Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

JosefTomas

Tam kde Flash naházel, co mohl, jen aby to tam bylo, si s ním Lidskej pavouk vytírá místo, odkud bere pavučiny a přidává naprosto dech beroucí vizuální bombu, která po dlouhé době dokáže udržet krok s požadavky dnešní doby a očekáváními. Jestli je tedy pro mě animovaná jednička OK film za 8/10 (ten tehdejší hype stále nedokážu přijmout a pochopit, včetně rozhazování 10/10 hodnocení na každém recenzním kroku), tak dvojka jí díky již zaběhnutému světu, nápady a konzistentností o dobrou dávku pavučiny přelétá. Opět si na ten přehnanější hype musím zvyknout, protože i nyní jsem spíš blíž k 8,5/10 než k 9/10, ale chápu to o to víc (po tom komiksovém suchu po kvalitě se možná ani nedivím). Spider-Man: Napříč paralelními světy je vlastně trefou do černého a prohrává maximálně jen v dlouhé stopáži a rozdělení na dvě části. Jinak ale z toho tvůrci upletli krásnou pavučinu skrze paralelní vesmír (ach ty camea a odkazy), pro který už není druhý Doktor Zvláštní od společnosti Žasnout a už vůbec ne Blesk od Detektivních Komiksů komiksů žádná konkurence. ()

LdaVinci

Absolutní špička! Tohle je ještě dál než jednička a já se nemohu dočkat trojky. Absolutně geniální audio, úžasná animace a hrátky s ní.  A hlavně... tady emoce jedou na plný plyn. Jsou tu emotivní scény v mezilidských vztazích a epické scény, z kterých jde husina. A to v animáku. Pak že jsou animáky pro dětska. Tohle děti nemůžou vůbec chápat. A kdo je fanouškem spider-manů, tak o absolutní fanservis je zde postaráno. Je mi líto lidí, kteří si tento film neužijí a nepochopí ho. ()

mrclTV

Vizuálna dokonalosť, podporená skvelým PRÍBEHOM (to, že je napísaný veľkým písmom má svoje opodstatnenie, kto film videl, zrejme pochopí), ktorej jedinou chybičkou je, že dejovo je to vlastne len remix prvého Moralesa ("multiverse je nejako deravý a ideme to opäť riešiť"), no je nutné povedať, že daná myšlienka je v pokračovaní rozvitá na úplne, ale že úplne novú úroveň. O prvom Milesovi som povedal, že je to zatiaľ najlepší Spidermanovský film, tu pôjdem ešte ďalej a nielenže je to opäť najlepší Spidemanovský film, ale jeden z najlepších komixových filmov vôbec (super-HRDINSKÝ námet tu bol zapracovaný excelentne). A do pekla, možno to je jeden z TOP filmov, aké som videl v posledných minimálne troch/štyroch rokoch... keby som si taký rebríček viedol a to už asi trochu preháňam a nechal som sa uniesť, ale film si zaslúži pochvalu a zakráda do naj rebríčka sa k mojím obľúbeným "serióznym filmom". Je fakt, že po tej nekonečnej záplave priemerných Marveloviek, ktoré sú plné len digitálneho bordelu, kde sa postupne bije každý s každým a väčšinou len drsne tmavých, no prázdnych DC-čiek je toto skutočne dobrý "hrdinský" film so všetkým, čo k tomu potrebuje - skvelé obsadenie, príbeh, ktorý chytí za srdce, nabušená akcia, krehká lovestory, veselé vtipy, ktoré obmäkčia napäté situácie a v neposlednom rade vizuál, ktorý vás prenesie do nirvány. A konečne nejaký film, pri ktorom netušíte ako končí už 40 minút pred jeho koncom... ()

LichMety

Jako vždy krásně komiksově zpracované, líbivá a lichotivá hudba, ale příběhově zaostává, bohužel. Bez nápadité zápletly, vcelku čitelné a ke konci už nekonečně.. příprava děje na pokračování, ale to nestačí. Od filmu tohoto kalibru jsem očekával o trochu víc. Proto tři hvězdy. Jedna za vizuální zpracování, druhá za hudbu a třetí za skvělý střihy. ()

markymarkus

Viem, že Scorsese neznáša marvelovky a superhrdinské výplachy, pretože všetky ako by ich jedna mater mala, ale "toto je cinema"! Opäť posunúť hranice po ták dobrej jednotke, to je masterpiece. ()

W.Goldfinch

Nemyslel bych si, že je možný aby nejprogresivnější, nejnápaditější a nejzábavnější film svojí generace mohl vedle svého sequelu vypadat jen jako chudý příbuzný. To čekání na finále bude zatraceně dlouhý. ()

Gig

Ten film je opravdu úžasný ve své svobodě, kreativnosti. I když si málo kdo uvědomuje, že podobné pokusy a animace už tu byly o dekády dřív. Myslím ony akvarely a vyprávění tak onen příběh. Samozřejmě ona kombinace s 3D je něco nového. Ale chtěl jsem říct, že zas tak převratné to není. "Jen" tu je ten nápad propojení s 3D. Jako samotný film Napříč paralelními světy funguje perfektně. Ale problém mám, pokud si pustím předem jedničku. Tedy paralelní světy. Najednou to nefunguje kompaktně. Právě tím geniálním vizuálem. Kdyby v jedničce byly použity stejné výtvarné postupy a stejné zastoupení všech druhů animací, jako je tady, neřekl bych ani slovo. A k tomu "nedopovězeném či useknutém" konci. Naopak já jsem tomu rád. A lidi asi už zapomněli nebo jsou příliš mladí a netrpěliví. Zapomněli, že byla kdysi např. Star Wars epizoda 5, kde Han byl zneškodněný, nezodpovězené a otevřené otázky ohledně Luka, jeho sestry, otce. A tenkrát se nevědělo, zda a jak to bude dokončeno. Dnes už každý ví a bere to jako samozřejmost. Takže já jsem rád za ten otevřený konec a naopak mě to navnadilo na druhou - tedy třetí část. ()

muti

Nedajú sa dať 4,5/5? Škoda. Mínusy z dvojky: príliš epileptické strihy aj scény už od samotného začiatku, film nič neuzavrel, len otvoril ďalšie nekonečné možnosti, OP nepriateľ neurobil nič len získal more power, vzťahy sa len zaplietli a Miles je sam proti všetkým, dokonca aj sám proti sebe. Film ukázal na pár okamihov príliš veľa alternatívnych postáv, ktoré mi už boli ukradnuté, vedel som že ich už nikdy neuvidíme a teda môžeme ísť ďalej (fnuk, Samurai Spiderman), samotný koncept vykradnutej citadely z Rick and Morty mi prišiel už príliš veľké sústo na 140min ktorý nám ukazuje záverečné pokračovanie nabudúce. ()

Isag1

Toto bolo jedno z tých najlepších audiovizuálnych diel tejto doby. Niečo neskutočné a krásne. Samotná animácia a animačné štýly filmu sú na veľmi vysokej úrovni, striedanie 12 a 24 fps bolo krásne prepracované, čo dodalo viac dôraz na samotné postavy a vývin príbehu, ten bol hlavne extrémne silný. Je to jedno z najkrajších animovaných diel, čo som za poslednú dobu videl a úprimne to predurčilo predošlý diel Into The Spider-Verse. Veľmi sa mi páčili tie rôzne námety tých rozdielnych Spider-Manov z celého multiversu. Za hudbou stojí samotný Metro Boomin, ktorý predviedol neskutočne perfektné a prepracované pesničky (hlavne pesnička Link Up) a tie práve pasujú do podtónu Milesa Moralesa. Proste tento film je MASTERPIECE. ()

Víteček

Jednička byla velkým mezníkem na poli animace a tohle je ještě o několik stupňů výš. Je téměř k neuvěření, jak to dokáže pracovat s obrazem a hlavně, jak to dokáže animaci využít ke zprostředkování příběhu, emocí i humoru. Přišlo mi, že oproti jedničce to méně využívá komiksové prvky jako panely, textové popisky a přechod mezi rámečky a je to trochu škoda, ale nahradili to takovým množstvím nápadů, až na to jde zapomenout. Animačně si to vyhrálo strašně moc a je kvůli tomu v podstatě nemožné stihnout zaregistrovat úplně vše, co se odehraje a potřeboval bych další zhlédnutí na pochycení dalších drobností, detailů a a vychytávek. Už první díl posunul západní animaci někam dál a pomohl ke vzniku dílům, která se výrazně odlišují od vzhledově stále více podobných snímků od Pixaru, Disney a všech jejich napodobovatelů, a já jenom doufám, že dvojka bude stejným katalyzátorem a dočkáme se dalších neotřelých animáků. Příběhově už se nejedná o relativně uzavřený origin story, tohle už je opravdu mnohovesmírové epické dobrodružství, ale i tak je to výtečný příběh, v jehož středu stojí postavy a který na komiksový film celkem odvážně řeší zakořeněnou neochotu odchýlit se od ohrané vypravěčské struktury a dovolit si pro jednou změnit zaběhlý řád věcí. Ani jsem v to nedoufal, ale dost možná to řadím ještě výš, než první film. Přitom už ten byl u mě v top 5 filmů, co jsem kdy viděl. Asi největším nedostatkem je absence konce, ale zároveň to znamená jistotu dalších dobrodružství ve Spider-Verse a už teď se nemůžu dočkat příštího roku. ()

Frca

Tak tohle bylo boží! I když vám někdo může říct, že animované filmy jsou pro děti, tak neposlouchejte a jděte do kina, protože je to boží. Téměř dvě a půl hodiny trvající komiksová jízda, která vás strhne a vy jen sedíte v kině s otevřenou pusou a říkáte si: " Jak to ****" může být tak super." Přiznám se, že i já sám jsem se animovanému Spider Manovi chvíli vyhýbal a první díl jsem viděl teprve před pár dny ( Jo jsem kacíř 😁) , ale po shlédnutí prvního dílu jsem se rozhodl, že na ten druhý prostě do kina musím s nelitoval jsem. A přestože to nepovažuji za nejlepšího Spider  Mana všech dob, pořád to je úžasný film a těch pět hvězd je zasloužených. ()

Dominator787

Rozhodně originální animace, nic podobného jsem jaktěživ neviděl, to se musí ocenit. Jenže, to abych z těch neustálých střizích po 2sekundách přes celou stopáž a s celou paletou blikajících temperových barev dostal ze pár epileptických záchvatů a psychóz. ()

Juraxin

Najlepšia spider manovska trilógia na svete ! ! !Spider-Man: Into the Spider-Verse bol nečakaným hitom roku 2018 a okamžite sa stal najlepším filmom o Spider-Manovi, ktorý ste kedy v živote videli. Od pokračovania mali teda všetci fanúšikovia veľké očakávania. Spider-Man paralerne svety je skutočný filmový skvost celého Hollywoodu, ktorý zanecháva diváka nadšeného sedieť kine z veľkým úžasom na perách. Takto prirodzené pokračovanie, ktoré krásne pokračuje v načrtnutých vzťahoch a témach, len ťažko uvidíte za posledné roky. A musím sa priznať že takýto hajlat som naposledy zažil pri prvom Raimiho spider manovi a preto som od projektu čakal veľmi veľa. Musím uznať že to skutku splnil do poslednej bodky😀. Tvorcovia si dali päť ročnú pauzu, ktorá neprišla vôbec na dniveč, prichádzajú ambicióznejším, dlhším a veľkolepejším komiksovým filmom. Dejovo film dáva perfektný zmysel, úplne skvele komponuje prvky MCU spiderversu, do vysvetľuje koncept multiversu, naservíruje nám tisíce spidermanov, hromadu zábavných odkazov a kopu easter eggov. Druhý animovaný Spider-Man je super a po audiovizuálnej stránke ešte nápaditejší, hravejší a divokejší a nebojí sa miešať dohromady rôzne štýly.  Je to jedinečný príbeh, nádherného vizuálneho spracovania, úžasnou animáciou, znázorňuje tu dynamické až energetické súboje a fascinujúcou hudbou. Kombinácia 2D a 3D animácie spolu s živými farbami a detailmi sú niekedy až na nepredstaviteľnej úrovni, doslova sa vám pri nej zastavuje mozog. Doslovne povýšili sony spider man animáciu na vyššiu úroveň. A pri zahliadnutí si poviete že chcete vidieť ešte viac takýchto úžasných filmov. Je to jeden veľký splnený sen. Po zahliadnutí sa nemôžem dočkať záverečného filmu, ktorý nadväzne zatiaľ na najlepší film roku 2023 10/10. ()

CZRohlik

Audiovizuální porno! fakt skvost jak po animační stránce tak po zvukové, neskutečně dobře to zvládalo vícero animačních stylů zároveň a krásně to mezi něma balancovalo. Mělo to silnej příběh, bohužel je ale film rozdělenej do 2 částí takže působí neuceleně a chybí mi tam ten příběhovej oblouk. Na druhou stranu je dobře, že ten film rozdělili, protože si nedovedu představit, že by se celej příběh stihl odehrát během těch 2 hodin... Takhle aspoň dostaneme víc obsahu a celkově to sérii pomůže (bohužel to ublížilo tomuhle konkrétnímu dílu). Je fakt dobře, že se zaměřili na postavu Gwenn, která nám dost nabídla, a že se tvůrci nezaměřovali čistě jen na Milese. Škoda jen záporáka (Spotta), chtěl jsem ho trošku víc vidět (byl tam za mě moc velkej skok mezi naprostým dementem a badass postavou) a taky mi úplně nesedla část v lobby kde mi to atmosférou a napětím nevygradovalo tak jak bych očekával a jak bych si přál... jen to tak zvláště přešlo z hádky na honičku. Každopádně zatím jeden z nejlepších filmů roku a osobně se nemůžu dočkat na další díl... 9/10! ()

Dukekuky

Spider-Man: Napříč paralelními světy je film, který byl nadšeně přijat mnoha fanoušky a kritiky jako jedna z nejlepších adaptací Spider-Mana vůbec. Nicméně, při bližším zkoumání tohoto snímku se ukazuje, že není bez chyb a nedostatků, které zabraňují dosažení plného potenciálu. Problémem filmu je jeho přílišná komplikovanost a přetížení příběhem. Zápletka se soustředí na paralelní vesmíry a různé verze Spider-Mana, což vytváří značnou složitost a často zmatek pro diváky. Zároveň se zdá, že snímek se příliš spoléhá na to, že diváci již znají Spider-Manovu historii a předchozí filmy. To může být pro nového diváka značně matoucí a překážet celkovému porozumění příběhu. Dalším problematickým aspektem je tempo filmu. Příběh se v rychlém sledu přesouvá z jedné scény do druhé, což způsobuje, že některé momenty působí povrchně a nedostatečně propracovaně. Chybí mu čas a prostor na to, aby se postavy rozvinuly a divák si je více oblíbil. To způsobuje, že emoce a dramatické okamžiky působí neautenticky a nepřesvědčivě. Dalším problémem je, že film často sklouzává do stereotypů a předvídatelnosti. Známé motivy Spider-Mana, jako je vnitřní boj s morálkou a odpovědností, jsou zde znovu prezentovány, ale bez přidané hloubky či nových aspektů. To vede k pocitu, že se jedná o recyklaci již viděných příběhů, které nedodávají filmu žádnou novou dimenzi. I přes tyto nedostatky má film nepochybně své silné stránky. Vizuální efekty jsou fantastické a akční scény jsou dovedeny k dokonalosti. Zároveň jsou zde i momenty, které diváka dojímají a dotýkají se jeho emocí. Některé postavy mají své významné okamžiky a herecké výkony jsou kvalitní. Celkově vzato je Spider-Man: Napříč paralelními světy film, který je plný ambicí a zajímavých nápadů, ale nedokáže je úplně naplnit. Jeho přílišná složitost, nedostatek hloubky a předvídatelnost mu brání stát se skutečně výjimečným snímkem. Navzdory svým vizuálním efektům a akčním scénám, nenabízí dostatečnou originalitu a soudržnost, kterou bychom od takového filmu očekávali. Zklamání. 4/10 ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD