Film Baza Luhrmanna sa ponára do života a hudby Elvisa Presleyho (Austin Butler) a jeho vzťahu s jeho záhadným manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom (Tom Hanks). Príbeh sa ponára do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho neslýchaný úspech, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike. Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge). (Continental film)

Martrix

S životopisnými filmy je to složité. Ať už jsou vyprávěny z pohledu přátel, rodiny, umělce samotného, nebo managera-pijavice, jako v tomto případě, většinou obsahují jen to, co si tvůrci filmu umanou, že by divák věděl chtěl. Nechce se mi ale zkoumat, jak moc si Luhrmann upravil skutečnost pro svoje potřeby. Protože mě tímto filmem zrovna nezaujal. A to je v případě biografie o jednom z největších amerických zpěváků, dost smutné. S povděkem kvituji, že do role Elvise neobsadil nějakého afroameričana, protože první polovina příběhu velmi zdůrazňuje, jak moc ho ovlivnilo nejen prostředí amerického jihu, ale především černošská hudba. Vlastně byl černoch ve špatném těle. Jak zaznělo ve filmu, opičák Elvis, který se kroutí jako negr. První půle byla v tomto ohledu zajímavá, protože ukazovala velké předsudky a rasismus, který v šedesátých letech v USA panoval. Reakce mužů, když začaly ženy při pohledu na Elvise šílet, byla naprosto pochopitelná. Delikt proti mravnosti mohl spočívat v prostém vlnění boků, cenzura byla tvrdě vyžadovaná. Luhrmann se opět překonal co se týče výpravy, která byla velkolepá. I díky úžasné přehlídce starých aut, dokázal velmi přesvědčivě navodit dobovou atmosféru. První půle byla hravá, vizuálně bohatá a zajímavá. Ta druhá polovina, kde se už naplno projevoval negativní vliv Parkera, mi připadala studená a nevtahující. Vysloveně jsem se nudil ve chvílích, kdy Luhrman nepoužil zkratku a zbytečně ukazoval to, co si každý mohl domyslet. Přestože nejsou dvě a půl hodiny na žitopisný film moc, tady bylo co stříhat. Ale je možné, že diváci to ocení...to jen já se odmítl napojit. Když shrnu co jsem se z tohoto filmu o Elvisovi dozvěděl, není toho málo, ale přesto mám smíšené pocity. Ten film dobře vypadá, herci jsou ok, písniček bylo opravdu hodně...a přesto nemám nutkání dozvědět se víc, ověřit si, že si tvůrci nevymýšleli moc... . Elvis mi v tomto podání zůstal v hlavě jako slušný chlap, který v sobě měl rebela-rockenrolera, ale nechal se zavřít do zlaté klece. Bůhví proč mám ale pocit, že to tak úplně pravda není. Raději bych syrovější příběh. ()

Pajky3

Droxford, 2.9.2022 Skvělá volba na film do letního kina. Upřímně jsem se docela těšil na film o Elvisovi a možná právě moje očekávání mi ten výsledek trochu srazily. Protože to bylo zaměřené hlavně na vztah Elvise a jeho manažera a já čekal spíš zaměření na Elvise samotného. Austin Butler mi do role Elvise seděl a už dlouho jsem upřímně nesnášel postavu tolik, jako Colonela v podání Toma Hankse. Hudba je samozřejmě skvělá a je vidět, jak strašně si s tím tvůrci vyhráli - výprava, kostýmy, střihy scén. Spokojenost, ale k nadšení něco chybí. ()

zette

Na zacatku pozitivne zaujme napadita rezie, ktera, mj. diky velkoryse stopazi zacne brzy nudit. A vzhledem k tomu, jaky byl Presley ikonou a jaky zivot zil, tak scenar a film je proste slaby... A neveril jsem ani Butlerovi jeho roli. ()

FrankSusta

Každý film, kterému jsem dal letos pět hvězd, byl nejlepší pokaždé v jiné kategorii; Seveřan byl nejhustší, Batman nejtemnější, C'mon C'mon nejcitlivější... no, ale tohle je obecně NEJLEPŠÍ FILM, CO JSEM KDY (V KINĚ) VIDĚL! Zprvu jsem byl k tomuto nejnovějšímu počinu Buze Luhrmanna trochu skeptický, nechtělo se mi věřit, že režisér, co do traileru na film o Elvisovi dosadil naprosto seriózně Doja Cat, dokáže udělat naprosto vážné, poctivé životopisné drama o nejúspěšnějším sólovým zpěvákovi dosavadních dob. No... a on to dokázal. Hned od začátku mi byl v Dolby Atmos kině podáván tak neuvěřitelně energeticky hravý film, jehož vizuál mě zcela uchvátil a já zcela zamilován do tohoto skvostu vstřebával kousek po kousku z tohoto skvostu. Však to nebyl pouze vizuál - který sice byl velice silný, nápaditý a neuvěřitelně přesný -, co mě tak bezelstně vtáhlo do tohoto zážitku a zabořilo co nejpohodlněji do sedadla. Krom vizuálu zde byl totiž ještě příběh, který sic strašně předvídatelný (v dobrém slova smyslu, když se jedná o životopisný film) způsoboval neuvěřitelné emoce, ať už radost, ohromení, zášť či smutek. Ale nade všemi vyhrávalo ohromení. Zvuk na mě řval ze všech stran, přede mnou se odehrávala neuvěřitelně pestrá show, Elvis do mikrofonu hulákal a já se zamrznutým obličejem hlěděl na tu podívanou. Mé ohromení bylo větší než tehdá na podzim, kdy jsem si myslel, že je v kině celá rozlehlá galaxie, celé Skotsko (či co to bylo za zemi), a celé duny. A taková podívaná tam byla několikrát... a já pokaždé zažil tu radost, po zádech mi přeběhla husina a jediná věc, které jsem byl schopen, bylo přikyvovat do rytmu Jailhouse Rock a mnoha dalších skladeb, které se různě prolínali scénami, nebo mezi sebou (That's All Right scéna je úžasná!!!). Po stránce střihové (počítaje střih i mix zvuku) zcela dokonalé. Kamera je dokonalá a Luhrmannovská (vtipné, toto je jediný film, co jsem od něj viděl, a i tak poznám jeho styl). Technicky zkrátka opojné a návykové. Po stránce příběhové se jedná o samý případ. A jediní doposud nezmínění jsou herci, z nichž ústřední dvojice Austin Butler a Tom Hanks zcela exceluje a mistr Butler bude mít dozajista co dočinění s Oscary. Jako film samotný! Nejlepší film co jsem kdy viděl! 10/10    videorecenze, na které je dozajista vidět, že jsem stále neschopen jediného rozumného slova, jelikož film mě očaroval ()

BoXBe

Hudební promíchané sekvence fungují skvěle jako parádní videoklipy. Soundtrack bude v hledáčku, i Elvise jsem si párkrát v autě po filmu pustil. Jeho život mi přijde nezajímavý pro filmové zpracování až běda a postava plukovníka Parkera mě iritovala přeexponovaným charakterem, který je jednou v nadhledu, jednu po uši v dluzích a vyjeveně civí na představení, u jehož zkoušek musel před tím (kdyby se to mělo stát v reálném světě) strávit hodiny a být na vše připraven. Nevěřím tedy filmu hrané scény, ale hodně jdu na ruku hudbě a střihu. Baz Luhrmann by měl dostat do ruky krásný rozpočet na nějaký seriál o hudbě druhé půlky dvacátého století, ve kterém se míchají styly a ovlivňují se navzájem umělci z různých koutů světa a žánrů, to bych se vznášel v jeho podání blahem. Jinak je Elvis nadstandardní podívaná, hudebně kreativnější než Bohemian Rhapsody nebo Rocketman, Ray nebo Love & Mercy, ale filmově za jejich pevným příběhem ve všech třech případech lehce pokulhávající. Společných jmenovatelů mají nemálo, pokud budu mít chuť na rhytm and blues a rock and roll, vím kam teď šáhnout, pokud budu chtít lítat u Crocodille Rock, tak tahle scéna v Rocketman taky šlapala třeba jako I Don´t Need No Doctor v Ray jak rychlovlak. ()

campix

Baz Luhrmann umí opulentní hudební podívané. Takže chystaný životopis Elvise Presleyho byl od začátku ve velmi dobrých rukou. Vizuálně a výpravou je tedy Elvis samozřejmě bez chybičky. Chvilku jsem si pak musel zvykat na Austina Butlera, ale nakonec ho hodnotím jako velmi dobrou volbu. Bohužel jsem se nemohl srovnat s postavou plukovníka Toma Parkera (Tom Hanks), která je zde vyobrazena až nějak moc karikaturně. Možná dělá to, že ho hraje zrovna Tom Hanks a morbidně obézní vypadá až nepatřičně. Jinak se jedná o velmi zábavnou a výpravnou pouť po stopách jedné z nejvýznamnějších hudebních ikon, která má sice své nešvary jako je opravdu přestřelená stopáž, ale celkově lze hodnotit jako velmi povedený životopisný film. ()

Larushka

Od první vteřiny lze poznat, že se jedná o film Baze Luhrmanna. Což by nemuselo ničemu vadit, spousta režisérů má svůj osobitý styl. Co mi ale vadilo u tohoto snímku je, že film byl jako přes šablonu k nerozeznání od mého milovaného Moulin Rouge! Všechny ty průlety kamerou, postupy, narace, barevné schéma... Hlavní herec mi přišel vybraný dobře, s ním problém nemám. Tom Hanks na mě působil spíš karikaturně než opravdově. Neseděl mi způsob vyprávění a uměle vytvářená dramata. Uznávám, že bych si asi raději pustila Elvisův životopis na ČT1, takže cílovka jsem asi nebyla. :)) ()

CatcherBlock

Vizuálně a hudebně podmanivá šleha. Famózní střih, emoce a digitálními efekty podepřená esence umění,  kterou umí natočit jen zběsilý Baz. Herci jsou výborní všichni, není co vytknout. Intenzivní zážitková kuchyně, kde její tvůrce, dokáže smíchat modernu s historií tak, jako nikdo jiný.... ()

nineweh

Škoda přeškoda přepálené délky, protože jinak je to strhující vizuální a hudební jízda (tak jak to umí jedině Baz Luhrmann) s fakt charismatickým představitelem hlavní role, jemuž jsem Elvise věřila ještě víc než Ramimu Malekovi Freddieho Mercuryho. Být to o půl hodiny kratší a nemít (trochu přehrávající) Tom Hanks tu fakt nepovedenou prostetickou masku, neváhám s pátou hvězdou. ()

Radiq

Na to, že to byl film o Elvisovi, jsem měl pocit, že Austin Butler tam má méně prostoru, než bych od toho čekal. Možná můj pocit. Ale zahrál to skvěle - předpovídám a přeji mu stejnou kariéru, jakou má třeba Brad Pitt. A Tom Hanks, hm, ten ušel a jeho maska ušla, ale jinak nic zvláštního. Co mě moc nenadchlo, tak ten styl, jakým to bylo natočené. Hlavně ze začátku to mělo jakési takové zběsilé tempo, kterým někdo asi chtěl nastolit nový typ životopisného filmu - mísily se tam obrazy a záběry a hudba a všechno se tam děje strašně rychle. Spíš bych volil pomalejší tempo bez efektních blbinek a víc detailů. Dobově je to nadupané skvěle a hudebně? Zajímavé - není tam jen repertoár Elvise. Často se jde formou experimentu - mixování s rapem a jinými moderními žánry zní relativně dobře, ale často na úkor samotné původní hudby. Šťouralové tohle určitě neodpustí a já... hmm, nevím, co si o tom mám myslet. Napůl mě to odrazovalo, napůl jsem z toho byl nadšený, takže možná to byl záměr podle motta plukovníka Toma. Každopádně dost mi to připomnělo Velkého Gatsbyho od... aha, od Baze Luhrmanna - tak už vím, odkud vítr. O Elvisovi jsem sice něco věděl, ale koukám, že ne dost. Třeba že byl takovej rebel. A tak nyní celkem chápu to šílenství kolem něj a hlavně to, jak ovlivnil budoucnost (nejen) showbusinessu. Akorát jsem myslel, že ke konci byl mnohem větší vyžran (což možná byl, ale možná z respektu k němu nechtěli být ve filmu zbytečně krutí). Můžu říct, že díky tomuto filmu se na Elvise dívám trochu jinýma očima. A navždy mu budu závidět ty vlasy. ()

alisa.upir

Butler teda úžasný výkon. Ale film si 5 hvězdiček rozhodně nezaslouží. Začátek je úplně chaotickej bordel, a celkově jsou místa, kde děj vázne a je to nudný. Ale ()

moviefilm

Je to dve a pol hodinový videoklip - na jednej strane sa nestihnete nudiť, na druhej strane to neuveriteľne kĺže po povrchu. O Elvisovi sa v podstate nič nedozvieme, a nemám na mysli faktografiu. K tomu, kto Elvis bol, ako premýšľal, čo cítil... sa film ledva dostane. O vzťahu medzi Elvisom a Parkerom nezistíme nič. Ani medzi ním a Priscillou, ním a otcom, ním a ním samotným. Efektná "podívaná", ale bez duše. Pamiatku Elvisa to skôr haní, než ctí (a to nepatrím medzi jeho nekritických fanúšikov). Takto povrchný film som už dávno nevidel... ()

Triple H

Luhrmannov zrejme životný výkon a opus magnum, kde našiel ideálnu látku pre svoj typický na hranicu dotiahnutý gýč a zároveň látku, ktorá umožňujúcu jeho mash-upovému (zaznejú aj Backstreet Boys!), videoklipovému štýlu platiť za vyváženú, vyzretú a kvalitnú filmárčinu. A kto iný bol vlastne lepší adept na režisérsku stoličku filmu o ikone, ktorá náhle vybuchla ako supernova a rovnako rýchlo horela a prešla všetkými fázami šoubizovej kariéry až predčasne nadobro vyhasla? Persóny, ktorá  je natoľko sprofanovaná a natoľko imitovaná a parodovaná, že už z nej vo všeobecnom povedomí zostala len vzdialená ozvena pár prevarených šlágrov, krstné meno a gýčová škatuľka mača s úškrnom v excentrickom odeve a bokombradami? Kto iný by dokázal moderne ale s rešpektom k histórii, a s energiou a pompéznosťou, ktorú si podobná persóna pýta, kult tejto osobnosti oživiť, dekonštruovať ho a súčasne tej osobnosti vzdať hold tak, že Elvis asi po prvý krát od svojej smrti bude aj inými ľuďmi než vernými fanúšikmi vnímaný ako človek z mäsa a kostí, neparodicky a vyvolá aj inú emóciu než ironický úsmev? A vo vedľajšom pláne, v čase kedy sa Amerika a svet nachádza v akomsi prebiehajúcom historickom míľniku, je Elvis aj ohliadnutie za časmi, kedy americká kultúra mala ruku najvyššie a zvyšok prvého sveta sa len pozeral a imitoval. A len málokto či máločo je tak americké ako Elvis (čo Luhrmann ale mimochodom nezdôrazňuje, toto nie je patriotická óda). Je to príbeh, ktorý na stole musel za uplynulé dekády ležať producentom už nespočetnekrát, ale príbeh, v ktorom práve pre až karikatúrnosť odkazu Elvisa nikto nevidel asi žiadny osobitný potenciál. A pritom vo filme je kondenzát všetkého čo si človek môže predstaviť pod kombináciou pojmov „šoubiznis“ a „(nielen) americká kultúra“ a "silný príbeh". Je v tom aj kus histórie, keďže Elvis predsa len ukradol svoj štýl černochom a predal ho belochom ešte predtým ako prebehlo Civil Rights Movement, bol v Armáde, zažil atentáty na Martina Luthera Kinga aj oboch Kennedyovcov, za jeho života prebehol Vietnam, zažil evolúciu kinematografie a filmového herectva skrze nástup Marlona Branda, a jeho kariérna trajektória je blueprint pre mnohé veci čo nasledovali, vrátane predaja merchandiseu a imidžu budovaného skrze bulvár a médiá. Nikde sa nezastavujeme nadlho, tieto veci sú pridanou informačnou a kontextuálnou hodnotou, prioritne je to napriek všetkému okolo o vzostupe, vrchole a páde jedného človeka, o jeho "šikovnom" promotérovi a o rozpade jednej rodiny, ktorá prišla k rozprávkovým peniazom, aby ich ten luxus a výslnie tak či onak rozdelili a zničili. Elvis si úskalia slávy odkrútil za všetky mega hviezdy čo prišli po ňom v zrýchlenom konaní a v 42-och z neho zostala už len sebou samým a všetkými naokolo (vrátane vlastnej rodiny) vyčerpaná troska, ktorej nezostávalo už asi nič než len to posledné. Film demýtizuje, ale mýtus aj upevňuje a vynecháva niektoré zaujímavé informácie, predovšetkým Elvisovu záľubu v dievčatách okolo 14 rokov, ktorá nevedno kedy začala a kedy skončila, ale minimálne sa vie, že mal 24 keď začal randiť so 14-ročnou Priscillou (čo film nespomenie a čo nevyhnutne asi viedlo do ich svadby o niekoľko rokov neskôr, lebo túto potenciálnu PR-ovú katastrofu bolo potrebné zažehnať). Chýba aj stretnutie s Nixonom, ktoré bolo  zaujímavou momentkou Elvisovej snahy o určitú komunitnú uvedomelosť. Drogy a ostatné zálety tu samozrejme sú, ale podané spôsobom ako v jadre slušného chlapca z malej dediny zdecimoval skazený šoubiznis, čo síce je zjednodušené, ale možno nejako aj pravda. Luhrmann skrátka nemá ambíciu, aby divák odchádzal z kina s pocitom, že sledoval nejakého nesympatického degeneráta, čo možno je jednak jeho vlastný kalkul ale je to možno vzhľadom na zaprášenosť ikony aj na mieste. Keby Elvis bol v jadre sviňa, asi by sa to o ňom už dávno vedelo (alebo sa to dozvieme teraz?). Hanksov prepálený výkon by inokedy bol ťažko stráviteľný, ale v Luhrmannovom svete si naň človek zvykne a možno práve Hanks pod maskou pomáha predať to prečo Elvis Parkerovi dôveroval a nasadenie sa jeho výkonu uprieť nedá. A síce nechápem úplne ako mohla úloha ujsť Milesovi Tellerovi, ale Austin Butler obstál na výbornú. Vyšší vek som mu keďže je veľmi mladý uveril len s prižmúrenými očami, ale to Luhrmann celkom šikovne zakryl a Butler do toho dal skutočne asi maximum čo bolo v jeho silách, aby z Elvisa nerobil karikatúru a aby mu divák cez rôzne poklesky naďalej fandil. A nasadenie v hudobných číslach (obzvlášť vo Vegas) je naozaj tour de force výkon, ktorý táto biografia potrebovala. A keď ku koncu začne Unchained Melody a blížime sa do finále, ktoré aj tak každý pozná, divákovi dôjde, že Luhrmannovi sa podaril husársky kúsok - že ho príbeh o Elvisovi, tom skrz nasrkz americkom mačovi čo sa vytučnený predávkoval a zomrel ako zomrel, nejako dostal. () (menej) (viac)

Motinski

Elvis je jedno z najúctivejšich a najvelkolepejšich filmových spracovaní v rámci životopisov aké som kedy videl. Luhrmann sa vrátil do formy z čias Moulin Rouge a doručil obrazovo odviazanu jazdu plnú známych hitov aj dobových odkazov. Geniálne prestrihy, kulisy a kopa prirodzených emócií. Herecky ide o Butlerov megakoncert a verím že si ide pre oskara. Bál som sa vysokých hodnotení no tlmiť očakávania vôbec nemusíte. Je to iné oproti konkurencii a také Bohemian Rhapsody to minimálne formou predbehlo o triedu. Kino zážitok roka 2022 (zatiaľ) a film ktorý budem určite pozerávať často. Elvis je udalosť, filmová aj hudobná a v kine vyslovene úžasná. Takmer 3 hodinový epos ktorý nestratil z tempa ani na chvíľu a presne vedel kedy treba ísť do hĺbky a kedy sa hrať s detailami. Klobúk dole ()

rasttea

Wow, wow, wow ! Jestli Austin nedostane Oscara, tak už nevím ! Někde jsem slyšela krásné přirovnání - zatímco u Rami Maleka jsme se dívali, jak si Rami na Freddieho hraje, Austin se Elvisem "stal".....  Jediný, co jsem musela občas řešit bylo to, že oba, Austin (protože Elvis) a Tom (protože prostetika), byli blbě nazvučený a občas jim nebylo rozumět. Jinak ale herecky, vizuálně, střihově, kamerově, soundtrackově bylo vše prvotřídní a Dacre Mongomery byl třešnička na dortu ;o) Skvělé! PS: fakt, že jsem film viděla v den 45. vzpomenutí Elvisova úmrtí dělal zážitek ještě posvátnější. ()

UhLee

(8/10). Elvis byl ohromně zajímavý film. Když jsem tento film zapínal, tak jsem neočekával, že se provede to, co se mnou provedl. Zanechal ve mně hořkosladký pocit. Na jednu stanu do mě Elvis Presley pumpoval pozitivní energii svým zpěvem. Na straně druhé mi bylo z jeho životního osudu lidsky smutno. Po neopakovatelném zážitku. který mi přinesl Bohemian Rhapsody jsem k tomuto dalšímu podobnému filmu přistupoval trochu jinak. Ke skupině Queen mám přece jenom blíž než ke králi rock and rollu. Přestože Elvis má na kontě nespočet hitů, tak písničky od již zmiňované skupiny zahřejí mé srdce více. Přesto mě dokázal impozantní herecký a taneční výkon Austina Butlera napumpovat a rozhýbat svou překypující energií, která z něj sálala na diváky za obrazovkami. Opravdu, Austin si získal mou veškerou přízeň a už se vůbec nebojím, že by nezapadl do geniálního hereckého obsazení druhé Duny. Když jsem u hereckých výkonů, tak nemůžu nevzpomenout ropušáka Toma Hankse, který je tady patřičně slizký a svou roli hraje jako vždy s chirurgickou přesností. Elvis byl tedy energickým zážitkem, který mě dokázal rozhýbat svým rytmem a energií, kterou mi předával. Škoda, že je jeho stopáž až příliš odvážná a nedokázal mi prodat dosud neznámé písničky. Zařadil bych jej někde mezi Bohemian Rhapsody a Rocketmana. Ovšem troufám si říct, že pokud bych Elvise viděl v kině, tak bych s hodnocením mířil ještě výše, protože zvuk v kině dělá u hudebních filmů neskutečně hodně. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou