Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

BoPo

Skôr než fantasy dostanete predovšetkým historické politické pletky. V podstate ako Star Wars I-III, kde prevládajú reči nad činmi. A čo porovnanie s Hrou o trůny? Podrazy tu nie sú tak nečakané. Majú vždy hlavne pragmatický význam. Nedá sa tu vytvoriť výrazný vzťah k postavám, teda zatiaľ absentuje ten strach, či sa postava dožije ďalšieho dielu. Môžu za to dve veci. Výrazné časové skoky a na to naviazané výmeny hercov, a potom hlavne skutočnosť, že herci nedokážu postavám dostať charizma ako tomu bolo u Hry o trůny. Obstála by jedine tak dvojica Daemon a Rhaenyra Targaryen. Vadí predovšetkým nevýrazné obsadenie zatiaľ kľúčových "negatívnych" postáv, ako je napríklad Alicent Hightower. Samozrejme sa ponúkajú prirovnania v štýle, no jasne, to je kópia toho a toho z Hry. Napríklad Lary Strong je ako keby Lord Varys. Najviac fungujú vzťahy medzi detskými postavami. Prirodzené, logické, vypointované. Dospelí im určili hierarchiu a tým pádom aj stupeň nevraživosti. Ten očakávaný kolobeh vrážd a podrazov sa začne rozbiehať až v druhej polovici, ale ani to nijako extrémne. No a draci z názvu? Tak ich akciu si užijete až v úplne poslednom diely, ako prísľub niečoho epickejšieho. Teším sa na ďalšiu sériu? Áno, potenciál tam určite je. Prvú sériu beriem ako zoznamovaciu, oťukávaciu a budem veriť, že od druhej viac pritlačia na akčný/vražedný pedál. LGBT agitka mi nevadí, sem to sedí. Incestu je tu viac než dosť. Škoda len tých nie úplne vyvážených procesov starnutia pre všetky postavy. Druhá séria rozhodne, tam už nebude priestor na zhovievavosť. ()

Shakers

1. séria - 80%. Dlho očakávaný seriál, ktorý predchádza príbehom Jona Snowa a Daenerys Targareyen búra rekordy sledovanosti a vlastne bavil aj mňa. Aj keď treba podotknúť, že je to úplne iný seriál ako Hra o trony. Zatiaľ čo v príbehoch Piesne ladu a ohňa sledujeme diania niekoľkých rodov zo zapadozeme bojovať o tron, tu sedíme na jednom mieste (King's Landing) a sledujeme (nie veľkolepe, ale komorné) politikárčenie a intrigy niekoľkých rodov (Targaryen, Hightower, Velaryon). Je to znova výborne napísané, postavy majú opäť super napísané postavy a aj keď je príbeh pomalší je zaujímavý. Keď spomínam ten príbeh, tak tempo celého seriálu, je pre mňa asi najväčšie mínus. Mne osobne to prišlo, že sa na všetko strašne dlho čakalo. Každopádne ako celok prvá séria funguje výborne - znova brilantný casting, vypráva, kostýmy, masky, efekty a samozrejme znova vynikajúca hudba. Prvá séria mi spravila chuť, ale verím, že ta druhá kedy sa Tanec drakov rozbehne, ma skutočne nasýti. Obľúbený soundtrack: Rhaenyra's Welcome, Protector of the Realm, The Crown of Jaeharys. Fire and Blood  ()

JASON_X

Když překousnete blonďaté černochy a nějaké to teplajznické cicmání se, nejsou tyhle nové "Trůny" o nic horší než první. Ale ani o nic lepší. Takže stejně jako dřív - vynikající výprava, působivé exteriéry, místy dobrá (i slušně krvavá) akce, zajímaví málo známí/neznámí herci, no a do toho kopec dialogové vaty a dvorních pletich a intrik. Jen mě dost nepříjemně rozladila výměna představitelů několika hlavních rolí po pátém dílu, třeba princezna čubka Rhaenyra byla "za mlada" mnohem šmrncovnější. Takže mými favority zůstávají už jen temný albín Daemon a jeho starší sestřenka Rhaenys, Queen Who Never Was. ()

Chrustyn

Častokrát velkolepé a vtahující, ale jako celek až moc rozplizlé, ukecané a nudné, bez dostatečně charismatických hrdinů, které by si divák mohl oblíbit a nechat se jimi provázet příběhem, který tentokrát není dostatečně nosný, oproti Hře o trůny, která také měla dost nudné vaty, ale někam směřovala. ()

ArsenalEagle

Ale ale ale, tak ono přeci jen jde udělat kvalitní prvoligovej fantasy seriál (ehm Prsteny, ehm Zaklínač...?). A jak to HBO udělalo? Jednoduše, dodržuje knihy, má silné dialogy, silné scény a dává smysl, přičemž si ale umně upravuje scénář a scény, aby vypadaly lépe i na obrazovce. Ve výsledku tak seriál jde svou cestou, ale ctí předlohu, což Netflix ani Amazon brutálně nezvládají a scénáristicky naprosto propadají. Rod Draka je vítaným návratem do Západozemí a pachuť posledních 2 sérií Hry o trůny se rozplynula v prvních minutách targaryenského prequelu. Ramin Djawadi předvádí neuvěřitelnou hudební show, Considine si 8. dílem musí vysloužit Emmy (celkově herecky není prakticky co vytknout), překonání časových skoků za mě naprosto bravurně zvládnuté včetně postaršení. Zbytečné opálení jednoho rodu včetně bílých dred je sice do očí bijící, zvlášť vzhledem k důležitosti otcovství a bastardství v tomto příběhu, ale s tím v dnešní době nic nenaděláme a jelikož jsou všichni Velaryoni zahráni výborně, není jim, s přivřenýma očima, co vytknout. Předloha mi není cizí, ale jsem připraven nechat si psychicky ublížit jednou z největších tragédií tohoto světa! Každopádně doufám, že laťka kvality první série (která se dokáže rovnat nejsilnějším sériím GoTka) nepůjde dolů. Jedinou vadou 2. série je její plánovaný release až v roce 2024. ()

• Režisér Miguel Sapochnik, ktorý nakrútil prvú epizódu, knižnú predlohu nečítal, aby mu nebránila v tvorivom rozlete. Chcel mať rovnakú perspektívu ako diváci, ktorí román nečítali. (krasomama)
  • Přízeň, kterou Alicent (Emily Carey) dává Daemonovi (Matt Smith), je jasně vidět na jeho kopí, když mu kopí bylo předáno po oznámení, že má čelit Cristonovi (Fabien Frankel). To pak chybí, když se jejich koně staví na zadní, ale je zpět během souboje a je vidět, jak letí po tyči, když se oba muži střetnou. (mikki089)
  • Název epizody odkazuje na titul Corlyse Velaryona (Steve Toussaint), který je v čele královského námořnictva. (mikki089)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)