Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

Welulu

Festival animace a komiksové adaptace. Dvojka přináší opět ohňostroj nápadů a mimo “obyčejné” dialogové sekvence nenechá vydechnout. ()

koty2201

No, kde začať? Across The Spider-Verse mi vytrel zrak a odpálil dekel. Pardon, ale musím to takto expresívne povedať. Fanúšikom Spider-Mana som od detstva, kedy som videl prvý film s Tobeym Maguirem. Tá trilógia bude mať navždy miesto v mojom srdci ako dnes už legendárna Spider séria. Amazing Spider-Man síce za kultové dielo považovať zatiaľ nemôžem, avšak toto filmové spracovanie s Andrewom Garfieldom bolo pre mňa príbehovo lepšie zvládnuté z hľadiska lore a emócii... no nechápte ma zle. Obe verzie skvelo vynikajú v niečom inom. Čiže takto nejak by som to videl. Mám skúsenosť aj s pár kreslenými seriálmi, ale tie už nemám v živej pamäti. Keď prišiel Venom (a teda SSU) a Tom Holland (a teda MCU), tak som z toho nebol až tak nadšený. Avšak zatiaľ čo SSU išiel s kvalitou do hnoja, tak Holland si získal moje sympatie. Takému No Way Home som dal 9/10, pretože to bola super nostalgická záležitosť a hlavne srdcovka pre každého fanúšika nášho "priateľského suseda Spider-Mana". Ale Across The Spider-Verse? To je totálna pecka a najlepšie audiovizuálne dielo so Spideym aké som doteraz videl. Prečo spomínam aj predošlé diela s týmto Marvel hrdinom? Pretože tento animák obsahuje odkazy na všetky doterajšie adaptácie Spider-Mana a dokonca načrtol tak trochu budúcnosť MCU jednou postavou, ktorá tu je ako menšie cameo. !!!! POZOR, POTENCIONÁLNY SPOILER!!!! Veď nechajte sa prekvapiť a len naznačím, že je to niekto z filmu Homecoming a v rámci MCU ešte o ňom budeme počuť. Možno s tým súvisí aj to oznámenie Amy Pascal o animovanom spin-offe s Jessicou Drew a live-action verziou Milesa Moralesa. !!! KONIEC POTENCIONÁLNEHO SPOILERU!!! A keď už som pri tých odkazoch a easter eggoch, tak tento film je nimi naplnený do úplného prasknutia. Nemáte šancu si ich všimnúť všetky. Je tu PlayStation Spider-Man, Yuri Watanabe v inej verzii, Spider-Cat, Spider-Horse .... všakovaký bizár. Napriek mnohým odkazom, je príbeh pomerne jednoduchý. Mnohí kritizujú, že je to takto useknuté uprostred. Akože má to otvorený koniec, ale pokračovanie príde o 10 mesiacov a tvorcovia hovorili, že je to jeden príbeh rozdelený na dva filmy. Čiže ja to beriem a absolútne mi to nevadí. Pri výbuchu teleportu, ktorý zostrojili pre Kingpina, sa stala nehoda a zrodil sa záporák Spot, ktorý robí bordel v realitách medzi ktorými cestuje a naberá na sile. Chce sa Milesovi pomstiť a pripraviť ho o to najcennejšie. A potom je tu Miguel O´Hara a.k.a. Spider-Man 2099, ktorý tiež zasiahol do cestovania medzi realitami. Ale uvedomil si, že robí chybu a do udalostí v iných realitách zasahovať zásadným spôsobom nemôže, lebo tie reality môžu zaniknúť. Toto nie je ani tak spoiler, pretože Miguel odkazuje aj na Doctora Strangea a Spider-Mana z Earth-19999 už v traileri, ktorí toto cestovanie medzi realitami tiež odštartovali. Preto si Miguel prizval na pomoc desiatky Spider-Manov, aby spoločne dolapili Spota a zachránili multiverzum. Avšak má vybranú menšiu skupinku, ktorej dôveruje a zvyšok len trochu vypomáha. V jeho tíme je Gwen Stacey, Spider-Punk, Spider-Man India, Jessica Drew, Peter B. Parker a tak ďalej. Avšak keď sa Miles dozvie zásadnú informáciu o pôvode jeho schopností a osude jeho najbližších a priateľov, tak to celé ide do hája. A či sa všetko bude môcť dať do poriadku, zistíme v marci.  Áno, znie to ako klišé a ono to aj je v jadre typické Spider-klišé, ale spracované excelentne a dokonale. Postavy sú napísané sympaticky, celé je to nasiaknuté ich vzájomnou chémiou. Napriek tomu, že je to naozaj veľmi preplnený film, tak každý tam má svoju šancu zažiariť a v sekunde si získa vaše srdce. Nie sú to žiadne plytké a sterilné indivíduá. Každá postava má svoj vlastný charakter, backstory a kvalitnú výstavbu charakteru. Takto sa to má robiť, pán Nolan, pán Snyder a podobní. Miller a Lord sú scenáristickí králi. Po emočnej stránke je film tiež veľmi bohatý pretože tu máte prakticky všetko. Máte tu klasické teenegerské problémy či už ide o vzťah s rodičmi, školu a budúcnosť, lásku na prvý pohľad, aj menšie sklamanie sa v láske. Film je prešpikovaný aj veľmi kvalitným humorom, kedy vás vždy niečo rozosmeje. Zároveň prídu aj smutné, temné a strašidelné momenty a akcia aj napätie si vás nájde a skvelo to odsýpa. A občas je tá akcia a súboje tak intenzívne, že vás to priklincuje do stoličky a zvýši vám tep ako prestrelky v Johnovi Wickovi 4. Scenár veľmi dobre a nenásilne dokáže balansovať medzi drámou a komédiou. Vizuál a ten extrémne veľký zmysel pre detail? To sa ani nemusíte pýtať. Tu sa animátori doslova odtrhli z reťaze. Tak bohatý vizuálny koncert som ešte nikdy nezažil. Animácia hovorí samostatný príbeh a ako keby pred vami doslova ožili stránky známych komiksov. Každá realita, ktorú navštívime má svoj špecifický vizuálny štýl, ktorý aj odkazuje na svoju komiksovú predlohu. Vizuál reaguje na aktuálnu situáciu, na hudbu, na dialógy a náladu danej scény. Jednoducho je Across The Spider-Verse (pardon za výraz) najkrajšie animované vizuálne porno aké som videl. Keď sa vám zdalo, že ostatné animáky začali Spider-Verse kvalitne kopírovať, tak prišli animátori zo Sony a dali ostatným ranu pod pás. Svet Gwen je kreslený vodovými farbami, Vulture je kreslený ceruzkou a len obrysovo alebo tu je krátka pasáž, ktorá vyzerá ako starý Spider-Man komiks zo 60. rokov, ten pôvodný. Hudba tu je rovnako vychytaná a skvelo podkresluje náladu danej scény až som mal občas zimomriavky alebo ma niektoré momenty dojali. Bol som na verzii so slovenským dabingom, pretože pri niečom takomto proste chcem dabing a nie čítať si titulky. A ten je tiež veľmi vydarený a preklad mi príde kvalitný. Nie sú tam také prešľapy ako v tom českom, kde je Spot ako Flek alebo vás Gwen víta v "Spajdr-sosajty". Pri traileri som sa až chytal za hlavu. Takže tak - zabudol som na niečo? Dúfam, že nie. Across The Spider-Verse a celkovo túto už teraz sériu odporúčam všetkým. Tu si príde na svoje asi každý. Deti, ktoré chcú vidieť dobrú rozprávku, fanúšikovia Marvelu a Spider-Mana, všeobecní fanušikovia komiksov, milovníci akčných komédii, milovníci sci-fi... proste všehochuť. Pre mňa je to najlepší Spider-Man a jeden z najlepších Marvel filmov vôbec a dávam tomu 10/10 a.k.a. 5 hviezd. () (menej) (viac)

Filmfactorem

Jedničku mám moc rád, a tak má očekávání byla veliká, ale zklamaný rozhodně nejsem. Vizuálně je film na špici, doprovází ho prvotřídní soundtrack, který budu ještě pár týdnů poslouchat. Ovšem co je na filmu nejlepší, jsou postavy. Paradoxně byť je tu několik verzí jedné postavy, tak jsou daleko různorodější než postavy z posledních marvelovek. Nejen, že jsou charaktery pestré, ale mají hloubku, vyvíjejí se a chápete jejich motivace. To platí i o záporákovi, kterému rozumíte, z jakých důvodů dělá, co dělá. Ponaučení vám jen tak nechrstnou do obličeje, ale jsou smysluplně a přirozeně vpracována do příběhu. Znalé jistě také potěší moře pomrknutí na komiksy a filmy. Ještě chci vyzdvihnout animaci, protože to, jak film předvádí několik různých typů animace, prolíná je mezi sebou a zobrazuje nehmotné věci jako emoce, hudbu nebo atmosféru, páni. ()

vvaalleerr

Animácia je špičková, to každý vie. Je to dosť komplexný film, ktorý si zaslúži byť viackrát videný. Záporáka som miloval (viac scén s ním by neuškodilo). Deje sa tu strašne veľa vecí. Diváci to nemusia stíhať. Cliffhanger na konci ma trošku naštval. Trpezlivo čakám na Part II. 9/10 ()

Midar

Spider-Man: Napříč paralelními světy je, podobně jako díl předchozí, naprosto dokonale pojatou audiovizuální lahůdkou plnými doušky využívající kombinaci komiksového světa plného ztřeštěných nápadů s možnostmi a mantinely současné animace. Kromě našlapané akce a neopakovatelně kulervoucí stylizace jsou přitom pořád jádrem celého snímku především nosné postavy, jejichž motivace, pocity a činy ve vás dokáží v nejednom momentě vyvolat zatraceně silnou dávku emocí či myšlenek. Zas a znovu se tak jedná o dokonalý etalon komiksové zábavy představující perfektně namixovaný koktejl odlehčeně zábavné akce a tíživosti důležitých životních rozhodnutí. Více zde. ()

DrSixhead

Já nemám slov....snad nejlepší sequel od dob Temného rytíře. Extrémní nápaditá stylizace, SPOUSTU cameí, silné momenty, a největší build-up na třetí finální díl této trilogie. Co se týče postav samotných, tak rozhodně můžu vypíchnout kromě Milese a Gwen hlavně Miguela a.k.a Spider-Mana 2099. Ale ani vedlejší postavy nijak nezaostávají ( Milesova rodina, ostatní verze Spideyho ala Spider-Punk, Peter B Parker,...). Pojďme se ale vrátit k té stylizaci. Protože pokud jste milovali vizuál prvního dílu, tak u dvojky budete COOMOVAT po celý film. Ten mix různých stylů (olejové barvy, vystřihovánky, atd..) je prostě NEUVĚŘITELNÝ. Co se týče samotného příběhu, tak i když je mnohem dynamičtější, přesto více prokresluje již známé postavy než první díl. Sečteno, podtrženo, dostali jsme výbornou první část pokračování, na kterou už naštěstí si počkáme jen pouhý rok. 9,5/10 ()

TOMEK17

7,5/10. Spider-Man: Into the Spider-Verse je pravděpodobně můj nejoblíbenější film o Spider-Manovi. Moje pocity ze Spider-Man: Across the Spider-Verse jsou však v současnosti mizerné. Na jednu stranu jsou akční scény velkolepé a animace opět úžasná. Na druhou stranu, tenhle film má 2 hodiny a 20 minut a je to tak cítit. Navíc může být vizuál tak kinetický, že se film stane rušným a chaotickým. Toto pokračování nabízí skutečné drama, ale není to úplný příběh a končí na cliffhangeru. Myslím, že mé hodnocení zpevní, až se podívám na Beyond the Spider-Verse a uvidím, jak to všechno skončí. ()

Hyperbolic

Animák roku (desetiletí?). Tolik odkazů a animačních detailů, že by se o tom dala napsat kniha, a to myslím, že jsem zaregistroval jen zlomek. Tvůrci se překonali, a vzali vše nejlepší z minulého dílu, a udělali to nějakým způsobem ještě lepší. Boření filmového plátna s vysvětlivkami, boření animace s živými herci, boření.. rozporů Sony a MCU a uznání jednoho multiverza?? Spot výborný, Miguel taky. Za mě možná nejlepší Spider-Punk. Animace u všech dokonalá. Chemie Gwen a Milese krásná, a každé bodnutí a zradu jsem cítil spolu s ním. Není to jen pouhý komiksový animák, a já chci další díl. ()

Mr.Ward

Nevím co napsat. Nadšenej nejsem 😂 Ano, samozřejmě chápu, co je na tom tak super. I já si užil to vizuální porno, i já si užil ty neskutečný akční scény. Jenže já tady nějak neprožil ty emoční linky. Jo, vše s Gwen je top, ale s Milesem mám asi osobní problém. I Spot je dobře udělanej, ale ostatních tisíc Spider postav? Hmm, žádná mi nějak nebyla sympatická…. Nechci aby to vyznělo jako negativní recenze, to vůbec. Jsem rád, že jsem na tom byl v kině, protože tohle je filmový zářez, který prostě musíš vidět a nejlépe právě na velkém plátně. Dokonce se těším na pokračování a už hledám, kde objednat Funko Pop z filmu. Já to jen prostě tak neprocítil jako ostatní, takže plnou palbu tomu nedám, bohužel… ()

fleshbekr86

Nejbrutálnější animovaná jízda života pojící tolik stylů a detailů, že po třech projekcích stále nepobírám. Nejlepší Spide-man, nejlepší komiksovka, nejlepší akční film. Tohle bude kult! ()

kubas369

10/10. Nelze jinak. Už první díl byl hodně povedený a řemeslně našlapaný, o to víc je překvapující o kolik je tenhle díl ve všech směrech nabušenější. Jakmile Gwen v úvodní bitce v muzeu prohodí svůj komentař k diskuzi, co je to vlastně  umění, jsem věděl, že jsem doma a tohle bude jízda. Takových to pomrknuti na diváka je tam spousta, až si začínám říkat: je tohle ještě pro děti? Kolik toho vlastně dokáží pojmout a pochopit. Já jsem s tím měl docela problém, možná jen nejsem tak bystrý, jak jsem si o sobě myslel. Co mě teda hodně zaskočilo je otevřený konec, ale i tak je film hodně dlouhý a vlastně nemůžu říct, že tam je něco navíc, je to lepší udělat takhle, než aby ten film byl ještě frenetyčtějši a nebo nesmyslně prostřihany. Naprostá mistrovské dílo. Chci další film a to hned. ()

adamix

Čerstvý pavučí animák plný nápadov a emócii ako jeho predchodca, akurát šialenejší a častokrát moc cez čiaru. Príjemnejšie mi boli komorné dialógy medzi postavami ako bláznivé nekončiace sa smršte udalostí, pri ktorých bola občas záťaž všetko naraz vnímať a spracovať. Ide však o feel-good blockbuster s logickou a trefnou dejovou štruktúrou a komplexnými postavami s charakterom a motívmi, čo sa v dnešných animákoch len tak nevidí. Sony čo sa týka Spider-Manovského contentu vie tvoriť kvalitu. Všetko ostatné okolo pavúčieho hrdinu (Venom, Morbius) o tom treba radešej pomlčať... Za mňa 80%. ()

Dejvecd

Vidieť za jeden víkend v kine dve mega dobré komiksovky? To sa len tak nevidí. Normálne mám chuť si ísť kúpiť komiks a ponoriť sa do toho úžasného sveta obrázkov. // Ostatne si však myslím, že film má aj pár nedostatkov, trošku otravné vedľajšie postavy a ten koniec mi skrátka nesadol = takto neukončujete prvý part nejakého rozbehnutého príbehu vo filme, ale v seriály, a vy nechcete aby film vyzeral ako seriál. //  6/10 ()

darthvader77

Kdyby všechny multiversální filmy byly takhle dobře udělané tak bychom si mohli zpívat. Těžko říct co chválit více. Jestli dobře napsané dialogy, které skvěle podávají související emocionální témata (Gwen a Miles na věži), vynikající muziku (Miguelovo téma je lahůdka), originální animaci, která se od pokračování jenom zlepšila, solidní humor který vás nechá rozesmát několikrát ale neničí vážný tón filmu anebo briliantní scénář, který naplno využívá potenciáln alternativních vesmírů a představuje dobře postavený konflikt na pozadí příběhu dospívání. Není co dodat těším se na part 2 konec byl hype. ()

Recenzon

Film je naprosto skvělý! Totálně žeru různé varianty spidermanů z jiných vesmírů. NAPROSTO DOKONALÉ. Postavy se posouvají ještě dále a více si je dokážeme oblíbit. Vždycky když se objevil O 'Hara tak jsem měl husí kůži a mozek jásal nadšením, kterou způsobila fantastická akce. Musím pochválit jednoduchou, ale výbornou zápletku. Líbí se mi, že se Miles objeví na místě, kde si myslíme, že se se všemi skamarádí a všichni ho pochopí, ale pravda je jiná, protože je zde rozdílný pohled na onu věc. Animace perfektní o tom se nedá ani bavit, protože miluju práci s barvami a někdy i jiným stylem animace. První film mě potěšil a druhý naprosto odrovnal a nemohu se dočkat třetího. Konec mega! ()

hrumsrt

Už vlastně od dob dětství jsem na televizních obrazovkách časně z rána sledoval na příhody kresleného pavoučího muže, jak ulicemi New Yorku prohazuje všelijaké padouchy jen aby za nimi utrousil nějakou cool hlášku.. Stejně tak pak o mnoho let později jsem v televizi vyhlížel všechny vysílání filmových zpracování s Tobeym Maguirem, který pro mě navždy díky nostalgii, i přes docela velkou rozdílnost od toho komiksového pavouka, bude tím nejlepším provedením maskovaného osminožce.. První Spiderverse jsem ve své době hojně registroval a v mých kruzích to lidi hrozně hltali, jenže já byl tehdy ještě před takovým svým největším peekem sledování filmů, a tak jsem si třeba dovolil na takový kousek si zajít chuť a ukolíbat se představou, že pohrdám anime.. A ona je to v nějaké míře pořád pravda a zkrátka představa filmu spočívá v hercích a taky na tom kresleném vrcholu mám zkrátka v srdíčku jiné kousky, inu a pořád mi i na téhle sérii vadí, jak moc se někdy soustředí na animovaný styl jako na atrakci.. Ale byl jsem ochotný si tenhle přídavek užít hned v prvních liniích a nezůstat pozadu.. No a je to pro mě asi pořád trošku rozporuplnější zážitek než bych chtěl a tentokrát už na rozdíl od svých trošku omezených názorů na první film mám jasněji, kde a jak jsem byl na stejné vlně, a kde jsem naopak doufal ve změnu.. Od úvodu s Gwen, který ať se sebevíc důležitý pro tu postavu, jsem nabil pocitu, že by to mohlo jako zážitek docela bolet.. A co hůř mě ta postava vůbec napříč celým představeným příběhem poněkud zvládá vytáčet. Jde o postavu, která je o krok dál než divák a především než ostatní postavy a zpětně mám z ní trošku špatný pocti, že nás všechny nechala takhle trpět.. Ovšem když tenhle její open, ve kterém jde jen o atrakci do jejího světa a prohloubení si vztahu s postavou, skončí už mě film vlastně bez jediného zaškobrtnutí baví.. Takže když na scénu plnohodnotně dojde Miles, jsem tam co jsem čekal a už si to jede v jasně vzestupné tendenci.. Přehršel nápadů, kde si tvůrci naprosto bouráckým způsobem honí triko a divákovi dávají v perfektním balancu, jak klasické spidermanovské momentky, tak i možná největší devízu Milesova Spidermana, tedy jeho osobnější a rodinné pojetí, které zrcadlí do vztahů s oběma rodiči, jaké samozřejmě Raimi nikdy nabídnout nemohl.. No a pak to přijde... Jde se řešit spider-man a já vlastně s otevřenými ústy vidím možná nejzajímavější věci týkající se tohoto superhrdiny, jaké jsem zase napříč různými zpracováními viděl. Odvážné tvůrcovské prohlubování lore, které mě nutí instantně přemýšlet nad tím, co vidím. Do otázek a postřehů, které se tady představují jsem se musel neustále vracet a nakonec musím uznat, že takový pohled do samotného spidermanovského bytí jsem nečekal a smekám před tvůrci a filmem, co si tady troufli nadhodit.. Tohle není film, který by se zvládl zařadit vedle další díly z kterékoli série s pavoukovcem na hrudi, zkouší daleko originálnější pojetí, avšak stejně nezapomíná na to, co od Spideyho tak nějak čekám.. Druhý díl je jen první polovinou velkolepého zakončení poutě s Milesem Moralesem, ale už tady dokázal zopakovat vše dobré na svém předchůdci, přidat toho tolik navíc a rozehrát partii, kterou nám bohužel film utne dříve než bych chtěl s ohledem, že si chtějí diváka vlastně jen předehřát na finální akt.. Atrakce, kde se nezůstává u jednoho stylu animace, odkazuje i dokonce na legendární pavoučí meme a nakonec svým způsobem skutečně atakuje nejednu metu v komiksovém a animovaném žánru. No osobně jsem překvapen.. /viděno v kině/ 80% () (menej) (viac)

hynn3k

Dokonalý komiksový film, alespoň do premiéry trojky. Jednička k tomu měla blízko, ale protože to bylo představení úplně nové postavy, tak to vyprávění ne vždy šlapalo na maximum. A ač už ten wow efekt z animace teď není tak výrazný jako napoprvé, pořád to má čím překvapit, třeba pastelovou stylizací ve světě Gwen, který jako by vypadl ze stránek komiksu. Nebo Hobie, to je taky kapitola sama pro sebe. Je tam ještě víc vizuálních nápadů než minule, až mi zase bylo líto animátorů, kteří na tom dělali, když to většina lidí ani nepostřehne. A úvodní pasáž s Gwen, kdy se skvěle pracuje s hudbou (Gwenin motiv je za mě to nejlepší z OST), zvuky a děním na obrazovce, je naprostá slast a už se těším, až si to budu moct doma znovu pustit. Titulková Am I Dreaming tomu pak nasadila korunu. ()

Pete

Tak si to sjedem znova: Napříč paralelními světy je rozmáchlejší, ambicióznější než jednička, a dle mého mínění je také celkově ještě o něco lepším filmem. Kromě toho, že má zcela otevřený konec, nenacházím výraznějších slabin, a po dalších shlédnutích (která jsou s dětmi v tom správném věku nevyhnutelná) hodnocení možná ještě dokonce upravím nahoru. Scénář totiž ukázkově kombinuje motivy pro všechny generace, a znovu dokazuje, že vyloženě rodinný film nemusí být nutně hloupý, respektive se přizpůsobovat jen nejmladším členům, a přitom právě je může stále skvěle bavit. Provedení animace je zároveň inovativní i dechberoucí, hudební doprovod super cool. Odhoďte odpor ke komiksům, a dejte novému Spideymu šanci. Tohle je budoucnost kinozábavy. ()

SAINTS

Animovaná dvojka Spideyho plní očakávania na všetkých frontoch: je vtipná, napínavá, akčná, citlivá. Je väčšia , rozmanitejšia a predsa si nájde čas, aby zastala a riešila vzťahy. Bude vám smutno, clivo, ale dorazia aj dávky vtipov a brilantnej akcie. A do toho morálne dilemy, otázky fatálnosti, hry s časom, opäť iné druhy Spider- Manov, ktorí iba nie sú kopiu tých minulých, ale ukážu bohatosť komiksu. Toto je moderný typ filmu, ktorý rozohrá viaceré línie, je spletitý, nájdete tu kvantá prekvapení. Je to jeden z najlepších komiksov i animákov poslednej doby. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD