohlo vzniknout ještě něco lepšího. Spielberg si prostě neodpustil nějaký ty svoje sentimentální píčoviny (jsem strašně smutnej, protože jsou vánoce a já jsem sám) nebo pokusy nacpat tam neškodnej humor vhodnej spíš do komedií, co se vysílaj v neděli odpoledne na Primě (červenej svetr v pračce s bílym prádlem), ale je tam toho snesitelný množství. Neni to žádnej zázrak, ale na Spielberga fakt slušný. To bych se možná moh zkusit kouknout i na Mnichov... ()

Melies

8 / 10 Úžas nad faktom, že Frank W. Abagnale toto všetko, alebo aspoň niečo podobné, skutočne dokázal, prehlušuje všetky výčitky na adresu tohoto filmu. Neviem ako vás, ale mňa vždy brali životné osudy podobných 'kriminálnych' živlov, ktoré si dokázali získať sympatie divákov aj napriek tomu, že stoja na opačnej strane zákona, a ktorý sa vedia vynájsť v každej situácií. Leo si svoju úlohu skutočne vychutnáva, večne mrzutý policajt Hanks je skvelý a Walken ako krachujúci podnikateľ nestrácajúci svoju hrdosť je kapitolou samou o sebe. Ďalší dôležitý prvok filmu je Spielberg a jeho vynikajúca réžia. Celkom nesúhlasím s názorom, že je to plytvanie 'spielbergovčinou', práve naopak, je to návrat k tomu žánru, ktorý je Stevovi tak blízky, k žánru, ktorý pobaví celú rodinu a hlavne deti (prečítajte si jednu z jeho biografí, tam to budete mať čierne na bielom). Takže rada na záver, odmyslite si, že to je od Spielberga, a bavte sa. A keď vám to fakt nedá, možte si hneď potom pozrieť Schindlerov zoznam, či Purpurovú farbu. Ach jo, kto umí, ten umí... ()

Skejpr

Spielberg prostě nedokáže být špatný, i když rozehrává rozvernou báchorku a mladém frackovi. Bruslení mezi vážnou a laškovnou notou funguje výborně, Hanks jako vždy bezchybný a DiCaprio zde učinil (z mého pohledu) svůj první krok k tomu, abych jej vzal na milost. ()

Shit

Steven Spielberg prostě umí, film v podstatě o ničem, ale dokáže dokonale zaujmout a udržet diváka po celý dvě a půl hodiny v pozornosti. Je to hlavně díky skvěle porpracovanému scénáři, kterej je i pěkně prokládanej vtípkama a díky většině herců kteří jsou ve většině případů skvělí, ale jednoznačně nemaj na dvojici Leonardo Di Caprio a Tom Hanks, kteří táhnou celý film a hrají víc než nadprůměrně o Di Capriovi bych spíš řek, že hraje úžasně i když neni zrovna můj oblíbenej herec. Pro mě to byl jeden z nejlepších filmů roku ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (viac)