Vládcovia nebies

• Česko Vládcové nebes (viac)
USA, 2024, 8 h 28 min (Minutáž: 48–77 min)

Tvorcovia:

John Orloff

Predloha:

Donald L. Miller (kniha)

Hudba:

Blake Neely

Austin Butler, Callum Turner, Anthony Boyle, Nate Mann, Bel Powley, Barry Keoghan, Stephen Campbell Moore, Sam Hazeldine, Josiah Cross, Ncuti Gatwa (viac)

Počas druhej svetovej vojny riskujú svoje životy letci 100. bombardovacej letky – bratstva ukutého z odvahy, straty a triumfu. (Apple TV+)

kinderman

Je skvělé, že po Bratrstvu neohrožených a Pacifiku vznikl vysokorozpočtový seriál vzdávající hold také posádkám bombardovacích letounů. Ať jsou hrdinové vyprávění ve vzduchu, nebo uzemněni v zajateckém táboře, jedná se se o napínavou a vtahující podívanou. Ta navíc disponuje majestátním ústředním hudebním tématem B. Neelyho a natolik zdařile sestříhanou úvodní titulkovou sekvencí, že mi pokaždé šel mráz po zádech, a když to přeženu, tak jenom ta by stačila na maximální hodnocení. ()

M.i.k.e

Z trojice velkých válečných seriálů (spolu s Band Of Brothers a Pacific) jsou Masters of the air přesně uprostřed. Nabídnou sice nejeden ikonický moment, který se vryje na dlouho do paměti a finální dávka patosu mě regulérně dostala, ale čekal sem (nebo spíš doufal) že to bude mnohem víc o létání a letadlech a tak mě celkem překvapilo že je tu docela dost vaty. Jasně, ani Bratrstvo nebylo jen o boji, mělo klidnější pasáže a dávalo divákovi možnost lépe poznat postavy, ale u něj sem neměl v nebojových pasážích pocit že by se mělo krátit. Tady je sice mustr velmi podobný, ale ten pocit že bych se bez některých scén obešel sem měl hned několikrát a ani práce s postavami nefunguje tak dobře. Jakmile se vzlétne a začne se bojovat ve vzduchu je to jedna velká paráda, ale to omáčka okolo funguje přeci jen o něco hůře (ale zase lépe než v Pacifiku).  Zklamaný rozhodně nejsem, protože letadla mi v předchozích sériích dost chyběla, ale šanci aby z toho byla stejná šleha jako se povedla kdysi HBO tentokrát tvůrci nevyužili...80% ()

Rocky88

Nečekal jsem bůhví co, ale i tak jsem zklamán. Nejzásadnější minus je nedostatek pobytu ve vzduchu. Což je pro seriál pojímající kus historie v letectví docela zásadní problém. A všichni víme, že v boji se vytvářejí pevná pouta bratrů ve zbrani, o což jsme tím pádem ochuzeni také. Tvůrci se to tvoření pout snaží dohonit na zemi, ale to je taková nuda, že to nemá šanci fungovat. A nefunguje. Do třetice všeho zlého, vizuálně taky zklamání. CGI je na úrovni Tlapkový patroly, vše ostatní vypadá naprosto nově, bez špíny, škrábanců, atd. Není ale vše špatně. To málo, co se odehraje ve vzduchu, má svoje kvality, 4 hlavní postavy jsou lehce rozeznatelné a oblíbitelné, pasáže v zajateckém táboře jsou výborné. A historicky obstojí. Škoda té nudné vaty, která převládá okolo půlky seriálu. BoB je benchmark, Pacific o level níže, MotA je níž o další 2 levely... ()

C0r0ner

Přirovnávat to k Bratrstvu nebo i Pacifiku je úplně mimo mísu, tohle je minimálně o stupeň horší. Z války v Evropě totiž nevidíme v podstatě nic (vylodění, Market Garden, Drážďany...), zato se plýtvá časem na Red Tails, kteří jsou čistě do počtu a především do kvocientu (hlavně že jsou na plakátě a v závěrečným medailoncích...). Takže kvalitní seriál to určitě je, ale celkem promrhal svůj potenciál. 75% ()

M.Z.A

Dávám tři hvězdy, přesto jsem zklamán. Na seriál jsem se těšil snad 20 let, rozpočet naznačoval, že půjde o podobné veledílo jako Bratrstvo neohrožených. Narozdíl od něho ale nevíme o postavách nic. Tvůrci se víc soustředili na to, aby piloti vypadali jako modelové na přehlídce, místo toho, aby nám dali možnost, se jim více dostat pod kůži. Pak by se možná nestalo to, že jakákoliv smrt v seriálu mi je u zadku. A to jsem hodně velká cíťa, co se týče válečných veteránů. Za nic také nestojí samotné letecké bitvy, kterých vlastně v seriálu není moc. Kdejaká hra s letadly na PC vypadá líp, než toto. O vyloženě špatných představách, jak letecké bitvy probíhaly, se ani nebudu zmiňovat. ()

Remivsremi

Třetí seriál válečné trilogie pod záštitou Spielberg a Hankse, je bohužel tím nejslabším. Nezvládlo se to vypravěčsky. Seriál mi vyzněl jako highlight pár důležitý událostí z života těchto letců a tvůrci se nedokázali rozhodnou, co bude mít prioritu a tak tam naházeli od všeho trochu, aby se neřeklo. Jenom pár postav vám zůstane v paměti. Většina nemá prostor se pořádně představit a anebo je vyprofilováno jako zaměnitelný kus. Když přijde v epizodě samotná letecká mise, vypadá každá jak přes kopírák. Brifing, vzlet, vzdušný souboj, kde vás nepěkně překvapí nevzhledný vizuál a hurá domu. Je to zaměnitelné a často nudné. Zde by se hodilo například zaměření na jednu postavu, která by vás epizodou provedla pomocí svého POV. Režie vás taky nemá čím ohromit. Zapomeňte na nějaké památné scény ala útok na Brécourt Manor či dobývají letiště na Peleliu. Jediný okamžik, kdy jsem si uvědomil zajímavé práce kamery byla naháněčka v bažinách (celkově šestá epizoda). Seriál nedokázal odvyprávět svůj příběh přesvědčivě či vyzrále. Kvituji povedenému zobrazení deprese v momentech, kdy si letci uvědomí jejich šance na přežití. Pochybuju, že se k projektu někdy vrátím a je to moje velké osobní zklamání. ()

Cedr

Skvělý start, který (konečně) slibuje další Bratrstvo, ale postupem času z toho je nemastný Pacifik až se to v celé zvrtne v uspěchaný a nesmyslný odpad. ()

fabecc1222

Bylo opravdu bláhové si myslet, že ještě někdo natočí takový klenot, jako Bratstvo nehrožených, zvláště, když vezmeme v úvahu, že natočit film o paragánech, pohybující se valnou část mise na zemi, neni tak technicky náročné, jako natáčet o letcích, takže bylo asi dopředu jasné, i vzhledem k časovému odstupu od konce války, že mnoho scén bude komplet digitálních, a vesměs to ani nijak nevadí, některé scény jsou fajnově odfiltrovány tak, že působí skoro jako dobové dokumenty. Jen škoda, že tomu pak chybí nějaké to větší emoční srdíčko skrze postavy, protože když máte prostě tlupu borců v kuklách, tak ty rozeznávající schopnosti se prostě zmenšují. Ale produkční skupina okolo Spielberga pořád ví, jak na to, a pořád dokáže správně vytáhnout ty nejdůležitiější momenty do úplného kvalitativního maxima. Tak co za dalších deset let? Tankisté? Ponorky? ()

Gallagher

Nenadchne, neurazí. Trochu málo na tak velký projekt. Prvotřídní řemeslo, táhlý dej. Hezky se na to kouká, ale šlo z toho vytěžit více. ()

kenkaku

Seriál sleduje dva roky “krvavé stovky” během druhé světové války. Díky povinné diverzitě (stá bombardovací byla moc bílá) se to ke konci zvrhne v přehlídku “červených ocásků” a děje se prolnou. Díky tomu (i když děj se primárně bere jako vyprávění historické postavy) se míchá dohromady hromada reálných postav a skáče se mezi několika liniemi vyprávění (viz mé komentáře ke každé z epizod), tak aby byl děj co nejvíce různorodý. I tak má tendenci sklouznout k divné užvaněné nudě a asi největším zklamáním je odfláknuté vykreslení postav (na to, že budete vše prožívat jako s BoB zapomeňte). ()

Wotan

No je to takové nemastné, neslané, ale hlavně strašně zapomenutelné. Vidíte jeden díl a jako byste viděli celý seriál. Jediný, který vybočoval, byl pátý, kdy se vrátil jeden bombardér. Díly se zajatci jsou úplně o ničem, nic se tam v podstatě nestane, ačkoliv je jim věnovaný docela velký prostor. Viděl jsem pár dílů stařičkého seriálu 12 O'Clock High (seriál) (1964) a ten na mě působil daleko líp jak tohle. Celkově je to tak na 50%, ale vzhledem k té bídě okolo přihodím jednu hvězdu navíc. ()

jirijost

Čekali jsme na tenhle seriál dlouhé roky a jsem rád že letos jsme se nakonec dočkali. Pár epizod mi trvalo než se mi Vládcové nebes dostali pořádně pod kůži ale od pátého dílu už to byla jízda a s napětím jsem sledoval každou jejich misi. Samozřejmě některé věci by se tomu daly vytknout, jako bombardování Brém které vlastně vůbec v seriálu nebylo, nebo Den D. Zase ale chápu že tvůrci chtěli udržet jisté napětí o osudu Clevena a rozhodli se to takhle vynechat. ()

SpaceOdyseus

Masters of the Air ze své podstaty trpí neustále se točícím rosterem hlavních postav. Ale díky skvělému castingu a chytrému vyprávění si i na malém prostoru s nimi můžeme jakýs vztah vytvořit a seriál funguje. Je vidět, že do toho nějaké prachy zahučely, letecké mise jsou parádní. Kouká se na opravdu dobře. Zase bych si za pár let dal ve stejné formě další střípek z ww2. ()

mira007

Válečný seriál z produkce Spielberga a Hankse o pilotech bombardérů byl výborný z dokumentárního hlediska jak to teda jako technicky fungovalo, prvních pár bojových scén je opravdu dechberoucích a poslední dva díly ze zajateckého tábora v posledním fázi války taky fajn, ale ne nic z čeho se člověk posadí na zadek, čemuž nepomáhá velké množství postav a žádná zajímavá nebo zajímavě vykreslená, já si po devíti dílech sotva pamatuju jména.  Jakmile kluci přistáli, nevím o čem to bylo. ()

Nethar

Kvalitní přírůstek k Bratrstvu neohrožených a Pacificu. Zatímco jsem čekal na další díly, pustil jsem si znovu oba předchozí seriály a stále to patří k tomu nejlepšímu, co bylo z druhé světové války takto zpracováno. Band of Brothers je špička, Pacific výborně navázal. Zde je to podle mě už trochu víc seriálové a příběhové, protože ve vzduchu se zase tolik totálně odlišných bojových scén vymyslet nedá, objevují se více zážitky jednotlivých postav "ze země". Ale povedlo se. ()

Warhorr

No byla to dlouhá, dlouhá cesta. Masters of the Air jsem začal pečlivě sledovat už od prvních zmínek, někdy od roku 2012, a hltal každé nové info. Sága dospěla do úplného konce a já mám po to všem i tak pocit trpkosti na jazyku. Nevím, jestli za to vinit samotný Apple, ale asi bych byl raději, kdyby to přeci jen zůstalo v péči HBO, které dovedlo předchozí dva projekty na ten nejvyšší vrchol seriálové, válečné kinematografie. Úvodní díly byly super, chytlo mě to hned od prvních minut. Jsem rád, že i do třetice tvůrci vybrali méně známé herce, vyjma Butlera a Keoghena. Jakmile se ocitneme v kokpitu, tak ta práce posádky a válečná vřava je znázorněna skvěle - problémy s palivem, navigací, omrzliny, hořící motory, strasti mužů, utržený končetiny, ten pocit, kdy se jen modlíte, aby vás náhodou netrefil flak, celé to válečné prostředí, moc se mi to líbilo a dostal jsem veskrze vše, co jsem tak moc očekával. Už jsem někde slyšel, že je to po krátké době šíleně stereotypní. No věřte, letci v Anglii takhle holt žili. Briefing, mise a následná pijatika v důstojnickém klubu. Kdo má něco nasledováno, divit se nemůže už vůbec. První půlka seriálu se nese opravdu ve fantastickém válečném duchu a já cítil, že jsem v kokpitu slavné B-17ky. Jenže potom nastává zásadní problém. Nejdříve mě šíleně zamrzel brzký konec jedné z hlavních postav, respektive řečeno herce ( nebudu dál spoilovat ). Knihu jsem nečetl, ale chápu, že se rejžové zřejmě drží nějaké linie z předlohy. V dalších třech, možná čtyřech dílech se do vzduchu už téměř nepodíváme ( nebýt Red Tails tak asi už vůbec ). Chytne to prapodivné skákání od postav k postav, z jednoho místa na druhé, já začal ztrácet pozornost, místy se i nudit, což jsem u tohoto projektu rozhodně nečekal. O Dni D je tady třeba jen zmínka, jinak absolutně nic. Již dříve jsem psal, že casting se povedl na jedničku. Ano, to je sice pravda, herci jsou sympatičtí do jednoho ( nejvíce mě bavila postava Croze, jenž slouží i jako vypravěč seriálu ), jenže tím, jak se ta seriálová linie skládala a už z toho pomalu ani Masters of the Air nebyl, protože se často ocitáme úplně jinde, tak jsem si horko těžko vytvářel k nějaké postavě bližší vztah. Neporovnával jsem Bratrstvo s Pacifikem a nebudu to tak činit ani s touto sérií nyní, ale jeden zásadní aspekt tu napsat musím. Jak v BoB tak v Pacifiku jsem s těmi postavami soucítil, oblíbil si snad všechny a všem taky fandil, a když někdo ''odešel'', tak jsem byl v pytli. Tady se mi to prostě nestalo. Když někdo umřel, ani jsem nevěděl o koho pořádně jde. Při misích jsem taktéž hodně postrádal alespoň letmé pohledy německých stíhačů. Jsou to takové výstřely do prázdna, kdy stíhače ani nejde pořádně spatřit a už to smrdělo Nolanovým Dunkerkem a jeho bojem s neviditelným nepřítelem. Obsluhu flaku tady uvidíme za celou dobu taky snad jen jednou a to jen na kratičký moment. V určitých momentech jsem si přál jít jen více do detailu. Tohle bude asi má achillovka s tímto seriálem. Poslední díl bych však hodnotil možná jako jeden z nejlepších vůbec a asi bych i řekl, že zachránil finální dojem. I když nejsme ve vzduchu, je tu dost akce, zajatecký tábor, útěk, trocha pozemního boje, trošičku koncentračního tábora a emoce tu konečně začnou správně fungovat. Musím ještě pochválit hudební doprovod. Neelyho hudba je fantazie, samotný soundtrack je úžasný a s ním i intro, které je na jedničku včetně úvodní znělky. No těch negativ je na 4* možná dost, ale když si člověk uvědomí, že WWII je v kinematografii už skoro vymřelým žánrem a toto dílo prostě kvalitu má, oproti některým bezduchým a trapným shitům co sem tam vyjdou, tak to hodnocení musím ponechat. Navíc, tahle banda ve složení Spielberg, Hanks, Orloff, van Patten se nám dost možná sešla naposled, takže buďme rádi, že tento projekt nakonec vůbec vznikl a do světa se nám představila skupina mužů, o které neměli mnozí nejmenší páru. A i když vedla úplně odlišný styl boje než jejich spojenci na zemi, i zde na ně válka měla obrovský psychický dopad a nezažívali o nic menší útrapy, které dokázali ustát díky bratrství, jenž mezi nimi vzniklo. Automaticky doporučuji mrknout na dokument Krvavá stovka. () (menej) (viac)

Doctor Who má novou tvář

Doctor Who má novou tvář

09.05.2022

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

13.04.2022

Herec Tom Hanks (Most špiónů, Sully: Zázrak na řece Hudson) a jeho produkční partner Gary Goetzman (Zprávy ze světa, Soukromá válka pana Wilsona) si zřejmě našli nový domov na streamovací službě od… (viac)

Fukunaga a cyberpunkový komiks

Fukunaga a cyberpunkový komiks

28.03.2021

Režisér první řady Temného případu či nové bondovky Není čas zemřít Cary J. Fukunaga si vybral svůj příští snímek. Bude jím adaptace cyberpunkového komiksu Tokyo Ghost pro studio Legendary. Příběh se… (viac)