Portrét boxera Jakea LaMottu, šampióna v strednej váhe, ktorý bol povestný svojou výdržou a odolnosťou v ringu. Film sleduje LaMottove osudy počas dvoch dekád od začiatkov jeho boxerskej kariéry v štyridsiatych rokoch. LaMotta sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerskym výhrám, ale aj k životným prehrám. LaMottu spaľovala žiarlivosť, kvôli ktorej stratil milovanú ženu Vickie i jediného priateľa a spojenca, svojho brata Joeyho. Po ukončení kariéry viedol bar, ale kvôli známosti s neplnoletou dievčinou sa dostal do väzenia a po prepustení skončil ako bavič v nočnom podniku. Režisér Martin Scorsese nakrútil film podľa LaMottovej vlastnej autobiografie. Z príbehu o vzostupe a páde boxera vyťažil materiál pre ilustráciu svojich obsedantných tém komplexu viny, sebadeštrukcie a problematického vzťahu muža k žen e. Zúriaceho býka LaMottu zobrazil ako muža neovládateľných vášní, ktorý si zúrivosť vybíja násilím na tých, ktorých najviac miluje, a vykúpenie za svoje viny následne hľadá v ranách utŕžených v ringu. Robert De Niro kvôli úlohe LaMottu podstúpil intenzívny tréning a neskôr pribral 20 kg. Svoju postavu obdaril nielen animálnou zúrivosťou, ale podarilo sa mu stvárniť aj beznádejnosť boja zúriaceho býka, ktorý musí ísť vždy hlavou proti múru. Za svoj herecký výkon De Niro získal Oscara. Film je povestný bravúrne stvárnenými scénami v ringu, zobrazujúcimi násilnú stránku tvrdého športu. Oscarom bola ocenená aj Scorseseho stála spolupracovníčka, strihačka Thelma Schoonmakerová. Film bol nominovaný na Ceny americkej filmovej akadémie vo viacerých kategóriách a hoci Scorsese cenu za réžiu nezískal, jeho Zúriaci býk je považovaný za najlepší film osemdesiatych rokov a roku 1990 bol zaradený do Národného filmového registra. (oficiálny text distribútora)

Dexter1

Scorseseho životopisné filmy majú niečo do seba. Tento taký jeho druhý životopisný počin(prvý bol Bertha z dobytčiaku) bol zvládnutý a správne vygradovaný. Čiernobiele zábery dávali akoby také umelecké pozlátko. Boxerské zápasy vyzerali tak, že sa DeNiro naozaj v tom ringu bil. Presvedčil ma teda určite viac než Rocky. A ešte musím vyzdvihnúť DeNira a vtedy začínajúceho Pesciho. ()

Aleee89

Na tenhle film jsem se dost těšila, což jsem neměla dělat, protože mě zklamal. Ne že by to byla úplná kravina, ale film mě místy nudil a rozhodně jsem si ho neužívala tak, jak jsem si původně představovala. Vím, že téma boxu tady není to hlavní, ale přesto se neubráním tomu, abych to nepřipodobnila třeba k sérii Rocky, která mě naopak potěšila. Film se zaměřuje spíše na psychiku De Nirova hrdiny, ta je vykreslena skvěle, De Niro podal skvělý výkon, ale jeho postava mi přese všechno byla nesympatická a takového chlapa bych asi zabila... To ubírá body, když se s hlavní postavou nedokážete ztotožnit. Takže na jedné straně hezká sonda do psychiky muže, vrcholového sportovce, na straně druhé pro mě poměrně nuda, která se vleče. ()

wipeout

Vínimočná klasika s nadľudským výkonom Roberta De Nira. To čo tu tento Pán herec predvádza je naozaj obdivuhodné a hlavne nastopercent uveriteľné. Veľmi originálne poňatie mikrosúbojov, ktoré v sebe ale práveže skrývajú viac v tejto svojej minimalistickej podobe. Úžasná psychologická sonda do duše nového osobného profilu "zúriaceho býka", ktorú u mňa tento film doplnil do panteónu svojich slávnejších kolegov. ()

Carlossss

Na tenhle film jsem se moc těšil. Skvělé ohlasy, vynikající obsazení, pan režisér s velkým P a stejně mi přišlo, že je to nuda. Proč??? Bylo to tím vším, co jsem vyjmenoval. Někdy mi příjde, že když smícháte moc dobrých věcí dohromady, tak z toho vznikne něco, co tak vynikající není. Třeba změním názor po dalším zhlédnutí. Možná taky ne. Ale napoprvé mě tento film zklamal. ()

Lord.Jim

Robert De Niro v roli vynikající boxera, mlátičky s "tvrdou" hlavou, kterej nikdy nepad na zem - v soukromí naprosto vylízanýho, dementního, žárlivýho idiota, kterej všem kolem sebe udělal ze života peklo. Jak to proboha mohl někdo tak výborně zahrát? ()

Fíla

Po dlouhé době jsem narazil na film, na který jsem se chystal pár týdnů, možná i měsíců. Jednou jsem ho dokonce smazal a poté znovu stáhl. Když jsem film spustil, ten čas mi neubíhal ani o vteřinu. Myslel jsem, že to bude jinak zrežírované a herecky od De Nira pojaté. Zábavné ani trochu, jestli film o boxu? Ani trochu. Tlachání jak Italové na zájezdu. Vůbec, ale vůbec nic mě nepřesvědčilo o tom, že si ten film zaslouží nějakou poctu, nebo uznání. Já vím, každému vyhovuje něco jiného, proto tady ta hodnocení jsou. Abychom se projevili a ukázali nám, jaký směr máme radši, nebo jaký nám naopak nesedí. Tohle bude pro mě ta druhá varianta, u které jsem 129.minut kouskoval čas různými přestávkami a svrběním za ušima. Nenašel jsem si k Pescimu, De Nirovi ani Scorsesimu cestu. Cathy Moriarty se svým hlubším hlasem a blonďatou hřívou působila i tak jemně a hezky. Zaokrouhlím to na nějakých 50%. ()

/Pablo

Už jen zhlédnutí traileru mně natolik nadchlo a přesvědčilo, že půjde o mimořádný filmový zážitek, což se také potvrdilo. Robert De Niro v životní roli nelítostného agresivního sobce, kterému zdatně sekunduje Joe Pesci a kouzelná Cathy Moriarty. Nádherný příběh o vzestupu a pádu boxera Jakea La Motty, doprovázený neméně nádhernou vážnou hudbou (zvlášť působivý je soundtrack Cavalleria Rusticana-Intermezzo ve spojení s úvodní znělkou, kde De Niro cvičí v ringu). Po technické stránce zaujme nevšední střih a kamera (zejména její využití ve scénách v ringu). Pro mě osobně nejlepší počin režiséra Martina Scorseseho. ()

M.i.k.e

po sportovní stránce existuje spousta lépe provedených filmů,ale po té dějové patří Zuřící býk mezi špičku.DeNiro získal oscara po zásluze a jeho Jake LaMotta je dost možná jednou z nejméně sympatických hlavních hrdinů co jsem v poslední době viděl.V konečném součtu mu ale není těžké odpustit a pochopit ho.Nejlepší Scorseseho film to pro mě určitě není,ale za vidění rozhodně stojí...80% ()

Martin741

Robert de Niro v roli boxera Jake-a La Mottu, ktory je v zajati svojich vasni a s ktorymi tazko bojuje. Reziser Martin Scorsese natocil opravdu vynimocny film o viac ako 20 rocnej kariere boxera Jake La Mottu. Ten sa casto sprava ako rozumu zbavene agresivne hovado, ktore uz nemoze vystat ani jeho vlastny brat /vyborny Pesci/ a ani jeho vlastna zena. Vyborna podivana, ale take Casino alebo Mafiani su proste este o cosi vyssie. 88 % ()

Hees

Robert De Niro hrá v tomto filme výnimočne a pridáva sa k nemu svojim výborným výkonom jeho "brat" Joe Pesci. Na filme zaujme to, že niektoré zábery sú aj farebné napriek tomu, že 90 percent filmu je v čiernobielej kombinácii. Veľmi často sa vo filmoch snové či spomienkové udalosti prezentujú v čiernobielej a tu je zrejme pokus o opačný efekt, ktorý sa mi pozdával. Je to v podstate životná dráma o človeku s komplikovanou, "vznetlivou" či inak povedané prchkou povahou. Ono boxerské zápasy sú riadne krvavé a Jakea LaMotta je výborne vybraná postava. Zaujímavý typ boxera, ktorý nikdy nepadne na zem a má svoj vlastný "pouličný štýl" keď nedrží ruky príliš vysoko a k tomu má riadnu výdrž. Tento film presne ukazuje, že raz je človek na vrchole a potom už to ide iba z kopca. ()

Wiikii

Martin Scorsese vytvořil snímek, který vypadá jak kdyby jej natočil ve čtyřicátých, padesátých letech. Což podle mě všechno ještě zdokonaluje. .. Jinak samotný Raging Bull není jen o boxu jako Rocky, Fighter či jiné jim podobné, zde jde hlavně o životní příběh boxera La Mottty(De Niro),který jak zjistíte je hodně zuřivý, žárlivý a egoistický. A nakonec na to i doplatí. .... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Jino

Velice dobře natočená pocta boxerovi Jakeu LaMottovi. Celou dobu sledujeme jak si LaMotta ničí svůj osobní a nakonec i boxerský život. Robert De Niro a Joe Pesci působí opravdu jako bráchové a to je vlastně ten důvod proč je Zuřící býk takový jaký je. Samozřejmě nesmím zapomenout na Martina Scorseseho, který má zvláštní cit na zfilmování životních příběhů. Srovnávání s Rockym se vyhýbám, protože to jsou dva rozdílné filmy. V Rockym sledujeme vzestup obyčejného druhořadého boxera a v Zuřícím býkovi naopak proměnu boxera v absolutního ztroskotance. ()

Rocky88

Nádherné drama. De Niro ( poklona za to, co byl ochoten udělat se svou postavou ) i Pesci se svých rolí zhostili naprosto bravůrně. A Scorsese také. Podle mého je toto jeho nejlepší kousek. Na začátku mi sice choreografie souboje připadala poněkud neobratná, ale v těch dalších zápasech ( sice jich moc nebylo - ono o ně ani tolik nešlo ) už byly naprosto fantastické. Scorsese také perfektně zvládl rychlost příběhu, který neuplýval ani moc rychle, ani moc pomalu. Zkrátka tak, aby si divák mohl film vychutnat co nejvíce. Hodně se mi líbila i kamera. Co mi naopak velice vadilo, byla byť už jen přítomnost Cathy Moriarty. Ta holka podle mě neumí hrát. . . Ale to je jen malá vada na kráse, kterou jsem ochoten tolerovat. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (viac)