THE CAGE je první pilotní díl seriálu Star Trek. Jde o první a zároveň jediné dobrodružství kapitána Christophera Pika (Jeffrey Hunter), který byl následně nahrazen kapitánem Kirkem. Hvězdná loď Enterprise zachytí nouzové volání ztroskotané lodi. Při pátrání po trosečnících však kapitán Pike padne do pasti bytostem s ohromnými telepatickými schopnostmi a Hrozí mu, že zůstane navždy uvězněn v kleci. (lord_styx)

BMAJTZ

Dalo by se rici Pilot slavneho sci fi serialu Star Trek. Jako takovy si stoji velice dobre, precijenom jsme v roku 1966 a televize se urcite nehrnuly prilis investovat do takhle nejisteho projektu. Tenhle pilot je taky zajimavy tim, ze se v nem nevyskytuje jeste kapitan James T. Kirk, ale Christopher Pike. Vlastnici si totiz nechali pustit tento pilot a ac se jim libil prisel jim prilis vedecky, tak se rozhodli to vzit odznova, vymenit celou posadku a udelat serial poutavejsi. Tolik k historii Star Treku a ted k samotnemu dilu. Pribeh je opravdu pomerne slozity a na tehdejsi dobu mohl pusobit prilis vedecky a nepoutave. S tim nelze nez souhlasit, presto se autori s tematem docela slusne ztotoznili a patrne je to, ze ze svych moznosti vyzdimali opravdove maximum. Pro me jako zacatek jednoho neuveritelneho dobrodruzstvi jde o dobry pilot. ()

SoolenJV

Klasický, hodně naivní (ale to s tím souvisí) pilotní film k jednomu z nejslavnějších seriálů všech dob. Zajímavý nápad se vzpomínkami a fůra dalších na dnešní dobu trochu směšných nápadů (jakýsi barbarský válečník apod.). Ale pořád je to sci-fi klasika a jeden z úhelných kamenů televizní vědecké fantastiky. ()

kinej

Pilotní díl Star Treku je asi hlavně pro ty nějvěrnější fanoušky, neutrálnímu divákovi nemá The Cage moc co nabídnout. Největším problémem je, že film působí strašně lacině. Všechny kulisy a kostýmy jako by byly vyhrabány ze skladišť filmových ateliérů po tom co si své již odsloužily v jiných filmech. Navíc mentální kamufláž není zrovna nejatraktivnjěším tématem. Cítím z toho snahu ukazovat co nejvíce sci-fi, za použití těch nejlacinějších prostředků Na druhou stranu je celé to zpracování poměrně roztomile naviní. ()

honajz

Ani se nedivím, že tenhle pilot diváci poprvé uviděli až po dvaceti letech jako raritu. Chybí tomu totiž veškeré startrekovské atributy, i když příběh samotný má určitý potenciál výpovědi. Ale premisy jsou žel tak vágně nahozené, že netušíme, oč vlastně těm podzemšťankám skutečně jde, a možná to netuší ani ony samy. ()

DocBrown

Když ČT začínala uvádět Star Trek a začala tímle, tak jsem poněkud nechápal o co jde. To mi došlo až za týden, ale byl jsem spokojený. Docela by mě zajímalo, co nakonec vedlo producenty Star Treku k vybrání posádky z druhého pilotu Where No Man Has Gone Before, tedy Kirka a spol. Historie ukázala, že to bylo správné rozhodnutí, ale samotný děj a myšlenka téhle epizody je o dost lepší než druhého pilotu. Možná to bylo Kirkovo tajtrdlíkování a roztrhnutá uniforma oproti dost chladnému Pikeovi. Tenhle pilot má oproti tomu druhému doktora (McCoy přišel později) a tady "Number one", jehož pozice z TOS úplně vypadla a vrátila se až v TNG (Riker). Spock tu ještě není úplně jak ho známe (legendární úsměv když prochází kolem květin) a jeho rasa tu tuším není vůbec zmíněna. Tvůrcům se nakonec přece jen zdálo škoda tuhle posádku "space vehicle - vesmírného vozidla" Enterprise vymazat z historie a sestříhali jí do dílu Menagerie. Představitel Pikea zemřel velmi brzo a nikdy by tak býval nemohl hrát v pozdějších filmech. ()

• Lloyd Bridges byl osloven, aby hrál kapitána Pika, ale odmítl s obavami, aby sci-fi žánr nepoškodil jeho kariéru. (Chatterer)
  • V související dvojepizodě "Zvěřinec", odehrávající se po 13 letech, se kapitán Pike (Jeffrey Hunter) vrací na planetu Talos IV, aby zde po nehodě, která ho zmrzačila, klidně dožil v iluzi zdraví. Epizoda je složena převážně ze záběrů pilotního dílu "Klec". V nových záběrech byl Jeffrey Hunter v roli kapitána Pikea nahrazen hercem Sean Kenney. (Doctorow)
  • V tomto pilotním filmu se objevuje termín hyperpohon, v originále „hyperdrive“, který byl později nahrazen známým termínem warp pohon. Hyperpohon následně proslavily filmy ze série Star Wars. (mirliflore)