Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

Sopholojong

POZOR, CITAT NA VLASTNE RIZIKO - SPOILERY! Nie vysoka skola, ale doktorantsko-docentska praca scenaristiky. Ani Hitchcock s De Palmom by toto "neskumstovali" lepsie v ich najlepsich rokoch. Dovtipna praca s "covidackym strasiakom" (Ethan s tym jeho sprejovanim vladne!), excelentne kostymy, Heinrichsova majstrovska vyprava (futuristicky interier "cibule"- auto na streche pobavilo), presny strih a Rianova perfekcionisticka, este sebavedomejsia rezia ako tri roky dozadu v "starcovom" sidle. Samostatnou, najdolezitejsou zlozkou je ten "najdivnejsi" herecky ansambl, aky som mal tu cest v pohyblivych obrazkoch vidiet. Vychcany slaboch Norton, online "rhino" Bautista, naivna Hudsonka, pomstychtiva Monae, upozadeny Odom, sukadelicka buchta Cline a vyhlaseny detektiv Benoit Blanc vo fenomenalnom prevedeni Craiga. Mam vyrazeny dych ako sa ten herec dokazal vymanit zo skatulky "007" a tu svoju rolu od minula upgraduje este o level vyssie. Ach ten debilne nakazlivy, charizmaticky prizvuk... Hned by som mu supol nominaciu na plesouna. No a na zaver samotny pribeh, ktory si excelentne vytiera rit so vsetkymi starymi, ci novymi Poirotmi (vratane branaghoviek). Uz ked viete, ze "viete", tak vas Rian uplne odrbe dalsou zaujimavou vrstvou (twistom) a v zavere po podani "drinku" Janelle nastane ta naj-master-class filmarcina s pulzujucimi mini-twistami (rozbijanie skiel, "Hydrogen", auto, Mona Lisa, ikonicke zapalenie cigary  Craigom - tu som si az zakrical "Yeeeeees"), ktorej som nepricetne poslednych 10 minut tlieskal v stoji a mal zimomriavky az za usami. TOP 3 najlepsich filmov roku (spolu s Batmanom a druhym Top Gunom - este som nevidel "modrakov") a este si to "kuknem" minimalne trikrat aj s vedomim, ze uz viem. Ale taaaaa majstrovska filmarcina! ()

Woitisek

Tak se nám tu vrací Daniel Craig jako detektiv Blanc, aby vyřešil další spletitou záhadu a je to opět nářez! Znovu jako u původního dílu Knives Out z roku 2019 nám Rian Johnson předkládá slušnou detektivní záležitost s prvky komedie. Naše skupinka s velmi pestrým obsazením se tu sejde na ostrově, kde pro ně připravený původní plán nabere úplně jiné obrátky. Ač se tu stanou jisté události či zvraty, jež jsou lehce předvídatelné, tak jsem schopen je všechny přehlédnout díky těm větším a ději jako celku, protože je to prostě super. Ani na chvilku jsem se nenudil a tohle pokračování funguje po vzoru dílu prvního velmi dobře. I tak bych avšak neřekl, že se to vyrovná stoprocentně prvnímu dílu, tudíž si to zaslouží kapánek horší hodnocení. Navzdory tomu se ale určitě nejedná o nic špatného a tato značka má prostě do budoucna obrovský potenciál a už se těším na další případ detektiva Blanca. ()

Thalin

Ze začátku jsem měla chvíli nutkání to vyloženě vypnout. Nádech skvělé detektivky, která člověka držela od první minuty, jako v prvním díle, jsem v tom hledala marně. A postavy mi přišly hloupé a ploché a místy zbytečně protivně otravné, což narušovalo děj. I samotný detektiv mi tu přišel nejdřív jako trouba. Rozjelo se to vlastně až zhruba po čtyřiceti minutách chvíli před vraždou. Teprve pak mě to vážně chytilo a jak se děj posouval dál a vyplouvaly na povrch další a další zvraty, tak mě to vážně bavilo a byla jsem zvědavá na rozuzlení. Bohužel ten konec tomu nedostál. Čekala jsem něco trošku dramatičtějšího než "Je to vůl" a ty plky kolem a tu ohňovou show a to rádoby zadostiučinění. Nebylo to prostě ono. Za mě je to tak na tři a půl hvězdy, jednička byla zkrátka lepší, s vychytanější atmosférou i postavami. ()

LadyLokiLili

Pokračování Knives Out konečně venku ! Nemohla jsem se dočkat a naštěstí jsem nebyla zklamaná. Měla jsem vysoké očekávání, protože první díl byl pro mě bez výhradně skvělý.  Film skvěle naplňoval vše co měl, mysteriózní zápletka byla až do poslední chvíle zcela neočekávaná a takový ten nenásilný humor, který se objevil už v prvním díle opět skvěle dokreslil atmosféru.  Pokud ale čekáte čistě napínavou kriminalku, tak vás asi zklamu…  Ale pokud znáte první díl, a víte co očekávat, tak se vám rozhodně bude líbit i jeho volné pokračování.  Herecké výkony ani nemusím komentovat, skvělé obsazení také plně naplnilo očekávání. Nemám absolutně co vytknout. ()

funkyman

ano je to zbytocne nacancane, dlhe a prekombinovane-ale herci su top, zabava ostala z prveho dejstva a v ramci zanru super..co uz dnes clovek moze dostat viac... ()

CheeseFigure

Jednotka ma bavila a preto som sa tešil na dvojku. Je to iné, ale stále dobré. Detektív Benoit Blanc dostáva viacej priestoru a priznám sa, že ma zo začiatku jeho správanie zaskočilo. Či už išlo o takmer až detinské nadšenie z ostrova, alebo reakciu pri večeri na cenu pre víťaza vyšetrovania vraždy. Rýchlo som si ale zvykol. Čo sa týka prípadu, ten je taký, aký by mal byť. Detaily pekne do seba zapadajú a koniec ma potešil. Páči sa mi ako si to pohráva s prvkami detektíviek Agathy Christie a z niektorých si robí srandu. Tiež sa mi páči ako tvorcovia reagujú na posledné roky, či už ide o covid začiatok, alebo niektoré postavy, v ktorých môžeme spoznať reálny predobraz. Zhrniem to a napíšem, že Glass Onion: A Knives Out Mystery ma potešil rovnako, ako sa to pred rokmi podarilo jednotke. ()

Muffino

Tak tohle byla "tvrdá" kombucha! Dvojka je jen chudou sestrou jedničky, ale přesto má zajímavé prvky jako humor, vztahy, absurdity (rozmařilost miliardáře nebo opakovaně se zavírající sklo chránící Monu) a jakousi troskovitost úplně všech postav (včetně anonymního zhulence) kromě sestry oběti. Naopak chování hlavního detektiva sklouzává až na úroveň inspektora Clouseaua, což mne osobně na Dana nesedí. Tvůrci se však vcelku zdařile vymanili ze stereotypu detektivek "uzavřené skupiny na odlehlém místě". Za některé české titulky na Netflixu by překladatel zasloužil "tvrdou" piña coladu. ()

Jurcekk

Pripadalo mi to ako priemerný  Ritchie... Možno keby ma nepalila žáha... slušný kasting... Najlepšie bola lokácia. Žeby hviezdu za lokáciu??? Jurcekk pozerali ste to na Štefana... Andrejka vydržala asi pol hodinu. Aj si uvažoval že to prepnúť na fucik...ale tá záha...Už si na tom tak že si dlhšiu ako trojriadkovú recenziu od susedov ani neprečítaš. Leda že by ju napísal verbal ... ()

Donfontom1

Ne tak dobré jako "Blancova premiéra", ale stále dost dobré na to, aby si tento film zasloužil pozornost. Ke konci už tomu trochu prokluzoval řemen, ale cíle bylo dosaženo. Ty čtyři hvězdy jsou zasloužené. ()

Updated_Cake

Zajímavý kousek. Nutno říct, že jsem byl na pochybách po 1. díle, jestli si tenhle díl zaslouží 4 nebo 5 hvězdiček, jelikož je to mírně slabší než předchůdce. Ale to nic nemění na skvělém příběhu a postavách. Styl prostředí se tu vlastně opakoval z 1. dílu, uzavřená scéna na nějakém místě činu, kde se vlastně polovina věcí ani nestala. Flashbacky a domněnky pak posunou diváka k dalšímu zážitku, protože člověk si u tohohle typu snímků chce prostě klást otázky jako "Proč? Kdo? Jak?" a film mu 50x zamíchá hlavu a důkazy. Taktéž se z 1. filmu opakuje styl motivu: mají ho všichni. A to je asi jeden z důvodů, proč jsou ty filmy tak dobré a záživné, protože se nehledá jehla v kupce sena ale seno v kupce jehel. Hledají se právě lidé, co nemají s tou vraždou nic společného, i když část viny nakonec stejně nese každý, protože k dané situaci nějak přispěl. Jakožto milovník detektivek, co viděl už hromady klišé a kopírování, jsem si tohle užil. Neříkám, že to je to nejlepší pod sluncem, ale rozhodně to stojí za ten čas a je to zábavné. ()

nudlis

Výborně napsaná a natočená detektivka a ve výsledku výborná zábava. Ano, má to svoje mušky, ale fakt jen mušky. A Duke mile překvapil, když věděl protonový číslo stříbra :-)) ()

Polux

8/10 | Johnson, po nepopulární osmé epizodě SW některými "fanoušky" doslova nenáviděn a vybaven nelichotivou přezdívkou "Ruin", si před pár lety napravil pověst prvním dílem této úspěšné detektivní série a po parádní jedničce a odkupu celé značky Netflixem za neskutečnou finanční sumu s vidinou přípravy hned dvojice pokračování to u aktuální dvojky naštěstí opět dokázal a divákům servíruje podobně stylovou a zábavnou záležitost z ranku "whodunnit" žánrovek, jako tomu bylo minule. Úspěšný recept, který vycházel z klasik daného žánru (Poirot a spol.) a zároveň jim vzdával poctu, u původního filmu zafungoval na výbornou a nebylo tak třeba na něm příliš věcí zásadnějším způsobem měnit. Johnson tudíž v pokračování znovu rozehrává vydařenou hru s žánrem, se svými postavami a především s diváky. | Ústřední zápletka opět připomene dobrodružství nejmenovaného puntičkářského detektiva, zde konkrétně v Evil Under the Sun. Opět je na scéně partička několika okamžitě zapamatovatelných a tu více, tu méně výstředních postav nejrůznějšího sociálního postavení a povahového zakotvení, které spojuje jak na povrchu vzájemná náklonost, tak pod povrchem rivalita a nevraživost, jen rodinné vazby z předchozího filmu byly tentokrát vyměněny za vazby přátelské. Každá z nich má nějaké nepěkné tajemství (některé jich mají hned několik:-)), každá z nich má proto motiv a každé z nich se dříve nebo později naskytne příležitost svůj problém jednou provždy, pro dotyčného jedince ošklivým způsobem, vyřešit. A proti nim stojí, alespoň podle Googlu:-), nejlepší detektiv na světě (což Johnson názorně předvádí vtipnou vsuvkou, ve které odhalí celý plán a pointu detektivní minihry ještě před tím, než vůbec začne). Hřiště je tudíž připraveno, pravidla jsou předem jasná (pachatelem může být kdokoliv, byť vypadá sebenevinněji a sebenenápadněji) a oblíbená hra na "kdo to udělal a proč" s divákem může začít. | Dějová linka je tentokrát ve své podstatě značně jednoduchá (na rozdíl od předchozího případu, který byl možná až příliš komplikovaný a oba filmy tak vůči sobě stojí v protikladu dvou odlišných vypravěčských přístupů) a samotné detektivní pátrání a postupné odhalování jednotlivých důkazů a stop se při tomto vyšetřování příliš nekoná (celou dobu se totiž hraje jen o jeden usvědčující předmět), jelikož vlastní výstavba děje je založena téměř výhradně jen na tradičním prvku nespolehlivého vypravěče a současně se Johnson spoléhá na populární techniku nechronologického vyprávění. Díky tomu se struktura filmu podobá jeho názvu a "cibulový" scénář postupně odhaluje divákům jednu vrstvu příběhu za druhou v rámci vydatných retrospektivních sekvencí, kterými vyvstanou nové a zásadní skutečnosti, aby až v úplném závěru nadstandardní stopáže odhalil jádro celého případu a viníka. | Tedy alespoň teoreticky, protože hlavní postava identitu pachatele zná prakticky od začátku příběhu, jelikož zná povahu usvědčujícího předmětu (pochopitelně oproti divákovi) a jde jen o to, pachatele se zmíněným předmětem (po jeho znovuzískání) konfrontovat. Jakmile je povaha předmětu odhalena také divákovi, což se stane někdy v polovině filmu, je vcelku jasné, kdo je oním pachatelem všeho zlého. V tomto ohledu bohužel nemá Johnson připraveno další mystifikační eso v rukávu a usvědčeným viníkem se ukáže být skutečně daná postava, přitom by stačilo před diváky zatajit podstatu předmětu až do samotného finále (ve stylu motivem je informace ukrytá v obálce, ale není známo, o jakou informaci se přesně jedná). | Naštěstí přímočarost vyprávění Johnson divákům vynahrazuje jinými vlastnostmi filmu. Několik pěkných kamerových jízd, slušný OST, nebo střihová skladba pomocí rozděleného obrazu pro souběžně probíhající děj dělá ze dvojky stejně stylovou podívanou, jako tomu bylo v případě jedničky. Navrch Johnson přidává opravdu vtipné momenty (epizoda Bautista vs dominantní matka v úvodu filmu je naprosto skvělá, stejně tak poučka o hrubé síle, která vždy vítězí, aplikovaná na doručený mystery box:-)) a nespočet popkulturních referencí na kdeco a kdekoho (jsem zvědavý, zda v ději zmínění Renner a Leto (nebo Glass pro OST:-)) nekývnou Johnsonovi na účast v připravované trojce:-)), které dosahuje takového množství, že jde ze strany diváka pomalu hádat, jakou narážku pronese libovolná z postav právě teď a jakou za dalších pět minut. Nově také divák nahlédne do (velice zajímavého) soukromí hlavní postavy a dokonce se seznámí s ostatními členy detektivovy domácnosti, plus se dočká rovněž povedeného obsazení a očekávatelného stejnojmenného songu od Beatles pod závěrečnými titulky. | Casting novinky sice na papíře není zdaleka tak silný jako minule, ale to vůbec nevadí, protože v řadách hereckého osazenstva není nikdo, jehož výkon by zaostával, v některých případech právě naopak. Mezi takové případy rozhodně patří zejména Craig v titulní roli, který se v postavě svérázného detektiva s rozverným přízvukem vyloženě našel a je stejně skvělý jako v jedničce (obecně je moc dobře, že po bondovské fázi své kariéry zakotvil v jiné silné sérii). Rovněž Bautista tady ztvárnil další extra zábavnou postavu a je nutno uznat, že z největších hromotluků v Hollywoodu (Bautista, Johnson, Momoa) si už pár let vybírá s přehledem nejzajímavější role a po herecké stránce je dokáže bez větších problémů ustát. Norton zde předvádí další variaci na postavy, na které má patent prakticky od svého debutu v Primal Fear, tj. na první pohled okouzlující a přátelské a na ten druhý (a každý následující:-)) morálně pochybné, nebo vykonanými skutky rovnou zavrženíhodné figury. Zdejší účinkování Hudson jako mentálně poněkud jednodušší bývalé supermodelky, nově mentálně poněkud jednodušší podnikatelky:-), se taktéž náramně vydařilo a Johnson si pro ni připravil hned několik povedených "Dumb & Dumber" scén. Velkou pochvalu si bezesporu zaslouží i Monáe, která neměla ve filmu zrovna jednoduchou pozici (tím, že musela odehrát a vzájemně od sebe odlišit hned dvě, svou povahou i vzhledem rozdílné, postavy najednou), ale zvládla ji na výbornou a v neposlední řadě potěšila mnohonásobná cameo vystoupení (vedou nepochybně pánové Hawke a Grant). | Úvod je malinko zdlouhavý, stopáž je možná až moc velkorysá a zkrátit film by zajisté šlo (i když ani originál nebyl nijak výrazněji časově úspornější), příběh není tak sofistikovaný jako minule (což byl ovšem tvůrčí záměr) a s počty pomrknutí na diváka v podobě všudypřítomných odkazů by se také mohlo trochu šetřit (třeba zakomponování pandemie do děje bylo takové zvláštní), ale podstatné je, že uspokojení ze sledování se v mém případě dostavilo a těším se na trojku, takže úkol byl ze strany tvůrců splněn. Těžko soudit, zda stál odkup celé značky Netflixu za to, statistikami sledovanosti se totiž ne vždy pochlubí, ovšem divákům určitě ano, jelikož dvojka je vynikající žánrovka, která nedělá jedničce žádnou ostudu a navnadí na nasmlouvané pokračování (přičemž předpokládám, že po trojce budou následovat další díly, protože životaschopnost série byla tímto filmem více než potvrzena). | PeZet () (menej) (viac)

66pepo66

Prvá časť mala svoje jedinečné kúzlo, ale musím uznať, že ani druhá časť sa nemá začo hanbiť. Alebo presnejšie, Rian Johnson sa nemá začo hanbiť, práve naopak. Dobrá réžia, veľmi dobrý scenár a k tomu herecké obsadenie, ktoré si to maže všetko ako maslo na chlieb. Veľmi vydarené a nepohrdol by som ani tretím dielom. I keď, netuším ako by musel vyzerať, aby dokázal diváka uchvátiť aj po jednotke a dvojke. Ale snáď Rian nejakú predstavu už má. 5* ()

milbelQ odpad!

Neviem posúdiť, jedničku som nevidel ale prvých 5 minút v celku fajn. Doručené záhadné v krabice, hádanka vylúštená a potom nasleduje 40 minútová totálna nuda, keďže som zaspal dopozeral som na druhý deň. Rian Johanson sa asi inšpiroval detektívkami  Arthur Conan Doyle alebo Agatha Christie keď stvoril detektíva Benoit Blanc ( Daniel Craig ) Nápadne používanie detektívnej logiky Poirota  / ešteže nespomenul šedú kôru mozgovú / a Holmesa  / super Blanc nehral na husle / ale to sa mu nepodarilo. Brácho Nathan Johnson to s hudbou tiež prepískol chcel cez ušné bubienky docieliť záhadno deja, celé sa to akosi pokakalo. Výstrel Mílesa ( Edvard Norton ) asi z 20 metrov na Monáe - najskôr som predpokladal, že akože zasiahne odraz v skle, veď tak sa to robí v klišé detektívkach ale oni to dotiahli na ešte väčšiu sprostosť, guľku zastavil notes a odhliadnuc od toho, že s tak malou pukačkou sa trafiť na 20 metrov aj do dverí je super. Film sa natáčal po pandémii a všetci mali asi Covidom zatemnené mozgy ?  Predpokladám, že suchoty na účtoch hereckých hviezd ich donútili hrať a preto vznikla táto bičovina ? Veď ono taký bohémsky život niečo stojí. Prečo som dal hodnotenie ODPAD ? Od hereckého obsadenia by som čakal viac ()

babuška

v českých rádoby mediích čtu, agáta, hovno, propuštěný 007 a k němu dnešní klasika, komunita blkbascq, nevím jak se to píše ale vím, že chce uznat, takhle vzít smrt na nilu a vlastně vše  podobné, podepřít kolekcí dnešních padouchů takže 3 a víc ani hovno a to jen za ten výbůch ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů