Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Recenzie používateľa kenkaku k tomuto seriálu (12)

Rod Draka (2022)

1. řada: * HBO se rozhodlo ještě malinko poždímat 10 let starý fenomén zvaný Hra o trůny a přišlo s kampaní jak prodat spíš-off. Cílem logicky bylo nalákat tu obří základnu fanoušků na ten samý koláč, jen s jinou příchutí. Co ale HBO naservírovalo, má společného s “trůny” max grafiku a znělku úvodních titulků. Vše ostatní je od základu špatně. 1) naprosto otřesný casting… naprosto žádní charismatičtí herci/postavy (zapomeňte na šílenství okolo “Bastarda”), nemluvě o tom debilním přeobsazování některých postav (prostě někdo stárne pomalu, někdo raketovou rychlostí, někdo vůbec ne ;)) 2) zcela nezvládnutá linie vyprávění = děj se zaměřuje do bolestivým detailů na neskutečné kraviny a klíčové momenty přeskáče během pár minut. Pak ty dějové skoky v čase… a kdyby jen jednou. 3) brutální nuda. “Trůny” také měli své vlažné momenty, ale vyvažovala je řezničina a plivance do tváře americké prudérie (první řady “Trůnu” byly skoro jako porno dějem). Tady se většinu času neděje nic. Tuna postav. Všichni žvaní. Co se natahuje doslova extra (asi úchylka režiséra) jsou porody, svatby a pohřby. A když už se doplazíme k závěru epizody, má jeden pocit, jako kdyby se vlastně díval deset hodin dlouhou upoutávku na druhou řadu, kde “to” teprve začne. Podrobně u jednotlivých epizod. Pozn: AppleCore to trefil dokonale. 2. řada: TBD.  ()

Série 1 (2022) (S01)

HBO se rozhodlo ještě malinko poždímat 10 let starý fenomén zvaný Hra o trůny a přišlo s kampaní jak prodat spíš-off. Cílem logicky bylo nalákat tu obří základnu fanoušků na ten samý koláč, jen s jinou příchutí. Co ale HBO naservírovalo, má společného s “trůny” max grafiku a znělku úvodních titulků. Vše ostatní je od základu špatně. 1) naprosto otřesný casting… naprosto žádní charismatičtí herci/postavy (zapomeňte na šílenství okolo “Bastarda”), nemluvě o tom debilním přeobsazování některých postav (prostě někdo stárne pomalu, někdo raketovou rychlostí, někdo vůbec ne ;)) 2) zcela nezvládnutá linie vyprávění = děj se zaměřuje do bolestivým detailů na neskutečné kraviny a klíčové momenty přeskáče během pár minut. Pak ty dějové skoky v čase… a kdyby jen jednou. 3) brutální nuda. “Trůny” také měli své vlažné momenty, ale vyvažovala je řezničina a plivance do tváře americké prudérie (první řady “Trůnu” byly skoro jako porno dějem). Tady se většinu času neděje nic. Tuna postav. Všichni žvaní. Co se natahuje doslova extra (asi úchylka režiséra) jsou porody, svatby a pohřby. A když už se doplazíme k závěru epizody, má jeden pocit, jako kdyby se vlastně díval deset hodin dlouhou upoutávku na druhou řadu, kde “to” teprve začne. Podrobněji u jednotlivých epizod. Pozn: AppleCore to trefil dokonale. ()

Potomci draka (2022) (S01E01)

Tak 172 let před “blížící se zimou”… celkem solidní volnost nad Trůny zaručena. Epizoda jako taková se hodně snaží jak nastínit situaci (hodně se mluví), tak nenudit (turnaj, čistka Zlatých plášťů). Dál se (překvapivě) hodně snaží držet laťku i zvolenou hladinou přístupnosti. Za sebe nesu zle smrt královny. V Trying je skvělá a byla jediná solidní volba castingu :(. ()

Nezvedený princ (2022) (S01E02) odpad!

Krabíci na úvod překvapili, na efekt dobrý. Vůbec tahle epizoda hraje 80% na efekt a jen 20% na obsah. Prakticky non-stop se tu žvaní, je to nuda, ale hlavně že to vypadá dobře. Dokonce i nejlepší scéna (epizody) na mostě je degradována na ukecanou exhibici. ()

Druhý svého jména (2022) (S01E03)

Wtf? Hop o 3 roky… to se jako za ty 3 roky nestalo nic o čem se tak horlivě muselo minule tlachat? To jako “krabíkovce” nešlo vyřešit ZA 3 ROKY?! Princezna se chová jako regulérní protivná pinda (a potvrzuje můj názor o špatné volbě castingu) a zase se vesele pokračuje ve žvanění (fenomenální začátek s okřídlenou pecí a posledních pět minut to nevytrhne). ()

Král Úzkého moře (2022) (S01E04)

Další trefa do hnědého. A dost řídkého. Na casting jsem si stále nezvykl a nezvykl jsem si i na obrovský rozdíl v přístupu oproti Trůnům. Jde o seriál s nim propojený = přirozeně v první řadě srovnávám s ním (ne s  úplně jiným seriálem). A je to srovnávání žalostné. Ten neustálý průjem keců pořád dokola o ničem a fakt, že se nic neděje je neskutečně ubíjející. Predators to naprosto vystihl. ()

Osvítíme cestu (2022) (S01E05) odpad!

Bezkonkurenčně nejnudnější epizoda řady. Čistých 54 minut 100%ní nudy… pak se dva debilové poperou. Někdo umře. A konečně titulky. To je celé. Takže si pusťte posledních 5 minut a budete stále v obraze. ()

Princezna a královna (2022) (S01E06) odpad!

Cože? HOP O DESET LET!? To jako není potřeba reagovat na “strkanici na svatbě?” Tohle vyprávění příběhu je opravdu perla… nejen, že se tam polovinu seriálu nic neděje, ale ještě ani není nijak uchopena linka, hlavní postava (nebo postavy) a o co vlastně vůbec v seriálu jde. Tuna nových xichtů. Kdo je kdo je evidentně putna. Hlavně že má kdo s kým krafat o kravinách. Seriál je čistá exhib žumpa co parazituje na úspěchu svého předchůdce. Jediné pozitivum je přeobsazení protivné ropuchy. Retardovanost děje je jinak nebetyčná. Lumena si nadělá 3 pobledlé děti (když má za manžela cappuccino) a nepočítá s tím, že by si někdo všiml? (včetně toho debila co je udělal). Neskutečný. ()

Náplavomarka (2022) (S01E07)

Je celkem smutné, že nejlepší epizoda má až číslovku 7. Ještě smutnější ale je, ta brutální retardace tempa scénáře. Epizoda propálí 1/4 stopáže na debilní pohřeb (který neznamená nic) a ovdovění a svatbu (zcela klíčový “game-changer”) zvládne naservírovat během dvou minut!!! To prostě hlava nebere. To samé taškařici okolo draka… Jeden rod sebral draka jinému! Řeší se to? Ne… hlavně že se zase otočíme na šoku “jsou to bastardi!”. Opravdu scenáristicky je tenhle seriál odpad. Vizuál je jediné, co ho drží nad vodou (teda až na tu trapnost s filtrem “hrajeme si, že je noc”). ()

Pán přílivů (2022) (S01E08) odpad!

Evidentně jsem opět viděl jinou epizodu než zbytek dosavadních recenzentů. V té co jsem viděl já, se opět jen tak z nudy poskočí v čase (cca 5-6 let), přeobsadí se půltuctu herců (o klidně až deset let starší) a 40 minut času epizody se jen žvaní. Pak za pompézní hudby se přibelhá král (belhání a pompézní hudba trvá nějaké dvě minuty). No a pak se zase žvaní - tentokrát více emotivně a jak jinak než o už několikrát omílaném šoku, že princezna má nějak pobledlé děti (s malou sekací vsuvkou). Pak epizoda končí. Čistá definice scenaristického odpadu (a teď zase můžete plakat u mě v inboxu, jak nedokážu ocenit umění). ()

Zelená rada (2022) (S01E09)

Jsem totálně v šoku. Děj neposkočil ani o den! Žádný herec nebyl přeobsazen! Tak to se bude dít něco zásadního. To je jasné. No… a ono ne. Tedy pokud nepočítám potvrzení, že nestárnoucí zhrzený mamrd má definitivně potvrzenou imunitu. Může zabit kdykoliv kohokoliv chce a nic se neděje. Dále to, že rozmazlený harant je definitivní looser a (kdo ví proč) se chová jako debil. Také je potvrzeno, že dokonalý scénář je natolik unikátní, že nepotřebuje ani kopírovat vzor na kterém se veze… Zmasakrování civilistů drakem s na zádech vyšinutou pipkou tu přeci nikdy předtím nebylo :). Další zmatená epizoda potvrzující největší zklamání roku. ()

Černá královna (2022) (S01E10)

Seriál servíroval po devět epizod zoufale nudný a zmatený scénář (s výjimkou jedné epizody). Dalo se tedy čekat, že ani ve finále (tedy epizodě kam to celé směřuje) se 80% stopáže nic neděje. Evidentně je scénář natolik nabubřelý, že nemá pocit, že by měl cokoliv uzavírat a rovnou kalkuluje s další řadou (a spoustou peněz). Jedna hvězdička za leteckou exhibici posledních pár minut epizody (která kdyby proběhla na začátku, alespoň by se něco dělo). Zbytek je tradiční odpad. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)