Max Cady pred štrnástimi rokmi znásilnil maloleté dievča a teraz vychádza z väzenia s jediným cieľom: Pomstiť sa svojmu vtedajšiemu obhajcovi ex offo Samovi Bowdenovi (Nick Nolte). Bowden totiž vtedy zo zaujatosti zatajil súdu poľahčujúce materiály, a to mu Cady nemieni v žiadnom prípade odpustiť. Spočiatku Cady provokuje Bowdena neškodným spôsobom - dovoláva sa totiž jeho zlého svedomia. Postupne však mení taktiku, uchyľuje sa až k psychologickému teroru a začína nepretržite sledovať Bowdenovu ženu (Jessica Lange) a dcéru (Juliette Lewis). Tak konečne dosiahne svoje a donúti Sama Bowdena prvýkrát prekročiť medze legality. Medzi oboma mužmi dôjde ku krvavému stretu. (oficiálny text distribútora)

Dr.film

Fyzická nezničitelnost jakou zde prezentuje Robert De Niro ve své roli, trošičku narušuje jinak bezchybný lesk tohoto skvostně stavěného thrilleru - zejména finále ostře balancuje na hraně tradičního hollywoodského utahaného "nekonečna". Tím však kritika končí (alespoň z mé strany), nebot´ celkově je celý film krásně soudržný a plynulý. Gradace děje stoupá v naprosto přesném tempu a spolu s výbornými dramatickými vsuvky (scéna v divadle mezi De Nirem a Juliette Lewis) se mi nepodařilo oči odtrhnout dříve, než začali běžet závěrečné titulky. ()

anais

Dobrý film, z něhož trčí jeden nezapomenutelný moment. Ten se bohužel neskrývá nikde na konci, ale nenápadně se ukrývá skoro na začátku filmu. Je to chvíle, kdy psychopat Cady jen tak při odchodu podotkne něco jako (omluvte mou děravou paměť) „poznáš co je pomsta“v tom všem ruchu to divák skoro neslyší. Stejně jako vynervovaný Nick Nolte. Uslyší nějaký zvuk a není si jistý, co to bylo. Tento jediný okamžik v sobě má tak hustou atmosféru, že převyšuje všechno ostatní. Alespoň pro mě. Současně je to však ukázka neuvěřitelně uctivého přístupu Scorseseho k této, už v šedesátých letech zfilmované látce. Není to jen klasická Hermanova hudba, ale jsou to i parádní hrátky s kamerou, které tento film povyšují na neuvěřitelně vzrušující zážitek. Na druhou stranu právě snaha natočit film s tak markantními odkazy na starý hollywood tak nějak ubírá filmu na působivosti, tříští ho. Čím blíž jsou závěrečné titulky, tím je film jakoby překombinovanější. Jako by Scorsese rozehrál spoustu slibných momentů, a ty se přes veškerou jeho snahu nedokázaly plně projevit. Jako by nedokázal najít tu pravou cestu mezi úctou, a svým vlastním, dynamickým stylem Je to o to větší škoda, že právě Mys hrůzy je jedním z jeho obrazově nejzajímavějších filmů. ()

poz3n

Mys hrůzy působí jako film, u kerého si chtěl Scorsese trochu odfrknout od všech těch velkých osudových spektáklů a v odlehčeném tempu vzdát hold mistrům klasického thrillerového řemesla. Pokud na to divák přistoupí a uvědomí si, že všechny ty nájezdy, odjezdy a negativy nejsou brány smrtelně vážně, užije si hutnou atmosféru, provázející vcelku nerovný souboj nesmrtelného devianta a nejhloupějšího právníka ever. 7/10 ()

Othello

Scorseseho hyperaktivní, hysterická, epizodická a bez uzardění zkoksovaná režie zkrátka nezvládá utáhnout náměty s menším počtem postav. Sledování nijak zvlášť dobře navazujících scén, kde na sebe divoce vřískají 4 přehrávající herci lze unést, ba užít u subjektivních biografií pokrývajících několikaletá období, v nichž jsou v zásadě všechny postavy na drogách (Goodfellas, Casino). Horší je to u příběhu středostavovské rodiny, ohrožované neústupným násilníkem, jež se odehrává v průběhu několika dní. V zásadě je to taková zběsilá škodolibá zábava plná srandovních kamerových zoomů, ale i přes svou nebetyčnou úctu k režisérovi, musím přiznat, že Cape Fear není moc víc, než jen roztomile blboučká jednohubka. EDIT: 2023 - Nepochopil jsem předtím, že ten film je vlastně parodií na thrillerové a home invasion postupy. Zejména přehrocený Nolte působí jakoby mu někdo pořád házel někdo něco do pití. Že do tohohle exploitativního hereckýho cirkusu úplně v pohodě zapadla mladá Juliette Lewis, dokazuje že takhle holka byla od začátku na úplně jiný startovní ploše než většina jiných hereček. "I spent fourteen years in an eight by nine cell surrounded by people who were less than human. My mission in that time was to become more than human. Granddaddy used to handle snakes in church, Granny drank strychnine. I guess you could say I had a leg up, genetically speaking." ()

Scrytcher

Vynikající film natočený ve vzpomínce na Hitchcockovi filmy, jsou použity podobné filtry i prolínačky i hudba hodně evokuje Hermannův styl. Robert DeNiro mě přesvědčil o tom, že dokáže zahrát úplně všechno. Jeho ztvárnění psychopata je opravdu děsivé...Výborná je na mys hrůzy parodie v Simpsonových. ()

Janek

DeNiro je opravdu pětikilová třešnička na dortu a jeho výkon je naprosto zničující - určitě se jedná o nejlepšího psychopata, který se ve filmu objevil. Rozhodně o několik koňských lepší žánrovka než průměrné Dějiny násilí. ()

eraserhead666

Když jsem na tom byl před mnoha, mnoha, mnoha lety jako čerstvý učeň v kině, byl jsem vzrušenej z Juliette Lewis a vyděšenej z Roberta de Nira. Dneska už ty pocity nejsou tak silný (Juliette je na mě už moc mladá :-)) a de Niro je sice pořád stejně děsivý, ale už to tak neprožívám. Což samozřejmě nic neubírá na tom, že je to jeho nejlepší herecký výkon, co jsem viděl. Dneska si např. užívám skvělý výkon Jessicy Lange. Mys Hrůzy je parádní thriller s úchvatnou závěrečnou půlhodinkou, u kterýho si ani neuvědomíte to, že trvá přes dvě hodiny. Tehdy po návštěvě kina bych dal zřejmě za 5, dneska za 4. ()

SOLOM.

Atmosféra filmu by se dala krájet nožem. Pořád se stupňuje a ani chvíli se ve filmu nebudete nudit. Je mocně podporována skvělými melodiemi, které jsou absolutně skvěle sladěny s právě probíhajícím dějem. Postupný teror vyvrcholí rozhodujícím soubojem, jenž mě dost překvapil, protože jsem od toho čekal něco trochu jiného, ale nevadí. Jako poslední bych chtěl pochválit také kameru a střih, kteří odvedli taktéž perfektní práci.Skvělý atmosférický film, který je přehlídkou naprosto dokonalého výkonu Roberta De Nira jenž zcela vévodil celému filmu. ()

Karamanlis

Drsných thrillerov o cvokoch, ktorý sa z najrôznejších pohnútok nalepia na človeka ako pijavice a postupne mu urobia zo života peklo je mnoho, ale Scorseseho Cape Fear disponuje neskutočne rozbehnutým Robertom De Nirom, ktorého famózny herecký výkon v úlohe psychopatického Maxa Cadyho posúva túto snímku vysoko nad žánrový priemer. ()

Bauer

Pokud by se mně někdo zeptal, co to znamená slovo thriller, tak bych ho neodkázal ke slovníku cizích slov, ale řekl bych mu, ať se podívá na filmy Mys hrůzy. Mys hrůzy je prvotříní ukázkou slova thriller. Špičkové napětí, které jsem už dlouho u žádného filmu nezažil a silně pochybuji o tom, že něco podobného zažiju v blízké době. Jedná napínavá scéna skončí a ihned následuje další a pak další. Z jednoduchého scénáře se vytřískalo maximum a velkou zásluhu na tom má bez jakýchkoliv debat výborný režisér Martin Scorsese. Je i vidět, že se hodně sázelo na obsazení. Nick Nolte (v té době) ještě frajer, coby právník, jenž má strach o svou rodinu byl skvělý. Poněkud nevýrazná byla Jessica Lange. Ovšem Robert De Niro v roli padoucha neměl chybu. Šla z něho opravdová hrůza. Jednou se tvářil jao přítel a poté jako největší hajzl na světě. Potkat ho v noci, tak bych měl strach. Ke konci filmu šlo tedy o nehorázné kliše, ale to nevadí. Předešlých 100 minut bylo pro mně něčím unikátním a silným žážitkem, který jentak nevyprchá. Velká škoda, že něco podobného už asi nikdo nenatočí. Nemůžu dát jinak, než 5*! ()

Sawy

Geniální,geniální,geniální. Mys hrůzy je možná vůbec nejlepší Scorsese,jakého jsem zatím viděl.Mistr se neskutečně mazlí s každou scénou,hraje si s klišé,úžasně buduje napětí a atmosféru neustálého strachu a z herců dostává maximum.Jako by se v něm spojila filmařská genialita Alfreda Hitchcocka a žánrové cítění Braina De Palmy,z čehož vznikl Mys hrůzy.Úplně všichni herci hrají skvěle,všem samosebou kraluje Robert De Niro,který předvádí jeden ze svých vrcholných výkonů,hraje parádně a stylově,s doutníkem v puse a namakaným tělemm vypadá zatraceně nebezpečně.Ve filmu do sebe všechno nádherně zapadá,parádní hudba,skvělý střih,kamerové hrátky,vizuálně film vypadá prostě skvěle.Některé scény (školní divadlo) diváka napínají tak,že je skoro těžký se na ně koukat.Strhující thriller,u kterého jsem se bál víc než u většiny hororů. 95 % ()

Richie666

Tomuto filmu opravdu není co zásadnějšího vytknout. I přes ten nejjednodušší scénář v něm nenajdete jediné slabé místo, u kterého byste se mohli nudit. Pravda, na konci je De Niro možná až trochu moc odolný, ale to vůbec nevadí :-) Výborná hudba. ()

jerry12

75%. Solidní scorseseovka, tak trochu jakoby ne od Scorseseho, stylem připomínající spíše 50. až 60. léta, kde lze vyzdvihnout několik dílčích aspektů - především je to kamera, která utěsňuje děj svým na moderní dobu nezvyklým přibližováním, Robert De Niro, jehož výkon se tradičně dotýká hvězd, nebo samotný scénář, který skvěle graduje a z trochu napínavého thrilleru pomalu přerůstá v samozvaný, hrůzu nahánějící, hitchcockovský teror (mimochodem, skvělá hudba v podání "Hitchcockova" skladatele Bernarda Herrmanna). Bohužel je však třeba říct, že ač závěr byl po vizuální stránce nadupaný a šťavnatý, finální rozuzlení smutně podkopalo Cape Fear jako celek. Z tohoto důvodu jej řadím spíše k filmům silným, ale zapomenutelným. Je to škoda, trocha kontroverze, kterou Cape Fear udržuje prakticky od začátku až skoro do konce, by určitě neuškodila i úplnému závěru, kde bychom klidně mohli vidět nehollywoodský finiš a myslím, že by nám pak tento parádní, ale nedokonalý snímek utkvěl v paměti jako něco významnějšího. ()

jhrasko

+ + + výborný de Niro, k Psychu skvele odkazujúca hudba, Scorseseovsky strhujúci strih a kamera. Nad to všetko ale osobne radím fenomenálnu Juliette Lewis. Emocionálny zmätok a rozbúrené hormóny neboli nikdy tak odzbrojujúce. A zabrali aj na Woody Allena, rola v Husbands and wives bola okamžite jej. - - - prekvapujúco nevyužitý potenciál J.Lange, podobne ako N.Nolte obaja popri horepochválených trpia zvláštnou bezfarebnosťou a hereckou bezradnosťou. ()

Lacike

Síce nie som nejaký extra fanúšik Hitchcocka, pretože jeho filmy sú na mňa až príliš oldschool, ale táto pocta žánru, ktorý Hitchcocka preslávil, mi sadla dokonale. Niekomu to možno bude pripadať až príliš pomalé a plné klišé, ale Scorsese ich napĺňa aj po milióntyprvýkrat dokonale funkčne. V prvom rade tu absolútne exceluje Robert De Niro ako démonický parchant, ktorý sa napriek všetkému svinstvu, ktoré napácha, cíti ukrivdený a v práve. Až mi ho bolo miestami ľúto, ale keď sa rozohnil, tak z neho išla hrôza. Parchant jeden zabil aj psa. A aj keď sme to nevideli a dozvedeli sme sa to len z rozprávania jednej postavy, tak to pôsobilo riadne hnusne. Čím som starší, tak si stále viac užívam tú štúdiu neštastnej rodinky, ktorá na prvý pohľad vyzerá idylicky. Nakoniec prejde očistou, ktorá ich snáď nadobro stmelí. No a fantasticky ma baví aj to postupné stupňovanie teroru na hrane zákona. Jak De Nirov parchant, tak Scorsese režisér si dávajú riadne načas, ale aj keď sa hneď nevraždí, tak to je sakra napínavé a zároveň zábavne. Scorsese neskutočne exceluje jak po vizuálnej stránke, všetky tie kamerové nájazdy sú úchvatné, tak na seba cely čas strháva pozornosť famózna veľkolepá Herrmannova hudba. Niečo také už vo filmoch nepočuť a je to strašná škoda. Okrem De Nira zaujmú aj ostatní herci. Vidieť vystrašeného drsniaka Nolteho je netradičné, Jessica Langeová pôsobí dosť nepríjemne a mladučká Juliette Lewisová je strašne sexy. Vo vedľajších úlohách poteší aj stará škola z pôvodného Cape Fear, ktorý ma ale vôbec nebavil a v polovici som ho vypol. Holt remake je občas lepší ako originál a tento remake je jeden z najlepších a vo svojom žánri absolútna špička. 10/10. ()

ScarPoul

Myslím si, že keď začnete pozerať viac Scorseseho filmov za sebou. Alebo ste mali to šťastie a videli ste v krátkom časovom úsekuj väčšinu, tak vám neunikne výrazný rozdiel v jeho prístupe ku konkrétnym žánrom a ak budeme veľmi milosrdný tak aj k určitým látkam. Pri Mean streat, Last Temptation, Goodfellas, Raging Bull, King of Comedy atď. cítite fascináciu látkou a postavami. Tvoria sa pred vami charaktery a scény, ktoré sú citované, pamätné a definujú žáner a film. Posúvajú hranice a učia, inšpirujú a nadchýnajú aj keď sa k nim neskôr vrátite. A potom sú filmy ako New York, New York, After Hours, Hugo, The color of money alebo Cape fear, ktoré sú robené ako keby na zákazku a sú robené vizuálne podmanivo, formálne zaujímavo a technicky bezchybne. Ale chýba im ten potrebný presah. Alebo to zjednoduším, vám buď sadnú alebo nesadnú. Cape fear má skvelé tempo a prácu s kamerou ale ešte nikdy mi neprišli charaktery tak prázdne, lineárne, klišoidné a nesofistikované. Zo všetkých filmov z druhej kategórie sa mi Cape Fear páčil najmenej. Finále je naťahované( hoci zase - formálne bezchybné) a mimo Juliette Lewis ktorá má až Lolitovský nádych, je tu všetko až ťažkopádne predvídateľné. Pri tvorcovi, ktorý je inšpirujúci a nadchýna mi príde toto ako film, ku ktorému sa neoplatí vracať ale je fajn, že ste ho videli, lebo vám ukazuje tú profesionalitu s ktorou tvorí. Ale do filmov, ktoré má rád dáva dušu a je to tam cítiť. ()

HateBreeder

I am like God, and God like me. I am as large as God, He is as small as I. He cannot above me, nor I beneath Him be.... Nikdo by nezahrál šílence Maxe Caddyho tak jako Robert De Niro. Tenhle film je poctou žánru thriller. Perfektní v každém detailu. ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (viac)

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

Plážový detektiv Leonardo DiCaprio

30.09.2009

Romány Johna MacDonalda patří do zlatého fondu detektivky a thrilleru – podle jedné z jeho knížek byl natočen třeba slavný Mys hrůzy. Vypadá to, že se adaptace dočká i MacDonaldova nejslavnější série… (viac)