Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

OG_Swifty

Kultovní neo-noirovka Ridleyho Scotta. Nadčasové. Punk. Harrison Ford. Replikanti. Pro mě osobně se o kultovní snímek nejedná, i když mu nelze upřít potřebnou syrovost. Lov replikantů byl poutavý a svět "budoucnosti" byl správně depresivní, ale milostná linka Ford-Youngová ucházející. Jinak musím uznat, že od začátku mě replikanti srali, byli mi nepříjemní a chtěl jsem, aby je Ford pozabíjel co nejdřív. Tyrell byl taky vocas, jediná sympatická postava byl asi Sebastian, kterýho mi bylo líto. O to víc je dobře, že replikanti pochcípali... jo a dobrá titulková hudba. ()

dee-key

Jestli jsem měl kdy pocit, že ty starý oldschoolový scifárny jsou pomalý a utahaný, tak tenhle film mě v tom utvrdil a ta unylá hudba to jen podtrhuje. Ne že by to postrádalo atmosféru nebo že by to bylo vizuálně špatný, to ani náhodou, je to všechno super, ale dvě hodiny pomalé hnusné špinavé budoucnosti ... budu potřebovat motivaci, abych se na to znovu podíval. Edit.: Na druhé shlédnutí musím zvýšit o jednu hvězdu, ale trvám na tom, že na to člověk musí mít vyloženě náladu a čas. ()

Lexonka97

Ridley Scott byl vždy velmi talentovaným režisérem a už jeho první filmy jsou tomu důkazem. Po úžasném Vetřeleci je tu Blade Runner dýchající na vás parádní atmosférou a jednou z nejlepších vizí budoucnosti, co jsem ve světě filmů kdy viděl. Tenhle film fascinuje ve všech ohledech a zajisté nepůsobí na něco z počátku osmdesátých let minulého století. Ford je opět tím skvělým hercem a jeho postavu si budete užívat naplno. Film by měl povinně zhlédnout každý fanoušek Sci-Fi! ()

ilemas

Vizuálně krásné,ale příšerně roztahané a zdlouhavé, pomalé a nudné. Škoda, mohl to být super film, ale tohle sci-fi mě nikdy nebralo. ()

kagemush

..... a vzpomínky zmizí jak slzy v dešti. --Rozhodně ne vzpomínky na tenhle majstrštyk. Předloha výborná,film téměř dokonalý. ()

easaque

Film ze zlaté éry sci-fi 80let, kdy vznikal Vetřelec, Terminátor apod. V té době určitě vizuálně působivá a dobře zpracovaný - nyní už působí chvilami poněkud naivně, ale snaha je vidět. Atmosféru dobře doplňuje futuristickou hudbou Vangelis. Bohužel příběh je dost jednoduchý a v současnosti ničím nezaujme a nepřekvapí, stejně tak policajt může chytat vlkodlaky, či zmutované inženýry po výbuchu atomové elektrárny ;-). Přesto ve své době byl dost populární a možná i převratný svým zpracovaním a hodnotil bych ho tehdy víc. Teď však musí stačit lepší tři hvězdičky, takže 60%. ()

berusche

Já jsem na scifi nikdy moc nebyla. A tenhle snímek se ještě ke všemu neuvěřitelně táááááááhne. A pak se to všechno semele strašně rychle. Ford tady úplně nepůsobí jako fakt dost ostrej týpek, poněvadž je na všechno sám (což je divné, když mají být skoro komando), stejně jako Hannah je tu jako vždy důkazem toho, že to prostě není hezká ženská (ježiš, neměla náhodou ona podle popisu být seksy kočka?). A co tomu dodává korunu, je bohužel v mých očích ten Vangelis. Já pořád přemýšlela, proč je to tak utahaný. Už to vím. Dle mého, ale vážně evidentně jen mého, tam nezapadá. No a v neposlední řadě, polemika nad touhou po životě mě teda nevzala, takže si vlastně odnáším jen hezký obličej Forda za mlada, docela slušný pokus o popis budoucnosti a obstojný námět. ()

BoredSeal

Po repríze po mnoha letech, ve Final Cut verzi (a také nedávné podobné repríze Vetřelce) jsem pocítil respekt k tomu, kolik Scott vytahal ze studia peněz, aby mohl stvořit takovouhle iluzi světa budoucnosti. Opravdu pastva pro oči. Ale už nezakryla to, že žádná z postav prakticky nepřilne k srdci a děj je v podstatě taková řídká banální záležitost sloužící k zafilozofování o životě a smrti v úžasném prostředí. Z filmu si tak budu i nadále pamatovat výstředního Rutgera Hauera, sci-fi kulisy a poměrně krutou brutalitu, kterou vlastně příběh nijak nezdůvodňuje. ()

Fíla

Myslím si, že mladší generaci to na 99% bavit nemůže. Na mě působí při nejmenším zajímavě to zpracování na tehdejší dobu, ovšem s dějem je to už horší. Když se nad tím člověk pořádně zamyslí, tak na ročník 1982 je to opravdu hodně slušné, ale i tak se dalo, ani ne vymyslet víc, jako některé pasáže přepracovat, prostě napsat jinak. Ten film na mě působí tak, že ani nevím kam ho mám zařadit. Ono se ani nedá říct, že by ve filmu byly nějaké záporné postavy, prostě je tam nevidím, nic co by páchalo zlo, žádnou negativní moc. Hudbou to připomíná mírumilovnou pohádku z 90.let. Negativnější jsou některé postavy lidí než replikantů. Zajímalo by mě, jak by to vypadalo, kdyby byl Blade Runner natočen v dnešní době. Co se týče Harrisona tak mi přijde, že ani nedostal, nebo nepředvedl nějaký oslnivý výkon superhvězdy. Pro mojí osobu je to nezařaditelný filmový projekt, rozhodně nejsem sám, kdo neví kam přesně to šoupnout. ()

honajz2

Já nevím, jestli bych byl rád, aby to pokračovalo dál, nebo že to skončilo v pravý čas, ale asi spíš to druhý. No dobře, jak to zhodnotit, překvapivě mě to nenudilo, i když by v tom filmu stačilo málo, aby bylo jinak a začal bych se nudit. Ale nenudil jsem se. Co mě na tom filmu zaujalo nejvíc, je hudba a atmosféra. Jako, ta hudba je tam dokonalá, skvěle se tam hodí a ta atmosféra je hodně, hodně zvláštní, taková docela depresivní (což mě teda překvapuje, že se tenhle film tak moc líbí mému tátovi, který mi tvrdí, že depresivní filmy nemá rád), ten pocit z toho futuristického světa jsem měl takový hodně zvláštní, žít bych tam rozhodně nechtěl. Příběh ok, jak už jsem psal, překvapivě nemá nudná mista (o to víc mě štvalo, když mě při sledování někdo rušil), natočené je to dobře, akorát jednu výtku bych tu měl - chybí mi tam nějaké silné scény, takhle je to dobrý, ale kromě tý holubice tu žádná nebyla, což je docela škoda, protože ten film na to měl. Ale na plný počet to pořád je. 5* ()

Morloth

Film, který mne svou atmosférou a neuvěřitelnou Vangelisovou hudbou vtáhl a nepustil. Zobrazení budoucnosti se Ridleymu povedlo a musím uznat, že ač se jedná o sci-fi z osmdesátých let, čas mu na kráse neubral. Po trikové stránce jsem byl nadšen stejně jako po té hudební a atmosferické. Okouzlil mne i Harrison Ford v roli lovce outsidera, protože bylo neskutečná, jak si s ním androidi pohrávají. Pro mne jedno z nejlepších sci-fi všech dob. Kam se hrabou naivní Hvězdné války či Lacině vyhlížející a nudný Star Trek. To asi k mému hodnocení vše. Bohužel nevím, kterou z mnoha verzí jsem měl možnost sledovat. Ještě malá poznámka na závěr. Přečtěte si povídku od P. K. Dicka: Sní androidi o elektrických ovečkách, která prý měla k tomuto filmu režiséra inspirovat. Alespoň já po jejím přečtení marně dumal, odkud se vše vycucalo. ()

Joe321

Zajímavé, jak se člověkovi mění názor a vkus. Blade Runnera jsem viděl v takových patnácti, nelíbil se mi. Pak jsem se k němu dostal později znova, líbilo se mi, a jak. Na jednu stranu mě Runner děsí, na druhou dojímá. Emocionální rozměr filmu je obrovský. Celé to zasazení do pomalu pre-apokalyptického světa je výborné. Všechno je dotaženo do nejmenšího detailu... prostory, ulice, zbraně, oblečení atd. (viz. výborné Dangerous Days: Making Blade Runner). Ještě doplněno pro mě o jeden z nejsugestivnějších a nejlepších soundtracků. Dokonalý film a jedno z nejlepších scifi. A Rutger Hauer v dešti, damn! -"Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave." ()

Zóna

Kdybych já byl replikantem - a netvrdím, že jím jsem! - na svého stvořitele bych se na rozdíl od Roye Battyho nezlobil. Ve Scottově snímku Blade Runner (1992) označuje termín replikant robota, jemuž je kvůli usnadnění jeho zvládání umělá identita zatajena a jehož "životnost" je (coby bezpečnostní pojistka) omezena na 4 roky. Replikantům jsou dokonce implantovány falešné lidské vzpomínky, aby o svém přiděleném "já" nepochybovali. "Světlo, které svítí dvakrát tak silně, svítí polovinu času," tak zní útěcha, jíž se Royovi dostane od svého strůjce, když k němu přijde žádat o prodloužení času, který mu byl pro pobyt "na světě" vymezen. Roye tím ještě víc rozzuří. Kdybych já byl replikantem, na svého stvořitele bych se nejen nezlobil, ale byl bych mu vděčný - na rozdíl od Roye Battyho totiž ve svých (implantovaných?) vzpomínkách nalézám i takové, v nichž se opakovaně smím kochat dokonalostí filmu Blade Runner. V jiných, ještě příjemnějších, o něm dokonce i píši a snažím se formulovat to, co mě na něm už léta fascinuje. Filmy, odehrávající se v budoucnosti, mají tendenci stávat se s přibývajícími roky od natočení směšnými, především co do "věrohodnosti" zobrazení budoucnosti. S uplývajícím časem od premiéry se totiž čím dál zřetelněji rozevírají nůžky mezi tím, jak si scenáristé budoucnost představovali a tím, jak doopravdy vypadá. Výjimečnost Blade Runnera je v tom, jak se ze standardního procesu "zesměšnění realitou" dokáže vymanit - on se naopak tím víc, čím se k "době děje" přibližuje (snímek se odehrává v listopadu 2019), stává reálnějším, protože chod a podoba světa jakoby se obrazům z filmu připodobňovaly. A nemám teď na mysli jen samu vizi chladné, špinavé a do smogu vnořené civilizace, kterou vykresluje, ale i stovky drobných detailů, od designu aut, interiérů, oblečení a účesů, přes hemžení lidí všech ras na ulicích až k překvapivě trefnému vystižení všudypřítomnosti monitorů, od těch počítačových až k obřím reklamním. Blade Runner je... vizionářský. "Všechny ty chvíle se ztratí v čase jako slzy v dešti," odříkává v závěru filmu Roy svůj smířený epitaf, konečně vysvobozený od dilemat své replikantské existence. Kdybych já byl člověkem - a netvrdím, že jím nejsem! - Royovi bych jeho replikantství vlastně záviděl. Nebylo by snad žití s některými našimi lidskými vzpomínkami snazší, kdyby byly jen implantované, a nezachycovaly tedy to, co se doopravdy stalo? ()

johny89

Tento film u mě zůstal zřejmě nepochopen.. Nevím proč je nazýván sci-fi klasikou a podobnými superlativy, když ani jedno z toho nesplňuje. Pokud bych šel na něco podobného v kině - litoval bych.. a to i pokud by byla filmanie a toto by byl jen jeden ze tři filmů které bych viděl :D ()

(mOnkey)

Občas je dobré nedat na první dojem. Když jsem si kdysi dávno pustil Blade Runnera pozdě v noci, zmožen aktivitami všedního dne, domníval jsem se, že se jedná o zatuchlou a časem vyčpělou sci-fi s pro dnešek nulovou uměleckou a morální hodnotou. Proto jsem tehdy udělil filmu pouhé dvě hvězdičky. Od toho dne již uplynulo mnoho času a mně hlavou stále vrtaly myšlenky, že chyba je možná ve mně, že má tehdejší únava měla na výsledný dojem možná větší vliv, než jsem byl tenkrát ochoten si připustit. I proto jsem rád, že jsem si na Blade Runnera udělal opět čas a tentokrát ho zhlédnul v tom správném rozpoložení, jelikož se skutečně jedná o ohromný snímek se skličující atmosférou (v tom správném množství), nebývalou nadčasovostí své myšlenky i jejího podání, a v neposlední řadě skvělými hereckými výkony. Neříkám, že jsem již nyní naprosto pronikl do jeho kultu, avšak zcela jistě mám mnohem blíže k jeho pochopení. // Trvalo osm let a čtyři projekce, než jsem se dostal od původních dvou k nynějším pěti hvězdičkám. Ale některé filmy to tak prostě mají, že do nich buď musíte dozrát, nebo je postupně vstřebávat dalšími a dalšími projekcemi. Proto jsem moc rád, že jsem to s Blade Runnerem kdysi nevzdal a ty šance mu po prvním prozívaném setkání dal. Jedná se totiž o ten typ filmu, který nemá vůbec komplikovanou dějovou kostru a během chvilky se v něm dá bez problému orientovat (však i sama premisa je triviální), ale zároveň obsahuje takové množství (zjevného, v náznacích dávkovaného či rovnou umně skrytého) symbolismu a motivů (náboženských, filozofických a jistě i dalších), že je poměrně obtížné ba přímo nemožné to všechno vstřebat na jedno posezení. V roce 2009 jsem psal, že jsem ještě nepronikl do kultu Blade Runnera - myslím, že se mi to s každým dalším zhlédnutím daří víc a víc, ale rozhodně bych se neodvážil tvrdit, že jsem ho konečně zcela pochopil a nemá mě tedy do budoucna už čím stimulovat. S tímhle Ridleym jsme se určitě neviděli naposledy. Director's Cut, Final Cut. 90% ()

Innuendo1987

Po dlouhé době velmi dobré sci-fi. Až se divím, že jsem si k němu našel cestu až teď. Harrison Ford jako lovec replikantů má styl a je to jak jinak než sympaťák. Co se týče Vangelisovy hudby, tak syntezátorovou hudbu moc nemusím, nic méně sem seděla a dokreslovala už tak skvělou atmosféru. No a romantická linka byla jen k dobru a docela mě potěšila. Celkově jedním slovem vynikající! ()

Figu

Ostré komando se mi stalo velikou inspirací! Až nebudu mít co dělat a budu se třeba chtít aspoň nudit, pustím si Blade Runner! Nad palicí jsem měl kříže, sledoval jsem poletující supy a poslouchal bití zvonu... Ano, konal se POHŘEB!!! Ridley, Harrisone, Rutgere??? Co to kurva bylo??? Vynikající přehlídka nudy... 25% ()

rakovnik

Jeden z prvních sci-fi filmů, který jsem viděl v hluboké minulosti, ještě na chrastící videokazetě s rychlodabingem. Z dnešního pohledu se ale jedná o sci-fi kriminálku s pokusem o filozofickou úvahu hodnoty života. Atmosféra je sice hutná, dost pesimistická, mnohé je nevyřčeno, ale postavy se chovají někdy nelogicky, či nevyuživají své schopnosti. ()

vydumnica

Blade Runner som videla prvýkrát až dnes, pred pár mesiacmi ho premietali v kine vrámci akcie kultových snímkov, nemohla som vtedy ísť, no konečne som sa k nemu dostala. Mám ale trošičku problém ho ohodnotiť. Prečo? Prvé dve tretiny filmu boli skvelé, veľmi sa mi to páčilo. Bola som priam unesená tým úchvatným vizuálom, až sa mi nechcelo veriť, že sledujem film zo začiatku rokov osemdesiatych! Pomyslela som si, že wow v kine to veru mohol byť ale filmový zážitok!!! A tá prekrásna a maximálne upokojujúca hudba, wow!!! Čakala som nejaké klasické akčné sci-fi a dostala som nesmierne krásny vizuál, takmer nebeskú hudbu a veľmi zaujímavý dej s množstvom filozofických myšlienok na zamyslenie. Bola som pripravená dať 5*, kým neprišla posledná tretina! To bol riadny masaker. Bolo to pre mňa príliš brutálne, desivé, krvavé, zablatené, temné, hororové a mohla by som pokračovať ďalej. Všetok ten wow pocit a nadšenie boli zrazu preč. Už som nevnímala vizuál, ani hudbu a posledných pár minút som čakala na koniec, ktorý som vlastne aj predvídala, takže nebol to pre mňa žiaden super úžasný twist! Chcela som napísať, že Blade Runner je geniálny sci-fi film, ale...no stále veľmi dobrý a na tú dobu pokrokový a dnes už kultový film s mladým Fordom. Aj keď mi bolo trošku smiešno z toho, že sa nachádzame v "ďalekej" budúcnosti v 2019 a kostýmy ako aj účesy pripomínajú osemdesiate roky! To je vždy to riziko. Každopádne si pozriem aj pokračovanie s mojím obľúbeným Goslingom :-). Nerozhodné 4* prípadne 3,5*. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)