Film Baza Luhrmanna sa ponára do života a hudby Elvisa Presleyho (Austin Butler) a jeho vzťahu s jeho záhadným manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom (Tom Hanks). Príbeh sa ponára do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho neslýchaný úspech, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike. Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge). (Continental film)

jerry12

80%. Podstatně chladnější a letargičtější verze Walk the Line. Nejsem si jist, zda to bylo tvůrčím cílem, ale odcházel jsem z kina s chutí uvázat si smyčku kolem krku. Což nutně neznamená, že to bylo špatně, ale na mě zkrátka Elvis zapůsobil tak, že jsem začal jeho žalostných 42 let vnímat jako jeden krátký, ale vlastně zatraceně dlouhý promarněný život v řetězech. Potud to zatím nebyly ani tak objektivní výtky, jako spíš můj pocit. Našly by se však i výhrady věcné: Obsazení hlavního herce se mi nezdá úplně šťastné, osobně jsem si na něj zvykal poměrně dlouhou dobu a myslím - ve vší úctě - že mu schází míra charismatu, kterou disponoval sám král. Nabízí se srovnání s Rami Malekem, jehož volba do role Mercuryho byla vlastně od první chvíle celkem přirozená, pochopitelná a zejména úspěšná. U Butlera jsem ten dojem neměl, spíš naopak. Totéž by se dalo říct o Hanksovi, který je v roli Toma Parkera samozřejmě excelentní, ale na mě jeho maskování působilo zpočátku spíš komicky až parodicky. Možná proto je stopáž natažená na dvě a půl hodiny, protože hodinu si má divák zvykat a pak teprve začíná film... nevím. Každopádně, abych nebyl jenom negativní, hravě životopisná forma je samozřejmě velmi příjemná na koukání, navíc plná nesmrtelné hudby a tvůrčích aspektů, s nimiž si zejména režisér a střihač museli na scéně i ve střižně neuvěřitelně vyhrát. Řemeslně je tak Elvis v podstatě perfektní, kromě toho, o životě Presleyho jsem se dozvěděl řadu nových informací, což by měl - řekněme si na rovinu - být primární účel životopisného filmu. Čert vem, že zejména u jeho druhé poloviny budete mít chuť urvat si hlavu zoufalstvím. Potenciál Elvise - i jako člověka a zpěváka, ale tentokrát myšleno potenciál filmu - byl dle mého větší. O zklamání bych ale taky nemluvil, vidět je to stoprocentně potřeba. ()

Handle

Bylo to fajn, ale značný hype kolem Elvise vnímám určitě. Filmařsky skvělé a vychvalovat hudbu, střih, režii, herecké výkony je asi na místě. Ovšem emoční dopad velmi průměrný. Mnohdy se na můj vkus přešlapovalo na místě (možná by pomohla kratší stopáž) a mnohdy se zas v některých scénách až moc tlačilo na pilu a snímek ztrácel na důvěryhodnosti. Bohemian Rhapsody byl jak filmařsky, tak emočně nabitý. Elvis na mě působil mnohem více ambiciózněji, ale prostě... nebylo to úplně tam. 70 % ()

ScarPoul

Mám pocit, že nič nie je také smutné ako úsmev umelca, ktorý si je vedomí svojich chýb a nie je schopný ich napraviť. Elvis je možno povrchný prienik ale s extravaganciou Baza Luhrmanna, ktorý to celé posúva o level vyššie. Ten film má tempo a vizuál. Hlavne v prvej hodine je preplnený emóciami, silnými scénami, vizuálnou opulentnosťou a perfektnou hudbou. V druhej polovici tomu trošku dochádza dych, čo súvisí asi s nápadom nahradiť hodinu dejepisu pútavou zábavou. Do hĺbky to moc nejde. Ale vzhľadom na to o aký typ žánru sa jedná, si vieme väčšinu vecí doplniť. Herci sú vo svojich úlohách istý. Hlavne slizký Hanks a ustráchaný Roxburgh. Hlavná hviezda filmu Butler nesklamal. Koniec je smutný kvôli vedomiu smrteľnosti a neschopnosti utiecť. Tento aspekt rezonuje aj po dopozeraní. Veľká hviezda uväznená v chamtivosti. Úsmev za ktorým sa skrýva neskutočný smútok a osamelosť. Luhrmann síce prešiel celým životom tohto nezvyčajného umelca, ale tento dôležitý aspekt vo filme nechal. Upozorňoval na neho a vracal sa k nemu. A divák s tým smútkom aspoň chvíľu zostal. ()

Gwaihir

Život rokenrolového krále vyprávěný na velké ploše, která je zcela odpovídající jeho, především hudebnímu, odkazu, očima bezpochyby nejvíce kontroverzního protagonisty celého příběhu, jehož relativně strohá věcnost tvoří pozoruhodný kontrast k barvitým výjevům různých částí kariéry jeho svěřence a samozřejmě i k jeho emocemi oplývající hudbě a zpěvu, vypovídající mnohé nejen o zpěvákovi samém, ale také o mýtu,, který se kolem něj vytvořil. 95 % ()

BoPo

Nadšené komentáre sľubujúce 5* zážitok u mňa nenašli pochopenie. Áno, bavilo ma to viac než Bohemian Rhapsody. Je hlavne poznať, že si tvorcovia nijako neuľahčovali prácu. Skôr si povedali, radšej to urobíme pracne. Vďaka tomu z toho vytrieskali predovšetkým pútavý vizuál. Uvidíte vývoj legendárnej kariéry. Nikto tu necenzúruje problémové okamžiky, nikto tu z Elvisa nerobí úžasného človeka, ktorému by ste mali posielať vrúcnej bozky do nebíčka. A asi najviac cením fakt, že Austin Butler hral postavu, nesnažil sa Elvisa kopírovať, nedaj bože imitovať. V poslednej tretine už však film stráca dych a rieši sa akási manažérsko-ekonomická kríza. Hanks bol v pohode, predviedol ten svoj štandard (od určitého bodu svojej kariéry) neurazí/nenaserie. A tiež mi tu chýbali vyložene vťahujúce momenty. Ten som mal vlastne len jeden, a to keď Elvis prvý raz prinútil ženy v publiku odhodiť slušné mravy. Vystrihnúť 30 minút a bol by som určite spokojnejší. ()

Silence

Během závěrečných titulků jsem si podupával do rytmu povedených coverů známých hitů a byl jsem upřímně dojatý. Ani ne tak z Elvisova osudu, jako ze samotného filmu, z toho, jak do sebe vše neuvěřitelně zapadalo, jakou si dal Baz Luhrmann práci s každým detailem, spoluprací obrazové a zvukové složky, používáním hudby a jejím prolínáním s moderními verzemi, skvělou výpravou a nabušeným, perfektním střihem, díky čemuž všemu se na diváky v sále z filmu valí obrovská energie a je tak snadné si představit, jak euforicky asi dokázal působit na fanoušky Elvis během svých vystoupení. Tohle není z těch biografií, které spoléhají pouze na samotnou sílu příběhu, tenhle film se CHOVÁ jako osobnost o které vypráví. Vyprávění (téměř) z pohledu druhé nejdůležitější postavy příběhu je skvělým nápadem, Luhrmann si tak mohl poměrně beztrestně dovolit obrousit některé aspekty Elvisova života, aniž by to působilo jako snaha předkládat jeho vyčištěnější a bezproblémovější obraz, prostě vidíme to, co přišlo důležité Tomu Parkerovi, trochu pohádkovější, nablýskanou verzi... to, co režisér a scénárista umí nejlépe. Paráda, úžasně osvěžující, hravá a poctivá kinematografie. 9/10 ()

Hwaelos

Jeden by řekl, že Luhrmannova přepálená bombastičnost, umocněná prakticky konstantním využíváním digitální kamery a speciálních efektů, ta bombastičnost, která divákovi otevírala v úžasu ústa, když sledoval před dvaceti lety Moulin Rouge, už bude dnes působit křečovitě a nepatřičně. A možná by to i byla pravda (minimálně v Austrálii se to tak jevilo), ale Luhrmann si ke svému stylu umí vybrat i látku. A elvisovská pohádka k režisérově opulenci prostě hrozně sedne. Je vlastně úplně jedno, jestli je scénář realitě věrný, protože žádný jiný film posledních let nekřičel způsobem, jakým je natočený, do světa "tohle není realita". Ostatně lze vůbec polemizovat nad tím, jestli jde o životopisný film - není to snímek typu Ray, který se skutečně pokouší postihnout celý život interpreta. Elvisovy začátky a dobu jeho první slávy vidíme jen z rychlíku. Děj získá konzistentní drive až od chvíle prvního konfliktu s plukovníkem Parkerem, což dává smysl, protože Luhrmanna zajímá právě historie potýkání se těchto dvou osobností. Tohle byl v každém případě velký návrat velkého režiséra. ()

Dale

Veľká pocta Kráľovi v tak trochu netradičnom životopisnom filme, ale od Luhrmanna sa nič tradičné ani čakať nedá. Manažér v podaní Hanksa pôsobí skôr ako karikatúra, než ako reálna postava, až sa mi nechce veriť, že tento človek fakt žil a manažoval kariéru (ale vlastne celý život) Elvisa. Veľmi sa mi páčilo, ako Luhrmann do tohto filmu zakomponoval černošskú hudbu, ktorá sa strieda s Elvisovými hitmi, ako hlavný vplyv a dôvod, pre ktorý sa vlastne dal na spev. Austin Butler mi zo začiatku príliš nesedel, ani podobou ani výrazom, ale časom sa mi začal na Elvisa podobať čoraz viac a zvládol to výborne. Naozaj špičkový životopis, ktorému k dokonalosti chýba veľmi málo. ()

Padme_Anakin

Přála bych si teď být na místě pětkujících uživatelů a houpat se na filmové vlně, bohužel, u mě žádné velké nadšení není.. Tento snímek zcela jistě své přednosti má, viděla jsem je, no na druhou stranu je to takové to krásné velké nic, nic uvnitř, jen nádherný kabátek.. Tom Hanks má ránu, že mě bolelo se na něj dívat a Austin Butler... Snažil se, já vím a určitě do toho dal všechno, přesto pro mě Elvisem nebyl.. S odstupem času tomu dám druhou šanci, třeba jsem jen neměla naladěno.. ()

corpsy

ELVIS nebol len hereckou výzvou, ale aj tou technickou. A pri vymenovaní režiséra, mohol divákom spadnúť divákom kameň zo srdca, pretože Baz Luhrmann je vyslovene vizuálny tvorca. Pri vymenovaní herca do titulnej úlohy, sme už ale mohli byť skeptickejší. Nie som elvisák, poznám jeho tvorbu, ale nepoznám jeho život a charakter mimo pódium. A tak mi neostáva len veriť, že Austin Butler postavu stvárnil realisticky aj za oponou a nielen v koncertných a TV halách. ()

PauloZ

Hořko trpký příběh krále Rock & Rollu zabalený v neskutečné slávě. Ve finále je to neskutečně smutné. Nikdy jsem o Elvisovi moc nečetl, ale už to napravuju. Dostalo mě to na 100% ()

prkalil

A pak se objevil Elvis. Bylo to ještě z doby, než narukoval do Německa, byl tehdy na vrcholu slávy, silný, mužný mladík s křivým úsměvem, napomádovanou čupřinou a nohama ohebnýma jako čistič dýmky. Táta si odfrkl a demonstrativně odešel do garáže. Máma zůstala sedět a dělala, že plete, ale ve skutečnosti z toho zpoceného samce v černé kožené bundě nemohla spustit oči. Ségra si kousala nehty a večer pak dlouho brečela do polštáře. A já jsem zatoužil po kytaře. Následující den jsem po škole šel do dílny ve sklepě a z masonitové desky si vyřezal cosi, co se podobalo kytaře. K tomu jsem přitloukl prkno, to byl krk. Místo strun jsem na to monstrum napnul gumičky do prádla. Pak jsem k němu přivázal šňůru, abych si ho mohl pověsit na rameno. Jediným místem, kde mě všichni nechali na pokoji, byla garáž. Když mě nikdo neviděl, odkradl jsem se tam, s rozkročenýma nohama jsem si stoupl na betonovou podlahu a vysílal pohledy do moře diváků. ... (z knihy Popmusic z Vittuly od Mikaela Niemiho) ()

Paxxx.cz

Tak trochu jsem čekal další Bohemian rhapsody, ale to se bohužel nekonalo. Oceňuji to, že se ke mě dostaly nové informace ze života Elvise, to jak se role krále rock and rollu zhostil Austin Butler - myslím si, že dost možná získá (podobně jako Rami Malek) Oscara, Tom Hanks tradičně odehrál svou roli dobře, ale dále mi tak nějak dochází pozitiva...Podobně jako parťákovi z kina mi úplně nesedl styl vyprávění příběhu (vynechání některých pasáží Elvisova života - to jak např. nahrál svůj první hit do rádia), našlo se tu několik hluchých a prázdných míst a především tu nebylo zdaleka tolik emotivních momentů jako ve zmíněném Bohemian rhapsody. On je tento film určený asi spíše pro americké publikum - ti tento příběh budou asi prožívat o level výše. Nebýt vydařeného zakončení, tak jdu s hodnocením o hvězdu níže - s odřenýma ušima za 4*... ()

kareen

To dobré je, že u Baze Luhrmanna nelze očekávat žádný životopisný snímek ve stylu „když jste viděli tento, jako byste viděli všecny“. Takže minimálně v první části snímku je to to, co u Baze známe. Opulentní, křiklavé, zábavné, se zběsilými záběry kamery. A se spoustou muziky. Zrovna k Elvisovi se mi tento přístup velmi hodí, protože kdo už jiný, že? Problém je, když Luhrmann později zvolní, protože zvolní až moc a ta stopáž je zkrátka moc přepálená, navíc si myslím, že scénáristům, více než o Elvisův životopis, šlo o jakési drama Elvis-Parker, ale zůstali někde napůl cesty. Austin Butler se tady Elvisovi zas tak moc nepodobá, ale výkon podal skvělý(i ten fyzický) a tu nominaci na Oscara si zasloužil oprávněně. Austin je navíc fakt fešák se sexy barytonem, tak jsem si ho užila. Na druhou stranu Toma Hankse nejspíš nenamaskovali maskéři moc dobře, nebo se nelíbil kameramanovi, protože jsem měla pocit, že mu ani jednou nevidím pořádně do tváře. ()

Bordoshut

9/10 – Elvis Presley je bezesporu jedním z největších hudebních velikánů, kteří kdy kráčeli po naší planetě, a tato filmová adaptace jeho pohnutého života je zase jedním z nejlepších hudebních životopisných snímků vůbec. Režisér Baz Luhrmann se zkušeně popral se 160 minutovou stopáží, vyvaroval se hluchých míst a zajistil milovníkům rock'n'rollu procítěnou zábavu na celý večer. Napříč celým spektáklem je cítit láska a péče, které do něj vložili všichni zúčastnění stejným dílem, za což jsem hrozně rád. Cit, se kterým byl Elvis připravován, hravě vyváží i přehlédnutelné nedostatky na poli postav nebo gradace, která sice čas od času škobrtla, ale hned se zase vyhoupla zpátky do sedla. Fakt, že vedlejší postavy nejsou dostatečně prokreslené ve tříhodinové epopeji, dozajista je něco, co si oprávněně zaslouží kritiku. Zároveň to je však pomyslná malichernost, kterou můžete snadno pominout, přijmete-li skutečnost, že hlavní a jedinou důležitou postavou toho hudebního koncertu je Elvis Presley a všichni ostatní jsou jenom figurky ve stínu, které upírají své zraky na člověka na pódiu v očekávání, co zpěvák udělá. Vtípek na dlouhé večery: "Tenhle film mi Elvise prodal asi stejně, jako mi Bohemian Rhapsody prodalo skupinu Queer. Mám to správně, že jo? Že jo?!" ()

ivishka

Naprostá legenda se skvělými hereckými výkony. Nemám co dodat. Smutný konec jednoho velkého zpěváka a člověka, který měl jen rád hudbu a svou rodinu... ()

Laxik

Austin Butler JE Elvis. Hanks bohužel není Goodman a celá vyprávěcí struktura je chaos (prý někde existuje 4hodinová verze – věřím tomu) a plytký pozlátko, který příběhu nic moc nepřidává, spíš jen ruší. Film má ale styl hodný Elvise. A taky hrozně kecá, což poznám i já, který o Králi vím jen něco málo. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou