Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Prankster

Trošku zdlouhavý začátek po kterém následuje neuvěřitelná smršť válečného pekla a zmatků. Nádherná přehlídka efektů v moderní válce ve které Vám dají na prdel klidně i křováci se samopaly. Pan Zimmer opět film podkreslil parádní hudbou... ()

RobbieM@N

Bezkonkurenčně nejorgastičtější válečný a akční film, který jsem kdy viděl, režisér na diváka hází tuny geniálně zrežírované akce s neuvěřitelnou uvěřitelností. ()

Havala

Jasný důkaz toho že ne vše nemusí být natočeno o druhé světové nebo o Vietnamu. Fantasticky drsně vypadající film. Nepřetržitá akce a řežba která nepřestává nudit. Střelba z kulometu zde nevypadá teatrálně, jízda v Hummeru a odstřelování je naprosto úžasné. Filmy podobného ražení - Jarehead či Behind Enemy Line jasně zaostávají. Konečně film, kde Amíci dostali fakt naprdel a netváří se jako hrdinové. Spojení s realitou umocňuje celkový dojem. 91% ()

curfew77

Formálně dokonalé, jak jen to Ridley Scott umí: helikoptéry nad pláží, vodopády rozpálených nábojnic drnčících ze zásobníků přímo za košili uniformy Joshe Harnetta, čímž se dostávám k vpravdě exkluzivnímu hereckému obsazení (Bana, Sizemore, McGregor, všechno moji oblíbenci)... tak proč jen mi v tomhle filmu pořád něco schází? Asi to bude tím, že zhruba od poloviny se prostě efektně střílí na všechny strany, sem tam někdo umře, a nic víc. Dokonalé řemeslo, kterému ale jaksi chybí hlubší rozměr. Ono, málo platné, že se v Africe občas děti mezi sebou zabíjejí samopaly, to dneska průměrného Středoevropana s maturitou přeci jen na prdel neposadí... 75 %. ()

JK77

tento film ma donutil este aj prejst celu PC hru, co sa mi vazne nikdy nestalo. Skvely film, a ako vravi po POMO po zvukovej stranke genialny. Medzi vojnovymi filmami u mna urcite v TOP5 ()

matusb

Pamätám si na deň, keď som si ako veľký fanúšik vojnových filmov, hier a kníh požičal na kazete BHD bez toho, aby som o ňom čokoľvek vedel. To čo sa však ku mne dostalo ma na dve hodiny pribilo do kresla, dokorán otvorilo ústa a oči, a prinútilo na konci filmu zložiť obrovskú poklonu za tento film. Dovolím si kludne povedať, že ani samotný Spielbergov Ryan neukázal vojnu tak realisticky ako sa to podarilo v tomto filme Ridleymu Scottovi. Nečakajte hlboký príbeh plný amerického vlastenectva a idealistických obrazov hrdinstva udatných vojakov, jednoducho čisto, niekedy až dokumentárne zobrazená hrôza toho, čo si dovolia politici niekedy nazvať najlepším riešením. Skvelá kamera, plno nádherných neopakovateľných záberov, soundtrack najvyššej kvality, jednoducho zobrať všetky superlatívy z Ryana a vynásobiť ich desiatimi. Rovnako sa môžem vyjadriť aj o hereckých výkonoch, až som niekedy uvažoval, či po hercoch naozaj nestrieľali ostrými :) Mal som možnosť prečítať si oficiálny after-action report zo skutočnej akcie, a je obdivuhodné, že sa jej Scott držal v 95% a formulka Natočené podľa skutočnej udalosti je tu použitá s čistým svedomím každého, kto sa natáčania alebo skutočného boja v uliciach Mogadishu zúčastnil. Pri BHD mne osobne nestačí rozsah hodnotenia tu na ČSFD, a tak ho hodnotím hlavne s hlbokým uznaním a vďakou za to, čo som mal možnosť pri BHD prežiť. Dnes po takmer 6 rokoch stále suverénne môj najobľúbenejší a dosiaľ ničím neprekonaný film. ()

skalicky

Po schlédnutí tohoto zajímavého filmu začne člověk přemýšlet o valce trochu jinak.....ne všichni vojaci jsou jako žoldáci a jsou n misi pro peníze,čast z nich to děla pro něco co běžný smrtelník,včetně mě,nedokáže pochopit!za mě 85% ()

Billy.3

Nejlepší válečný film jaký jsem kdy viděl. Po zahřívací půlhodince se rozpoutá nonstop dvouhodinová akční podívaná. Střílí se tu pořád a když se náhodou přestane střílet tak se operuje v opravdu špatných podmínkách a nebo jsou záběry na zohavená těla vojáků. Opravdu geniálně natočený snímek, skvělý zvuk, kamera i herecké obsazení. Dokonalé pojetí kruté a drsné války a to nejlepší od Ridleyho Scotta. Dávám jasných 100% ()

hackstolle

naprosto dokonala zalezitost s uchvatnou muzikou, hereckym obsazenim, velmi zajimavym prostredim a zpusobem natoceni... proste luxus...... ps: "black hawk down.. i say again ... we´ve got a black hawk down !! " ()

Stejšn

RATATA-ČUŇATA-BROUKA! No já nevim, asi jsem ten film pochopil jinak než zdejší kritici. Mně to vůbec nepřipadalo jako americká náborová agitka, naopak mi to příjde jako obrovská kritika nesmyslnosti válečných konfliktů a "neomylných" mariňáků. Dostali na prdel, stejně jako ve Vetřelcích, obrovskou přesilou, která nehleděla na ztráty. BTW Zimmerův soundtrack je fakt pecka!!! ()

Elegnor

Většinou válečný filmy zrovna nemusim, ale tohle je zatraceně světlá výjimka, se skvělou atmosférou a úžasnou muzikou, se svou syrovostí a naturálností se u mě řadí k filmům, které jsem viděl víckrát a které určitě ještě víckrát uvidím.. ()

HarlanWade

Po audiovizuální stránce asi nejstrhujícnější válečný megamasakr. Kdo ale nezvládne koukat se dvě hodiny v podstatě furt na to samé, bude asi (jako já), malinko zklamán. 70%. ()

Burrows

Ve zkratce: Po technické stránce vypiplané dílko - kamera a střih utvářejí přehlednou akci. Přehnaná délka. Struktura filmu je velmi jednoduchá. Nejprve se seznámíme s vojenskou základnou, jejím fungování a jednotlivými vojáky (narozdíl od Marhoulova Tobruku tato část není nudná) a poté se dostaneme do válečné vřavy. Syrová, realistická, výborné kulisy. Vojenská akce v Mogadishu v přímém přenosu. ()

pe3czech

Více se mi tenhle snímek líbil, když mi bylo 14. Tehdy jsem zřejmě dokázal sílu díla docenit více. I když tvůrcům určitě šlo, ať je dojem z filmu/války co nejrealističtější, ve mě je nyní natolik realistický, že jej nedokážu docenit. A vůbec, ani mne nebaví koukat dokoukat to od úvodních do závěrečných titulků. Napadá mě: celý film by se dal srazit do třiceti vteřin a vysílat to jako kampaň proti násilím a válkám mezi reklamou na prací prášek a jiný prací prášek. Pokud však tvůrci hodlali utratit spoustu peněz, mohli zase uspořádat koncert a pozvat na něj desítky hvězd světové hudby, kteří by společně nazpívali stejný song a nosili placky "NE ZABÍJENÍ". Nebo ne? ()

mdduch

3,5* film je udělán výborně, má spád a tak, ale chybí mi tam ztotožnění se s nějakou postavou.Není tam žádný extra charakter ()

Hulkee

Pět hvězd za naprosto skvělý zvuk,úžasnou kameru a příběh,jěnž jsem si vychutnával. Na film jsem se díval dost opožděně a popravdě jsem se k němu dostal až v televizi. Očekával jsem další popkornovku na nenucený nedělní večer a to co jsem viděl mi vzalo dech. Naprosto skvělé záběry doplněné tak úžasnou hudbou a k tomu velmi dobře udělaný příběh, to se sejde málokdy. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)