Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

vorheese

Black hawk, ač mi všichni před jeho shlédnutím říkali, že jde o průměrný válečný film, hravě strčí do kapsy cajdáky jako Zachraňte Vojína Ryana. Srovnávat ho lze snad jen s Četou, protože jen tyto dva filmy ve mě zatím dokázaly vyvolat představu o pravé válce. ()

buldock

Naprosto skvělý , dech vyrážející , drsný , krvavý , reálný a naturalistický pohled na válečný konflikt v Somálském městě Mogadishu , ve skvělé režii Ridleyho Scotta , která dává tomuto dílu punc nezapomenutelného válečného filmu , to vše zabaleno do nádherného vizuálního kabátu mi nedává jinou možnost , než hodnotit maximálním možným počtem hvězd , bravo! Film: 93% , OST: Hanz Zimmer - 76% ()

gogos

Velice zajimavy film, je perfektne natoceny, solidne vygradovany, dobra hudba i zvukova stranka... Presto to neni na plny pocet, ponevadz jsem se i mistama trochu nudil... ()

Makky

Skoro dveapolhodinová čistokrvná akcia bez zbytočného naťahovania. Exkluzívni herci, výborné prostredie a priam apokalyptická hudba. BHD má jeden z najlepších soundtrackov ever. "Len mŕtvi sa dočkali konca vojny." ()

BloodyVamp

Působivě natočené válečné drama, kde vítězí forma nad obsahem. K neotřelému vizuálnímu zpracování: pseudo-dokumentární těkavá kamera je výborným prostředkem, různě zabarvené kamerové filtry dodají tu správnou nebezpečnou atmosféru a milisekundový střih napětí. Hudba Hanse Zimmera je se rovněž velice vydařila, hodí se však spíše pro potřeby filmu nežli na samotný poslech. Scottova režie je nepochybně vynikající, herecké hvězdy současnosti pod nánosem válečného maskování ani nepoznáte (stěžejní je trio McGregor, Bana, Harnett). Průběh válečného pekla ulicemi Mogadishu je patřičně sugestivní, nešetří se krví a brutalitou. Akce je podána ovšem špičkově, vychutnáte si každou sebemenší přestřelku. Musím pochválit i zvuk- doma na kvalitní soustavě si budou rachot užívat i sousedi. Přesto nemohu dát plné hodnocení- snad pro přílišnou délku. ()

Dawe.zs

Vojenský zásah v somálském Mogadišu v 90.letech minulého století patří k nejhorším zkušenostem Spojených států od konce války ve Vietnamu. Zatímco americké velení čekalo rychlou a bezproblémovou akci, realita byla bohužel jiná. ()

blackrain

Ridlyemu se podařilo výborně zdokumentovat situaci, která se skutečně stala. Somálsko je pěkně divoká země. Perfektně naplánovaná mise se změnila v boj o přežití. Druh v boji se neopouští. Co říct na závěr. Snad jedině, že nežijeme v dokonalém světě a válka je, bohužel, jedním z jeho hrůzných a zbytečných produktů. ()

Tirion

Úžasný nářez v podobě 120 minut vojenské akce. Ale jaké akce! Ridley Scott prokazuje svou všestrannost a hlavně cit pro detail, logiku a vyprávění příběhu. Přestože postavy se zdají být více či méně epizodní a vlastně vám až zase tak na nikom nezáleží, tak přesto má tenhle příběh grády a každou minutu vojenské akce doslova hltáte a slintáte u toho. Dokonalá kamera, střih a v neposlední řadě Zimmerova hudba jsou jen vrcholem mistrovského díla. Zkrátka tvůrci udělali vše proto, abyste se objevili přímo uprostřed válečné vřavy. ()

Žralok

Kniha je sice lepší. Ale tento film dokonale zachycuje boj ve městě. Skupina mladejch kluků, vycvičenejch jako elitní skupina. Proti celýmu městu pořádně nasranejch a po zuby ozbrojenejch civilistů. Výsledek - krveprolití a stažení US Army ze Somálska. Skvělej válečnej film z moderní doby. A režie Ridley Scott. Jméno dodávající na kvalitě (alespoň v době vydání filmu to platilo). Jeden z TOP 20 filmů válečnejch snímků podle mýho hodnocení ;) ()

Alementina

Nářez. Předevčírem jsem to viděla podruhý a pořád nadpůrměrný a hlavně, ten film nestárne. Natřískaný filmovými hvězdami, když je ještě nikdo neznal. Si pamatuju, jak jsem to poprvé viděla na VHSce a konsternovaně na to zírala, jak je tohle možné (příbeh i to, jak je to natočený, bez přebytečnýho patosu).21 4.2014 a dalsi slednuti 11.9.2020...jak rihodne, ten filmneztratil nic ze sve surovosti, jen jedenn z tech hrdinych odstrelicavu se mezitim proslavil jako Lanister, kralovrah. 11.9. Atitulky plni corona, ani pozary v SF ani 11.9. na titulkach idnesu nenajdeme. Jinak zpetne koukam, ze takovehle hvezdne obsazeni vy dneyka nikdo nezaplatil.. ()

slunicko2

Pro milovníky vojáků (zejména amerických) a bojových scén. 1) Co vlastně chce film říci? Že hrdinní američtí chlapci bojují v Somálsku za svobodu? Že je válka hnus? Že jsou Američané dobře vyzbrojeni a vycvičeni, takže na jednoho padlého Amíka připadne deset lokálů? Že v americké armádě jsou správní lidé na správných místech? Nebo chce ukázat tvář moderní války? Řemeslně profesionálně udělaný film ukazuje ze všeho něco a nic neukazuje pořádně. 2) Výstižný koment: gudaulin****. ()

Maq

Film mě nerozčílil jako americká agitka. Amerika je tak velká, že její působení je často vnímáno jako univerzální. Nicméně i Amerika má právo mít svého národního ducha. Nemám jí za zlé, že svých devatenáct padlých oplakává mnohem vášnivěji než tisícovku zastřelených nepřátel. Však Somálci, kteří arci filmy netočí, si u táboráku taky jistě vykládají nějakou svoji vlastní verzi oněch událostí. Mimochodem, ta by mě tedy docela zajímala. --- Scottovy ambice určitě nekončily u působivého natočení pouličních přestřelek. Proč jinak by se například v příběhu vyskytl ten zatčený obchodník se zbraněmi? Pro vývoj žádný význam nemá, byl tam tedy jen proto, aby promluvil a něco nám sdělil. I jiné postavy mluví, a kladu si otázku, co nám vlastně sdělují? --- Nejsem si jistý, zdali jsem Scottův úmysl dekódoval správně. Přiznávám, že jsem Clintona bytostně nesnášel jako představitele toho trendu, který pod fasádou politické korektnosti likviduje všechen smysl pro realitu a spravedlnost a zdravý rozum. Takže takto předpojatý vnímám film jako kritiku jeho zmateného vedení americké zahraniční politiky. --- Neodpustím si historicko-geografický exkurz, který příběh postaví do širšího kontextu. V Somálsku skoro neprší a lidé se živí pasením dobytka. Prší jen na Etiopské vysočině, a tam pramení všechny řeky tekoucí do Somálska. V šedesátých letech se v Etiopii a Somálsku začalo masivně očkovat, v sedmdesátých byly vymýceny černé neštovice. Před padesáti lety žilo v Etiopii 20 miliónů lidí, dnes 80 miliónů. Aby se uživili, vykáceli na vysočině lesy a pěstují tam proso a ječmen. Proto tam prší méně, a když prší, neexistující lesy vodu nezadrží, ta rychle odteče. Řeky tekoucí do Somálska sezónně vysychají, a ty, které vysychaly už předtím, vysychají po mnohem delší část roku. I Somálců hodně přibylo, ale ubylo napajedel, ubylo tedy i dobytka a přišel hlad. --- Co chci říct? Několik věcí. Hladomor není důsledkem války, nýbrž naopak. Ve své podstatě se Somálci perou o vodu, limitní zdroj živobytí. Když tam místo vody dodáte hotové potraviny, budou se prát i o ně, nic se nezmění. Když jim dáte peníze, koupí si zbraně, opět aby mohli bojovat o živobytí. Kdybyste to chtěli zastavit, musíte tu zem vojensky okupovat na dvě generace (čili obnovit koloniální režim) a naučit Somálce živit se jinak, moderněji a efektivněji. Celý ten čas je ovšem budete muset zadarmo krmit a očkovat, jinými slovy, budete je učit plavat na suchu a jejich počet se mezitím zdvojnásobí. Náklady astronomické, výsledky pochybné. --- Kde to všechno začalo? Zjednodušeně řečeno, dekolonizací a očkováním. Ušlechtilými úmysly bílého muže. A kde to skončí? Nemám ponětí, ale Clinton a jemu podobní do toho zatím jenom nejapně šťourali a nic nevyřešili. A to jim právě sdělil ten obchodník se zbraněmi: „Milí chytrolíni z Arkansasu, vaše ideály u nás nejsou k ničemu!“ Měl-li film za cíl ukázat tohle, klobouk dolů, jenže to udělal hrozně nesměle, nestatečně, nesrozumitelně; vlastně jenom tak, aby neohrozil tržby. ()

movieband

Ridley Scott natočil silný, dojemný a hodně reálný film o tom, kam až dosáhne lidská krutost a zároveň odvaha pomáhat ostatním v naprostém pekle moderní války. Tleskám hereckým výkonům a perfektní práci kameramana se střihačem. Vyplatí se vidět obě verze filmu. Only dead have seen the end of war. Platon ()

MATADOR

Nikdy jsem pana Ridleyho Scotta ani pořádně neznal. Ale po tomto velkofilmu jsem poznal, s kým mám tu čest. Ale zpět ke snímku - ono zfilmovat tuto akci, která se zvrtla asi byl velmi těžký oříšek, ale pan režisér měl u sebe příběh podle skutečné události a tak z toho vyšlo, co z toho vyšlo. Bravurní válečný film, který dle mého snad o dvě třídy převyšuje velmi přeceňovaného Spielbergova Ryana, ve kterém snad "musely"hrát všechny hvězdy a vzal si na paškál už tolikrát zmiňovanou druhou světovou válku. To pan Scott to udělal daleko rafinovaněji, kdy mu stačily menší hvězdičky a méně známý válečný konflikt v Somálsku. Film je opravdu napínavý od začátku, až do samotného konce. Jeden y nejlepších válečných filmů, o neobvyklé akci podle skutečné události! ()

stration

Výborná autentická jatka v podání Ridleyho Scotta. Audiovizuální stránka filmu je fantastická. Hudba, filtry kamery, střih a vůbec celé nasnímání. Ovšem celkové poselství filmu vyznívá jako "Vstupte do armády", namísto "Neměli bychom se radši starat sami o sebe a necpat se tam, kde nás nechtějí?"... ()

Thomassi

Tak toto je opravdový a nehorázně syrový válečný film, jaký se povede snad jednou za několik let. Je to nejlepší válečný film odehrávající se od druhé světové války po součastnost. U.S. Rangers bojují v centru Mogadiša s velikou přesilou Somálců. Akce měla trvat jen několik minut, ale nakonec probíhaly tvrdé boje celý den. S Gladiátorem je to nejlepší Ridleyho film. Naprosto dokonalá kamera, které nic neunikne, ba naopak, působí to až dokumentárně. Já jsem jenom zíral, jak se tam dvě hodiny mordujou a ani na chvíli nepoleví. Herci jsou zatraceně přesvědčivý a k vidění je celá řada známých tváří. Moc si jich ale pamatovat nebudete, protože na nějaké seznamování tady není čas. Hlavní roli zde totiž hraje válečná vřava. A co se týče muziky, Hans Zimmer zde vytvořil, alespoň pro mě, jeden z nejlepších soundtracků vůbec a zvuk je na nejlepší úrovni. Nemám, co bych vytkl. Naprostá bomba. ()

swed

Vedle "Království nebeského" nejprázdnější (a s velkou pravděpodobností i nejhorší) Scottův snímek. Hra na vojáčky s propagandistickým vyřváváním "I WANT YOU". 5/10 ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)