V roce 1665 v Anglii nemilosrdně zuřil mor: obětí moru se stala i Grace (Charlotte Kirk) a její manžel Joseph Haverstock (Joe Anderson). Jakmile je mladá matka sama se svým dítětem, objeví se špinavý panoš Pendleton (Steven Waddington) a snaží se prosadit. To se ale nepodaří a uražený panoš zuřivě šíří mezi obyvateli fámu, že Grace je čarodějnice. Poté, co rozzuřený dav zajme neškodnou Grace, je okamžitě informován známý inkvizitor Moorcroft (Sean Pertwee), který kdysi upálil Graceinu matku jako čarodějnici. Začíná nelítostný proces s téměř nekonečným mučením. (Immortal17)

kinderman

Tak tahle to nepůjde, uvědomil si nejspíš Marshall, když zhlédl výsledné dílo a zjistil, že s ochotnickým ansámblem před kamerou nevykřeše ani drama, ani dobovou atmosféru. Takže se tento nedostatek pokusil v dalším filmu přebít divokou akcí. V The Reckoning nechybějí ta největší klišé (oběšenci a psi ochutnávající mrtvolu) ani naprosté nesmysly, jako je pohřbívání manžela v drahých botách, především je to však přehlídka marné snahy udělat z Ch. Kirkové velkou dramatickou hrdinku. ()

verbal

Pokud bych měl jedním slovem shrnout pocity po zhlédnutí tohoto veledíla, asi nejvýstižněji by je charakterizoval odborný psychologický termín „dojebanálada“. Ne, nejedná se o havarovaný žigulik, jak by se mohl nejeden like mylně domnívat, nýbrž o emocionální rozpoložení poté, co se takhle jeden těší na pořádně temné středověké čarodějnické drama od vyhlášeného velkobritského řezníka, a místo toho dostane zasranou přiblblou a kýčovitou telenovelu, které do Kladiva na nevkusné staré panny scházeli snad už jen zasněžené vrcholky rakouských Alp, muškáty v oknech a nějaký ten přiteplený jódlující horal. Telenovelu, jíž ještě blíž k okraji žumpy dostrkává totálně prkenná, nesympatická kráva v hlavní roli, která režiséra patrně ohromila spíše svými orálními schopnostmi než sebemenšími hereckými. Ta k tomu všemu pohrdání filmem navíc po pětidenní „strašlivé tortuře“, u které si musíte neustále zakrývat oči pleskáním dlaně o čelo a jen čekáte, kdy ji ten „nelidský, nelítostný a surový“ inkvidement začne ještě brutálně a naprosto sadisticky lechtat na šlapkách, vypadá, jako by ji celou dobu mučilo kadeřnické komando z Lorealu a po každém zkřiveném vlasu jí znovu nahodili mejkap, přepudrovali nos a přejeli rty rtěnkou. Maršále, Maršále, začni na ty hormonální dysbalance okamžitě brát nějaké prášky, takhle by to tedy fuckt nešlo! Jsem krutě zklamán a frustrován. Tohle sice taky byla bestialita, ovšem taková, co ukojí perverzní choutky leda tak několika nevkusných bukanýrů a armády obstarožních mastodontních fňuken nad Esmeraldou. ()

J*A*S*M

Zajímalo by mě, jestli se Marshall ještě někdy vzchopí a natočí něco, co by se kvalitou alespoň přiblížilo Pádu do tmy. The Reckoning je taková docela srandovní hra na středověk, kde se místo herců patrně vyskytují lidé, které Marshall odchytnul cestou na nějaký LARP. A hlavní hrdinka si asi odkočila rovnou z přehlídkového mola, fakt jí to sluší, holčině. Postavy zkrátka nevypadají, ani nemluví jako ve středověku. Co už, to bych asi zkousnul, škoda jen, že většina už tak přestřelené stopáže se zasekne na mučení a vyslýchání ženy obviněné z čarodějnictví. Bez vztahu k mučené postavě je to fakt nudnej vopruz. Tvůrci to imho měli pojmout buďto seriózně, anebo se naopak víc odvázat, nechat hrdinku skutečně se spolčit s ďáblem a rozjet tóčo. V téhle podobě se to bohužel nedá ani brát vážně, a ani se u toho člověk moc nepobaví. ()

LIVINGDEAD

Je to drama, nikoliv horror a to je ta škoda. Zahrané je to dobře, ale stále jsem čekal brutální mučení. Přece lnkvizice prováděla v té době krveprolití, mrzačení, trhala klouby, nehty, zuby.....Tohle vše jsem očekával... ()

ricci.s

Mladá žena nedala po smrti manžela zašukať, a tak bola obvinená z čarodejníctva a musela podstúpiť nejaké to mučenie. Neil Marshall prekvapil, iba si nie som istý, či úplne pozitívne. Žánrovo som totiž očakával len čistú stredovekú rezačku, a napokon tam tej rezačky bolo asi najmenej. Ten film obsahuje strašne veľa chýb, dokonca som mal pocit, že tvorcovia to buď nemyslia vážne, alebo sú pod vplyvom niečoho. Ženskú bičujú, prepichujú jej nohy, rozmetajú jej piču olovom tak, že je krvavá od hlavy po päty, a popri tom ešte dokáže chodiť a bojovať, čím ju mučia viac, tým sa tvári drsnejšie, čím dlhšie chrápe v zablatenej cele, tým má dokonalejší účes. Proste pičovina na mraky, ktorá by sa dala obhájiť len tým, že jej sám Satan dodával silu, hoci aj to by bolo len chabé vysvetlenie. Režisér sa mal radšej rozhodnúť, či z nej chce mať amazonku alebo trpiteľku, dokopy to nejde. Čo sa týka hereckých výkonov, tak najviac ma presvedčila žena, ktorá bola spálená od hlavy po päty, nikomu inému som neveril. Najhorší bol černokňažník, ten keby ma mučil, tak sa asi urehocem na smrť – už len z tých jeho fúzov. Prečo teda také vysoké hodnotenie? Pretože tvorcovia vynikajúco zmixovali viaceré hororové žánre, pretože film počas prvej polovice priniesol kvalitné duchárske zjavenia a dalo sa aj slušne zľaknúť, pretože prostredie a hudba boli na 100% a visiace či rozkladajúce sa mŕtvoly po uliciach potešili, pretože vízie so Satanom mali dokonalé masky a pokiaľ došlo na gore, opäť to bola paráda. Na škodu veci sa ním ale dosť šetrilo, najmä pri scénach mučenia bolo takmer všetko mimo záber, čo nepochopím. Za mňa napriek všetkému zábavný film, pokiaľ to budem hodnotiť len ako fanúšik. Intelektuáli ho tak či tak zakopú pod čiernu zem a hodnotenia budú najskôr poriadne kontroverzné. ()

EvilPhoEniX

Neil Marshall je režisér, který do hororového žánru přispěl mnohokrát ( Pád do Tmy, Psí vojáci, Tales of Halloween či postapo Soudný Den a komiksovka Hellboy) jeho novinka sice nebude bořit žánrové hranice, od kritiků totiž dostává dost na prdel, ale já si film užil. Především vítám historické prostředí, období morů a honu na čarodějnice, což je vděčné téma a né příliš časté. Příběh je jednoduchý, postavy jsou napsány taky jednoduše, ale film plyne solidním tempem, dokáže překvapit slušnou lekačkou především způsobenou děsivou vizí, kde dojde i na pěkně udělaného ďábla a potěší i Gore, kterého není až tak moc, kolik bych si přál, ale pár scén je lahůdkových ( Vůz s koněm vede). Scény s mučením mohly být intenzivnější, ale hlavní je, že jsou tu. Bavilo mě to, pro historické horory mám slabost, takže za mne fajn. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí****, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7/10. ()

tron

„Roky som si myslela, že ste diabol. Ale už to vidím. Ste obyčajný chlap.“ Mnohí od tohto hororu veľa čakali, keďže sa Neil Marshall po Páde do tmy (jednom z najlepších hororov desaťročia) vrátil k „svojmu“ žánru. Avšak! Jednak The Reckoning nie je horor a jednak všetky ostatné Marshallove horory (Psí vojaci, Súdny deň, aj keď tam je otázne, či vôbec šlo o horor, ale minimálne prvú polovicu azda áno) stáli za figu borovú (s čestnou výnimkou seriálového Hannibala). Takže ja som od tohto nič veľkolepé neočakával a to, čo som čakal, som plus mínus dostal: solídny historický krvák o usvedčovaní bosorky (či skôr „bosorky“?). Na Kladivo na čarodějnice sa to nechytalo, ale inak to bolo vcelku v pohode a znesiteľné (až na absurdnú dvojhodinovú stopáž a hlavnú ženskú postavu, ktorá by vyzerala ako dobre odpočinutá modelka aj po mesiaci mučenia). Ale rád som znova po rokoch videl Duncana z Posledného mohykána. ()

sniper18

Neil Marshall sa po veľkolepom, ale komerčne neúspešnom Hellboyovi, ktorý ale podľa mňa nebol ani zďaleka taká katastrofa, ako sa všeobecne hovorí vrátil zase k menším filmom, kde sa cíti predsa len lepšie. Tentoraz si síce vybral tému, ktorá mi nepríde až tak atraktívna, stredoveký hon na čarodejnice, ale s prevedením som teda veľmi spokojný. Mohol si vybrať prakticky akýkoľvek smer, ako sa k tomu postaviť, urobiť z toho historickú drámu, brutálny krvák, mystický horor alebo aj niečo akčnejšie, vybral si prakticky zo všetkého trochu a vyšlo to. A tak to našťastie nie je žiadne priamočiare béčko staviace na jednej atrakcii, ale neustále sa tu je na čo pozerať a o čo sa zaujímať. Prvá tretina pred uväznením ponúkne solídnu dobovú atmosféru so všadeprítomným morom a hlavne paranoiou, kedy sa každý bál každého a obviňovanie bolo to najjednoduchšie doplnený o konflikt so statkárom a potom už samozrejme samotné uväznenie s mučením, ktoré našťastie nemá toľko priestoru, nie je nijak zvlásť drsné a ani nápadité a to som rád, bál som sa, že práve na tomto bude film postavený, ale nie, v popredí sú skor tie ostatné zložky. Tá mystika je možno trochu nadbytočná, ale logiku to v danej situácii má a hlavne je radosť pozerať na nezlomného človeka, ktorý sa len tak nevzdá a oplatí, čo sa dá. Film sa našťastie môže oprieť o výborné postavy, hlavná hrdinka je síce celý film nelogicky až moc pekná, niekoľko dní fyzického a psychického teroru by sa na nej istotne podpísali podstatne viac, ale vo filme mi je to jedno, zahrala to dobre, fandil som jej a našťastie vo finále rozhodne nesklame. Jej protivníkom je Marshallov starý známy Sean Pertwee, ktorý to zahral výborne a potešilo ma, že vôbec nie je takou čiernobielou postavou, ako som čakal. A po dlhšej dobe zase aj Steven Waddington, ktorý je ako statkár správne slizký a prial som mu len to najhoršie. Po tej akčnejšo- hororovej stránke film síce neponúka nejaké výrazné sekvencie, ale tu mi to neprekážalo, vždy to len podporí dej. Ale hlavne, že tu nechýba finálna odplata a zaujme aj prekvapivo drsná scéna s vozom. Takže ja som príjemne prekvapený, Neil Marshall je dlhodobo jedným z mojich obľúbencov, na ktorých sa dá spoľahnúť a aj keď ma táto téma moc nelákala, podal ju asi najlepšie, ako mohol. Ja som spokojný. 77% ()

*CARNIFEX*

Keď ti takáto pekná riťka dobrovoľne neotrčí svoj Bermudský (🔻) čo iné môžeš v duchu pomsty v období stredoveku urobiť, ako označiť ju za čarodejnicu 🙂 Najviac ma pobavili slová “ricci.ho”, ktorý odľahčeným spôsobom dokonale poukázal na všetky nelogické nedostatky. Kým on to pri svojom hodnotení nezohľadnil, mne sa jednoducho nedá. “The Reckoning” je taká historická “blamáž”, ktorá sa opiera o vtedajšiu, najčastejšie využívanú intrigu voči ženskému pokoleniu. V tej dobe to mali ženy nesmierne ťažké, dnes sú už čarodejnice miesto vyhladzovania - vyhľadávané, pričom čím krajšia, tým viac followerov na instragrame 🙂 Poznáte ju jednoducho. Fotka s vytrčeným análom aj spolu s ceckami, obohatená o múdro Dalajlámu s podtitulom: “HOVNO VÁS JE DO MÔJHO ŽIVOTA”. Nuž, a to je rozhodne väčší “strašiak”, ako táto historická anomália, ktorá z viac ako 2/3 pripomína skôr staré slovanské rozprávky, než horor v pravom slova zmysle. Neviem. Asi som to mal doceniť, ale nejak ma to minulo, i keď ten občas zjavený, neukojiteľný diabol bol dobrá, okamihová “vsuvka”. Čo sa týka mučenia na ktoré došlo, to taktiež nebolo nijak prevratné (keďže nič neukázali), rovnako ako herecké obsadenie a ich výkony na úrovni lacných, TV počinov. Na záver ešte taká drobnosť. Keď sa točia úspešné, historické filmy, tak v otvorenom priestore rozhodne za dažďa, búrky, či sychravého počasia, ktoré sa taktiež podieľa na budovaní atmosféry. “Takto sa to nerobí do psej matere”. Čo to točili na Pagu? A tá stopáž 110 minút je skutočne hororová. ()

darkrobyk

Ještě v osmnáctém století se mohla leckterá žena ocitnout v roli čarodějnice a skončit na hranici. Když bylo Grace sedm let, musela se dívat, jak její matka odsouzená za čarodějnictví hoří za živa. Jistě netušila, že až bude sama matkou, situace se zopakuje a bude souzena stejným inkvizitorem. V cele se pak musí rozhodovat, zda podlehne svodům Ďábla nebo zůstane věrna Bohu. Její mrtvý muž jí to kupodivu moc neulehčuje. Pokud by to natočil v 60. letech Hammer, byla by to klasika. Takhle se dá samozřejmě skuhrat, že Grace v dokonalém makeupu odolá veškerému mučení, že inkvizitor není dostatečně démonický (nojo, každý holt není Cushing nebo Šmeral), že by to mělo skončit úplně blbě (i když úplně dobře to neskončí) a že tohle není středověk (jistě že není, středověk skončil s gotikou v západní Evropě ve 14. století, u nás v 15. století). Tematika moru a čarodějnictví je do jisté míry nadčasová, jelikož mám pocit, že mnozí by i současnou pandemii klidně hodili na čarodějnice, kdyby to šlo. Skvělá kamera, výborná hudba a průměrné herecké výkony, co neurazí. Nejtemnější postavou pro mne byla Ursula. Výborné jsou snové scény s Ďáblem. Především ta, kde okřídlený Princ pekel objímá Grace, jako by vypadla z obrazů Borise Valleja. A když na koni přijíždí inkvizitor s Ursulou, úplně jsem slyšel XIII. století. Mohlo to být samozřejmě temnější, krvavější a fantastičtější......ale já byl spokojen. ()

pornogrind

Neil Marshall dosáhl svého stropu filmem The Descent. A tuhle laťku už podle mě nikdy nepřekoná. Ačkoliv je The Reckoning hodně divnej snímek a místy opravdu postrádá logiku, za mě je tohle po The Descent druhej jeho nejlepší film. ()

Omnibus

"SPOILERY a moru korbel, s Bobligem už není prdel." Ha! Co to vystrkuje hlavu a krk z řeky, snad bájná Lochneska? Kdepak, je to jen nebohá Grace, kladivem na čarodějnice špatně majznutá. Středověká paní s moderním makeupem a účesem, komplet emancipovaná. Zvládá jízdu na koni i "na koníčka" na manželovi, mateřství, farmaření, kopání hrobů i šerm, na vrchnost je drzá jak opice. Kdepak, u téhle samoživitelky s právem první vdovské noci nepochodíte. Nedá a nedá, ani pod hrozbou upálení. Jak a kudy se leze na hranici, to má očíhnuté už od dětství a tortura? Ta jí jde vyloženě k duhu. I s vagínou roztrženou málem od ucha k uchu běhá jako křepelka, vítězně válí po zemi sudy s vražednou Uršulou s dýkou a holýma rukama přepere i chlapa ozbrojeného mečem (!). A aby se v pauzách mezi mučením nenudila, užívá si sex. S mrtvým manželem a jako správná bosorka i se samotným satanem. Při výslechu samozřejmě vše zatlouká, jak Babiš dotace na hnízdo. Prolhala se tak až k echt blbému finále, posuďte sami: Vilnému prasákovi mohla pomstychtivě sdělit sladkou novinu, že nápoj v korbelu měl ochucený karmou a nechat ho žít, resp. hnít zaživa. To by byl trest jak víno [sic]. Ale zlý scenárista jí to zakázal, vrazil jí meč do ruky... a pohádce hřebík do rakve. Mor na něho! Shrnuto: azbestová Uršula byla fajn a její ohnivé repete potěšilo, ale víc nic. Jen jedna malá jiskra z křesadla vyletěla. ()

Marze

Muceni, muceni a zade muceni. Mozna je to tak spatne, ze by se z toho mohl stat kultovni film. Je to moc dlouhe a vykalkulovane s tematem mysogynie. A vubec celkove hloupe. Film ve me misto strachu vyvolaval hnev. ()

anderson

Na úvod si je potrebné uvedomiť čo v preklade znamená názov THE RECKONING. A tento jeho najpresnejší preklad znie - v prípade tohto filmu - ZÚČTOVANIE (dúfam, že si to za uši zapíšu aj naši "kreatívni" distribútori a neprekrstia tento titul na niečo "údernejšie"). A samozrejme nejedná sa o horor. Hlavnú hrdinku navzdory svojmu nepriaznivému osudu nezlomí ani inkvizítorský fanatik v podaní perfektného Seana Pertweeho a jej "čarodejnica" si pre svoju pomstu dokráča cez peknú kôpku mŕtvol. Je poľutovania hodné, že Marshall sa napriek svojmu talentu držal pri zemi a nerozpútal v závere poriadne pomstiteľské inferno. Za mňa osobne si ale štyri poctivé inkvizičné tortúry určite zaslúži. (A netreba zabúdať ani na aktuálny "lockdown-joke".) (13.2.2021) ()

Morholt

Není to ze středověku, jak tady někteří píšou, ale především to není horor. Za hororové se tu vlastně dají označit jen sny hlavní hrdinky, které se ovšem neodrážejí v realitě. Marshall tady popisuje jeden z tisíců případů svévolného obvinění z čarodějnictví a následného procesu, který obviněného či obviněnou pošle na hranici bez ohledu na to, jestli se přizná či ne. A jako takový obstojí. Není to sice nic hlubokomyslného, ale má to atmosféru, solidní spád, sympatickou hlavní hrdinku a v některých chvílích dostatečnou intenzitu. Sice jsem čekal něco jiného, ale bavil jsem se a o tom to je. Marshall mě ani tentokrát nezklamal. 80% ()

Chermy odpad!

Omlouvám se, ale nemůžu jinak! Tohle skutečně je odpad! Tak extrémně špatný scénář a dialogy šustící papírem jak z nějakého školního představení, to už jsem dlouho neviděl! Korunu tomuto veledílu dávají neskutečně špatní herci v čele s hlavní hrdinkou, která se celý film provzdychá se svůdným pohledem, jako by točila pornografii. Perfektní makeup a vlasy jak od kadeřníka za každou cenu, kompletní ignorace poměrně vážných zranění jsou jen třešinkou na tomhle amatérském blivajzu. Po tomhle filmu ztrácím naději, že Neil Marshall ještě někdy natočí dobrý film. ()

Astaroth12

Videl som veľa podobných filmov, ale ani jeden nebol tak strašne drbnutý, ako je tento. Všetko čo nám pán režisér predhadzuje je len jeho číra fantazmagória, ktorá sa ani nesnaží byt niečím iným a logika sa tu hľadá veľmi ťažko.. Keby tej babenke urobili len štvrtinu vecí, tak by sa nepostavila na svoje nohy ani za týždeň a to by nad ňou mohlo krúžiť cele nebo. A ona sa za par hodín tak oťuká, že pozabíja polovicu väzenskej stráže i samu nebojácnu krásavicu Uršuľu. Neveril som tomuto filmu nič, čo predhadzoval. Holku múčia a bola krajšia, ako na začiatku. Žiadna z postav nebola zaujímavá a od inkvizítora som čakal oveľa väčšie grády. A taká Ursula, ju som nemohol počúvať vobec, tie jej drísty boli totálne od veci, neviem na koho mala urobiť dojem, sama tomu nemohla veriť, čo trepala. Znázornenie diabla mi najprv pripadalo ako keby bol v jednej časti u Angela. Niečo sa mi na nom nezdalo. Ale potom prišla scéna, kde diabol objíma Grace a tá bola temna i trikovo slušne spravená. Výprava sa mi páčila, všade samé rozkladajúce sa mŕtvoly, špina a bezmocnosť. Krvavosť tu trocha bola, ale prišla tam, kde nebola až tak potrebná a kde som ju čakal, tam nebola vobec. Škoda toho premárneného potenciálu, lebo začiatok aj s stými preludmi sľuboval, že bude drsný, krutý, ale hlavne neobyčajný, čo, ale vobec nedokázal. Slabe 3*. ()

M.i.k.e

chvilkami tomu nechybí náznak atmosféry,ale většinou je to takové bezpohlavní a v závěru i těžko uvěřitelné.Buď to celé mělo být mnohem vážnější a nebo naopak zamířit do béčkovějších vod.Takhle je to něco mezi a ani v jedné rovině to nefunguje tak jak by si nejspíš tvůrci představovali...40% ()

bourec

Co se s mým oblíbencem stalo. Podle závěrečnejch titulků točeno s pomocí gulášů, a taky to tak vypadá. Ještě sem čekal Stevena někde za stromem. Nepovedená matlanice všeho možnýho, jen ne dobrýho filmu. Začátek jak z Padesáti odstínů šedi. Pak nějaký mučení, pár krvavejch scének, který snad měly připomenout, že to točí Marshall. Navíc spousta scén vypadala jak z nějaký nedělní pohádkový inscenace. Špatný, a to hodně.30%. ()

fugazi

Technicky totální amatérismus ve stylu český pohádky, kde ochotníci za svitu toho nejjasnějšího měsíce pobíhaji ze strany na stranu a snaží se ze sebe vymáčknout svůj špatně naučenej text. Velká část rozpočtu nejspíš padla na make-up hlavní hrdinky, která tam za dob moru pobíhá s nejlepší voděodolnou rtěnkou, perfektně namalovanými stíny a natuženym účesem. Ale nevim, možná se tak narodila. Každopádně všechno drží i když jí znásilňuje voskovej šašek s rohama na hlavě. Všechny tyhle patálie Marshall nejspíš narychlo střihnul v nějakym movie makeru, ozvučil hudbou z audio banky a hned to poslal na VOD … 3/10 ()