Star Trek: Neznáme svety

• Česko Star Trek: Podivné nové světy (viac)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (viac)

Kapitán Pike, vedecký dôstojník Spock a Číslo 1 objavujú nové svety vo vesmíre na palube USS Enterprise. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Lina k tomuto seriálu (12)

Star Trek: Neznáme svety (2022)

„These are the voyages of the starship Enterprise. Its five-year mission, to explore strange new worlds...“ Anson Mount zachránil druhou řadu ST Discovery a zasloužil si tak svůj vlastní seriál. Kromě jeho samotného na tom měl ale nejspíš kus zásluhy i Colm Meaney, jeho herecký partner z Hell on Wheels. Úplně Meaneyho vidím, jak po dlouhých dnech strávených na place vypráví kolegům večer v baru historky z natáčení Nové generace a Hlubokého vesmíru devět.  V Discovery Pike zjistil, co ho čeká, takže na začátku SNW kvůli tomu přemýšlí, jestli se s takovou vyhlídkou vůbec vracet do služby. Ale vážný důvod se najde, a tak je zas zpátky na můstku, kde ho čeká pár členů ze známé sestavy. Samozřejmě Spock, nově ale taky Uhura. Tady je to ještě mladá kadetka, spíš kuře, co nemá s nejvýraznější dámou původní série kromě zpěvu a náušnic moc společného. Pozornost si rozhodně zaslouží sestra Chapelová. U barvy vlasů přešla z něžné blond na platinu a to se dá říct taky o jejím chování – zdaleka už z ní není jenom doktorova pravá ruka. I když ani předtím nebyla žádná uplakaná chudinka, tady je to víc vidět, stejně jako její city ke Spockovi. A pak tu máme ještě bezpečnostní důstojnici La'an Noonien-Singh. Její příjmení dost jasně odkazuje na Khana, který by měl být ale ještě dvanáct let u ledu. Asi nejzbytečnější novou postavou první série je Samuel Kirk. Funguje jako návnada a přispěje za celou dobu vlastně jenom pár informacemi o svém mladším bratrovi. A zdá se, že Abramsova fimová verze Star Treku ovlivnila i ten klasický svět ST víc než jenom návratem Pikea. Tak nějak si nevzpomínám, že by původní James Kirk v té době někoho provokoval. K výjimečnému porušování předpisů se pravděpodobně dostal až o dost později (třeba právě v "Času amoku" nebo v "Pátrání po Spockovi"), ale jako kadet? Aspoň podle jeho vzpomínek na spolužáka v epizodě "Dovolená" spíš ne (test Kobayashi Maru počítat nemůžeme, jemu prošel jako originální přístup k neřešitelnému problému). No a změny v časové linii na konci druhé řady Discovery se zřejmě hodí na vysvětlení všelijakých úprav. Třeba toho, že Spock se docela často schází s T´Pring, přitom o jejich vztahu nikdo z pozdější Kirkovy posádky nevěděl, dokonce ani sestra Chapelová nebo Uhura.  Dějově až na jednu dvě slabší epizody solidní práce. Potěší záběry z Vulkanu (včetně upravené scény z "Času amoku"), Gornové, Sybok a zvlášť "Rovnováha hrůzy". Nicméně by občas prospělo zrychlit tempo a celek trochu sráží dětinské chování důstojnic, slabší disciplina na můstku a kapitánovo kuchtění pro piráty. Taky Enterprise působí, že je v porovnání s tou původní uvnitř o dost větší – jen si vzpomeňte na dřívější úsporné kabiny posádky. Ale pokud se v tom nebudete babrat, můžete si SNW docela užít. Aspoň tedy první sérii, která se snaží přiblížit začátkům Star Treku.      Musím ale doplnit, že druhá už je problematičtější. S tím, jak tvůrci postrádají vlastní nápady, jim nezbývá, než upravovat to, co už tu bylo, a experimentovat s jinými žánry. Výsledek je sice zajímavý, ale občas taky opravdu dost strange. (Víc jsem tohle rozepsala v recenzi ke druhé sérii a k jednotlivým epizodám.) () (menej) (viac)

Elysejské království (2022) (S01E08)

Námět sice dvakrát nezáří originalitou (připomíná Proměnu z původního seriálu), ale aspoň je typicky trekovský.  Děj pohádky bohužel nestojí za moc, stačilo by sestříhat ji do čtvrt hodiny. Pár vtipnými kousky ji aspoň trochu oživil Hemmer a předvedli se i kostyméři. M´Benga pak podle všeho dokázal přesvědčit všechny, kdo věděli o ukládání osob do lodní paměti, aby si to nechali pro sebe. Když se totiž po pár letech McCoy zeptal, jestli může někdo přežít hodinu v transportním paprsku, dostal od Spocka odpověď: "O takové studii jsem nikdy neslyšel. Ale byl by to fascinující projekt." (Hráči z Triskelionu) ()

Season 2 (2023) (S02)

Zatímco první série si většinou držela dost slušnou pevnou laťku, druhá je samé překvapení. Scénáristé se rozhodli odvázat. Zkusili znovu použít Jamese Kirka a taky napsali pár epizod, které jsou sice vtipné, ale do klasického světa Star Treku vůbec nepatří (5., 7. a  9.). Potřebovaly by svůj vlastní seriál. Ten by se mohl jmenovat třeba "The Bridge" a určitě by zabodoval. Tady působí muzikál a prolínání s animovaným "Lower Decks" dost divně. A to není jediný problém. U filmového Star Treku z roku 2009 si tvůrci (mezi kterými byl i zde přítomný Alex Kurtzman) poctivě prošli všechny podklady a hlavně měli tolik slušnosti, že si pro svoje nápady vytvořili vlastní časovou linii. Tím se dala vysvětlit většina změn, ať už ve vnitřních prostorách lodi, v událostech nebo v chování osob. Jenže v tomhle seriálu si s tím nikdo nijak zvlášť hlavu neláme. I tady jsou stěny lodi místo původních šedých najednou světlé a kajuty několikrát větší. Z můstku v porovnání s "Klecí" skoro zmizeli muži. Oproti ostatnímu jde ale jen o detaily. Snad nejhorší změnou totiž je, že Spock přišel o své pověstné sebeovládání. Přes všechny výhrady k Discovery, tam na tak hrozné experimenty s jeho emocemi nedošlo. Jeho tajemná snoubenka T´Pring je teď už na palubě jako doma, tak jak to, že za pár let všechny překvapí, že ji vůbec má? jedině že by se ve třetí sérii plánovala hromadná ztráta paměti. Hýbe se i s některými dalšími událostmi (pro srovnání https://www.kontinuum.cz/databaze/timeline/) včetně přídavku Gornů, ale ti se aspoň vydařili a táhnou. Kirk se chová tak sebevědomě, jako kdyby byl už kapitánem, přitom je teprve poručík. Přenos na lodi se používá docela často, stejně jako přechovávání lidí v paměti transportéru. Vždycky si při takových scénách vzpomenu na epizody TOS "Den míru" a "Hráče z Triskelionu", kde to rozhodně běžné nebylo. Atd. Prostě  – čím dál víc něco jiného, než na co čekali fanoušci původního seriálu. Taky by bylo milé, kdyby Pike trávil víc času v terénu než v kuchyni. Viděla jsem Ansona Mounta v Hell on Wheels, a tak vím, že tady zatím neměl možnost ukázat celý svůj herecký rozsah. U sporáku se mu to ale podaří dost těžko, což je docela škoda. Aspoň že kromě Chapelové a Jedničky začíná být zajímavou postavou La'an. Je čím dál sympatičtější a doufejme, že to tak zůstane i ve třetí řadě. ()

Zlomený kruh (2023) (S02E01)

Zajímavý rozjezd druhého kola. Přiznám se, že hned na začátku mě pár věcí dost vyděsilo. Spock, který řeší stres (proč zrovna on?), oznámení jeho plánů s Enterprise (už zase) a nová strojní inženýrka. Naštěstí pak došlo na vcelku slušný díl, až na ten krátký výlet mimo loď. No ale co čekat, když si doktor se sestrou šlehnou dočasné véčko. (Komu to nic neříká – seriál Banda.) Spíš 70%, zaokrouhleno nahoru kvůli pěkným lokacím. ()

Ad Astra per Aspera (2023) (S02E02)

Konečně Unin soud, kde se bojuje za rovnoprávnost všech, drsní advokáti proto vymáchají ve špíně kdekoho. Sympatií si svým vystupováním moc nezískají, což je škoda zvlášť u obhájkyně, ale ono to k práci právníků vlastně patří. Trochu to vyvažuje jen zástupkyně žaloby (lehce podjatá, podobně jako kdysi ve Vojenském soudu v TOS).   Kvalitní epizoda, která snese srovnání s podobnými. Je v ní kus ducha pravého Treku a došlo i na upravenou verzi starých slavnostních uniforem. Jen tak na okraj – zas jednou mám pocit, že se vytahují nápady, které Alex Kurtzman nepoužil v Darkness. Minule to byl argument, že v případné válce bude Flotila potřebovat každého, tentokrát porušení Základní směrnice a zamyšlení nad tím, k čemu je na lodi první důstojník. Otázka na závěr – kdo dává rozkazy kapitánovi? ()

Zajtra a zajtra a zajtra (2023) (S02E03)

Vykrást tímhle způsobem "Město na pokraji věčnosti", tedy jeden z nejlepších dílů původního Star Treku - ne, ne, prosím ne! Dobře, časové agenty beru, ti mají nárok se tu objevit, koneckonců Archer to s nimi měl podobné. Přijatelná je i připomínka epizody "Carbon Creek" z druhé řady ST Enterprise (šachy, tam šlo o kulečník). Ale ten zbytek se nedá vzít jako odkazy, je to jen pokus o přeroubování, protože události v Torontu už nepatří k alternativní realitě. Druhá verze dějin je dobrá, nicméně Kirk č. 3 tady ztrácí hodně bodů z těch, co získal na konci první série. Naštěstí mu nechali aspoň trochu inteligence. Ovšem ta automobilová honička byla co? Pak zase jedno neobvyklé řešení situace, i když v TOS to samozřejmě nikdy nedošlo tak daleko. Jednoduše náhrada za osud Edith Keelerové a taky způsob, jak vytěžit co nejvíc ze zániku jedné časové linie. Jenže romantika tentokrát bohužel moc nefunguje a od toho se odvíjí i celkový dojem. Plomiková polévka musí být všude, Vulkanci asi nic jiného nevaří. Aspoň že okouzlující strojní inženýrka byla nakonec k něčemu. Zajímavá je ještě možnost zkazit budoucnost dobrým slovem, i když i z toho je cítit inspirace "Městem". A ještě k části s autem - to má být Star Trek 2009? Ten kluk měl ovšem čas naučit se řídit. Ovládání našich vozidel je sice primitivní, což dokázal už Archer, jenže ten měl v "Carpenter Street" menší výpomoc. V "Podílu z akce" (TOS) to sice šlo taky dost lehce, ale ne až tak. I to pátrání s hodinkami proběhlo moc snadno a rychle. Mimochodem, původní Kirk se Spockův vulkanský nervový stisk nikdy nenaučil, i když to zkoušeli (TOS "Sláva Omegy").  Možnost připsat v hodnocení padesát procent nemám, takže po delším rozmýšlení dávám šedesát, ale jen za La'an a kvůli odlišení od vyloženě slabých kusů. ()

Medzi požieračmi lotosov (2023) (S02E04)

Vzdálená připomínka epizody Strážci mraků, tentokrát rozvedená o kus dál a docela pěkně propracovaná. Není to film, jenom seriál, takže kulisy se dají odpustit, i když rozpočet asi zas tak mizerný nebude. Chtělo by to snad jenom trochu míň moderního shazování mužů, v rámci rovnoprávnosti se přece tak daleko chodit nemusí. Co se týče Spocka, v Kleci na Talosu IV byl mladší, ale takhle nezmatkařil. Třeba si na to scénaristé někdy vzpomenou. ()

Šaráda (2023) (S02E05)

Pár odlehčených epizod jsem v Treku viděla, ale tahle překonala všechny. Je to ještě komedie nebo už parodie? Někdo nám ukradl a vyměnil Spocka, a to nejenom precizního, téměř vždy dokonale se ovládajícího muže z TOS, ale dokonce i toho z Discovery. A ten někdo zvládl výměnu provést ještě před nehodou raketoplánu. Takže teď máme na Enterprise nejistého neurotika s obsedantně kompulzivní poruchou, co se teprve učí společenskému chování. Na Vulkanu by ho vyhodili už z mateřské školky. Nečekaným bonusem je ovšem ukázka práce filmových maskérů, no a díky šéfkuchaři Pikeovi jsme se navíc mohli seznámit s vulkanskými slavnostními pokrmy. Konečně něco jiného než polévka. Prostě fascinující.  A vůbec jde o díl plný záhad. Třeba proč je skoro sto let po Archerově Enterprise teprve čas na zkoumání měsíce ve vulkanské soustavě. Že by se tam ještě nikdo nikdy nevydal? Taky můžeme hloubat nad tím, proč Uhura později přestala používat svoje křestní jméno. Vždyť tady se spíš málem zapomíná na její příjmení. Nebo jak je možné, že si rodina T´Pring vybrala loď jako nejvhodnější místo pro rodinný obřad a kapitán je jim k tomu dobrý leda jako číšník. Proč si Pike tohle nechal líbit... Jenže když prý je na hvězdných lodích ještě vyšší teplota než ve vulkanské kuchyni. A to už i na téhle planetě je tak horko, že to lidem nesvědčí, což o pár let později potvrdil McCoy. Jednu hvězdičku jsem tu zatím ještě ničemu nedala, protože jsem si ji schovávala pro absolutní katastrofu. No, zdá se, že přišel čas a přemýšlím, jestli i to není moc. Ale asi ji nechám za šaty T´Pring a její matky, jediné, co tentokrát mělo úroveň. Ovšem pokud byl tenhle díl určený jen pro silvestrovský večer, omlouvám se mu, protože jako takový si rozhodně zaslouží plný počet. ()

Stratené v preklade (2023) (S02E06)

Konečně zas trochu návrat k normálu, díky za něj. Stačil by i bez Kirka. A když už Kurtzman vykrádá sám sebe (že to dělá, je tentokrát vidět hlavně na předělávce seznámení Kirka a Uhury v baru, které je teď naprosto korektní), mohl si s tím dát trochu víc práce. ()

Tí starí vedci (2023) (S02E07)

No, ty bláho. Nedala by se tahle série rozdělit na normální díly a ty ostatní? Mohl by z nich být další seriál, lepší než Lower Decks. Vždyť teď už je jasné, že to dočasné véčko nebyla žádná náhoda. Za doktorovým receptem č.12 je určitě Jack Quaid. ()

Podpriestorová rapsódia (2023) (S02E09)

Někdo si řekl, že v muzikálech je teď moc malá konkurence a že by se dalo získat nějaké ocenění i v téhle kategorii. Ano! Nazpívané je to nečekaně dobře. I většina textů měla něco do sebe. Škoda, že se tahle část rovnou nenatočila jako film, kde by se dalo pořádně se odvázat i s tanečními scénami. Jen kdyby to ale šlo bez názvu Star Trek, protože "kvantové pole neurčitosti" je sakra laciná výmluva, zvlášť pro velké finále. Ty dvě hvězdy jsou za výkon herců.     P.S. k recenzi, kterou napsal cyphercz: La’an zatím nikdo neřekl, že Kirk si svoje milenky nenechává. Pokud vztah výjimečně myslí vážně, tím hůř, protože to pak, jak víme, s těmi dámami (případně s jejich dětmi) dopadá velice špatně. ()

Hegemónia (2023) (S02E10)

Aspoň že v závěru už jsme zase zpátky na trase. Ne, že by to bylo úplně dokonalé, ale díky za návrat do normální dimenze. Vy, co nepatříte k základním postavám, si do příště rozmyslete, jestli vás sežerou Gornové. A když přežije na celé lodi jen jeden člověk, logicky to musí být Chapelová. Jinak naprosto souhlasím s tím, co tu napsal Martrix. Jestli se tu chystá restart s Kirkem - Anson Mount je dobrý herec a tenhle seriál táhne, pokud mu scénáristé vyloženě nepodrážejí nohy. Totéž uměl i William Shatner, kterému stál navíc po boku Leonard Nimoy. Paul Wesley má sice už taky něco za sebou, ale že by se hodil právě sem, s tím, co zatím předvedl... No uvidíme. ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (viac)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (viac)