Ripley

USA, 2024, 7 h 30 min (Minutáž: 45–76 min)

Tvorcovia:

Kamera:

Robert Elswit

Hudba:

Jeff Russo

Andrew Scott, Dakota Fanning, Johnny Flynn, Pasquale Esposito, Eliot Sumner, Vittorio Viviani, Bokeem Woodbine, Kenneth Lonergan, Bruno Crucitti (viac)

Mladý podvodník vyrazí do Itálie splnit zvláštní úkol a nahlédne přitom do světa mocných a bohatých. Život, o kterém snil, tak má na dosah. Stačí se k němu jenom prolhat. (Netflix)

lemonova

Tak, a máme tu ďalšieho talentovaného pána Ripleyho. Tentokrát sofistikovanejšieho, artovejšieho.. Musím povedať, že sa mi veľmi páčil a vtip je v tom, že nedokážem úplne zadefinovať, prečo vlastne. Minghellov Ripley (ako postava - aj film) mi je ďaleko sympatickejší, mám pocit, že mu oveľa viac rozumiem a hoci sa jeho príbeh odohrával na kratšej ploche, bolo o ňom povedané omnoho viac. Taktiež som v jeho prípade nemala pocit logických nezrovnalostí. Už len vysvetlenie situácie, ktorá celý jeho príbeh naštartovala, dávalo väčší zmysel. Postava Freddieho Milesa v stvárnení F. S. Hoffmana  bola absolútne brilantná, Freddie nás štval neskutočným spôsobom a dodal príbehu šťavu. Obsadenie fádnej Eliot Sumner (a prečo vôbec..?) je pre mňa najväčším sklamaním castingu. Ale.. táto miniséria má pre mňa jedno obrovské plus vo fantastických detailoch prakticky v každom zábere. Je to akoby ste obdivovali dokonalý stroj, ktorého kolieska do seba zapadajú nádherným spôsobom. Neuveriteľne som si užívala každý záber (rozhodnutie ísť do čierno-bielej bolo geniálne) a taktiež fantastickú hudbu. Andrew Scott nesklamal a Dakota Fanning ma osobne prekvapila. Neviem, či si túto noir pralinku vychutnám ešte raz.. asi dám tomu veľa času, a možno v budúcnosti ocením veci, ktoré som si dnes nevšimla. ()

Nikkilee

***** Asi nelze jinak, protože po cinematografické stránce se jedná o  úplný strop!! Jak tu někdo již napsal - každý záběr by se dal zarámovat, naprosto úchvatné! Nevybavuju si, kdy jsem byla takto naposledy ohromena kamerou! Černo-bílá tomu dodává správnou atmosféru. La dolce vita v pomalejším tempu, která vás ale nenudí, nýbrž napíná a napíná a vy čekáte, kdy (to) praskne! Stačí jen jedna jediná fotečka a Ripleyho je konec...Tak díky, čau já se stěhuju do Itálie! ()

Ergon

Herecký koncert Andrewa Scotta zasazený do překrásných kulis starých italských měst. Ponuré divadlo, kde vládne jeho mimika, ze které místy mrazí. Černobílé ztvárnění to vše jen podtrhuje. ()

ER

Zpočátku jsem měl obavy a B&W forma mi nesedí, ale jinak seriál šlape ve stopách filmu a rozvíjí detaily tím nejlepším možným způsobem. Andreww Scott si pak za roli zaslouží nominaci na Emmy. ()

255085349

Vedle Jednoho dne nejlepší věc, kterou jsem na Netflixu za poslední dobu viděla. Skvělé, pomalu plynoucí, sugestivní zpracování, natolik odlišné od prosluněné Minghellovy verze, v níž jsem nesnášela frackovitého Juda Lawa jako Dickieho. Moc se mi to líbilo dokonalou kamerou, mnohem jiným pojetím všech tří aktérů, hudbou, lokacemi, propojením s milovaným Carravagiem, vším. Andrew Scott dokazuje, že umí mnohem víc než být "jen" Moriartym a sexy knězem. ()

Toshio

Tenhle seriál je masterpiece. Dokoukal jsem před několika dny, teď jsem se dočetl, že se jedná o těžkej propadák z komerčního hlediska. To absolutně nechápu. ()

Stillborn83

Pred pozeraním som si neuvedomil, že ide o známu predlohu Patricie Highsmith, takže už počas prvej časti som vedel, že tu máme Talentovaného pána Ripleyho len v čb prevedení, s inými hercami, artovo-noirovou atmosférou (pomocou nich dokázali tvorcovia skvele vygradovať napätie), nesmierne pomalým tempom a minimalistickými zábermi. Istotne to nesadne každému, no ak vás to raz vtiahne do deja, už vás to nepustí. A to všetko okorenené nádherným Talianskom. Pravda, tu a tam nájdeme slabšie pasáže, ale nič to nemení, že Ripley zaujímavý od začiatku do konca. Mimochodom, záverečné dve časti a hra mačky s myšou v podaní Ripleyho a inšpektora Raviniho je vrcholom celej minisérie. Andrew Scott podal fantastický výkon, postave vniesol vlastný rozmer sociopata bez empatie, vo svojej podstate bol odpudivý a príťažlivý zároveň. Som zvedavý, či sa mu ujde Emmy alebo Zlatý Glóbus, rozhodne by si nejakú cenu za tento výkon zaslúžil. Bavil ma aj výkon jednej z obľúbenkýň Dakoty Fanning, ktorá zvládla výborne aj taliančinu, akurát mi príliš nesadol Johnny Flynn ako Dickie Greenleaf. Tak či onak, dovolím si tvrdiť, že Ripley je prvým adeptom na seriál roku. Asi to ani inak dopadnúť nemohlo, keďže to robil Steve Zaillan (The Irishman, Hannibal, The Night Of, Schindlerov zoznam, Americký gangster, The Girl with the Dragoon Tattoo). P.S.: A ďakujem za zábery na Atrani, nové miesto do cestovateľského wishlistu. ()

celticek

Výborné! Skvěle natočeno, kamera je TOP. Noir jak z praku. Je potřeba tomu dát šanci. Druhá epizoda se táhne asi nejvíc. Od scény na lodi je to ale jiný level. Každý obraz je jak fotka. Hra se světlem je zkrátka úžasná! A nejen u pozorování Caravaggia. Andrew Scott, kterého jsem si poprvé všiml v seriálu Sherlock, zapsal luxusně. Super výkon! Ten chlapec za to obdrží metál - na to dám krk! :) Konečně zase trochu něco atypického. Jednoduše - trefa do černého. Z mého pohledu, ovšem. ()

transbeskyd

Slováci mají takovy svuj jadrny vyraz, který tenhle seroš podle mě skvele vystihuje. Je to po piči dobré! V te konzumni  netflixovske nabidce je to necekane osvezujici noarovy vykrik a působí jako růže mezi trnim. Vizuálně  dotažené k naprosté dokonalosti, která ale zároveň  není nijak akademicka nebo snaživě pedantska. Skvělé vystaveny pribeh vychcanka, kteremu dali čuchnout k zivotu v luxusu a on je ochotny udelat uplne cokoliv, aby zůstal.u lizu. Za každou cenu. Chladnokrevne,  vypocitave. Přes mrtvoly. Začne to nenápadně nez se do té snobsky dokonalé a harmonicke italské idylky začne plizive vkradat zlovestna předzvěst něčeho zlodussky temného. Scéna na lodce je skvělá a ta atmosféra je fakt krutoprisna. A zaverecna slibná pointa naznacuje, ze se treba nekdy dockame i další série. Už teď se těším! A tleskám! ()

john.doe

Ripley super černobílý kousek pro gurmány. Bohužel už to tady bylo v podobě filmu, takže žádné překvapení se nekonalo. Remaky jedou, ale tenhle se povedl :-) ()

SAINTS

Art dráma Ripley ponúka fascinujúci pohľad na Taliansko. Seriál napísal aj režíroval Steven Zaillian. Seriál je orientovaný na detail a dokonale sa hodí do polovice 20. storočia. V seriály sa nenachádzajú žiadne akčné scény, postavy sú ľudské. Dokonalý produkčný dizajn a precízne skomponovaná čiernobiela kamera oživujú povojnové Taliansko v celej jeho špinavosti a lesku. Ripley je krásny umelecký seriál so skvelým hereckým výkonom Andrewa Scotta  Mrazivé zobrazenie sociopata stálo za to. ()

Mamlas odpad!

Nezvládl jsem ani první díl. Děj je nicotný, 95% stopáže jsou prostoje a doplňují to neustálé nepříjemné střihy na nějaké krajinky nebo předměty. Vůbec mě to nezaujalo a ani mě nebavilo čekat třeba 20 minut než se konečně něco trošinku uděje a děj konečně o milimetr posune. Asi jakési umění. Pro mě určitě ne. ⬇️ 4% ()

bigjames

Čekal jsem na nějakou další adaptaci poměrně dlouho a jsem spokojený. Steven Zaillian pojal látku po svém a dost odlišně než Anthony Minghella v mnou milované verzi příběhu z roku 1999. A na mě to zapůsobilo. Jiné než radostná, odvázaná atmosféra, ve které Jude Law tančí a zpívá, je v plné záři slunce a s ním všichni okolo něj, až najednou nastane brutální obrat. Ripley naopak od začátku servíruje lehce ponurou a vážnou atmosféru, plnou nedůvěry, která se zejména v osobě Marge formuje od prvotního setkání s Tomem. Černobílý obraz tomu všemu samozřejmě umně pomáhá. Kamera je jednou z největších předností tohoto díla, do velké míry tvoří vyprávění mezi řádky právě práce s kamerou - všechny ty záběry na temná umělecká díla, zkroucené obličejové grimasy italských soch, detaily popelníku, chodníku, výtahu, kočky...zapadá to do do sebe parádně. Hudební doprovod jsem nevnímal nijak výrazně, byl přiměřený a hezky dokresloval atmosféru. Zaillian se soustředí prakticky výhradně na postavu Thomase, hodně času trávíme s ním a jeho motivy, myšlenkami a nakonec i činy. Dává to smysl, zvlášť když obsazení někoho tak charismatického jako je Andrew Scott, je další trefou do černého. Herecky skvělé. Co už mě trochu mrzelo bylo, že prostoru pro vedlejší postavy bylo opravdu málo. Marge ho trochu dostává v druhé polovině, ale to vlastně musí a na to, že Dakota Fanning předvádí také výborný výkon, je to škoda. A Freddie Miles je jasně nevyužitá příležitost. Minimálně mohli ukázat víc krátkých epizod, ještě více naznačujících opovržení, které k němu Tom musel chovat. V již zmíněném filmu tuto roli Philip Seymour Hoffman totálně zandal a ten potenciál byl i tady, Eliot Sumner jako důstojná náhrada, což se koneckonců ukázalo i ve scéně, kdy hledá Richarda v římském bytě. To bylo hodně intense. Občas mi přišlo, že tomu bohužel trochu dochází dech a všechna ta atmosféra a pomalé vyprávění mě mírně začíná uspávat a že úplně nestačí do toho jednou za čas hodit vidle nějakým dramatickým momentem. Adaptace velmi zdařilá, pro mě osobně 2. nejlepší z těch co jsem viděl, přestože se to dalo určitě vytáhnout ještě trochu výš. A účast Johna Malkoviche na závěr byla pěknou, ale hlavně chutnou třešinkou na tomhle dezertu. La Porta! ()

jfaba

Pěkné. Black and white. Jen poslední záběr pátého dílu byl barevný :-) Ale pěkně zahrané, natočené, sestřihané, zrežírované... A samozřejmě skvělá předloha paní spisovatelky! ()

Sevin14

První polovina mě celkem nudila, druhá polovina už má spád a těšil jsem se na každý další díl, ale film Talentovaný pan Ripley (1999) mi přešel prostě lepší, zábavnější a více rozvedený na to, že je několikanásobně kratší. Tudíž v tomto případě film lepší než seriál. ()

Robopes

Dokonalý. Trochu ve stylu Noire a ta černobílá tomu fakt sluší. Detaily exteriérů i interiérů starý dobrý Itálie jsou fascinující stejně jako úhly pohledu na ně, jak je snímá kamera. Tleskám. ()

morbn

Kvalitne natočené, pekné čierno -biele zábery, snaha, lokácie, celkovo kamera, taliančina... Dopĺňa film, ale predsa je to len kus zdĺhavé, herci sú vekom kus starší. A to by nebol Netflix, aby tam nevsunul niečo, čo tam prezentuje Eliot Sumnersová. Film z 1999 zanechal vo mne predsa len lepší zážitok. Keďže ani ten som neobodoval naplno (a ten si to zaslúži), viac ako 3 dať nemôžem. Ide však o vynikajúce dielo a človek prepáči aj nejakú tú nelogickosť, možný Spoiler: napr. v policajnom postupe (nepoužiť, nezaujímať sa o snímky hľadaného mi prišlo absolútne mimo. Samozrejme, potom by im to nesedelo do pointy :). ()