Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

joker.george

Perfektní atmosféra a dělání z komára velblouda (v tom dobrém smyslu). Film jsem si sice neužil tolik, kolik jsem myslel, že si jej užiji, protože jsem viděl ,,pouze'' nadprůměrný film s temnou a nepříjemnou atmosférou. Vetřelec je parádně zpracován, jinak má film můj velký respekt za rok natočení. ()

Streeper

Asi jsem si prostě cestu ke kultovnímu filmu Vetřelec nenašla. Plánuji se podívat na celou sérii, tak třeba mě nějaký díl překvapí lépe a dostane ode mne lepší hodnocení. Tohle na mě prostě nefungovalo. Jako horor to nefunguje vůbec, tvůrci vsadili jen na černou potvoru vyrobenou z kondomů, možná se měli lépe soustředit na dějovou linku, která je vlastně o ničem, hlavně v druhé polovině. První půlka se mi líbila více, bylo tam seznámení s planetou, vetřelcem a první napadení, ale zbytek filmu nic moc. ()

Nach

Dneska spíše chápu prvního Vetřelce jako důležitý historický milník ve sci-fi žánru. Přesněji: sci-fi hororu. A samozřejmě jedním slovem dodávám, že tento milník by nenastal, kdyby ke spolupráci na něm nebyl povolán H. R. Giger. Film, ač je z roku 1979, působí stále svěže, současně a moderně. Primárně ve scénách, kde není samotné monstrum vetřelce. To jakmile se objeví, okamžitě na mě působí jako osoba v kostýmu. Myslím tím scény, kde je vidět jeho celek, ne detaily na hlavu či části těla. Je to škoda, ale nesmíme zapomenout, že jsme v roce 1979. Až James Cameron s Vetřelci udělal z této franšízy to, čím je dnes. Dávám palec nahoru a pokud se o sci-fi nebo horor zajímáte, určitě tento kousek, ideálně celou sérii (bohužel i s nepovedenou trojkou od Finchera) zhlédněte. 75% ()

ad

Sci-fi Scottovi prostě jdou o tom není pochyb,vždy si skvěle rozumí se svými výtvarníky a tvoří skličující světy jeden za druhým... tento je z nich nejstrašidelnější. ()

Trainspotter

Říkal jsem si, že většinu světových, slavných a hlavně z uměleckého, kultovního a kulturního hlediska zásadních filmů jsem již viděl, ale to se nikdy nestane pravdou a už vůbec ne v mých dvaadvaceti letech – ó, jak naivní jsem – ale lze se tomuto teoretickému faktu jen přiblížit a k tomu mě pomohl tento zásadní film Ridlleyeho Scotta, který se stal mým čtvrtým rendezvouz s tímto věhlasným režisérem, kterému předcházel zejména mistrovský Blade Runner. Vetřelec se mu v mnoha směrech podobá a to nejen obrazovkou ENVIRON PURGE, při odletu Ripleyové z Nostroma, ale hlavně tou atmosférou a příznačným rukopisem mistra Ridleyeho. Ale mám tu odvahu přiznat, že existuje jeden ještě zásadnější film, který se stal inspirací a to alespoň výtvarným ztvárněním kosmické lodi z venku i zevnitř a také v samotném filmu se objeví hned několik narážek. A tím filmem je 2001: Vesmírná odysea. Své opodstatnění můžeme hledat v tom, že Scott svůj obdiv ke Kubrickovi nikdy neskrýval a taky můžeme nalézt několik narážek a paralel ve Vetřelci, jako například žádost o otevření dveří Ripleyové k Ashovi, centrální počítač lodi Matka a vzpoura androida, kontakt s mimozemskou civilizací a samota jediného přeživšího člověka ve vesmíru, kterou kazí jen přítomnost toho pitomého kocoura, který se v průběhu filmu zasloužil o mnoho infarktových scén. Ale dost keců okolo. Vetřelec je skvělý film, určitě se statutem zásadní, který ve své době pomohl vyzdvihnout žánr sci-fi a hororu, které mistrně kombinuje, do kolonky „Áčkový film“. Mrazivou atmosféru, která se poměrně komorně rozvíjí ze začátku filmu a buduje základ pro zvýšený srdeční tep, je nutné označit jako základní pilíř celého filmu doplněné kvalitními charaktery hlavních postav. Vrchol zápletky je prostě řečeno úžasný: tep a tlak krve na maximu, oči vytřeštěné, dech žádný, zažitek maximální. Stoprocentní to není, být režisrém, asi bych to utnul ihned po terminaci Aliéna a hodil tam závěrečné titulky, abych se vyhnul těm kecům, because „Act speaks louder than word“. ()

DruidKarel

Tohle už je klasika... Miluju tenhle film, i když se při něm bojím tak, že bych se posral i dneska. Podle mě snad nejlepší Sci-Fi film na pokračování ze všech. Je to fakt film, ve kterým člověk nemůže odhadnout, co se za chvilku stane. 5* za každou vteřinu... ()

TomikZlesa

Kompletně celá série o vetřelcích v čele s Ripleyovou se jednoznačně zapsala do dějin ( pro mě nejvíc první a druhý díl ). Společně s predátorem se jedná o nejlepšího tvora na filmovém plátně. Stísněné prostory kosmické lodi se na atmosféře určitě podepsaly nemalou mírou a neustále slintající a trošku nemotorný slizounek se asi nejvíc podepsal na střevech celé posádky :) ()

cubajz

první film o těchto smrtících potvůrkách je výbornou vyvražďovačkou, avšak s na dnešní dobu již lehce prohlédnutelnými triky. Hlavně kvůli nim dávám lepší čtyři hvězdy - sympaťák s vysouvací čelistí tu totiž působí až moc lidsky (většinou ho hrál člověk v kostýmu) a ne tak mrštně a smrtonosně jako v dalších dílech. ()

Adaamos21

Řekl bych to slovy androida Ashe: "Obdivuji ho pro jeho dokonalost, které se vyrovná jen jeho zrůdnost." Giger se Scottem zhmotnili představu lidské noční můry a položili základ nového filmového kultu a žánru sci-fi. ()

starbrejkr

Stále lehce rozechvěná ruka píše tento komentář. Těžko šlo jít po všech těch letech, co jsem Vetřelce míjel a co jsem o něm vše slyšel a věděl, s většími očekávaními. Ale co dodat, vše bylo splněno, naopak při pár lekačkách jsem se děsil víc než je srdci zdrávo. Ten film je prostě o učebnicí atmosféry strachu, která jde navodit filmařským umem. O tom svědčí už jen úvodní pomalý průlet kamerou (mimochodem úchvatnou), kdy víte, že nic nestane, ale stejně jste prostě napjatí. Po příchodu Vetřelce se z toho navíc stává freska o přežítí člověka, která se dá uplatnit pro jakýkoliv počet jediniců a pro boj s čímkoliv, a ani v tomhle nemá první Vetřelec konkurenci (ano, i můj kult jedničku Predátora to sesadilo). Musím taky pět ódy i na vizuální stránku filmu, která je i dnes úžasná. Sice je znát, že to přišlo až po Star Wars (úvodní nadlet lodi nad kamerou působí skoro jako tribut SW), ale spíš to jen vybrousilo jimi nastolený směr. Hrozně taky oceňuju absenci nechutných a až směšných scén, které mi zkazily Věc. Na závěr se taky musím zastavit u Sigourney Weaver, jejíž herecký výkon (čím nechci snižovat ostatní herce, zvlášť Iana Holma) je další perlou snímku. Ona není žádná klasická krasavice, ale má prostě něco strašně do sebe, což vynikne hlavně před závěrečným soubojem s Alienem. Jednoduše 100%, i když se z toho zrovna nestane film, na který bych koukal každý měsíc:-) ()

zuzinka2

Skvělý film, který ani po třiceti letech od svého natočení neztrácí na působnosti. Největšími přednostmi je neskutečně napnutá a deprasivní atmosféra vesmírné lodi, kde je něco navíc, a druhým je strach z neznámého, z něčeho co není vidět. Bravo pane Scotte. ()

humanbeing

Včera jsem po hodně dlouhé době koukal na prvního Vetřelce, mimojiné i proto, že jsem stále nadšený z Promethea a musel jsem si zkrátka osvěžit paměť, jak oba tyto filmy navzájem na sebe dějově ukazují - a vůbec jsem měl velkou chuť se zas na tenhle naprosto úžasný filmový kus znova podívat. Byla to opět fantastická podívaná. Je vážně neuvěřitelné jak tento sci-fi horror ze sedmdesátých let i dnes stále bezchybně funguje. Strašidelná atmosféra funguje převážně díky velmi povedenému designu (mínus obstarožní počítače, i když ani ty mi tam vůbec nevadily) jak lodě Nostromo, titulního Vetřelce, tak i strašidelného planetoidu a v neposlední řadě díky brilantní režii Riddleyho Scotta. Zmínku si jistě zaslouží i nádherná hudba Jerryho Goldsmithe. ()

Pitam

Vetřelce považuji za dosud nepřekonaný film v rámci žánru sci-fi horor. Neznám jiné S-F, které má lépe vystavěnou atmosféru absolutního strachu z neznámého (co do atmosféry mě napadá ze starších Horizont události a z novějších třeba Symptom Pandorum, ale oba tyto díla mají v jiných ohledech do Vetřelce na míle daleko). Samozřejmě mohou konkurovat klasické prvoplánové horory, ale i mezi nimi bych jen těžko našel vážného soupeře. O tom, jak a čím Alien udělal ve své době doslova díru do světa, byly popsány celé stohy článků. Kromě do té doby nemyslitelného genderového obsazení hlavní role to především bylo nové pojetí používání triků, které v kombinaci s geniálním designem R. H. Gigera (ten zcela jistě nemohl být při jeho vymýšlení při smyslech) vytvořilo dokonalou iluzi realističnosti scén a povzneslo úroveň o několik "levelů" výše vůči tehdejší konkurenci. Ne nadarmo pak lidé v panice utíkali z kin (poté, co si vystáli klidně i několikahodinovou frontu na lístek). Tohle může už v dnešní době velkolepých počítačem tvořených triků působit dost úsměvně, stejně jako některé scény z vesmíru (či hledisko vybavení posádky a vesmírné lodi, apod.), nicméně atmosféře filmu to ani po těch letech neubírá ani kousek. Pořád je to dokonalost sama. ()

C0r0ner

Viděl jsem to přesně 30 let po vzniku a musím říct, že efekty mě ohromily. I po takové době je film neskutečně chytlavý a člověk se o Ripleyovou bojí od začátku do konce. To beru jako největší devízu, protože v dnešní době blockbusterů je mi úplně jedno, jestli všechny postavy umřou nebo ne. Té vlastně jediné postavě ve Vetřelci jsem držel palce opravdu hodně. 100% ()

bourec

Skvělý od začátku do konce.Jednoznačně jedna z nejlepších věcí v žánru horor-scifi,podle který se snažilo spousty packalů točit svoje filmy.100%. ()

Cheeter

Osobně nemám moc rád tento typ filmů, ale i tak jsem se, doslova, zakousl a shlédl ho. Z mého pohledu takové klasické schéma, kdy na konci jeden přežije, v tomto směru, žádný zázrak. Minimální počet herců, což je dáno stylem snímku. Ve své době mohl být naprostým zjevení a revolucí v žánru. Nicméně já na něj koukám jako na jeden z mnoha, které dnes existují. Líbilo se mi zpracované prostředí, je vidět, že na něm nešetřili a udělali ho dost propracované. ()

Phos4rus

Byl to pro me opravdovy filmovy a hlavne horrorovy zaitek. Bal sem se jeste dve noci po filmu a vzdycky sem si zabehl za maminkou a tatinkem do postele, kam sem si lehl...Ale stejne sem se necitil v bezpeci, proto sem porad smejdil ocima po stenach, jestli nekde nejakej ten vetrelec neni. Az takhle me vystrasil vetrelec. Kdyz se na tenhle filmm podivam ted, kdy jsem uz trosku vetsi, smekam!!! ()

Wormboy

Votrelec je proste horova klasika a nic na tom nemeni ani to, ze uvod je dost zdlhavy. Kazdopadne, tento film ma urcite co povedat aj dnesnemu divakovi a to po skoro tridsiatich rokoch. 4,5/5* ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)