Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Malarkey

Nepochyboval jsem o tom, že by si HBO pokazilo reputaci na jejich největší značce. Už z kraje bylo patrné, že na hercích patřičně zapracovali a nachystali zde přední britské herce a přidali k tomu pár zajímavých překvapení. Tedy tak, jak se k tomu postavili v původní Hře o trůny. Pak už záleželo, jak se s tím poperou scénáristi a ti se naštěstí poprali poměrně se ctí. Osobně jsem tu nezažil žádný vysloveně ultra epický moment, který by mě oddělal natolik, že bych bez seriálu nemohl žít (až na závěr). Hra o trůny mě ostatně ovládla až na druhou (třetí) sérii. Nicméně základ udělali hodně solidní. Teď už jenom, jakým směrem se to bude vyvíjet. Nejzajímavější herci v první sérii jednoznačně Paddy Considine, Olivia Cooke, Milly Alcock, Matt Smith a Rhys Ifans. Uvidíme, co přijde dál... ()

verbal

Zmlsán GOŤáky musím konstatovat, že největší chybou nového "tvůrčího" týmu patrně bylo přizvání Marťase, aby do toho mohl kafrat po všech stránkách, včetně realizace. Je zřetelně vidět, že ten hned svou až psychotickou grafomanii plynule přetavil v psychotickou vizuálmanii a kompletně procpal každý svůj knižní prd až před kameru. Výsledkem jsou sáhodlouhými vatoscénami děsivě natahovavané trampoty jedné degenerace škaredých albínských downů a narychlo progresivně vypěstované kvótové rasy blonďatých negrů, o níž předtím dozajista neslyšel ani sám Marťas, během jejichž působení se kromě pár unylých telenovelových intrik de fuckto nic zvláštního, šokantního, epického ani extra zábavného nestalo. Soudný scénárista by tohle dění - nedění celé první řady s přehledem shrnul maximálně do dvou epizod a začal rovnou tou desátou, která alespoň trochu vykazovala nějakou tu aktivitu s přísliby snad záživnější a svižnější druhé řady. Pokud ale nechají toho nesoudného, egoistického tlusťocha nadále rozhodovat, nebo jej řádně nenapajcují nějakými účinnými zesvižňotiky, obávám se, že tři čtvrtiny hrací doby následujícího děje budou ti incestní melaninoví retardéři zase jen tak nekonečně čumět z útesů do mlhy, žvanit o nepodstatných pičovinách, nudně se piplat ve 3D modelech Západozemí a s gustem se v jednom kuse účastnit nějakých úmorně protahovaných pohřbů, svateb a korunovací, až prostě opět vymřou nudou. Ale určitě rádoby epicky! ()

Fr

„Z MÉ KRVE POVSTANE PRINC, KTERÝ BYL PŘISLÍBEN A JEHO BUDE PÍSEŇ OHNĚ A LEDU…“   Vobčas drsný, krvavý a skoro furt dramatický…Ovšem proti novýmu „Pánovi prstenů“ je to mnohem zajímavější i hezčí kousek (asi i díky předloze). Ale bacha! Jde spíš o takový cvičení, jak se dělá politika, takže se většina děje odehrává „uvnitř“. Jistě, ocenil bych víc akce, ale já mám ty politický dramata celkem rád. Když maj vo čem vykládat….     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Oheň a krev“, kterou v roce 2018 napsal George R.R. Martin, neznám. 2.) Chci se stát odborníkem na „ošklivý“ hry.  /// Thx za titule „Petr Miklica“.                   PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  ** ()

EvilPhoEniX

Skvělý návrat do světa Game of Thrones!! House of Dragon je povedenou náhradou za náš milovaný seriál, který sice až moc spěchá a oblíbených postav tu zatím nemáme tolik, věřím, že s přibývajícími sériemi se nadšení bude jen zvedat. Z ranku Fantasy jde bez debat o top notch záležitost, kde peníze jdou vidět a tohle je v tomhle žánru u mne hodně důležité. Vzhled draků je luxusní a výprava je poutavá. Opět hlavním tahounem je politikaření a intriky, v tomhle je seriál bezkonkurenční, byť to zatím není tak úderné jak bylo v GOT. Nejlepší postavou první série je Daemon- sice sebestředný hajzl, ale rve si všechny scény pro sebe. Dále král Viserys- jeho finální nástup na trůn za doprovodu Djawadiho rozemlel nejspíš všechny, vyloženě ikonická scéna. Bavila mě i princezna Rhaenyra, která je sice Khaleesi z Wishe, ale ztvárnila silný ženský charakter a hodně mě baví i Aemond, ten hraje slizkého hada fakt perfektně a jeho finální scéna s drakem je over the top. Avšak nejsem úplně bez výhrad, pár věcí mi zde vadilo. Třeba přehnané skoky v čase, kde půlku postav museli přeobsadit a hromada nových dětí, kde jsem měl problém se vyznat, kdo jak se jmenuje a kdo je čí dítě. Taky je to docela dost komorní a odehrává se převázně na maximálně 2 místech. V GOT mě bavilo střídání lokací, nové prostředí, hrady, města, názvy, tady k tomu snad dojde v dalších sériích, uvidíme. A taky rozhodně ubylo Gore i Sexu, čímž se GOT proslavilo, s tímhle House of Dragon překvapivě dost šetří. Na epické bitvy dojde určitě později, ale aspoň 1 za sérii by byla vítána. To jsou spíše menší výtky, které mi brání k maximální spokojenosti, zábava je to výtečná i inteligentní. 8/10. ()

xxmartinxx

V nejsilnějších momentech lepší, než kdy byla Hra o trůny, v nejslabších stejně hloupé jako finále osmičky. I přes pomalý rozjezd ale překvapivě dobré. GoT jsem vždycky sledoval z povinnosti, tady jsem se od půlky první série na další epizody těšil. ()

Eliott

Tak jsem seriál předčasně ukončil 7 dílem. Už mě nebaví se nutit do každé epizody z nichž se mi vlastně docela líbily jen dvě. Seriál to není špatný, ale tvoří pouze ubohou náhražkou slavné Hry o Trůny a cenu útěchy já tedy nehledám. Co od díla očekávat? Nelze očekávat kvalitu ala Tyrion, ale zejména nebudete zklamáni, pokud si ze všeho nejvíce užíváte politikaření a pletichy. Dalé tu máme spíše nesympatické a až na výjimky nevýrazné hlavní postavy, mezi nimiž to občas zajiskří a objeví se i nějaký ten nadprůměrný, ale bohužel zpravidla zapomenutelný souboj. A občas se tedy dočkáme i slíbeného draka. No zkrátka nesdílím nadšení lidí, kteří mi to tolikrát doporučovali a mé zklamání se tímto odráží na hodnocení. 60% ()

3DD!3

Konečně se to začne rozjíždět a konec. Rod draka hraje natahovanou, naštěstí má na své straně vynikajícího Matta Smitha, který když si to napochoduje na scénu tak si krade celou show pro sebe. Milly Alcock je fantastická a první půlka seriálu bavila díky ní o chlup víc. Paddy Constantine předvedl nejpomalejší umírání co jsem zatím viděl naprosto bravurně. Škoda tedy jde roztažených intrik a keců bez valného významu. Končit se mělo pořádným konfliktem ne těsně před ním. ()

berg.12

Hra o trůny měla politiku, mystérium, všechny třídy, rozmanité lokace, draky a občas i humor. Targaryanská sága jsou jen mocenské šachy na pozadí disfunkční rodiny. Popřípadě disfunkční rodina na pozadí mocenských šachů, podle toho, čemu jste více nakloněni. Od jiných rodových ság ji dělí občas nějaký ten drak. A stejná znělka jako GoT, seriously? ()

Fiftis

Ako sa dalo predpokladať, House of the Dragon ani zďaleka nedosahuje kvalít Game of Thrones. Akosi si tu neviete nájsť obľúbenú postavu, ja kým som si obľúbil maličkú Milly Alcock, tak už aj stihla vyrásť a začala ju hrať staršia herečka, nechutná lezba Emma D’arcy. Aby to bolo rasovo vyvážené, tak tu polovicu Targaryenov hrajú čerňoši s blond vlasmi. Nevadí že tam nie je ani jeden aziat, hlavne že čerňošov máme dosť. No a samozrejme nechýbajú lezbické a gey scény. Už ma len mrzí, že tam nebola ukrajinská vlajka. Ale k veci. Je to veľmi slabé a iné, než Hry o tróny, necítite v tom tú atmosféru, väčšina scén je v tmavom zámku a vy tlačíte oči k obrazovke, aby ste niečo v tej tme videli. Draci sa tam vyskytujú taktiež málo. Na druhú stranu je seriál plný zaujímavých zvratov a nečakaných úmrtí. Verím, že druhá séria bude o triedu lepšia. Hodnotenie: Epizódy: 9 **** / 3,4,5,7,8,10 *** / 2 ** / 1,6 * ()

DJ_bart

Moc domů, málo draků.... můj hlavní problém netkví v tom, že by tenhle spin-off nebyl kvalitní; to určitě ne. House of the Dragon však staví na všem, čím mě Hra o trůny odjakživa srala nejvíc – na politikaření a nekonečným žvanění o ničem. Tenhle fikční svět mě zkrátka nikdy nebavil a nikdy snad bavit ani nebude.... zarytý fanoušci Game of Thrones to ale nejspíš budou milovat no matter what. ()

Shakers

1. séria - 80%. Dlho očakávaný seriál, ktorý predchádza príbehom Jona Snowa a Daenerys Targareyen búra rekordy sledovanosti a vlastne bavil aj mňa. Aj keď treba podotknúť, že je to úplne iný seriál ako Hra o trony. Zatiaľ čo v príbehoch Piesne ladu a ohňa sledujeme diania niekoľkých rodov zo zapadozeme bojovať o tron, tu sedíme na jednom mieste (King's Landing) a sledujeme (nie veľkolepe, ale komorné) politikárčenie a intrigy niekoľkých rodov (Targaryen, Hightower, Velaryon). Je to znova výborne napísané, postavy majú opäť super napísané postavy a aj keď je príbeh pomalší je zaujímavý. Keď spomínam ten príbeh, tak tempo celého seriálu, je pre mňa asi najväčšie mínus. Mne osobne to prišlo, že sa na všetko strašne dlho čakalo. Každopádne ako celok prvá séria funguje výborne - znova brilantný casting, vypráva, kostýmy, masky, efekty a samozrejme znova vynikajúca hudba. Prvá séria mi spravila chuť, ale verím, že ta druhá kedy sa Tanec drakov rozbehne, ma skutočne nasýti. Obľúbený soundtrack: Rhaenyra's Welcome, Protector of the Realm, The Crown of Jaeharys. Fire and Blood  ()

filmfanouch

(1. série) Seriál Hra o trůny se stal globálním fenoménem, to museli zaregistrovat i ti, kterým zápolení rodů Stark, Lannister a Targaryen nic neříkalo. Minimálně prvních 6. sérií si poté v rámci ohlasů vedlo nadstandardně, v rámci posledních dvou sérií se ovšem projevil fakt, že autor knižní předlohy George R. R. Martin nezvládl dopsat poslední dvě plánované knižní pokračování původních knih a tvůrci seriálu si tak museli výrazně jít svou vlastní cestou. A pro mnohé především závěrečná 8. série byla brutálním zprzněním toho, co na prvních sériích milovali. Hra o trůny ovšem pořád zůstává pravděpodobně největším hitem v historii stanice HBO a tudíž by se zákonitě nevyplatilo nechat svět Západozemí spát. Především i proto, že Martin nelenil a svět Západozemí razantně rozšířil. Seriál Rod Draka je tak založen na fiktivní kronice Oheň a krev, která pojednává o historii rodu Targaryen a stačilo jen čekat, zda se tvůrcům zvládne navázat na prvotní úspěch Hry o trůny. Rod Draka se primárně vrací k základům a k tomu, co hrálo především v prvních sériích Hry o trůny hlavní prim. Mluví se tu sice o snu Aegona Dobyvatele a pradávné hrozbě na Severu, prim tu ovšem hraje především politické pletichaření a s ním spojené dialogy. Přitom všem platí, že se tvůrci skutečně nemohli spolehnout na kdovíjak silné dialogy z předlohy, kdy je sama předloha skutečně pouze fiktivní shrnutí jednoho rodu. A přesto se tvůrcům s předloženým materiálem zvládlo vypracovat skvěle napsané tragické drama, které funguje díky fenomenálním dialogům a fenomenálním představitelům stěžejních rolí. Rod Draka si tak minimálně ze začátku zvládne diváka omotat prstu stejně jako to kdysi na samotném startu zvládla Hra o trůny. Je to pořád svět Západozemí a i když se tu sice vyskytují nejrůznější draci v plné kráse, je to pořád především Martinem vytvořený svět, který se snaží reflektovat nedostatky i špinavost nejen středověku, ale i současnosti. Prim tu ostatně hraje i fakt, že by na trůn Západozemí měla poprvé v historii usednout žena, kdy někteří možnost přítomnosti ženy na trůnu vnímají jako slabost, někteří tím ovšem okatě jen zakrývají svou zatvrzenou maskulinitu a obavy z toho, že by jim měla vládnout žena. Dokáže to reflektovat i debaty o tom, zda je vůbec možné, aby se v sexistické společnosti mohla jednou v demokratické společnosti k moci dostat žena (převážně v USA to nejspíš ještě nějakou dobu bude jedno velké TABU). Rod Draka v tomto ohledu zvládne mít neskutečný přesah, zajímavé je ovšem především to, že zvládne v rámci jedné série pokrýt 20 let událostí, kdy především zaznamenává změnu času a poměrů. Rod Draka má tak výhodu nejen v tom, že jsou jeho dialogy tolik vtahující, ale především v tom, že se toho skutečně za 10 epizod stihne pokrýt hodně. 1. série v zásadě zobrazuje vše stěžejní vedoucí k predikovanému Tanci draků a též zobrazení starého známého přísloví o tom, že když se údajně narodí nový Targaryen, bohové si hodí mincí, aby rozhodli, zda bude lord nebo blázen. I když bylo poté v tomto ohledu snadné říci, že bude seriál nadržovat jedné straně, po finiši prvních 10 epizod to vlastně zas tak snadné tvrzení není, kdy má každá strana prozatím své pro a proti a někoho, koho nelze definovat černobíle. Za 20 let se postavy nějakým způsobem vyvíjí, dochází k paralelám a nečekaným vývojům událostí a i když se takový Viserys I. ve fenomenálním podání Paddyho Considina snaží sebevíc rodinu rozdělenou ve dví opět spojit, díky různým intrikám a starým křivdám je jeho úsilí jednoduše zbytečné. Rod Draka se díky tomu nikdy nezbaví pachutě čiré tragédie. Jisté názory se vlastně nepletou a Rod Draka je do velké míry telenovela, ovšem o poznání lépe napsaná a především řemeslně zpracovaná. Miguel Sapochnik, který je zodpovědný za epizody Tvrdodomov či Bitva bastardů ze Hry o trůny zvládne předvést, že o svůj nejlepší formu zatím nepřišel a seriálu budou jeho schopnosti chybět, nováčci Greg Yaitanes, Claire Kilner a Geeta Vasant Patel poté zvládají výrazně nezaostat. Bravurní vedení herců, bravurní uchopení akčních sekvencí a bravurní těžení potenciálu. Samotná kronika Oheň a krev je do jisté míry založená na dohadech a tvůrci díky tomu mají v rámci scénáře do jisté míry volné ruce, právě originální nápady jsou v tomto případě často k prospěchu věci a zvládají ještě více prokreslit charaktery. Momenty jako je finále 1. série jsou prozatím jedním příkladem za všechny, kdy právě tyto rozhodnutí přispívají k tomu, že konflikt Zelených a Černých do budoucna nebude tak černobílý a každý přispěl svou trošku do mlýnku. Skladatel Ramin Djawadi navíc nevsadil pouze na to, že bude variovat nejsilnější hudební motivy ze Hry o trůny a každou epizodou pere jeden silný hudební motiv za druhým, které jednotlivým momentům dodávají ještě sílu navíc (nástup Viseryse v epizodě 8 budiž jedním příkladem za všechny). Rozpočet je na celém seriálu vidět a to se nemusí sázet na jednu velkou atrakci za druhou. Když ovšem dojde na draky v akci, je to radost, především ve finále 1. série, které dveře k Tanci draků jednou bravurní sekvenci v režii Yaitanese láká na něco fantastického. Ocenit se navíc skutečně musí casting stěžejních rolí a to především v těch momentech, kdy dojde na přeobsazení. Člověk se tak může snadno obávat, že fantastická Milly Alcock bude výrazně chybět, Emma D'Arcy jí ovšem v roli Rhaenyry Targaryen dokáže nahradit stejně bravurně jako Olivia Cooke v roli Alicent Hightower nahradila Emily Carey. Matt Smith má jako Daemon Targaryen výraznou a herecky důstojnou roli, kdy dokáže předvést, že mu celkem jdou prevíti, Rhys Ifans zde konečně dostává prostor zazářit a s odstupem času se bude vzpomínat především na Paddyho Considina v roli krále Viseryse, silný dojem poté dokáže zanechat i Steve Toussiant jako Corlys Valeryon. S jeho obsazením bude mít kvůli jeho barvě pleti pořád dost lidí problém, z Corlyse se ovšem po čase vyklubala jedna z nejzajímavějších postav celého seriálu a Toussaint minimálně silnou svého výkonu zvládne pochybovačům zatnout tipec.  V rámci Rodu Draka je poté skutečně zajímavé sledovat, jak se loajalita postav vyvíjí, stejně tak jak konfrontace dospělých ovlivňují jejich potomky. Skutečně platí, že se v politickém zákulisí nachází jisté nemorální bestie, neznamená to ovšem, že jsou jimi všichni. Přes nenávist a touhu na pomstu se u postav pořád projevují uvěřitelné lidské emoce a do jisté míry i pochopení. Největší síla sci-fi či fantasy vždy tkvěla v tom, kdy se sebevíce za vlasy přitažená a nerealistická látka zvládla polidštit a svět George R. R. Martina v tomto ohledu prakticky nemá konkurenci.  Po 10 epizodách je vlastně snadné říci, že tvůrci přesně zvládnou pracovat s budováním a atmosférou stěžejních momentů, rozhodnutí dávat si na čas navíc v tomto případě přináší ovoce. S odstupem času tak bude 1. série Rodu Draka po vzoru 1. série Hry o trůny vnímána primárně jako otevření Pandořiny skřínky, už cesta k Tanci draků ovšem v tomto podání stála za to. Nyní tak jen stačí doufat, že tvůrci nepoleví a Tanec draků dostojí nastaveným očekáváním. Stačí totiž závěrečný závěr finále 1. série a je jasné, že vývoj událostí rozhodně nebude příjemný.... () (menej) (viac)

sheen

První dvě epizody byly takové hodně úvodní, seznamovací. Třetí i čtvrtá epizoda dost dobrá. 6 díl supr. Rok draka je každým dílem lepší a lepší, paráda. 7+8 taky bomba. Tak 9 díl masakr, už to začíná nabírat pořádné grády :) Poslední díl  první série fakt supr ale jednu, opakující věc si mohli odpustit :). Jak byl rozjezd seriálu pomalejší, tak každým dílem gradoval a gradoval naprosto parádně, tato politika a intriky se mi líbily, teď přijde na řadu válčení :) ()

Cappuccino

Od House of the Dragon som po chabom ukončení  Game of Thrones nečakal naozaj veľa a o to viac ma milo prekvapil. Sledovanie takmer všetkých epizód (s výnimkou druhej) ma bavilo a viacerým častiam nechýbalo napätie aj výrazne emotívne scény. Medzi najvýraznejšie postavy jednoznačne patrí Daemon v podaní famózneho Matta Smitha, mladá aj staršia verzia Rhaenyry a v neposlednom rade kráľ Viserys, ktorého som si však obľúbil až časom. Za zmienku tiež stojí aj pomerne charizmatický pobočník Hightower, staršia verzia Alicent a starší Aemond. Nový Aegon však nie je príliš výrazný a deti Rhaenyry sú ako objednávka z Wishu, pričom vôbec nepasujú do inak pomerne kvalitné obsadenia. Seriálu celkovo chýbajú výraznejšie vedľajšie postavy a strane Zelených aj hlavné. Scenáristi z väčšej časti odviedli dobrú prácu, no niekedy sa flákali. Z mnohých dialógov ide mráz po chrbte, no niektoré rozhovory medzi postavami slúžili ako nadbytočné vyplnenie priestoru kým sa zase udeje niečo úderné. Na komplexnosť prvých sérií Game of Thrones HotD nedosiahol, ale stále ide o vynikajúce fantasy zo sveta Georgea R. R. Martina. Verím pritom, že vzhľadom na dianie z knih môže byť druhá séria ešte o úroven lepšia, a tak sa na ňu už teraz teším. 8/10 ()

liskam

Celá první řada se razantně posouvá v čase a odhaluje stav okolo koruny a následnictví. Trochu mi chybělo seznamování s ostatními rody, jejich lordy, jejich motivací a jejich směřováním. Doufám, že to druhá řada napraví a díky hrozícímu konfliktu se dozvíme mnohem více a půjdeme trošku do hloubky. silné 4* a 83% ()

dr.horrible

Skvost. Tvorcom Rodu draka sa nateraz podarilo vyvarovať všetkým neduhom seriálových Trónov a zároveň nadviazať v odkaze toho najlepšieho. Od začiatku a stále. Scenáristicky, castingovo, herecky. S01: 100%. Rhysa Ifansa momentálne strašne nenávidím. E08 je vrchol. Obľúbené postavy Targaryenovci a Mysaria. ()

Kothy

Tak jsme se po tříletém čekání konečně dočkali prequelu GoT. Rozjezd je trochu pomalejší a zavede nás 170 let zpět do doby, kdy Targaryení vládli Západozemí. Řeší se tu nástupnictví a situace je napjatá. Král nemá mužského dědice a trůn si nárokuje víc lidí. Jedním z nich je jeho problémový bratr Daemon. Objeví se tam spoustu známých rodů. Ze začátku se toho moc neděje, ale pak začnou intriky. Ve hře je nástupnictví na trůn a uchazečů je samozřejmě víc. Hlavní souboj je mezi královou dcerou s jejími dětmi a královou ženou s jejími potomky. Kdo nakonec usedne na železný trůn? Akce tam moc není, ale když je, tak je super. Hlavní události teprve přijdou v další sérii. Každopádně vítám návrat do Západozemí mezi draky a atmosféra je taky super. Draků je hodně a jsou dost vymakaní. "Dávám ti svou přízeň." ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)