Stalo se to jedné noci v kalifornském přístavu San Pedro, kde byla zmasakrována posádka argentinské pašerácké lodi. Stop pro policii zůstalo proklatě málo: loď vyletěla do povětří a z dvaceti sedmi mužů tu přežili jen dva: kulhavý pouliční zlodějíček Verbal a jeden z členů posádky umírající v nemocnici na popáleniny a blouznící v maďarštině. Začalo to ovšem mnohem dřív - newyorská policie je možná zkorumpovaná, ale není hloupá, a tak už nějakou dobu prověřovala skupinku podezřelých, těch mužů zločinu, kteří jsou vždycky první na ráně. Byli to prohnaný elegán Keaton, horkokrevný McManus, drzý Hockney, nevyzpytatelný Fenster a bezvýznamný Verbal. Policie je podrobila důkladnému výslechu, ale s každou novou informací se pátrání jen zkomplikovalo. Podezřelé spojuje série zločinů v New Yorku, ale kde jsou ukradené smaragdy? (oficiálny text distribútora)

Laxik

Kdo je Keyser Soze? Tohle je výborný film, další prvotřídní kriminálka, v níž hraje prim mistr Kevin Spacey, tentokrát jako mrzák-zlodějíček. Ohromná záležitost, hltal jsem to jedním dechem, úžasná kamera, suproví herci a dokonalé herecké výkony, to vše podbarvené hudbou, která sice není geniální, rozhodně se sem ale hodí. Těžké říct, jestli je to lepší nebo horší, než L.A. Přísně tajné, ale asi se přikláním na stranu filmu, ve kterém hrál Russel Crowe.*** SPOILER*** Neustále přicházela a odcházela myšlenka, že je hlavním padouchem právě Spacey, po odhalení jména Soze pak, že je jím právě on, údajný chromajzlík, který nemá rád zabíjení. Ale to, že je mnohem chytřejší, než ta banda policajtů v místnosti mi bylo jasné hned od prvního záběru. ()

Praxis

Zbytečně moc kecání a onen šokující konec mě teda asi trochu překvapil, ale ne že bych to po těch dějových zvratech asi nečekal. Příběh dost nuda, Spacey je sice super, ale jeho herectví jsem mu příliš nežral. A ten největší trik? Ďábel předvedl, že neexistuje, ale Singer mě teda nepřesvědčil. Pro mě stále zůstávají X-Meni jeho majstrštikem. 55% ()

golfoxovox1

Keyser Soze! ... Napínavý, inteligentní film s vynikajícím scénářem, plný logických flashbacků, výborných hereckých výkonů a vynikajícího střihu a hudby. Je celkem známé, že u filmů B. Singera dělá střih i hudbu John Ottman a to považuji za hodně důležité, neboť pak může vytvořit přesné a dokonalé sekvence, viz poslední dvacetiminutovka. Hlavní téma z mého pohledu zní orchestrací hodně goldsmithovsky a jsem za to rád :-) Musíte vidět, jasných pět hvězd :-) ()

MikO_NR_1909

Tento psychologický triler či psycho krimi je jedným z najoriginálnejších filmov svojho druhu. Dokonalý scenár, dokonalé herecké výkony, poctivá réžia, nenormálne ultra smiešne nízky rozpočet (na takýto veľkolepý film), knokautový koniec. Po prvom vzhliadnutí nemôžete všetko vstrebať (čím si film získava životnosti), ale pocit geniality (z filmu), dozaista budete zdielať. Možno nie je vizuálne najúchvatnejší, ale to mu nebudem zazlievať. ()

Redlum

Perfektne natocena detektivni hricka. Kdybych netusil, ze "trademarkem" tohoto filmu je pointa, mozna bych na ten zaver neprisel. Takhle jsem mel celou dobu tak nejak vsugerovanou myslenku, ze nic neni takove, jak to vypada na prvni pohled. Takze i kdyz jsem da se rici pointu odhalil, stejne jsem na konci nemohl uverit tomu, ze to tak je. Opravdu velmi nadprumerny film se skvelymi hereckymi vykony a dokonale zvladnutym flashbackovym vypravenim. ()

numi

Bryan Singer s bůžkem filmové geniality na rameni stvořil v polovině devadesátých let kult. A nejen to. Troufám si říct, že právě díky němu je Americká krása tou Americkou krásou. Bez něj by totiž Spacey možná nikdy nebyl tím Spaceym. Herecký ansámbl, který se do tohoto filmu vešel je vůbec k nezaplacení. Je sice zvykem, že filmy podobného ražení prostě mají obsazení na tělo, ale Singerovi se povedlo toto tvrzení vyrýt do skály a dvakrát podtrhnout. Tak nějak by mě Obvyklí podezřelí chytli za vkus i bez posledních deseti minut, které jsou jen tou profláknutou příjemnou třešničkou na konec. V tomto případě však spíše pořádnou třešní. Jo, větší než obvykle... [květen 2007] ()

erased

Tak mám za sebou po dlouhé době jednu z TOP klasik, která mě opravdu zaujala. K celému filmu vlastně prakticky není co dodat - obsazení jednoduše nemá chybu, stejně tak i samotné herecké výkony všech zúčastněných. Jedinou malou chybku jsem viděl v trochu očekávatelném konci, ale i to se dá bez problému přejít. Scénáristovi se totiž daří jakoukoli předčasnou domněnku včas a klidně i několikrát po sobě dementovat. Úplný závěr ale přesto trochu ztrácí a nedosahuje na laťku kvality nasazenou zbytkem filmu. ()

speedy3

Jsem zvědav jestli někdo natočí lepší krimi než tento skvost. Jestliže jsem dal L. A. - Přísně tajné pět hvězd, tak tento snímek ho předčil. Vynikající scénář, skvělá režie a neméně skvělé výkony herců - především opět famózní Kevin Spacey. Kdo neviděl tento snímek, neví jak by měla vypadat dokonalá detektivka po všech stránkách. 5,5* kdyby to šlo:o)) ()

Vojcl

Patrně nejlepší Singerův film, dokonalé herecké obsazení a brilantně propletený scénář se závěrečnou shyamalanovskou pointou. Nemám co dodat. ()

vorheese

Radost z velmi dobrého filmu mi zkazil jen fakt, že jsem dopředu věděl, že ho na konci zdobí jakási vyvedená pointa. A bohužel mi od půli filmu bylo jasné, co tím velkým překvapením bude. Navíc ve srovnání s s pointamy filmů Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů, Hra) je závěr tohoto filmu pouhý ,,pieceofcake". Jenže David fincher je úplně jiná kategorie, takže podezřelí si bezpohyby 5* zaslouží. ()

gogos

Excelentní kriminálka s vyniakjícím příběhem, perfektními herci a vyšperkovaným scénářem. Brilantně natočeno, setříháno a podtrhnuto špičkovou hudbou. A konec? Jeden z nejlepších filmových vyvrcholení, co jsem kdy viděl! Bravo Mr. Singer! ()

SarumanKo

Skvostnou réžiou a skvostnými hereckými výkonmi zveľadený scenár, ktorý je pravdepodobne jedným z najlepších scenárov, aké v Hollywoode boli napísané. Má komplikovaný, vrstevnatý a napínavý dej, ktorý graduje do pointy natoľko famóznej, že mi skoro - podobne ako agentovi Kujanovi - vypadla šálka z ruky. Kriminálka par excellence. “The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. And like that... he's gone.“ (10/10) ()

kaylin

Co si budeme povídat, ta finální pointa dělá hodně. Strašně moc. Zatřese to celým filmem, vším, co jste sledovali. Jinak by se jednalo o celkem dobrý detektivní případ, ale ta pointa a mistrovství hlavně Kevina Spaceyho je to koření, které Singera vytáhlo na výsluní. Nemůže se mu ale vzít, že ví, jak má jednotlivé scény nasnímat. ()

Makky

Na prvý pohľad štandardné krimi... tento snímok však vyniká svojským storytellingom a záverečným twistom, aký sa len tak nevidí. Som presvedčený, že ďalšia projekcia bude minimálne rovnako pútavá a práve znalosť finále dodá divákovi nový pohľad na tento príbeh zvláštnych chlapíkov. ()

IllIlIlIIl

Dlouhou dobu jsem přemýšlel, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Tři jsem chtěl dát, protože mi chyběla chvílema nějaká ta jiskra či energie z filmu, ale za povedený konec jsem dal nakonec za čtyři. ()

Maq

Kriminální thriller. --- Nápad je velmi přitažlivý. Elitní kriminálníci i policisté obratně manipulovaní šedou eminencí od začátku až do konce. Jenže příběh neustojí kritickou analýzu. Připustíme-li, že tak démonický a fantasticky mocný zločinec je reálný, musíme dojít k závěru, že by jednal jinak. --- Jen uvažme: Je zde malá námořní loď a na ní člověk, kterého potřebuji zabít. Na životech posádky mi nesejde. Peněz mám jako šlupek, takže si jednadevadesát miliónů dolarů nechám klidně ujít. Jak to provedu? Budu si velesložitě namlouvat partu gangsterů a opakovaně přitom riskovat krk? A i pokud bych se bez nich neobešel, proč by je můj advokát nemohl obejít hned na začátku s toutéž vyděračskou nabídkou, kterou jim předložil později, po evidentně zbytečných peripetiích? --- Pětihvězdičkový, bezmála kultovní thriller by takové vady mít neměl. Snese jen jedno podívání, než se divák trochu zorientuje a zamyslí. ()

Remedy

Tohle má prostě švih a šarm! Mýtický nádech dodává příběhu tu správnou šťávu, hudba je až démonicky boží:)), herecké výkony už snad ani být lepší nemohou a Singer již ve svých pouhých třiceti letech dokazuje, že je schopen více než obstojně utáhnout "velký" film. Špička svého žánru, jejíž všechny takřka dokonalé složky ještě umocňuje famózní závěrečná pointa. ()

topi

Celou dobu bych to viděl na hodně hodně silnou čtyřku, ale finále mě dorazilo a přesvědčilo o naprosté dokonalosti tohoto snímku! Ze začátku mě chvíli trvalo, než jsem se lapil na udici, pak už jsem jen netrpělivě čekal, jak to všechno dopadne. Ke konci jsem měl pocit, že sleduju hororový snímek! Vynikající scénář, parádní kamera, herecké výkony netřeba komentovat, to je bezchybná záležitost a perfektní temná hudba od Johna Ottmana, který se zrovna postaral i o výborný střih filmu. Dokonalá lahůdka! ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

21.06.2022

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (viac)