Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

laik_60

výborný scenár, slušný eastwoodov výkon, autentičnosť prostredia (správanie dozorcov ale aj väzňov) určité napätie počas celého filmu dava sledovaniu príjemný štvorbodový zážitok ()

C0r0ner

Tak nevím, asi jsem viděl úplně jiný film než všichni ostatní, ale mně to prostě přišlo akorát strašně nudné. Což o to, samotná sekvence útěku byla pěkná, ale všechno to předtím stálo za hovno. Jako inspirace pro třetí Bláznivou střelu a Shawshank to ovšem význam má. 45% ()

pakobylka

Ani v nejmenším se nechci vysmívat všem neadekvátně, nespravedlivě potrestaným - jen mě znovu a znovu dokáže překvapit, pokud je těch dobrých mužů plná věznice. Pravda - pokaždé se najde nějaká ta výjimka, která potvrzuje pravidlo (patrně za účelem dosažení větší hodnověrnosti), ale to na věci nic nemění. Na druhé straně ani v globálu mírumilovná atmosféra, která panuje v nejstřeženějším a nejobávanějším americkém nápravném zařízení, nedokáže setřít celkovou bezútěšnost situace hlavních hrdinů. Kde se v nás bere ta touha po svobodě, ten vzdor proti SYSTÉMU, které nás nutí postavit se na jejich stranu ? Přesto moje zaujetí jejich příběhem tentokrát nebylo až tak stoprocentní - bez ohledu na to, že "Útěk z Alcatrazu " vychází se skutečné události. Pokud se jím inspirovala taková pecka, jakou je "Vykoupení z věznice Shawshank" (1994), asi bych měla být v hodnocení vstřícnější, jenomže pro tentokrát mám příliš mnoho výhrad, takže jenom za 3,5*. P.S.: Sympatický, talentovaný hlodavec mi velice vzdáleně připomněl i "Zelenou míli" (1999). ()

Juto

Tempo tohto filmu je trochu pomalé, ale Siegelove zámerné a riedke smerovanie funguje v prospech filmu, kde majú všetky postavy čas. Prekvapivo existuje len málo vzrušujúcich štandardných scén a relatívne malé násilie, napriek tomu som bol neustále v napätý. 8/10 ()

zette

Dalsi z nekonecne rady filmu s vezenskou tematikou vylozene nezklamal. Sice mi ten utek moc verohodny neprisel, ale misto nataceni a Clint Eastwood film radi do lepsiho prumeru. ()

mortak

Až dokumentární. Žádná dramatická hudba, jen příprava a útěk samotný. Eastwood na začátku vypadá překvapivě zranitelně. Jistě, zápletka se sadistickým šéfem věznice je až moc chtěná, ovšem na síle filmu naštěstí moc nemění. ()

majo25

Takmer až kultová úteková dráma, v ktorom dvojka Eastwood-McGoohan predvádza zaujímavé drsňácke divadlo. Samozrejme na Útek zo Shawshank to nemá, ale tieto dva filmy sú točené v inej dobe, na čo treba prihliadať. Vedel by som si síce predstaviť aj silnejšie šliapnuť na trilerový pedál, ale aj napriek tomu je to pecka, ktorá postráda hluché miesta. Jednoduchá, ale lahôdková scéna v sprche. ()

campix

Slavný útěk z Alcatrazu, o kterém dodnes nikdo neví jestli se povedl či nikoli. Clint Eastwood v další roli důmyslného frajera, který se rozhodl vězení na skále nechat za zády a provést neproveditelné. Takový trošku Macgyver, který z mála vymyslel útěk z jedné z nejstřeženějších věznic někdejšího světa. Eastwood opět výborný a druhá polovina filmu sledující přípravy úniku hodně napínavá. ()

BoXBe

Old school jako hliníkový ešus. Drsňák Clint je tak drsný, že v něm někdy vidím parodii Jima Carreyho. Jinak příjemný pomalý film, u kterého se dá v klidu dvakrát usnout. ()

otík

Velmi dobrý vězeňský film, Clint Eastwood podává v hlavní roli spolehlivý výkon. Film je napínavý, i když s docela otevřeným koncem. A hlavně ten nápad, jak utéci, je výborný. Následné filmové variace úteku z Alcatrazu nebo jiných vězení těží velmi mnoho z tohoto filmu. ()

Flyer

Podobnost s Vykoupením z věznice Shawshank je více než zřejmá, nicméně tento snímek se více zaměřuje na napínavost než na vykreslování charakterů postav a nějaký hlubší emocionální dopad. Jinak je ale Útěk z Alcatrazu solidním vězeňským dramatem, u kterého jsem napětím ani nedýchal. Velkou zásluhu na jeho kvalitě má i herec Clint Eastwood, který předvedl parádní herecký výkon. ()

stOKYi

Celé mi to bolo tak trochu divné. Priateľská atmosféra vo väznici kde sa mali všetci radi ako keby boli kamaráti od malička plus všetko vychádzalo ako malo a dosť mi vadilo že aj keď sa film volá "útek z alcatrazu" mohlo tam byť aj niečo viac ako len samotný útek.. Možno keby som nevidel skôr shawshank alebo frajera luka po prípade zelenú míľu, tak sa by sa mi to zdalo byť lepšie. V konečnom dôsledku, je mi jasné kde sa zobrali nápady na shawshank, keďže mi dosť veľa vecí už niečo pripomínalo :) Nebolo to zlé, ale nebolo to ani nič výnimočné. Zastierať to že je film starý a preto je plný klišé je podľa mňa dosť neadekvátne vzhľadom k tomu že predtým boli už filmy ako napríklad Papillon alebo Cool hand Luke . Ale sranda že clinta vo všetkých väzeniach z ktorých sa snažil újsť nakoniec chytili, ale na najstráženejšom väzení bol preňho útek už konečne vydarený :) Možno preto mali také šťastie a všetko vychádzale len tak tak :) ()

sator

Žádné rozptylování, film jednoznačně zacílen jen a jen na útěk. Frank Lee Morris měl dle osobní karty IQ 133..ale plán nevmyslel on...Různé rekonstrukce i dokumenty v podstatě vyvracejí možnost že by přežili (proudy, žraloci,ledová voda) nicméně těla se nikdy nenašla.. ()

Nivenx

Tento film jsem viděl jako malý kluk a už tenkrát se mi velice líbil a dnes to není jiné. Velice dobrý výkon Eastwooda, který do tohohle vězeňského dramatu sedí stejně jako Freeman ve věznici Shawshank, i když je tento film o dost tupější. Ale to se dá skousnout docela v pohodě. 80% ()

vesper001

Devadesátidevítiprocentně chlapský film, jehož příběh nepokrytě stopuje pozdější, mnohem známější a (nej)oblíbenější Vykoupení z věznice Shawshank. Drsné vězeňské podmínky, věrné přátelství hrdinů, sexuální nabídky padouchů, veterán s domácím mazlíčkem, bezpáteřní prevít v ředitelském křesle, hodní, zlí a oškliví dozorci, korektně kladní černoši a velká díra ve zdi. Rozdíly mezi oběma filmy jsou malé, ale důležité: Clint Eastwood je hezčí než Tim Robbins, a přestože není jasné, za co se do lochu dostal, obětí justičního omylu nepochybně nebude, a ani morálně-hrdinský podtext v 70. letech asi ještě tolik nefrčel. Morris prostě chce fouknout a hotovo. A nejkratší vzdáleností mezi dvěma body je pochybné udělátko, kterým se ale dá dostat na svobodu. ()

Mol

WHAT KIND OF CHILHOOD DID YOU HAVE? SHORT!!! Eastwood v rozhodně v jednom z nej vězeňskejch filmů co kdy byl. Už od začátku se s tim nesere a Wolfik dostane přes držku pokaždé, co se jen na půl metru přiblíží k jeho prdeli. Jinak fajn prace v dílnách. ()

andrii

Jako krtek i orel skalní. Hotový, troufalý to komplot - "hodit tělo přes plot." Při útoku na okovy chládku, cestou tmy na světlo svobody, v kýžené chvíli, pozor si dej na srázy i úrazy, nestřežené charaktery. ()

panMartin

Velmi napínavý film, který si pozornost zaslouží. Všechno to bylo skvěle promyšlené, kooperace, plánování atd. a sazmozřejmě Clint Eastwood jako velkej machr na útěky, paráda. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)