Za svého života se stal králem. Po své smrti legendou. V červenci roku 1969 se koncertem v luxusním lasvegaském hotelu International vrátil po mnohaleté odmlce na pódium nekorunovaný král rock’n’rollu Elvis Presley. Odstartoval tak své poslední nekonečné turné po Spojených státech, turné, během něhož vystoupil na jedenácti stech koncertech, turné, které přervala až jeho tragická smrt v roce 1977. Film režiséra Carpentera, jeden z mnoha, které byly o Elvisu Presleym natočeny, si zvolil tento okamžik, tak klíčový pro jeho další život a kariéru, za odrazový můstek k vyprávění o životě muže, který poznamenal dějiny světové pop-music tak jako nikdo jiný. Muže, jehož smrti dodnes někteří lidé odmítají uvěřit a kloní se k nejrůznějším divokým teoriím. Jako je ta, že přišel na Zemi z kosmické lodi a vrátil se na ni poté, co tu naplnil své poslání. Muže, jehož osobitý styl, vycházející z černošské hudby a z country, zásadním způsobem ovlivnil vývoj populární hudby. Muže, jehož sláva nevybledla ani po více než čtvrtstoletí od jeho smrti, na jehož kontě je dodnes více než půldruhé miliardy prodaných nosičů, jehož sídlo v Memphisu je součástí jedné z pěti nejžádanějších turistických cest po USA, jehož napodobitelů, soutěžících na pravidelných setkáních o nejlepší výkon, je jenom v USA na tři a půl tisíce… Ideálního představitele nalezl Carpenter v Kurtu Russellovi, který má nesporně hlavní zásluhu na tom, že film byl v r. 1980 nominován na Zlatý glóbus. (Česká televize)

nascendi

Považujem Elvisa za najvýraznejšieho speváka mojej generácie a môjho najobľúbenejšieho. Problém mám s tým, že ma iba minimálne zaujíma to, čo sa dialo v spevákovom živote. Takže som zvládol niekoľko strihových dokumentov, ale hraný film, v ktorom sa Kurt Russell snaží čo najvernejšie napodobniť jeho správanie a spev je už nad moje sily. Akceptoval som, že v Anglicku Cliff Richard, vo Francúzsku Johnny Hallyday a v Taliansku Bobby Solo naskočili na vlak, ktorý rozbehol Elvis, ale o napodobenie Elvisa v situácii, keď existuje množstvo audiovizuálnych nahrávok nestojím. ()

BrianStorker

USA daly světu atomovou bombu, Coca-Colu a Elvise. O tom, že Elvis byl skutečný král r´n ´r není pochyb. Film zachycuje Elvisův život od dětství až po jeho obrovský comeback v roce 1969. Velký důraz Carpenter položil na Elvisovu citlivou povahu, zejména jeho lásku k matce. Elvise zde popisuje jako velice citlivého muže, jehož srdce bylo obrovské, avšak v životě mu neustále k opravdovému štěstí cosi scházelo. Vynikající výkon a beze sporu životní role Kurta Russela jako Elvise Presleyho. ()

djfun

Carpenterova Elvise jsem viděl poprvé v kině (ano, přestože je to TV film, u nás běžel -kupodivu- za "komančů" v kinech) začátkem 80.let a byl jsem naprosto odbouraný! Elvise jsem miloval a miluji dodnes, což se však o filmu s odstupem času úplně tvrdit nedá... Když jsem tehdy po prvním shlédnutí (v kině jsem byl na Elvisovi ještě 12x, jo, fakt je to můj idol:)) odcházel, před kinosálem mě nadzvedla nějaká dáma, která prohlásila, že "to byl naprostý škvár". Jako teenagerský fanoušek Elvise jsem tehdy absolutně nechápal, jak může někdo tak skvělý "biják" odstřelit. Skoro o čtvrt století později se mi podařilo tento film sehnat na DVD a po jeho opětovném shlédnutí musím přiznat, že ona dáma nebyla tak úplně mimo... Pravdou je, že pro nezasvěceného Presleyho fanouška má film jistou vypovídající hodnotu, fakta zde nejsou nijak zásadně překroucena a místama má snímek vážně atmosféru. Ovšem je zde i dost hluchých, někdy až nudných a sentimentálních pasáží. Celkově je film dost "učesaný", snad víc, než Elvisova kštice:) A ještě jedna věc film shazuje: málokdo tuto skutečnost asi ví a málokdo zřejmě i pozná, ale v celém filmu nezazní ani jedna originální nahrávka Elvise! Všechny jeho hity nechal pro tento film Carpenter nepochopitelně přezpívat country zpěváka Ronnie Mc Dowella. Ten má sice Elvisovi vážně dost podobný hlas a většině lidí při sledování filmu ani zřejmě nepřijde, že by nezpíval Elvis. Avšak -přestože Dowell podal úctyhodný výkon- když si následně pustíte nějaké originální nahrávky Elvise, zjistíte neuvěřitelný rozdíl! Prostě Elvis byl jen jeden, "howgh"!:)) Tak tedy, Carpenter v tomto případě nenatočil žádné umělecké veledílo, ale na druhou stranu je třeba si shovívavě uvědomit, že film byl přeci jen točen jako televizní a původně vůbec nebyl určen pro kina. A každopádně nechci zapomenout ještě na jednu záležitost, která naopak film hodně povznáší: je to naprosto fenomenální, téměř Oscara hodný výkon Kurta Russela, který se dokonale nacvičenými elvisovskými pohyby, chováním a především charizmatem stává v tomto filmu opravdovým "Králem"! ()

Monty_Burns

Jednu hvězdu dávám za to, že byl obsazen Charlie Hodge a Kathy Westmoreland, kteří tvořili kapelu reálného Elvise, se kterým má však snímek pramálo společného. Kurt Russell se tak moc snaží napodobit Elvise, až to působí neskutečně trapně, falešně a přehnaně. Viděl on vůbec někdy Elvise vystupovat? Obecně proti němu nic nemám, jistě se jedná o velmi talentovaného herce, ale takovou parodii si mohl odpustit. Fakt, že Russell samotného Elvise vzhledově vůbec nepřipomíná, je však problém, který provází mnoho dalších životopisných filmů, a lze ho tedy prominout. Co však dále nelze ignorovat je neskutečné množství chyb ve filmu, ale zejména skutečnost, že film o Elvisovi vlastně neobsahuje jeho originální nahrávky, nýbrž skladby, které jsou přezpívány někým, kdo se ho snaží svým stylem a hlasem napodobit. Pro skalní fanoušky Elvise je tento snímek odpad, avšak pro velkou část veřejnosti se základními či žádnými znalostmi o tomto umělci, to může být i celkem stravitelný snímek. Pokud se chce někdo dozvědět něco o Elvisovi prostřednictvím životopisného filmu, tak mohu vřele doporučit This is Elvis (1981). ()

SeBig

Je velice zvláštní, že Elvisovu hudbu zbožnuju, Kurta mám hodně rád a podle mě to zahrál skvostně, ALE příběh Elvise mě zas tak nezaujal. Ta jeho story mi nepřijde zas tak zajímavá, aby otom musel být film. I když mě toto nenadchlo, tak věřím, že to bude lepší, než ten nový film o Elvisovi, který podle traileru vypadá PŘÍŠERNĚ! Takže važme si této verze, která neurazí nenadchne. ()

• Ačkoliv měl John Carpenter stovky originálních písní Elvise Presleyho, často i jednu skladbu v několika různých verzích, z nepochopitelných důvodů se rozhodl Elvisovy písně k filmu nechat nově přezpívat neznámému country zpěvákovi Ronnie McDowellovi. Ačkoliv McDowell odvedl skvělou práci, a dokonce i odborníci jeho zpěv od originálu Elvise často nerozeznali, snímek ztratil na umělecké hodnotě. (BrianStorker)
  • Otce Elvise (Kurt Russell) hrál jeho skutečný otec Bing Russell. (sator)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix

01.04.2006

Se životopisnými snímky se poslední dobou roztrhl přímo obrův pytel. Kinohity Frida, Walk the Line, Capote, Ray a starší neméně úspěšné Doors, Elvis Presley nebo Great Balls of Fire! se prostě musely… (viac)