Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

H34D

Útěk z Alcatrazu byl první film, na který jsem jako malý kluk užasle zíral s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Mrazivě klidný Clint Eastwood a atmosféra, která se za chytrého použití minimalistické hudby (resp. monotóního zvuku) pomalu ale jistě hrotí v napínavé finále. Útěk z Alcatrazu je větší klasika, než si někteří mohou myslet, neboť ne, že připomíná Shawshank, ale naopak Shawshank připomíná Escape from Alcatraz! S odstupem času, po druhém zhlédnutí, mohu říct, že jsem měl stále příjemný pocit z kvalitní filmařiny, ale bohužel kromě toho se mi žádných extrasilných momentů nedostalo... 8/10 ()

gudaulin

Film o jednom slavném útěku z věznice, která se stala legendou. Nejeden moderní snímek o útěku z vězení z něj dodnes těží a i když nepatří k těm vůbec nejuznávanějším ve svém žánru, je považován za nezpochybnitelnou klasiku. Výborné obsazení v čele s Clintem Eastwoodem a především úsporný scénář, který nijak nerozptyluje divákovu pozornost líčením minulosti svých hrdinů nebo jejich duševními pochody a soustředí se na samotnou přípravu a uskutečnění útěku. Celkový dojem: 80 %. Nejednoho diváka možná bude iritovat otevřený konec, který ale odpovídá faktu, že o osudu skupiny vězňů, kteří se skutečně pokusili z Alcatrazu uniknout, není nic známo. ()

Segrestor

Nejzajímavější jsem na filmu shledal jednu jedinou věc, totiž efekt, který byl způsoben tím, že jsem před tímto viděl všechny ostatní filmy o útěcích z vězení, které tu ukradli scénku, tu záběr, tu nápad a podobně. Bylo zvláštní sledovat film, který položil základy všem těm dalším filmům a seriálům. Takovej táta všech. Ale jeho děti byly docela svižné a nápadité snímky. S tátou je nuda jako s gumovým prsem. Samozřejmě chápu, že je to dobou vzniku filmu, opisováním skutečné události a filmařským stylem dané doby (žádná hudba, žádné rychlé nebo dramatické prostřihy apod.), ale i tak, kvůli pověsti kultu jsem čekal od tohoto snímku trochu víc. Takový Motýlek, který je mnohem starší a v podstatě je také podle skutečné události, resp. líčí zážitky samotného Henriho Charrièra, jako film je co do nějakého útěku z míst, odkud je to nemožné, mnohem atmosféričtější, napínavější a asi i kultovnější. Nedovedu však posuzovat kultovnost. Útěk z Alcatrazu vůbec neukazuje Alcatraz jako totálně děsivé místo, odkud není úniku, neukazuje strhané vězně, ani těžké soužití s nimi, vlastně je podle tohoto filmu Alcatraz docela příjemný krim, kde si stihnete namalovat i autoportrét. Ředitel je trochu svině, ale spíše hloupé dobračisko. Je tu jen jeden agresivní gej, negři jsou kámoši, prostě pohoda. Kdo by chtěl utéct a riskovat, no kdo? V podstatě nechápu, proč je tomuto snímku přisuzovaná ta kultovnost. Víc mě sebral obyčejný televizní film Jsem uprchlý trestanec s Valem Kilmerem. Ačkoliv je třeba uznat, že v Alcatrazu je Clint Eastwood opravdu dobrej, to jo. ()

Dudek

Musím se trapně přidat k velikému množství uživatel, kterým Útěk z Alcatrazu připomíná Vykoupení z věznice Shawshank, především za to můžou charaktery postav, rozvrstvení života ve věznici a pak také samozřejmě knihovna a "domácí" zvířátko, o které pečuje vězeň, který zemře. Když se film ale dostane k tomu hlavnímu, tedy útěku, je jasné, že veškerá podobnost končí, tady je totiž utíkání tím hlavním co máme, režisér nám jej netají, nýbrž ukazuje nám jej celý, od jeho plánování, obstarávání materiálu až po jeho samotný průběh. S Vykoupení z věznice Shawshank rozhodně jeden z nejlepších vězeňských filmů - a to jsem očekával nějakou nudnou blbost... ()

Gilmour93

Frank Morris a bratři Anglinové - Ptáčník z Alcatrazu, by měl z těchto tří opeřenců, co frnkli z klecí, dozajista radost.. Poctivě natočený útěk bez festivalu náhod a scénáristických salt ala Prison Break a v mnoha ohledech neodiskutovatelná inspirace pro vězeňská dramata Darabonta, jenž se však na rozdíl od Siegelova strohého realismu více zaměřil na epičnost a postavy (obojí má své kouzlo). Otevřený konec je lahůdka a jelikož hoši z "MythBusters" dokázali, že za daných podmínek lze na raftu z nafouklých kabátů zátoku překonat, není důvod nevěřit odkazu žluté chryzantémy.. ()

Hal_Moore

Naprostá bomba odehrávající se v mé oblíbené lokaci - Alcatrazu. Clint Eastwood je ten správnej přemýšlející chlapík, který si poradí se vším a všude. Naprosto odporný správce, klišoidní zvířecí přítel (v tomto případě myš) a geniálně provedený útěk. Btw toho Dannyho Glovera jsem zatím nezahlíd, ale budu se příště více snažit. ()

sportovec

Když se dívám na tenhle film, napadá mě opakovaně, že jde o zdařilý remake HRABĚTE MONTE CRISTA. Je to samozřejmě jen pocit, ale ten pocit je neobyčejně silný. Přesně zachycená vězeňská atmosféra genia loci tohoto ponurého místa a tradičně skvělý Eastwood, patřící do tvořivější části amerického herectva, jen dotvářejí hluboký dojem, který ve mně ÚTĚK vyvolává. Že k tomu patří perfektní zvládnutí a propojení všech složek výroby-tvorby filmu, je zřejmé. Co se pro mě zatím nezdá být zcela jisté, je otázka nadčasovosti díla. Pro mne osobně o kladné odpovědi nemůže být pochyb, některé reakce v komentářích ovšem naznačují i další možnosti. ()

genetique

Perfektný napinák! Naozaj, línia napätia je tu parádne naservírovaná, takisto v prvej polke psychologické štúdia postáv. Samotné plánovanie a realizácia úteku tiež, je až nepredstaviteľné, že niekto niečo také naozaj zrealizoval. Nebyť tentokrát až príliš sebaistého a bossáckeho kápa Eastwooda má odo mňa tento film plné hodnotenie. 85%. ()

3DD!3

Ó jak jsi kráááásné Seeen Frenciskóó... Další klasika, kterou při psaní SHAWSHANKU (i MÍLE) určitě poctivě nakoukal Stephen King (příběh je o něčem jiném, ale hřiště je úplně stejný). Clintovi člověk samozřejmě fandí od samého začátku od jeho příchodu do věznice. Atmosféra se blíž a blíž závěru pěkně zažere pod kůži a pustí vás až v titulcích. ()

sud

Alcatraz - nejbytelnější vězení na světě. Nehostinná pevnost na hrubých skalách ze všech stran obklopena vodou. Nikomu se odsud nepodařilo uprchnout. Až do roku 1960. Na Alcatraz přichází vězeň Frank Morris, rváč, který utekl již z několika vězení. Jemu a ještě dvěma spoluvězňům se po velice promyšleném plánu podaří uprchnout. "Útěk z Alcatrazu" je velmi dobrý film s neutuchajícím napětím. Absenci akčních scén nahrazuje do posledních detailů vybroušené napětí, velmi podrobné zobrazení naplánování útěku a jeho uskutečnění. Nadprůměr mezi vězeňskými dramaty a velice dobré místo ve filmografii Clinta Eastwooda. ()

Falko

Dalsi skvely film z väzenskeho prostredia o planovanom uteku z väzenia, z ktoreho este nikdy nikto neusiel. Napad na utek bol premysleny dokonale, podobne ako aj v Shawshanku, aj ked nebezpecni boli dozorcovia, ktori im stale dychali na chrbat a prave to napätie vyvolavalo dobry dojem z filmu. Skoda, ze som si nevsimol, ktory z nich tam bol Danny Glover... 28.09.2010 ________ Clint Eastwood - (Frank Morris) +++ Patrick McGoohan - (Warden) +++ Roberts Blossom - (Doc) +++ Jack Thibeau - (Clarence Anglin) +++ Fred Ward - (John Anglin) +++ Paul Benjamin - (Angličan) +++ Larry Hankin - (Charley Butts) +++ Produkcia: Don Siegel +++ Hudba: Jerry Fielding +++ Nemecka Cinema - 100% ()

castor

Clint Eastwood pokouší své schopnosti, nálady filmového diváka a nepřestává překvapovat. Když si ho každý spojil s nesmiřitelným a nemluvným samotářem, vlétl do ulic San Francisca, aby se z něj stal nekonvenční polda, pak to zase mnohdy zkusil v lehce komicky laděných látkách, pak mnohé překvapil, jak suverénně se stavěl za kameru. Tohle vězeňské drama je hlavně a především sakra napínavé a přímočaré. Diváka udržuje v až trýznivé nejistotě, je inteligentní i uvěřitelné, nabízí ryzí charisma i solidní atmosféru. A je jedno, jestli sledujeme domluvu vězňů v jídelně nebo scény, jak si kopou díru za postelí ve vlastní cele. Don Siegel (který tímhle kouskem uzavírá úspěšnou spolupráci právě s Eastwoodem) točí podle autentického případu, kdy se z vězeňského ostrova povedlo pláchnout trojici mužů. A dělá to sakra dobře. ()

ClintEastwood

Když začala v roce 2006 vycházet Kolekce klasických filmů Clinta Eastwooda, byl jedním z důvodů, proč jsem každých 14 dnů kupoval časopis s originálním DVD, právě tento snímek. Snímek, který nakonec na více, než třicetimístném seznamu chyběl... Nevadí, už je doma. Nostalgie jako hrom, ale i po těch letech vynikající a realistický film. Jedná se o jednu z nejlepších Eastwoodových rolí, která mu perfektně sedla. Tento slavný vězeňský příběh Dona Siegela o chytrém útěku, inspirovaný skutečnou událostí, který je pátým (a posledním) společným počinem obou věhlasných tvůrců, mi imponuje dodnes. Je zde několik drsných či násilných scén, ale hlavně spousta napětí a pohled na mimořádně inteligentního zločince Franka Morrise, který se pokusí o nemožné - uniknout z Alcatrazu. Jeden z nejzajímavějších snímků Clinta Eastwooda a filmová legenda s velkým L. ()

MM_Ramone

Clint Eastwood bude pre mňa vždy ten najväčší hollywoodsky pištoľník. Veľký westernový hrdina. Drsný, mlčanlivý chlapík za ktorého hovoria jeho zbrane. No tento herec vedel využiť svoj prirodzený talent a mužnú charizmu aj vo filmoch, ktoré nemajú s divokým západom nič spoločné. Jedným z nich je väzenská akčná dráma "Útek z Alcatrazu". Eastwood stvárnil väzňa Franka Morrisa, ktorý sa ocitne v najprísnejšom americkom nápravo-výchovnom ústave. V kriminále z ktorého ešte nikto neušiel. On sa však o to pokúsi. Podarí sa mu to? To nebudem prezrádzať. Napíšem len, že je to kvalitný, chlapácky film odohrávajúci sa výlučne v prostredí obávaného Alcatrazu. **** ()

ripo

Vo svojej dobe, ale i dnes nadpriemerný väzenský thriller, okorenený dobrým strihom a hudbou. A dnes už konečne viem, odkiaľ čerpali základné námety tvorcovia veleúspešného seriálu Prison Break ... ()

Wacoslav1

Brilantni thriller a dalsi uspesna spoluprace dua Eastwood Siegel skvela atmosfera a celkem realisticka ukazka zdlouhavych priprav uteku z nejstrezenejsiho vezeni hlavni hrdina se posouva doslova po centimetrech pri nekterych scenach jsem vzrusenim nedychal jenom skoda ze ten konec uz mi prisel takovej moc rychlej a trochu odbytej ale jinak urcite v ramci zanru spicka a jedna ze starych dobrych klasik let minulych ()

Davies182

Zcela obyčejný útěk z vězení aneb skoro dokument, kdy kamera neopouští tajemného Eastwoodova hrdinu. A právě strhující autenticita je vedle Clintova mistrovského herectví největším kladem snímku. Všechny ostatní prisonbreakovské taškařice totiž po tomto klenotu z roku 1979 působí jako zbytečné, teatrálně předimenzované komedie. ()

Xmilden

Jeden z nejlepších vězeňských filmů všech dob. A co by to byl za vězeňský film, když by zde nebyl plánovaný útěk. Mimochodem z místa odkud se utéct opravdu nedá. Clinta prostě nejde držet dlouhodobě pod zámkem, to muselo být jasné i správci věznice. Mimochodem skvěle jej zahrál Patrick McGoohan. 80% ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)