Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

sa_kra

Pro mne pětihvězdičkový s nezaměnitelnou atmosférou. Příběh založený na skutečné události, při nichž se americká vojenská akce proměnila v noční můru v městské guerillové válce. Vojenské aspekty a takticko-strategické operace jsou zde nastíněny stejně samozřejmě, jako jednotliví vojáci, jejichž charaktery spíše tušíte, než doopravdy znáte. Atmosféra válečného Somálska, bída způsobená klanovou válkou, ale třeba i atmosféra americké základny je vykreslena naprosto perfektně. Plus perfektní ozvučení a skvělé obsazení. Mám pro tyhle filmy slabost, takže nemůžu jinak- 5* ()

Ygan

Úžasná dvojhodinová nonstop akce, které se nepřejídám. Prostříhat první půlhodinku, zavřít hubu Banovi - Ridley, my se přece nezlobíme, že servíruješ akci a sereš na všechno ostatní. A bylo by to stoprocentní. ()

me3x®

vojnové filmy nejako nemám rád, ale to tomuto filmu rozhodne neuberie na kvalite. Všetko, čo by som napísal už napísali iní, tak ja sa pridám len tým, že ak si tu niekto pozerá môj komentár, kto to ešte nevidel, tak ak mu nevadí trochu viac krvi, nech si to pozrie. ()

moviepill

Je to film. Ale po scéne vo vrtuľníku (kde Ron Eldard sleduje lynčovanie svojho priateľa a sám čaká na vlastnokožný masaker) som musel ísť zvracať... Vojna je tá najzvrátenejšia úchylka ľudstva, ktorá sa bohužial nedá vyliečiť. Nevedel som, či mám nenávidieť len Somálcov alebo celé ľudstvo. Vysoký krvný tlak, chutná večera s osudom v záchodovej mise a hektolitre sĺz na gauči... black hawk down. ()

sirrgulo

Kdyby se mě někdo zeptal na jeden válečný snímek určitě bych mu doporučil tento. Důvod je alespoň pro mě jednoduchý, když si zapnu válečný film chci vidět válku, akci a všechnu hrůzu co obnáší, abych si řekl, že je lepší, že žijem v srdci Evropy. A přesně takový Black Hawk je. Po úvodních pár minutkách, kdy se letmo seznámíme s pár hlavními postavami a hlavně s plánovanou misí nás režisér Scott hodí rovnou do válečné vřavy. Boj v ulicích Mogadishu je skvěle natočený a dokáže, mimo jiné i díky skvělé hudbě, naplno vtáhnout do dění. Až zde se ukazuje, kdo má dostatek odvahy a jací jsou mladíci se zbraněmi vlastně lidé. A to je právě na snímku skvělé, k čemu by bylo trávit hodinu s nováčky ve výcvikovém táboře a pak se na pár minut pokochat bojem, když si ho můžem užít hned od začátku téměř dvě hodiny. ()

Idealista

Mistrovské veledílo , které je vypilované do nejmenších detailů . Konečně válečný film bez přehnaného patosu , bez poselství . Samozřejmě že to není film pro fajnovky které čekají trpící hrdiny , kteří dojdou k tomu že válka je hnus . Scott nám servíruje vojenskou operaci se vším co k tomu patří . Čjs . je unikátní i v tom že 138 minut špičkové akce nenudí a do poslední chvíle má co nabídnout . No jo Spilberg se má ještě co učit , o tom jak má vypadat filmová válka . Ps : Hudba je zde suprová ale dovedl bych si to představit i bezní , tak by to bylo 100% autentické . Jo a je to první film ve kterém mi nevadí O . Bloom ! ()

p.i.t.b.u.l

Pro mně jeden z nejlepších válečných filmů všech dob a pro mně taky jeden z nejlepších filmů co jsem viděl. Dokonalé zpracování knižní předlohy, i když zde bylo pár odlišných momentů, i tak tento snímek patří mezi špičky. K hereckým výkonům není co dodat. Scénář napsal sám život, tak že to asi nemá smysl komentovat. Za druhé je to snad poprvé v novodobé historii, co dostali Amíci na prdel od domorodců a žádali pomoc cizí jednotky KFOR. Ve filmu hraje mnoho známých herců i když někteří mají menší role a ve filmu je sotva zpozorujete. Film je nabitý akcí od začátku do konce, není snad moment, kdy nejste napnutý. I když je to už starší kousek, mně osobně se tento film hodně líbil a na rozdíl od jiných jej můžu sledovat pořád dokola. Proto má mé velké PLUS. ()

BAADRAAM

Film, na který jsem se relativně těšil, ale byl jsem hodně zklamán. Herecké obsazení není vůbec dobré. Film je založen spíše na vizuálních efektech a poměrně dobré hudbě. To má ale stačit na to, aby byl film umístěn takhle vysoko? Neřekl bych! ()

route60

Ridley Scott a jeho Černý jestřáb sestřelen je rozhoně nejlepší válečný film z novodobých bojišť jaký v posledních létech vznikl spolu s Mariňákem ()

sunjata

Dokumentaristicky pojatý snímek bez přílišného patosu ani otravného amerického patriotismu líčící jednu misi v režii USA jako globálního policajta. Líčení válečné akce chvílemi opravdu beroucí dech a opravdu působící velmi sugestivně. Svěle provedená filmařina po stránce kamerové, střiho i hudební. Co je ale poselství filmu? Obětování za věc, která není mou věcí (mou válkou)? Oslava hrdinství? Vzájemné spoléhání a kamarádství v extrémní životní situaci? Obžaloba hloupých válek zvrhájících se, zvláště v Africe, v nelítostné, nesmyslné genocidy? Ani jedno z toho nijak zvlášť silně nesálá. Přesto se nejedná jen o další z akčňáků z dlouhé série filmů z vojenského prostředí. Síla snímku je v syrovém zobrazení skutečného historického momentu. ()

egbert

Zaujal mě rozdíl mezi Američanem a Somálcem; první ztrácí život, druhý umírá. To platí po celý film a na konci je to řečeno doslovně. Zkrátka ne každý si zaslouží eufemismus. ()

bobin

Instruktážní film na nenávist k černým hubám . V civilizovaném světě vyvolal film určtě nadšení , na černém kontinentu nevím, nevím , jestli se vůbec promítal . Je to prakticky dvouhodinová likvidace negroidní rasy . ()

papuchalk

Tohle jsem nikdy nepovažoval za dobrý válečný film, ale nikdy jsem pořádně nevěděl proč. Po technické stránce vynikající! Po obsahové stránce je velmi nezajímavý. Z jednoho důvodu - současné války a konflikty jsou nezajímavé žabomyší konflikty. Není to chyba samotného filmu, ale toho co zobrazuje: Současnou válku. Profesionální vojáci, kteří mají vygumované charaktery a to nejlepší vybavení na světě, berou válku jako dobře placenou práci, jedou do bezvýznamné země na druhé straně planety, odstranit bezvýznamného diktátora v tričku a kraťasech, o kterém jsme doposud nikde neslyšeli a nikde ho neviděli. Jaký rozdíl oproti Stalingradu (1993), kde se vší fatálností a absurditou sledujeme holý boj o přežití několika německých LIDÍ (nikoliv vojáků) zavlečených do nelidského sibiřského prostředí, na pozadí nejvyšší ideologické a rasově motivované války, která pohltila celý svět. O Stalingradu víme, že byl jedním z mylníků druhé světové války, kdy se vše začalo obracet proti říši. Jakže se jmenuje to město v Somálsku? V hlavě mám navždy jméno Stalingrad... ()

Toumyk

Scott je zkrátka geniální. Výborný válečný film, který skoro dokonale popisuje válečný konflikt v Somálsku a hlavně nedělá si starosti s něčím jako přístupné od 12 let. Proto zde můžeme vidět opravdu realistický boj, se vším co k němu patří. To vše s velmi dobrým audiovizuálem a výbornou klasickou řemeslnou prací a máte tady skoro dokonalý film. 10/10 ()

Kate Austen

S veľkou vďakou som sa dočkala filmu bez "trápneho" a okatého amerického pátosu, žiadne pohľady na americkú vlajku (bez ktorých "veľké" americké filmy jednoducho neexistujú). Nebyť historických faktov, ani by som poriadne nevedela, že sú to Američania, ktorí sa vydali na "záchrannú misiu", čo prijímam veľmi pozitívne. Veľmi slušné herecké výkony, zábery a predovšetkým Hans Zimmer, ktorý film skvele ozvučil. Jeden z mála Scottových filmov, ktoré si vždy dokážem pozrieť bez toho, aby som sa cítila divne a navyše bez akéhosi "úchylného" pocitu, ktorým na mňa vždy pôsobia Gladiátor a Kráľovstvo nebeské. ()

heavy66

Dokumentárně syrová válečná řezničina, pocta americkým vojákům, kteří ztratili své životy ve zbytečném konfliktu v zemi, kde jedinou a největší zábavou místních obyvatel je válčit mezi sebou o dodávky z mezinárodní potravinové pomoci. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)