Svatá Maud

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Saint Maud (viac)

Film sleduje zbožnou zdravotní sestru, která je nebezpečně posedlá záchranou duše svého umírajícího pacienta. Vroucí víra Maud (Morfydd Clark) rychle vzbudila obsedantní přesvědčení, že musí zachránit duši svého sboru před věčným zatracením – bez ohledu na cenu. Spisovatelka a režisérka Rose Glass divoce láká diváky do této narušené psychiky a ustavičně připravuje svůj opravdový deník venkovské sestry na zneklidňující a nakonec šokující trajektorii. Morfydd Clark vykresluje svatou Maud s intenzivním stoicismem, který je v rozporu s znepokojivou zranitelností, protože Maud zoufale bojuje za rozhřešení a solidaritu od svého rozhořčeného pacienta. Glass něžně zachycuje tento vztah empatickým pohledem, který nejprve vychází z éterické snové atmosféry – ale není to dlouho předtím, než Maudova dogmatická upřímnost podnítí nezvratné tření, které její mysl roztočí v dusivý soutok plíživých pochybností a paranoie. Když Glass utahuje šrouby svého pomýleného mučedníka, předvádějící náboženské hrůzy, jako je Vymítač ďábla Williama Friedkina,snaží se dobře kývnout, což dále přispívá ke stále více děsivé malátnosti filmu. A když se tato zákeřná horečka klimaticky zlomí, důsledky jsou stejně zničující a děsivé. (Flekoun58)

bizz_mjc

Trošku uťáplé tempo se pokouší o vaši pozornost, rovněž bych Svatou Maud neoznačil za horor. Spíš psychologické drama sledující vnitřní souboj silně věřící Maud, která svou práci bere jako hluboké poslání o záchranu duše hříšníků/ztracených, čímž si pokrucuje celou realitu, stejně jako kdysi misionáři, kteří tak i často někde v odlehlých končinách přicházeli o život. Přesvědčivost Clark v její roli a režie/vyprávění Glass vytváří transcendentální pocit, že Maud je skutečně nová světice a ne náboženský pošahanec s rozloženou osobností, která se skrze svou trnitou (sic) cestu přibližuje Bohu. ()

Kienast

Velmi, velmi, velmi pomalá sonda do hlubin duše, velmi, velmi, velmi věřící ošetřovatelky. Závěr velmi intenzivní, bohužel než se tam člověk prokouše, musí přežít tu hodinu nudy. 4/10 ()

Pat.Ko

Milé prekvapenie! Vnútorné psychické boje s hororovou atmosférou ma celkom fascinujú. No čo sa týka St. Maud, je to pomerne kvalitný snímok, ktorá poukazuje na fanatickom katolicizme. Čo sa týka fanatizmu v hororoch alebo v hocijakých iných žánroch, tak máte tomu veľký odpor a vidíte v tom "hlavného nepriateľa", no tu to tak nie je, fanatizmus v tomto filme sa vníma ako jedinú zbraň, ktorá ústredná postava má. Morfydd Clark sa ujala hlavnej roly, a rozhodne podala priam úchvatný výkon. Poukazujem na to, že je to debut Rose Glassovej, a pevne verím, že je to iba štart jej režíjnej kariéry. 8/10. ()

Corpsegrinder

Mně to sedlo, má to takovej sterilní nádech 70. let což vzhledem k námětu vůbec neni na škodu a hlavní role je perfektně obsazená. Čekal jsem že to bude přeplácaný náboženstvím ale kupodivu se drželi a tak jedinej rušivej element zůstával celkem zbytečnej voicover hlavní "hrdinky". Pomalejší tempo mi nevadilo, film je docela krátkej a nikdy se nepozastavuje nad zbytečnostma. Finální zážeh pobavil :)) ()

Rozjimatel

"Revelation. And just in time."     Umelecký horor od neznámej režisérky Rose Glass, ktorá čerpala inšpiráciu v slávnych Bergmanových dielach, ako je Persona (1966). Film z temnou atmosférou, zaradený dokonca medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, sa mi zdal celú prvú polovicu málo pútavý, ale od narodeninovej oslavy konečne naberá na obrátkach a dostáva silne znepokojivý náboj. V tomto duchu už potom vydrží až do skvelého záveru. Ohromne pôsobivo sú stvárnené všetky tie predstavy hlavnej hrdinky Maud (presvedčivá málo známa Morfydd Clark), z ktorej fanatizmu ide hrôza a ktorá pri rozhovore s bohom dostáva orgazmy. Herecky sa mi veľmi pozdáva aj Jennifer Ehle, predstaviteľka Amandy ("How is she?" "Little a cunt."). Film má taký zvláštny "industriálny" soundtrack, ktorý celkom vhodne prispieva k celkovému napätiu. Na filme ma ale najviac zaujala celá tá myšlienka náboženského fanatizmu naviazaného na poruchy psychiky.     "You have no idea how dull it is to be dying." ()

Flopik

Sain Maud je pomaly budované, atmosferické dielo, kde kto čaká ľakačky a nejaký exorcizmus bude sklamaný. Morfydd zahrala skvelo, postupné prepadnutie bohu (vieme komu naozaj) vyobrazené skvelo a celkovo sa mi páčil príbeh o tom ako ľahko sa dalo oklamať narušené dievča. Finále ponúkne jednu lepšiu lakačku a krásne uzavrie príbeh. Kto hľadá horor o exorcizme radšej nech hľadá ďalej, báť sa nebudete ale inak fajn priemer. ()

ink flo

Velice nadějná prvotina, spíš než horror je to drama s horrorovými prvky o jedné dívce, ke které promlouvá bůh. Dobrej casting, krásný interiéry, díky kterým to má lehce Suspiria nádech (tahle asociace se tam vkrádá i tím, že vozíčkářka, o kterou se, stará měla taneční školu :-)) ()

Meteorista

Morfydd Clarková válí. Velice „příjemně“ se na to kouká. A míň hororovejch prvků je spíš k užitku, než naopak. Pátá hvězda za, doslova hřejivě naplňující, tragickej konec. ()

Rathalos

Saint Maud je velmi zvlastny horor,ak sa to da vobec takto oznacit,je to skor psychologicka sonda jednej sestricky,ktora je silno veriaca a snazi sa zachranit dusu svojej pacientky,najvacsim plusom je herecky vykon Morfydd Clark,zahrala to bravurne,dalej ma zaujal hudobny doprovod,znepokojiva atmosfera,ale aj to pomale tempo urobilo svoje,zaujimavy pocin z Anglicka...:-) ()

skeptic

Keby to skončilo približne po 50 subtílnejších minútach dávam 5*. Niežeby to nasledujúci dej vyslovene skazil, ale už mi to tak trochu (dôraz na "trochu") pripadalo len ako zrýchlená prvá polovica filmu, ktorá viac tlačila na pílu a pridala žánrové atrakcie, aj keď stále to bolo dobré. 85% ()

helraiser

Tak své kvality to jistě mělo, ale absolutně to nebyl můj šálek čaje. Nebavilo mě to a o to jde přeci především. Dokážu ovšem pochopit, že někdo z toho bude nadšenej, ale můj případ to rozhodně není. ()

AngelG

Kdyby první hodina byla stejně tak dobrá jako poslední půlhodina, tak bych dala klidně plnou palbu. Takhle se ovšem prokousáváme hoďkou, která mi připadala jako dvě hoďky, protože se tam nic moc neodehrávalo a člověk lehce tápal, o co se jedná a co z oho vzejde a i přesto, že to má solidní atmosféru, skvělý soundtrack a skvělé výkony, tak to prostě těžce pokulhává. Jenže potom se to začne konečně rozjíždět a dostává se nám celkem fajn zakončení. Má to skvělý potencionál, který byl silně nevyužitý a i když miluju horory, co spíš děsí svou atmosférou, než nějakým bubu, tak tohle postrádalo trochu lepší a odvážnější uchopení. ()

sanikope

Chodit do kina v case Covidu sa stava pre mna zazitok. 5 az 6 ludi v kinosale pre 200-300 ludi. St. Maud posobi na platne skvele. Temne, drsno, obscestno. Huciaci soundtrack. Peklo v Scarborough. Film nevhodny pre snowflakes. Dobra minutaz- ani na chvilu som neupadal do spanku. Priamou ciarou to mlada Rose ukocirovala az do konca. Ziadne natahovacky, zeby sa Maud nejako trapila co dalej. Nie, ona ide priamo na kriz. Film mi nezapada do hororovej sekcie. Skor psychoza blokovana utekom k Jezisovi. ()

Renswo

Saint Maud - mimoriadne nudná dráma , strašne pomalé a žiadna hrôza. Film vykresľuje duševne zdravie opatrovateľky a jej vpliv bohom a náboženstvom. 1* snáď kvôli tomu že som sa donútil si pozrieť koniec , kde som čakal aspoň niečo zaujímavé.... no potešili má tak maximálne titulky na konci filmu,že to je za mnou . Ďalšia radosť vo mne. ()

brasek

Sklamanie! Dostal som úplne iný film ako sľubuje tunajší obsah! V príbehu sa prakticky nič nedeje. Možno je to film pre ženy, ktoré v tom niečo vidia... a horor? Iba jedna scéna, ktorá prakticky filmu nič nedala! ()

SpicyNugget odpad!

Zbožná zdravotní sestra Maud se stará jako pečovatelka o ženu na vozíčku. Ta ji pak jednou vezme do společnosti a nabídne jí, ať si jde užít, je přeci mladá. Madam jí napálí bombu do obličeje, protože je přeci křesťanka a nasraně odkráčí do baru pohonit random týpkovi rukou péro. Pak, protože je nemehlo, srazí chlápka a vyleje mu pití, načež se s ním vychrápe. Nakonec někdo umře... Joo, tohle je film jen o šuku a pánbíčkářských nesmyslech. Horor to není ani omylem, není to ani drama, ani mysteriózní, tohle je prostě ultra nudná kravina. Nemělo to pointu, děj, nepochopila jsem smysl. Zbytečnost. Tohle jsem ani neměla zapínat. ()

RavenSpector

Jedna hvězda za nápad, druhá za herecký výkon Jennifer Ehle. Film je hrozná kravina kde hodinu a půl čekáte co z toho vyleze a nakonec se dočkáte jen parádní půlsekundové momentky těsně před titulky. Jinak katastrofa. Mimochodem, nejde o horor a nechápu proč je v této kolonce na csfd? ()