Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

JustFine

Vynikajúco zostrihaný, ozvučený akčný film z vojenského prostredia má všetko to, čo má mať a kopu vecí naviac. Mimo toho skvelý soundtrack, atmosféru, Lannistera,... Film jak sa patrí, topka subžánru. ()

hekla

Je to tak reálné, že si už od prvních minut přejete, ať to zabíjení skončí. Velmi silný a smutný snímek, po jehož shlédnutí vám bude špatně, vše zažijete jako na vlastní kůži. Hans Zimmer opět a znovu předvádí, jak umí dát život a atmosféru filmu, soundtrack s prvky spirituálna a nádechem somálské kultury je výkonem sám za sebe a umocňuje atmosféru filmu na třetí. A Ridley prostě vyprávět tyhle příběhy umí dokonale. "Only the dead have seen the end of the war." ()

prometheusXX

Neskutočný vojnový film s vynikajúcou atmosférou,skvelá hudba,scenár,herci,efekty,kamera,dych vyrážajúce zábery,po Alienovi (1979) druhý najlepší film od Ridleho Scotta,moc Ďakujem,taketo filmy sa točia raz za 20rokov,to len tak bárjaký vojnový film neprekoná.škoda že som nebola na to v kine,tam museli dole sánky padať. za mňa plných 100% ()

Shitonit

Akčňák, vojenskej, jeden z mála filmů kterej mě vcucnul, a dopřál takový to fakt dobrý pošušňání. I po mnoha letech si ho super pamatuju, takže šup, a sjedu ho klíďo znovu.. ()

Godhaj

,,Don't think because I grew up without running water.“ Černý jestřáb, to je esence válečné akce, která se povedla na jedničku. Atmosféra Somálska hutná jak mazut je skvěle podbarvena dobře zvolenými filtry, které dělají obraz zrnitější a drsnější. Úchvatné akční scény jsou zabírány přehledně a přitom jsem měl pocit, že jsem přímo v centru dění. Tom Sizemore a Eric Bana byli mými favority a všechny scény s nimi byly našlapané. Scott také výborně pracuje s tempem, kdy nejdřív vychrlí v rychlém sledu akci, aby následně polevil a nabídl např. ikonický záběr letu vrtulníků podél pobřeží při téměř nulovém zvuku. Tahle kombinace mě držela v napětí i obdivu po celou stopáž. Černý jestřáb je určitě nejlepší náborové video k vojákům, co jsem kdy viděl. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Do 20ti slov se nevejdu, takže se plně ztotožňuju s komentářem od J.F.B. Klady: scény, boje a vizuál. Zápory: Stereotyp a zmatek v postavách. ()

Maniik88

Včera som si to po hooodne dlhých rokoch pustil na TV s poriadnými reprákami. A ostávam pri hodnotení 4*. Úvod je len také nudné, rýchle, povinné zoznamovanie s kopcom postáv. Mihnú sa to začínajúce hviezdy ako Tom Hardy, Orlando Boom, Ewan McGregor a mnoho ďalších menej či viac známcyh tvárí. Potom začne boj. Ten vlastne trvá až do konca filmu a je to natočené ozaj pôsobivo. Zvuk, kamera, hudba proste veľkofilm. Vzťah si vytvoríte len k niektorým postavám, ako cool postava Erica Banu, kapitána v prvej ostrej akcii Harnetta a velitela Humrov. Neviem či to stálo za to tým Somálcom, 10000 ich mŕtvych versus 19 američanov a 2 zostrelené vrtuľníky. Ktovie nakoľko sa to držalo skutočných udalostí. Ale teda Američania sa tam moc nepredviedli, ako dlho nevedeli pomôcť svojim vojakom, ako technologicky na míle vzdialená krajina od Somálska celkom dostávala na frak v pár štvrtiach Somálska. Ridley vie natočiť akciu. A hudba, hodne dobrá. ()

papadoce

Najlepší vojnový film aký som kedy videl. Strih, kamera a v neposlednom rade zvuk, sú absolútne geniálne atribúty tohto akčného skvostu od Ridleyho Scotta. Navyše ťah s dokonalým hereckým osadenstvom, kedy prakticky nikto nehrá hlavnú úlohu, bol famózny. Niečo také dokáže iba Ridley. Čierny jastrab zostrelený je podľa mňa majsterštik vo svojej kategórii, ktorý proste nezostarol. Whoa!!! ()

lksvcr

Mám rád vojenské filmy a tento film patří  těm nejlepším, které jsem z tohoto žánru zatím viděl. Nenabízí nám dojemné příběhy, nebo dokumentární zpracování konfliktu. Dává nám válku. Se vším co sebou přináší: krev, zmatek, násilí, hrdinství, akci, zvrácenost... Sledujeme vojáky na jedné misi, která nešla podle plánu a výborná kamera a střih nás vtáhnou přímo doprostřed nelítostného boje. Strašně se mi líbí ta pravost. Film si na nic nehraje. Opravdu jsem měl pocit, jako bych tam byl s nimi. A v závěru? V závěru žádný závěr nedostaneme, jen pocit a vědomí toho, jak válka dokáže být zbytečná a jak dokáže člověka změnit. ()

J.e.r.e.c

Černý jestřáb má za sebou už skoro čtvrtstoletí existence, ale za tu dobu mu pírka ani trochu nezešedivěla a vůbec se nedivím, že se dodnes bere jako měřítko pro moderní válečné filmy. Žánrové klasiky typu Ryan většinou mají dvě tři větší akční scény a k tomu pár přestřelek, mezi kterými si vojáci povídají a sypou ze sebe moudra nebo emoce. Tady nic takového (snad až na úplný závěr) není, Jestřáb je extrémně intenzivní a nonstop akční jízda prakticky od první do poslední minuty, a to i když se zrovna nestřílí. Nedávno na mě trochu podobně zapůsobil Lone Survivor, jenže tady se pohybujeme na mnohonásobně širší škále, která místo speciální vojenské operace (v původním významu) o pár lidech připomíná skutečnou válku. Vtažení do víru boje je absolutní. Je to celé jeden obrovský chaos svištících kulek, řevu, výbuchů, zvířeného prachu, padajících helikoptér a běsnícího davu. Jistě se dá polemizovat nad jednostranným pohledem, který nám servíruje hollywoodský trhák o tom, jak se hrdinní bílí Američané pokoušejí zachránit před tlupou černých opic, které neumí nic jiného, než dělat bordel a zabíjet (S chutí bych si dal somálskou verzi s opačným vyzněním), jenže právě tohle zkreslení umožní našinci ponořit se až po uši do kůže vojáků v naprosto cizím a nepřátelském světě s pocitem maximálního ohrožení na každém kroku. Filmu se také vyčítá, že je to válečná propaganda, jejímž cílem bylo povzbudit americký patriotismus po 9/11. I tohle tvrzení je přinejmenším sporné, protože se zde nijak nezastírá, že celá akce skončila jako obrovský průser, který v důsledku vedl k odchodu amerických vojenských sil ze Somálska. A byť možná nechtěně, tak se tu zpochybňuje celý ten koncept „no one left behind“, kdy se kvůli čtyřem členům posádky havarovaného vrtulníku (z nichž dva už jsou mrtví) spustí rozsáhlá záchranná akce, která v důsledku stojí obrovské množství životů na obou stranách a vede k destrukci půlky města. 75 % ()

Amy

Ač válečné filmy moc nemusím, tenhle se mi opravdu moc líbil.Připomíná to trošku dokument, máte pocit, že sledujete realitu, která se právě stala. Opravdu doporučuji ! ()

Hydr0gen

Za to, že amíci jsou blbí a jsou schopný kvůli mrtvole riskovat životy, režisér ani scénarista nemůže. Takže 5*. Úžasně syrový dokument. ()

HanSolo

Asi nejlepší Scottův film (ještě jsem ale neviděl Blade Runner), kterému se velmi realisticky podařilo zachytit podobu války. A navíc byl tímto snímkem objeven Eric Bana, který v mém žebříčku nejoblíbenějších herců míří čím dál tím více k vrcholu. ()

charcoal

Celkem kvalitní film s jedním malým nedostatkem. Nekopíruje skutečnost v takové míře, jak se na první pohled jeví (nedalo se nebo se nemohlo?). Na druhou stranu je dobré, že režisér Scott využil maximálně výhody válečných "true" filmů z nedávné minulosti, kterou je aktivní (nikoliv pouze poradenská) účast veteránů těchto bojů - míře autentičnosti to určitě prospělo. ()

wef

Dobrý ale často i nudný válečný film. Když tu nudu dokážete překonat, nedopadne to tak špatně. Ridley Scott je vážně divný režisér. Jediný jeho film, který dokážu vyloženě jen chválit, je Gladiátor. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)