Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

C0r0ner

Logicky se nabízí srovnání s Hrou o trůny, která měla větší drive, nicméně znalost Ohně a krve slibuje parádní další série. Další srovnání je možné s Pánem prstenů, který v tomto ohledu selhává na všech frontách. Rod draka jako takový mohl být lepší (děj dát tak do šesti epizod místo deseti), ale i tak je to pěkné pokoukání. 80% ()

sir-dave

K původní sérii to má dle mého daleko. Rody ve Hře o trůny měli zajímavější dějové linky, vesměs až na pár drobných výjimek. U Targaryenů prozatím nemám dojem, aby to především sami utáhli. Tam, kde rody bojovaly o trůn a do toho ledoví mužíci za zdí, tady pár štěkání, aspoň v první sérii. Navíc druhá polovina po časovém skoku slabší. Milly Alcock hrála svou roli lépe. A spoléhat na to, že natlačím vše zajímavé do posledních pár minut každého dílu je nouze. (hodnocení za 1. sérii) ()

Deyw

Jaj..doslova jsem to protrpel vubec me to nesedlo..hlavne nejvetsi zrada byl ten posun v case, kdy vymenili uplne hlavni herecku, ty ostatni vypadali uplne stejne jenom..herecka si nebyla vubec podobna a nevedel jsem co se to deje tvle a myslel jsem, ze jsem pustil omylem jinej dil...deti velky tvle zmatek kdo jde kdo..nuda, furt se jenom kyda o nicem tvle..by se dalo stihnou za 3dily tohle tyvole..mas tam draky tak je kurva pouzivej - jedna jedina scena tvle..zadny boje nic..ja fakt nevim jakmtohle hodnotit..vypada to dobre, ale je to uplne k hovnu...davam 3/5 z litosti tvle a doufam, ze si polepsi...teda Hra o Trun slapa hned od zacatku jakmile vykop toho zmrd z veze a slapalo to tvle..tohle bylo uplne k hovnu.. 😞 ()

Motinski

Rod draka pôsobí oproti GoT menšie, skronnejšie a pracujúce ešte viac s dialógmi. Politické intrigy a herecké výkony niekedy až zatieňuju veľkoleposť drakov a ani nemáte pocit že sledujete seriál s fantasy prvkami. Som rád že som späť v tomto svete, užívam si to a ak mám pravdu povedať, nečakal som že výsledok dopadne takto dobre. Prvá séria je stále len rozbeh. Rýchlejšie skákanie v čase mi nevadilo ajkeď nemôžem povedať že je všetko bezchybné. Väčšinou sa nachádzame v rovnakých lokalitách čo na jednej strane chápem, na druhej je mi ľúto že nevidíme obrovský svet aký nám ukázala Hra o Tróny. Držíme sa veľmi dobre predlohy, čo je tiež fajn a nebýva často zvykom. Potenciál je obrovský a tí čo čítali knihu Oheň a krv vedia o čom hovorím.    1.séria 8/10 ()

Mrkvič

1. série je velkým lákadlem pro další díly. Lákadlem, které si ale divák musí dost protrpět. Já si seriál začal užívat až od šestého dílu. Sedmý a desátý díl jsou ale tak boží, že se nemohu dočkat další řady (což mi třeba nový seriálový Pán prstenů rozhodně nedopřál). Vztahy vůdců a řešení problémů kolem jejich dětí. Nebýt rodičem, možná by tato řešení nepůsobila tak věrohodně a každodenně. No a do toho má Rod draka prostě víc draků než Hra o trůny. Je to mazec a bude ještě větší! ()

filmmovier

Už pořádně dlouho jsem nebyl z ničeho tak nadšený jako z Rodu draka, ze seriálu tak luxusního, že ani nevím, jestli má cenu se rozepisovat, protože už asi stejně všechno víte. Nejlepší současná fantasy? Samozřejmě! Nejlepší seriál roku? Pravděpodobně ano! Ale dost takovýchto výlevů. Jistě, obával jsem se, aby výsledek nedopadl jako poslední série jeho předchůdce (či chcete-li následníka), jenomže nejen že to tak není, tohle dokonce Trůny  trumflo i co se týče kvality řady první. A navíc je Rod draka i absolutně věrný své parádní předloze z pera páně Martina. A to se cení. (Mimochodem, knižní předloha Oheň a krev by se měla skládat ze dvou svazků, to jen tak na okraj.) Už od první minuty jsem byl zcela a naprosto pohlcen. Hltal jsem každý skvostný dialog, fenomenální vizuál (i v tomto případě je seriál o dost epičtější než Hra o trůny) a přišlo mi, že jsem každé pondělní ráno na celou hodinu ztratil dech, jak parádní to bylo. Hromada intrik, epický děj, který, ačkoliv na první pohled plyne velmi poklidně, naopak pádí dopředu zběsilým tempem (opět v souladu s předlohou, ačkoliv je pravda, že některé časové skoky byly poněkud divoké, a kupodivu ty menší), když ho navíc podtrhuje jako vždy famózní hudba Ramina Djawadiho (opět se vyznamenal) a jednou za čas se objeví nějaký ten drak, kterými se zatím rozumně šetří, nelze si to nevychutnat. Rod draka, stejně jako předešlá západozemská sága, je především o postavách, a s těmi tvůrci pracují naprosto dokonale. První výhrou bylo už jejich obsazení – ať už je to Paddy Considine ve své nejlepší roli, ďábelský Matt Smith, který naprosto dává zapomenout na své předešlé klaďase v čele s jedenáctým Doctorem a princem Philipem, Milly Alcock či Emily Carey a obě jejich následnice, i po téhle stránce to všechno parádně šlape. Více zde. 100 %. ()

ywo666

Nebudem kverulant. HotD ma svoje chyby. GoTko ma vtiahlo vo svojom vrchole viac. Ale stale som sa paradne bavil. Herci dobre zvoleni. Stale tu mame kopec intrig, akcie, paradny stredoveky vizual a zaujimavy pribeh. Oproti Rings of Power to je o triedu lepsie. Najhorsie na tom vsetkom bude cakanie na dalsiu seriu. ()

hroubek

S01 - Jsem nadšený a hodně moc spokojený. Dostal jsem velmi kvalitní seriál, který je nádhernou ukázkou precizní filmařiny a vyprávění. Tvůrci odvedli vynikající práci a návrat do Západozemí se povedl na výbornou. V tomto seriálu z mého pohledu funguje naprosto vše. Přesná režie, špičková výprava, nádherné kostýmy a kulisy, hezké triky a úžasná hudba od Ramina Djawadiho. Po scénáristické stránce je radost sledovat každou scénu, protože tvůrci napsali úžasné a uvěřitelné dialogy. Dějové linky jsou vyvážené a tvůrci moc dobře vědí, kdy zpomalit a kdy zrychlit. Všechny postavy jsou skvěle napsané a mají precizně vystavěné dějové oblouky, jenž fungují a dokáží v nás vzbudit všechny emoce, radost, hněv, strach, znechucení atd. Co se tyče hereckých výkonů, tak to je kategorie sama pro sebe. Tvůrcům se povedlo sehnat přesně padnoucí herce, kteří podávají nejlepší výkony svých kariér. Opravdu bylo radost sledovat, co někteří herci ve svých rolí dokázali a jak moc je jejich herecký výkon a projev luxusní. Sledovat tento seriál je radost, pro všechny fanoušky kvalitní filmařiny. Rod Draka je jeden z nejlepších seriálu tohoto roku, a vy mu dejte šanci. 9/10 ()

zigíš

Spíše interiérové komorní drama, než v exteriérech utopená epická řežba. A je to tak dobře. Míň talentované tvůrce by jistě pokoušelo každou chvíli používat draky (a že jich tam je). Tady když už se objeví tak jen aby scénu podtrhli, jemně vylepšili. Většinou se pořád mluví, jako v tom nejlepším z GoT. Více svému názvu snad dostát nešlo - čistě tragédie jedné rodiny. Precizně natočená, zahraná, ozvučená (ad1 ad2 ad3). HBO vládne ! ..a Pán prstenů se tiše krčí v koutě a je mu stydno. ()

Honzox

Jo, tohle se mi líbilo. Rod Draka mi zase po dlouhé době připomenul, proč jsem zhruba před sedmi lety propadl světu Písně ledu a ohně. A jelikož na rozdíl od Hry o trůny jsme zde neznal knižní předlohu, byl jsem si schopen seriál užít očima "neposkvrněného" diváka. Samozřejmě se v současné době nabízí srovnání s Prsteny moci a čistě za sebe musím říct, že HBO je v tomto ohledu o krok a půl napřed před Amazonem, i když v některých dílčích aspektech vedou Prsteny, např. po vizuální stránce mi přišly určitě propracovanější. Rod Draka má každopádně vše, co mám u seriálu rád. Hlavně to jsou silné postavy, jejichž jednotlivé motivace a vztahy navzájem seriál pečlivě buduje, každý křivý pohled a každé gesto se počítá. Každopádně můžete mít postavy napsané sebelíp, ale pokud je vám nemá kdo prvotřídně odehrát, je vám to celkem k ničemu. Všechno je pak o to úctyhodnější z toho důvodu, že herci postav se během seriálu několikrát změnili, a ani tak to na jejich síle nijak neubírá. Seriál to však není dokonalý. Ačkoliv je to opravdu dobře napsané, scénáristům se bohužel nepodařilo vyvarovat pár stupidním momentům, které finální dojem shazují. Naštěstí ty velmi silné momenty početně převyšují ty hodně slabé, takže ve výsledku jde z mé strany jen o malý, ale nezanedbatelný nedostatek. Dál pak musím zmínit (výše naznačenou) místy hodně slabou vizuální stránku, kdy se na to zkrátka nekoukalo dobře (např. korunovace v Baelorově septu v deváté epizodě). Navzdory tomu jsem s Rodem Draka opravdu spokojený a teď mi nezbývá nic jiného, než si najít jiné plány na následující pondělní večery. ()

Dakken

Po 5 častiach som to úprimne chcel vzdať, moc ma to nebavilo. Pomalé nudné, ale s krásnym vizuálom. Jednoducho som s tým mal veľký problém a bol som sklamaný, historická telenovela ide mimo mňa. Lenže na moje prekvapenie sa to od polovice zmenilo a zrazu som sledoval úplne iný seriál, ktorý si ma získal. Veľa ľudí malo pripomienky ku časovým skokom, ale mne to vôbec nevadilo, skôr naopak. Všetko mi prišlo že má zmysel a dokázal som sa vžiť do príbehu tak, že som ledva čakal kým príde ďalší pondelok. Iste, malo to muchy aj v druhej polovici série, ale nie tak výrazné aby mi niečo prekážalo a kazilo zážitok. Rod Draka hodnotím ako veľmi vydarený seriál a nebyť tej prvej polovici bez deju, bol by to určite adept na seriál roka. ()

kenkaku

1. řada: * HBO se rozhodlo ještě malinko poždímat 10 let starý fenomén zvaný Hra o trůny a přišlo s kampaní jak prodat spíš-off. Cílem logicky bylo nalákat tu obří základnu fanoušků na ten samý koláč, jen s jinou příchutí. Co ale HBO naservírovalo, má společného s “trůny” max grafiku a znělku úvodních titulků. Vše ostatní je od základu špatně. 1) naprosto otřesný casting… naprosto žádní charismatičtí herci/postavy (zapomeňte na šílenství okolo “Bastarda”), nemluvě o tom debilním přeobsazování některých postav (prostě někdo stárne pomalu, někdo raketovou rychlostí, někdo vůbec ne ;)) 2) zcela nezvládnutá linie vyprávění = děj se zaměřuje do bolestivým detailů na neskutečné kraviny a klíčové momenty přeskáče během pár minut. Pak ty dějové skoky v čase… a kdyby jen jednou. 3) brutální nuda. “Trůny” také měli své vlažné momenty, ale vyvažovala je řezničina a plivance do tváře americké prudérie (první řady “Trůnu” byly skoro jako porno dějem). Tady se většinu času neděje nic. Tuna postav. Všichni žvaní. Co se natahuje doslova extra (asi úchylka režiséra) jsou porody, svatby a pohřby. A když už se doplazíme k závěru epizody, má jeden pocit, jako kdyby se vlastně díval deset hodin dlouhou upoutávku na druhou řadu, kde “to” teprve začne. Podrobně u jednotlivých epizod. Pozn: AppleCore to trefil dokonale. 2. řada: TBD.  ()

LexBarker

Tak a máme tu konec první série... Teď zase čekat rok a pak zase rok :)  Seriál se rozjížděl pomalu, není zde tolik zajímavých postav jako v GoT, časové skoky mezi některými díly nebyly úplně přehledné ( úplně vidím průměrného amerického traktoristu, jak se nechápavě otáčí ke své Mary, wtf? ) a vše je natočeno daleko více komorněji než kterýkoli díl GoT. Nemá to tu epickou rozmáchlost svého předchůdce a přesto se tvůrcům podařilo přikovat mě každé pondělí do mého houpacího křesla a těšit se na nové pletichaření... Nakonec jsem podlehl a užil si každou minutu temných intrik a dobrých hereckých výkonů. ()

coscarelli

Vychovaný na GoT môžem len to ,že pomaly ďalej zájdeš. "Ja nespěchám, Jirko." Červotoči útočí, pretože hop-skok? No a? Nieje na mieste dúfať, že v druhej časti vyhladia ½ hlavných figúr. Všetko plynie ako má, a všetko sa pre niečo deje, ale to až za [(zasraný)] rok!! Potešujúci počin, kde mi až tak skoro nič nevadilo, ale ten duch(!) tam bol. ()

Chmur

Jako milovník knih George Martina a celkově odborník na jeho dílo hodnotím Rod draka výše než Hru o trůny. Když si vezmu, co měli tvůrci obou seriálů ze předlohy, tak musím Rodu draka zatleskat. Jeho předlohou je suchá historie Targaryenů, které však dokázali scénáristé a režiséři House of the Dragon vdechnout celkem šťavnatý život. Zároveň ale Rod draka ctí zatím s velkým respektem předlohu. Casting se povedl velmi dobře. Hightowerové jsou tak nesympatičtí, že se mi z nich otvírá kudla v kapse. I to je umění. Vytvořit v divákovi takovou antipatii. Paddy Considine zahrál slabého a naivního Viseryse perfektně. Postupně jsem přišel na chuť i oběma představitelkám Rhaenyry. Největší charisma má však samozřejmě Matt Smith jako princ Daemon, který dodává své postavě tu správnou ambivalentnost. Je to hajzl nebo tak napůl? Pak mě velmi zaujala Eve Best. Rhaenys je v jejím podání úžasná kladná postava. Nějaká drobná negativa se na Rodu draka najdou, ale není jich moc. Těším se na druhou akčnější sérii. Snad nebudu zklamán. ()

Flaveus

Vyhnu se srovnání s Prsteny moci, neboť to podle mě není na místě, ikdyž se to tak může na první pohled zdát. Rodu Draka jsem se nemohl dočkat, protože rod Targaryenů a jejich draky jsem si nesmírně zamiloval. Toto temné období jejich dějin je ovšem ohromně komplikované a proto, kdo nečetl knižní předlohu může být dost zmatený. Když jsem zjistil, že mě čekají obrovské časové skoky a  výměny herců, dost jsem se obával, ale musím říct, že ikdyž bych byl raději, kdyby časové skoky nebyly tak velké a seriál byl delší, tak to tvůrci docela zvládli. Ale i přesto jsou věci, které bych vytkl, časové skoky a nepostaršování herců na úkor výměny jiných, stejně jako nelogické rozdíly oproti předloze (šílený Criston Cole, aj.) Na druhou stranu tvůrci objevili skvělé herce, zejména Milly Alcock, která byla fantastická a mladou Rhaenyru ztvárnila dokonale. Z toho důvodu jsem byl zklamán z její výměny, ale Emma hraje starší Rhaenyru skvěle, její mimika, hlas, tím si mě získala. Opět jsem se poučil, nedat na první dojem, když člověk vidí herečku v civilu. Atmosféra skvělá, draci úžasní, hlavně majestátní Vhagar ,ta opravdu budí respekt a dojem. Teď už se jen těším na další řadu a vzdušné souboje... ()

iXtr3m3

Dobrá správa, dostali sme konečne po nie veľmi dlhej dobe možnosť návratu do fantastického sveta Game of Thrones. Zlá správa, toto nie je Game of Thrones. Áno, máme tu x drakov, na ktoré sme v GoT čakali dosť dlho, ale to nie je všetko. Jedná sa o komornejšiu variáciu na GoT, plnú lží a intríg, to áno, menej sexu oželiem, na to máme predsa porno, menej krvi, to je už horšie. Sympatickosť postáv je diskutabilná, lebo z klaďasov sa stávajú hajzli, z hajzlov klaďasi, skáčeme tu v čase ako na hojdačke a zbytočne rýchlo sa predstavuje množstvo postáv bez toho, aby tie staré dostali dostatok priestoru. Hlavným ťahákom je samozrejme výborný Matt Smith a jeho famózny Daemon, ale aj ten ustúpi pred záverom ostatným a jeho správanie je tiež ako na hojdačke. Chýbajú tu sympatické postavy typu Starkovcov, Khal Droga, Bielych chodcov, či sympaticko-nesympatické typu Lannisterovcov, atď. atď., aj postavami aj herecky to bola iná liga a to už nehovorím o tom, že všetky detské postavy v HotD stoja za hovno, pri ich raste a dospievaní to nejako tvorcovia neustriehli a mladší prerástli starších aj fyzicky, aj schopnosťami a celkovo to príliš tlačí na rodinné "posteľné" vzťahy, jediný, kto budí rešpekt je postava Ewana Mitchella. Mimochodom, detí sa tu narodí toľko, čo pomaly vo všetkých ôsmych sériach GoT dohromady nie, zatiaľ pre mňa za slabšie štyri hviezdy a nechápem, čo koho môže viesť k tomu, že je to neskonalá pecka, za ktorú to pasujú. Ako môj brat vie zanadávať na Black Panthera, že ho všetci žerú len preto, lebo je okolo toho hypu kvôli černochom a je to v skutočnosti nadhodnotené, tak ja zatiaľ považujem prvú sériu HotD za nadhodnotenú. Je dobrá, je vidieť, že tvorcovia majú kopu skúseností, ale veľmi rýchlo sa vykladajú karty na stôl, postavy majú okrem tých najhlavnejších príliš málo priestoru a len draci to nezachránia, hoc sú tam od prvej časti. To výskyt prvého chodca v prvej časti GoT bol ďaleko údernejší a tá gradácia, ktorú to dostalo až do záverečnej série, ktorá mnohých sklamala, ale ja som medzi nimi našťastie nebol, napriek tomu, že by som si ju vedel predstaviť aj inak, tak to bolo niečo úžasné. Na druhú stranu, je to v dobrých rukách, taktiež, to že ja to hodnotím na tie slabšie štyri hviezdy, ale vo svete to malo úspech, tak dáva šancu pre zlepšenia v ďalších sériach, ktoré sú nevyhnutné, tak určite to budem sledovať aj ďalej. Ale popravde, ak by to malo postupovať podobne ako v prvej sérii, tak neviem. Teším sa na Lord of the Rings, ktorý zasa u fanúšikov prepadol, lebo možno budem zasa iný a mne sa bude páčiť. GoT bolo nezrovnateľne lepšie, komplexnejšie a pritom celistvejšie. Spartacus bol nezrovnateľne krvavejší a "fuckovitejší". Rím bol nezrovnateľne intrigánskejší. Toto kolíše na pomedzí, ale zaradiť to neviem nikam. Z každého rožku trošku neznamená nevyhnutne mať to najlepšieho z každého, ale môže to znamenať aj to, že vedieť od všetkého čosi, ale nič poriadne, tiež nemusí byť výhra. Ok, to som už pritvrdil, na to HotD má kvality vyššie, ale vravím, aj ja aj manželka sme čakala od toho viac, podstatne viac po tom, čo o tom koluje vo svete. 70% za mňa a manželku. () (menej) (viac)

SpaceOdyseus

GoT se vratilo v plne sile a dodalo nam vic toho nejlepsiho, co si nas zahackovalo behem prvnich serii. Silne charaktery, stredoveke politikareni a temer nekoncici napeti. Mene hlavnich postav, mene zamotanych dejovych linek serialu jen prospelo a ja muzu smele rict, ze jsem se bavil kazdou minutu. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)