Veliteľku Unu postavia pred vojenský súd a hrozí jej väzenie a prepustenie zo služby. (SkyShowtime)

cyphercz

Když jsem viděl ukázku na tuto epizodu, tak jsem očekával dementní dialogy a moralizování jaké známe ze Star Trek Discovery, naštěstí se toto nekonalo a dostali jsme sympatický díl, který měl hlavu a patu a zejména dobré a uvěřitelné rozuzlení, tak to má být. Neřekl bych, že je to lepší drama než epizody jako The Measure of a Man či The Drumhead, v rámci Kurtzman Treku však velmi povedená epizoda. Opravdu doufám, že zbytek druhé řady se ponese v duchu této epizody a ne toho garbage, který jsme mohli vidět v díle prvním. 75% ()

Martrix

Tvůrcům se povedl husarský kousek. Žádná cesta vesmírem, žádní krvežízniví emzáci...a přesto napínavá a kvalitní epizoda. Sledujeme velmi slušně napsaný soudní proces, který se netýká jen Uny, ale týká se segregace obecně. Nicméně neděste se, je to solidně a chytře zakomponováno do děje. Nejde o další hyperkorektní výblitek na sílu. Naopak. Je v tom velký kus Star Trek filozofie. Tvůrci ji asi poprvé přesně a nahlas definovali. Vzdali tak poctu celému seriálu. Tentokrát se sice nikam neletělo, ale zato se sestoupilo do hlubin porozumění, přátelství a ideálů. ()

Elerrina

Soudní konverzační pseudodrama přeplněné přesně těmi hlubokomyslnými a srdceryvnými projevy, které se daly očekávat. Plus jakési náznaky podzápletek s hledáním udavače (to odhalení bylo fakt bomba) a s možným obviněním kapitána ze spiknutí (které jediné mělo dramatický potenciál, ale prakticky okamžitě vyšumělo do ztracena). Kdyby se to vešlo do 30 minut, bylo by to možná fajn, ale v téhle stopáži je to dokonale ubíjející. ()

Lina

Konečně Unin soud, kde se bojuje za rovnoprávnost všech, drsní advokáti proto vymáchají ve špíně kdekoho. Sympatií si svým vystupováním moc nezískají, což je škoda zvlášť u obhájkyně, ale ono to k práci právníků vlastně patří. Trochu to vyvažuje jen zástupkyně žaloby (lehce podjatá, podobně jako kdysi ve Vojenském soudu v TOS).   Kvalitní epizoda, která snese srovnání s podobnými. Je v ní kus ducha pravého Treku a došlo i na upravenou verzi starých slavnostních uniforem. Jen tak na okraj – zas jednou mám pocit, že se vytahují nápady, které Alex Kurtzman nepoužil v Darkness. Minule to byl argument, že v případné válce bude Flotila potřebovat každého, tentokrát porušení Základní směrnice a zamyšlení nad tím, k čemu je na lodi první důstojník. Otázka na závěr – kdo dává rozkazy kapitánovi? ()

Praxis

Ne, doopravdy se nekoná hyperkorektní podívaná, aby se všichni lidé všech pohlaví měli rádi, ale koná se neskutečně napínavá soudní epizoda, která nám ukazuje, proč je Star Trek takový fenomén už šedesát let. Ke všem postavám už máme solidní pouto a tak se na konci dostalo prvotřídní rozuzlení. No a příští epizodu už bych chtěl nějakou nenáročnou podívanou, která se za 50 minut uzavře. ()