Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

charlie_ando

Pamatuji si, jak jsem tento film viděl jako malý, jako by to bylo včera. Letní prázdniny byli v plném proudu a já sledoval tuto klasiku na opotřebované WHS kazetě s otřesným českým voiceoverem, ale stejně to byl pro malého kluka strašidelný zážitek, po kterém se špatně usínalo, ač nebylo v tmavých scénách vlastně nic vidět. To projekce remasterované režisérské verze v potemnělém kinosále už byl audiovizuální zážitek první třídy. Ridley Scott předvádí jeden ze svých mistrovských kousků, v kterém hraje prim svíravá atmosféra, jenž útočí na diváka od prvního filmového políčka a to i díky působivé hudbě od Jerryho Goldsmitha. Neznámé neviděné zlo je totiž neuvěřitelným strašákem a poctivým pracantem na vašich nervech. Přitom je námět tak prostý, zasadíte nesourodou posádku, včetně androida do klaustrofobického prostředí vesmírné lodi Nostromo, která je ztracená kdesi ve vesmírné prázdnotě a nevítanou společnost jim děla dokonalý predátor od H.R. Gigera. Vše graduje v závěrečném souboji jeden na jednoho v únikovém raketoplánu (mladičká neokoukaná Sigourney Weaver je opravdu kouzelná). Jeden z příběhů, který tvořil filmovou historii a zanechal po sobě nesmazatelnou stopu. ()

Ebon

Jedinečná Ridleyovská práce s napětím a atmosférou. Pro mě stejně úžasná jako v Blade Runnerovi. A i nyní musím poděkovat za nebožtíka Gigera, díky za jeho zapojení. ()

HiddenDragon

Hned na zacatku si musim rypnout do ruznych verzi teto klasiky. Existuje i "Director's Cut" verze z r. 2003, kterou jsem prave ted taky videl, ale neni "prodlouzena", jak by clovek cekal. :) Paradoxne je temer o minutu kratsi. :) Jeste jsem si to kontroloval a moc nechapu, jak to teda Scott udelal. Vypada to, ze neco vyhodil a neco naopak pridal. No dopadlo to, jak to povetsinou s DC byva. Je dle meho vkusu horsi nez kinoverze. Jak pest na oko pusobi scena s "kokony" kapitana Dallase a technika Bretta. V Cameronovych "Alienech" (1986), kde maji vetrelci celou kolonii, jsou tyto nastenne utvary pochopitelne, ale tady je jenom jeden alien, a tak mi neprijde moc jasne, jak by to provedl. Navic zamotky slouzily jako hostitele pro vajicka, ktera zde samozrejme nikdo naklast nemuze. No proste mi tato nova scena prisla jako fail. Urcite tedy doporucuju klasickou original verzi, ktera je filmovou klasikou a i dnes je, co se tyce napeti, remeslne dobre udelanym sci-fi hororem, i kdyz na par mistech mozna zbytecne zdlouhavy. Ze je posadka postradatelna a ze Ripleyova da cizakovi do drzky, to uz dnes vi kazdy. Vsak to ma taky tri pokracovani (v kazdem ma Ripleyova jiny uces :) a prequel :) Pokazde me ale zmate zalezitost s lodi :) Mozna jsem jen zbytecne pozorny, nebo uz jsem to proste videl mockrat a vsimam si detailu, ale jsou tu vlastne 3 velke subjekty. Jednak ta obri megalod, coz je defacto naklad, pak samotna Nostromo a pak jeste maly zachranny "shuttle". Tvary techto lodi pri pozornem sledovani divne splyvaji, az muze mit divak pocit, ze nevi, kde se co odehrava. Ale je to vlastne dukaz, ze se jedna o skvely film, protoze az na tenhle zahadny vizualni kiks jsou zabery atmosfericke a perfektni. Lvi podil na tom ma HR Giger, ktery stvoril legendarniho a nezamenitelneho zabijaka. [Oscar 1980: Vizualni efekty] ()

Zagros

Parádní ukázka kvalitního mixu dobrého scénáře, výborné režie, skvělého obsazení a velmi slušných hereckých výkonů. Když je tento kvalitní mix doplněn ještě o neméně dobré triky (na svoji dobu), zvuk, střih a vlastně i všechno ostatní, vznikne nám další z filmů, který pomáhá definovat svůj žánr. K maximálnímu hodnocení chybělo opravdu jenom málo a je možné, že po dalším setkání s Vetřelcem, ta poslední hvězda přibude. ()

Torimmer

Fuckin 70s! Vetřelec je čistý a základní příběh o vetřelci (jakožto nějaké entitě, mající význam v tom samotném slově, bez jména a vysvětlení), ne o xenomorphovi, ne o záhadné civilizaci, ne o vesmírných lodích, ne o jednotlivých charakterech, ne o dlouhodobém budování příběhu, ani ne o záhadném a totalitně přihlížejícím všeobjímajícím aparátu Company (který je párkrát zmíněný). S tímhle filmem je divák vhozen do chaotické situace mezi partu lidí v košilích kouřících cigarety, a stojí proti něčemu, co ani nevidí, co nejde zneškodnit, do obličeje mu blikají světla a on neví co má dělat a co bude dál. Dění ve filmu je vlastně jedna velká improvizace. Další díly už jsou vyprávěny s jiným záměrem, a tvoří nástavbu na něčem, co ji nepotřebovalo. ()

DocBrown

Nejlepsi sci-fi horror vubec. Nezapomenutelna je ta scena, jak Hurtovi poprve (a ne naposled) vyleze z bricha vetrelec. Ridley Scott k tomu nepotreboval tuny digitalnich triku, samotneho vetrelce tu mockrat neuvidite a presto (nebo prave proto) je atmosfera 100x hustsi nez u dnesnich predigitalizovanych filmu. ()

Fanex

Tento film je pro mě i dnes jedním z mých nejoblíbenějších hororů. Hlavně tento díl. Že místo muže obsadila hlavní roli žena (oproti knize) je prostě bomba. Ještě, že roli dostala Sigourney Weaver – je to také jedna z mých nejoblíbenějších hereček. Vetřelec je také úžasné stvoření, jeho vzhled a zvuky (skoro jak kočka) – prostě super. M-E-M-O-R-Y ()

Shakeus

Opravdu jedinečná atmosféra v parádním, a dnes již klasickém, sci-fi. Co dodat, první střetnutí Ripleyové s fantasticky vymyšleným vetřelcem opravdu stojí za to. Přál bych si mít doma jednoho takového, ale tak 10 krát menšího, a v kleci. Jako u každého postaršího sci-fi obdivuji triky, které mi přijdou reálnější a nápaditější, než v mnoha dnešních filmech dělaných pomocí počítačové grafiky. Alien patří mezi to nejlepší ve svém žánru. Navíc, jako malý jsem u toho nevydržel a musel jsem to s hrůzou vypnout :) ()

Saboter

Ridley Scott opět prokázal, že je skvělý režisér. Úžasný sci-fi horor, i když možná na mě nepůsobil tolik, jak bych si přál. Postavy mi vůbec nepřirostli k srdci a tak jsem chvílema spíš fandil "GOOD HUNTING" Chvílema sem si říkal, že postavy jsou úplně blbý, ale touha po poznání byla větší. Vypadá to, že snímku akorát vyčítám, ale i přesto si u mě vysloužil skvělý hodnocení. Scénka, kdy alien vykoukne z břicha byla úžasná. ()

xmozek

Za to málo, co na tenhle film dostali, dokázali tvůrci hodně. Efekty by se za sebe nemuseli stydět ani v dnešní době. Celý film má perfektní atmosféru. Na diváka čeká napětí, akce, strach a i malý zvrat. Dnes už kultovní Alien je hodně kvalitní film,který si zaslouží vaši pozornost. P.S. Scéna s vylíhnutím je perfektní. ()

Junglista

Kdyby na mě během filmu někdo vybafnul, asi bych si pustil do trenýrek. Nestárnoucí klasika, která mi opět pěkně pocuchala nervy. Dnešní scifi horory se můžou jít schovat... ()

I.AM.NOT

Mistrovsky zvládnutá gradace, atmosféra, napětí a strach. Mistrovské dílo novodobé éry hororu a převratné efekty. Výborná Sigourney Weaver. A já se ptám: "Co víc si přát?" ()

Sancty

Čo napísať o Votrelcovi? Ridley Scott stvoril kultové dielo a spolu s H.R.Gigerom priviedli na svet monštrum monštier. K tomu im sekunduje Jerry Goldsmith, ktorý zložil zimomriavky vyvolávajúci majsterštyk, dotvárajúc tak mrazivú atmosféru z neznámeho. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)