100. bombardovacia letka prichádza do Anglicka pod vedením majorov Clevena a Egana a pripojí sa k ťaženiu 8. leteckej jednotky proti nacistickému Nemecku. (Apple TV+)

MiniMinion

Velice solidní díl. Hlavní postavy jsou převážně sympatické a dobře zahrané, i když trochu stereotypické v rámci žánru. Austin Butler stále zní jako Elvis, ale vlastně se to k jeho postavě i docela hodí. Seriál (nebo zatím alespoň tato epizoda) dobře zobrazuje bratrství pilotů ale zároveň se vůbec nesnaží prezentovat válku jako něco romantického, naopak ukazuje její krutost a hrůzu. Ta klasická dějová linka ve smyslu “šéf nás chce zrušit ale já to nedopustím, tak se snažte kluci” mi přijde ohraná, je to celkem levný a často používaný způsob jak uměle zvýšit pocit, že je v sázce všechno, takže nemám úplně radost z toho, že je to i tady. Ale je to teprve první epizoda a zatím to zde nemělo velkou roli, tak třeba s tím vůbec problém mít nebudu. Jinak vážně super, i po technické stránce. 8.5/10 ()

molcan2

Moja žena a ja sme sledovali Band of Brother niekoľkokrát a bol navrhnutý sledovanie tohto seriálu, pretože to. Takže s veľkými očakávaniami sme si túto sériu pustili a hneď nás zmiatlo čudné tempo a čudné predstavovanie postáv. Po 15 minútach sme to takmer chceli vypnúť - a v polovici som to vzdal a robil som v ten večer niečo iné. Táto prvá epizóda je z hľadiska sorry rozprávania veľká hromada neporiadku, ste hodení priamo do príbehu bez poriadneho predstavenia postáv, skoro akoby ste sa zatúlali do filmu na polceste. Výber hercov je dobrý, všetci hrajú naozaj dobre a vyzerajú, akoby do tej doby patrili. Je len smutné, že sú premrhaní na túto hromadu neporiadku. Vizuálna stránka je pod úrovňou, ktorú by ste v roku 2024 očakávali , s podpriemerným CGI. Čo je po väčšinu času celkom očividné. Myslím, že ďalšie epizódy si už nepozrieme. ()

kenkaku

21.5.1943 - 389. bombardovací skupina nad serverem Německa dostává celkem na prdel a jeden si říká proč to křečovité představování postav před pěti minutami, když to vypadá že ta B-17 ani nedoletí. Pak se ale začneme věnovat 100. bombardovací a konkrétně “Alice from Dallas” nebo “Wild Cargo”. Tak to zavání nostalgií BoB. Očekávání jdou nahoru. Historie scénáři nahrála jeden luxusní nálet (myšleno dějově vděčnějši) na Brémy, nicméně toho nevyužil a místo toho sledujeme jeden neúspěšný (začátek července 1943). I tak nechám 100%. Před-letová příprava dokonalá. ()

Big Bear

Někdy se vám v životě tak nějak po rukama zničeho nic začne sypat vše co jste do té doby v dobré víře udělali. A když už máte dojem, že je všechno na nic, náhle se objeví pár věcí co vám sice vaše trable nevyřeší, ale dodají vám trochu té dobré nálady navíc a to není nikdy na škodu. A to se mi teď právě stalo. Jednak to byl super víkend s mojí - osádkou -  ze střední a konečně se objevil tenhle mnou dlooooouho očekávaný seriál. Ale není to vše! :-). Pro nás PC piloty co létají se čtyřmotoráky se objevila další lahůdka a to simulátor B-17 Flying Fortress - Redux. Já už jsem starej kus co má nalétáno doslova desítky a desítky hodin ještě na simulátoru B-17 od Microprose co běhal ještě pod DOSem :-). Pak další a další hodiny v B-17 Flying Forttress Mighty Eight a teď konečně REDUX verze! Tohle jednoho opravdu nakopne a zvlášť, když je to všechno takhle pěkně najednou a týká se to mého nejoblíbenějšího letadla druhé světové. Je jasné, že jsem se na seriál těšil (asi jako Hitler na své tajné zbraně co měly otočit válku) :-). Tentokrát jsem se nenechal nalákat trailery ani různými obrázky a upoutávkami. Prostě jsem to chtěl mít naráz na plný zážitek. že to asi bude dobré garantovala už jména v titulcích i dnešní technické vymoženosti o kterých se třeba filmařům skvostů jako 12 o'clock High, Memphis Belle nebo The War Lover ani nesnilo. Ale abychom byli objektivní, oni zase měli leckdy k dispozici hromadu původní techniky včetně letadel, o výstroji ani nemluvě... Trochu jsem se bál delšího úvodu, protože všechny kniohy a většina filmů začínají výcvikem a seznamováním se s hlavními postavami. Tady se jde celkem rychle na věc a líbila se mi ta naivita letců, ještě v Americe, kdy se chvástali jak Němcům nakopou... RAF v tom roce 1943 by jim k tomu jistě řekla své... První co mi ale ve filmu nesedlo byla výstroj.  Hlavně bundy B3 a kalhoty. Sám jednu doma mám i hromadu fotek leteckých mundůrů z druhé světové. Tyhle bundy z beránčí kůže bývávaly sešité z různých kusů kůží, ale většinou stejné barvy. Ty neuvěřitelně zaplátované komplety, kteří ve filmu všichni nosí vypadají děsně nevěrohodně a novodobě. Vrcholem je ta skoro bílá bunda jednoho z hlavních hrdinů. Letiště, základna, vše uděláno ok. Kluci jsou sympatičtí,  jen nepůsobí moc mladě. Hercům táhne na čtyřicítku a takoví pokud vůbec ještě létali a nedělali instruktory měli přezdívky  v osádkách taťka a pod. Většině osádek bylo do 30 max. Souboje jsou na slušné úrovni, ale to už nám mnohem dříve ukázal George Lucas v Red Tails. První útok stíhaček a i v původní jazykové verzi letci mluví o Focke Wulfech 190. Jenže to byly Me -109.   Samozřejmě Fokouši nad Německem a Francií, tedy územími na něž cílila USAAF v roce 1943 běžně operovaly, ale ve filmu byly označeni chybně. Nu což. Neznalost nezkušených osádek řekl jsem si. Asi málo hráli klucí karty s obrázky siluet nepřátelských letounů pro lepší naučení. Alespoň B-17 jsou ve filmu nasazeny typově správně ve verzi F. Po prvním dílu tedy celkem převládá nadšení a pocit, že to asi bude dobrý seroš i pro ty, které tohle období zajímá a nekouká jen na nějaká vybuchující letadla s hvězdičkami na křídlech.  Dávám tady 4 tříštivé pumy a těším se co bude dál. * * * * () (menej) (viac)

fabecc1222

Bratrstvo v prvním díle ukázalo partu jakožto celek, stmelovací prvek v podobě výcvikového tábora. Pacifik na to šel jinak , dal přednost dvěma hlavním postavám a jejich vazbám v rodině a osobním pocitům. Vládcové na to jdou opět trochu jinak a rovnou nás vrhají do bitevní vřavy. Podobně jako v Bratrstvu, tak je na úvod těžké se orientovat v postavách. Pomáhá to, že pravděpodobné ústřední trio hrají už známí herci, takže se dá v základu orientovat na základě toho. Bitvy vypadají klasicky dle Spilebergových notiček značně pateticky, což ale zatím vůbec nevadí. Dalo se čekat, že vzhledem k monstróznosti a časové prodlevě od konce války se už značná část materiáu bude muset dotáčet digitálně, ale vizuálně je zatím vše ok, plus mi i  přišlo, že některé záběry jsou zajímavě upraveny tak, aby místy připomínali dobové  záběry. ()