Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Pohrobek

Postmoderní válka v plné síle. I přes svoji monotématičnost lze do této kategorie zařadit celý film, kterému sem pomáhá především takřka nosná absence "myšlenky". ()

Fr

Do ,,Saving Private Ryan" pro mne nebyla filmová válka válkou. Ryan teď dostal bráchu - Jestřába, který ho trumfuje kvalitou scénáře...... VÝBORNEJ OBRAZ I ZVUK! Barevný filtry kamery už v úvodu ukazují, že tohle bude jiná podívaná. A to nejlepší teprve přijde! Perfektní přenesení emocí z filmu na diváka - pane Scott, smekám! Boj ve městě - FAMÓZNÍ! Kamera ,,hraje" barvami, hudba dokonale splývá s dějem a přesně vystihuje vše, co vidím. Boj ,,několika" vojáků proti celému městu sebou nese mnoho myšlenek. Napadá mě: to si ti amíci musej pořád něco dokazovat? Tohle není Irák. Tohle je mnohem složitější. HŮ-A! ()

mandes

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom ()

Dever

Soundtrack Hans Zimmer: 1. Hunger [6:35] ,2. Barra Barra - Rachid Taha [5:47] ,3. Vale of Plenty [2:27] ,4. Chant [2:33] ,5. Still [4:48] ,6. Mogadishu Blues [2:53] ,7. Synchrotone [8:55] ,8. Bakara [3:12] ,9. Of the Earth [2:19] ,10. Ashes to Ashes [4:43] ,11. Gortoz A Ran J'Attends - Denez Prigent/Lisa Gerrard [5:51] ,12. Tribal War [2:39] ,13. Leave No Man Behind [6:18] ,14. Minstrel Boy - Joe Strummer/The Mescaleros [5:42] ,15. Still Reprise [2:12], ()

tron

Chvíľku síce trvá, kým sa rozozvučia zbrane, potom ale až do konca neutíchnu (no dobre, nejaká prestávka tu je, ale vyplnená ešte tuhšou kávou v podobe ultra zúfalej operácie v extrémne poľných podmienkach). Takže paradoxne i neparadoxne "nonstop akcia" časom začne stagnovať a nudiť, nech je po technickej/audiovizuálnej stránke nakrútená akokoľvek bravúrne. Veľmi tomu nepomáhajú ani výborní herci, ktorí sú však v uniformách navlas rovnakí (s čestnou výnimkou drasticky schudnutého Toma Sizemorea). Brutálna vojnová mäsiarčina, ktorá bez servítok hovorí, ako (približne) to vyzerá uprostred bojového poľa (záverečný "beh" nekomentujem). Kino Považan NMnV 2002 ()

B!shop

Jeden z nejdebilnejsich valecnejch filmu co sem kdy videl. Dlouho jsem premejslel proc se mi ten film nelibi, protoze ono na nem nic tak spatnyho neni. Je tady narvana spousta vybornejch hercu, ktery hrajou dobre. Prestrelky jsou docela realisticky a kamera je jednim slovem nadherna. Hudba moc dobra neni a pohybuje se mezi prumernou a naprosto odpornou, ale znam i horsi. Jenze ja se u tohohle filmu nehorazne nudil. Nejdriv tu je takova seznamovaci hodinka, kdy je videt jak jsou vojaci na zakladne a nejaky informace proc bojujou a takovy blbosti. Pro nekoho mozna zajimave, ale ja u toho malem usnul. Pak pride prvni prestrelka a ja se probral, protoze jsou udelany fakt dobre. Jenze tady je druhej problem, protoze dve tretiny filmu jsou ty prestrelky. Osobne zastavam nazor, ze cim vic strileni, krve a akce ve filmu tim lip, jenze v tomhle filmu to je spis na skodu. Hodinu a pul sledovat jak vojaci nekam nabehnou, nekoho sejmou, pak dostanou na prdel, dou pro ne jiny vojaci, ty dostanou taky na prdel, tak zavolaj dalsi skupinku, ta jim pomuze a tak porad dokola me taky nehorazne nudilo. Verim, ze kdyby film trval hodinu a pul tak bych se bavil dobre, ale takle je to jen jedna velka nuda s nekolika zajimavejma zaberama. Tak po tusim tretim skouknuti, kdy jsem film konecne videl s paradnim obrazem a originalnim zvukem precejen tu jednu hvezdicku pridam, ale stejne mi film pride zbytecne dlouhej a stereotypni. ()

Slasher

Po dobrou polovinu svého trvání je to jeden z nejrealističtěji akčních a do děje vtahujících válečných filmů (možná i filmů obecně), jedna velká přestřelka v zaprášených ulicích somálského hlavního města. Moje jediná výtka je taková, že postav a dění je tolik, až je občas těžké se v tom vyznat. Ale šlo to vůbec natočit líp? "Y'know what I think? Don't really matter what I think. Once that first bullet goes past your head, politics and all that shit just goes right out the window." ()

Asia_Power

Jednou jsem se pozdě v noci vracela jako slušná dívka domů a najednou kde se vzal, tu se vzal, ciganus obecný a dožadoval se příspěvku z mé peněženky, jako bych měla být kráčející sociálka. Slušně jsem ho poslala do prdele a pan Kapučíno začal být vostrej a mezi tunou more jsem zaslechla i jednu pitchu. To vyprovokovalo mou pravačku, která se jala seznámit s ciganusovou bradou a jelikož majitel brady měl tak 50 kg i s postelí, tak se poroučel k zemi a ono morování utichlo. Proč to píšu? Jen jsem se chtěla pochlubit, že i já jsem sestřelila černého jestřába a byla to větší adrenalinová řežba i větší zábava než tenhle film...Tři hvězdy za Hectora, Obi Wana a Banea ()

Boss321

Akce, která měla původné trvat půl hodiny a protivníci neměli klást žádný odpor, se zvrtla v boj o holý život, při kterém část elitní armádní jednotky USA musela bojovat proti několika násobné přesile. Ridley Scott natočil neuvěřitelně syrový a realistický snímek, který se může zařadit po bok nejlepších válečných snímků. Snímek hodně pozvedává výborně vybraná hudba a brilantní střih, který byl po zásluze odměněn Oscarem. ()

Zeck

Veliký filmový zážitek. Američané si dávají pozor aby byla ve filmu podrobně zachycena veškerá technika, výzbroj a výstroj ze skutečné války. To je vždy úžasná hostina pro filmového fanouška bitev. Tento film nám nabízí ohromně silný emoční zážitek, který se podle mě nedá k žádnému jinému válečnému filmu přirovnat. Minimum moralizování a klasické vztyčování americké vlajky se také koná svátečně. Dokonalé ztvárnění bezradnosti celé situace, kterou podporuje fakt, že se to všechno skutečně stalo. Perfektní herecké obsazení začínající od Erica Bany přes Joshe Hartnetta až po Toma Sizemora, který po Ryanovi opět dostal roli, která mu sedí nejlépe. Naprosto famózní hudba Hanse Zimmera dodává vypjatým situacím tu poslední možnou dávku válečného koření, které v nás rozpoutá nekončící směs zvláštních pocitů a myšlenkových pochodů. Po souboji s nožem v Ryanovi se mi podruhé v životě udělalo špatně ze smrti filmových postav. Šlo o dva odstřelovače, kteří se dobrovolně spustili dolů, zachránit havarované pilota, aby o pár minut později byli rozstřílení davem. Ve filmu není zobrazeno například vláčení nahých mrtvých vojáků městem. Toto si ani Ridley Scott nemohl dovolit a je to dobře, protože kdyby se zde objevilo vše, mnozí by to nedokázali rozdýchat. 100% můj TOP 10 ()

pan Hnědý

Ridley Scott natočil ten nejakčnější akční film, který kdy byl na filmovém plátně. Úžasný subjektivní filmový zážitek. Snad ještě nikdy neprolétávaly kulky tak blízko samotného diváka, jako u Black Hawk. Tak neskutečný zvuk jsem v kině dlouho nezažil a pořád si říkám, že tenhle režisér je jednička pro kino, jak jsem se mohl přesvědčit u Gladiátora, kterého jsem navštívil v kině několikrát po premiéře. V akčních scénách je Scott jako nelítostný pitbul, který neuhne před ničím a tam kde by jiný režisér řekl stop, on jde ještě dál. Vizuálně výborné a slunečně/písečné prostředí kamerové čočky dělají svoje (kde má kamera Oscara?) byla neuvěřitelná. BLACK HAWK DOWN obsahuje mnoho nezapomenutelných a emocionálně silných scén na které jen tak nezapomenu. Jeden z nejlepších válečných filmů a pro mě je BLACK HAWK DOWN daleko lepší, než údajně "akademicky geniální" Hurt Locker. ()

Kulmon

Svým zpracováním, režií, hereckými výkony či speciálními efekty jistě nadprůměrný film. Na mě to film působí velmi syrově, všudypřítomným násilím bez většího smyslu stereotypně a nezáživně. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jestli tohle město neudržíme, máme do rána náplň do stovky rakví." Hrdinnej boj somálských bojovníků proti americkým agresorům se mi hodně líbil. Zejména proto, že ti nejspeciálněji vycvičení emeričtí supervojáci byli evidentně nedostatečně vytrénováni v taktickým braní nohou na ramena a já tento snímek beru jako odvetu tradičním filmům, ve kterejch se první stovka protivníků raději zasebevraždí v okamžiku, kdy se k ní začne blížit příslušník US Army, druhá stovka zemře při jeho smrtícím pohledu a zbývající tisícovka je pokosena jeho automatickou zbraní s nekonečným počtem nábojů. Tento příběh zkrátka zavání realitou a já jsem si v ulicích Mogadiša užil poměrně dost adrenalinový zábavy. ()

H34D

Ze startu musím říct, že kniha dokázala lépe vykreslit kontrast mezi očekáváním hladkého průběhu a katastrofálním výsledkem mise v Mogadishu. Zfilmovaný Černý jestřáb vlastně ani nijak nepoukazuje na ten klíčový element překvapení, na obrovské komplikace, popř. na opravdu kritické situace (snad vyjma té se stehenní tepnou), Černý jestřáb Ridleyho Scotta působí jako "normální" válečný film o úspěšné misi a o síle amerických elitních jednotek, což je trošku škoda. Natočen je však velmi dobře, kamera se hýbe tak akorát, střílí se odevšad a o exploze také není nouze. Hudba je v neakčních pasážích vynikající, ale naopak když hraje u přestřelek, tak je dle mě dosti nevhodná (ubírá na pocitu realističnosti). Celkově velmi slušný zážitek z moderní války... 7/10 ()

igi B.

Tenhle film má obrovské štěstí, že o něm lze říci "...natočeno dle skutečných událostí...". . . . Režisérská osobnost jako je Ridley Scott na dané téma nemohl, než natočit (vedle dokonale zrežírované akce i co se týče příběhu) skvělý válečný film. Ale pět hvězdiček mu nedám. Pět hvězdiček dávám filmům, jako je "Četa" nebo "Hlava 22", "Apokalypsu" neopomíjeje... - - - P.S. Cituji: "...Při akci bylo zabito přes 1000 Somálců. Padlo též 19 amerických vojáků...". Toť jakési postscriptum tohoto příběhu, tlumočené na závěr filmu. Amerika jest veliká. Asi tak nějak... :-| ()

dobytek

Black hawk down patří zase mezi jeden z těch (velko)filmů, kterej viděli asi všichni kromě mě. Tak konečně se mi taky poštěstilo ho vidět. A nějak mě to moc nenadchlo. Natočený je to sice hezky, což mě u Ridleyho Scotta nepřekvapuje, ale chyběla mi v tom asi nějaká myšlenka, pointa nebo prostě něco. Třeba filmy o vietnamský válce jsou obvykle protiválečný. Filmy o 2. světový válce zase třeba oslavujou vojáky jako hrdiny. Takže se dá třeba v těch filmech někomu fandit nebo vám je někoho líto, atd... Ale tenhle film je akorát taková akční střílečka plná úplně šedivejch postav. Všichni ty vojáci se mi pletli mezi sebou a jejich osudy mi byly naprosto lhostejný. Po 2,5 hodinách jsem byl opravdu rád, že už je konec. 40% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)