Emma Woodhouseová (Anya Taylor-Joy) je krásna, bystrá, bohatá a na svoju dobu aj pomerne emancipovaná. A navyše má aj jeden zvláštny talent, schopnosť dávať dohromady osoby opačného pohlavia a dopraviť ich až pred oltár. Aspoň si to o sebe začne myslieť, najmä keď sa jej vďaka niekoľkým drobným intrigánskym ťahom podarí vydať svoju vychovávateľku za bohatého vdovca. Jej ďalším projektom sa stane plánované spojenie mladučkej a naivnej Harriet s miestnym farárom. Aj napriek tomu, že Emmin otec dcéru varuje, aby sa nezahrávala a priateľ z detstva George Knightley sa jej snaží vysvetliť, že láske sa rozkazovať nedá, dohadzovačka Emma tlačí Harriet do svadby s kňazom silou zarputilého Amora. Všetko sa žiaľ skončí nezdarom, katastrofou, potokmi preliatych sĺz a citovým uragánom, v epicentre ktorého sa ocitne práve Emma, ktorej tento neúspech rozmetá všetky životné istoty. Až potom konečne pochopí, že svojho vyvoleného si musí nájsť každý sám, a že hľadanie toho pravého nemusí byť paradoxne to najťažšie, pretože svoju lásku môžete mať celý život priamo pred očami, len nesmiete byť slepí. (CinemArt SK)

Linah

Anya mi přišla jako Emma o mnoho lepší než Gwyneth a celkově to napětí mezi Mr. Knightlym a Emmou bylo daleko uvěřitelnější než ve starší adaptaci. Film je krásně natočen v pastelových barvách, úplná pastva pro oči. Kostýmy krásné, četla jsem komentáře na příšerné účesy, ale světě div se, tyto kudrlinky byly největší módní hit v době, kdy se to odehrává, za což jsem vděčná, že se toho nebáli, i když nám to může připadat zvláštní. Velká škoda, že Emma vyšla zrovna v této době, kdy jsou kina bohužel zavřená. ()

Majrek

Chtělo to jen trochu vtipu, děje, dramatických zvratů, vynalézavosti, anglického přízvuku a třeba nějakého krev chrlícího souchotináře - prostě cokoliv, co by nějak oživilo tu nudnou kostýmní parádu.... ()

Eseter

Je to točené pro austenofily, kteří už viděli všechny verze Emmy a už se jim to zajídá, ale jakmile slyší Jane Austen, tak si to stejně musí pustit. Každý už víme, o čem Emma je, a tak chceme něco jinčího a tahle moderní adaptace delivered! Chceme víc nahých zadků v těchto těžkých dobách. Nahých zadků hrdinek i hrdinů prosím. Emma vždy stojí na tom, jak se povedl Mr Knightley a tady jsem byla ze začátku hodně na vážkách (blond???) - no ale ne moc dlouho, jen do té odvážné nahé scény. A je to docela ošklivec a nevadí to vůbec! Myslela jsem, že Emmu budu nenávidět, ale Anya Taylor-Joy je uhrančivá a charismatická a taková ještě víc sebevědomější a míň ukňouraná verze Emmy než Gwyneth (a Gwyneth je má nejoblíbenější Emma). Takže pro mě spokojenost. Po všech stránkách velmi vydařená adaptace, ale kdybych byla nečtenář nebo neznalec předchozích verzí, tak bych byla totálně ztracená. Miluju některé změny - hlavně co se týče přátelství Emmy a Harriette! Proč ne? Proč bysme toto nemohly mít, je rok 2020! Ta tečka mě irituje ale. ()

demovka

Přidám: Poznali jste to..to byla nadsázka (ta afektovanost), a byla všude a schválně. Asi se u toho dobře bavili. Jak jinak by mohli dát dohromady dvoumetrovou Mirandu Hurt se svojí 150cm matkou. Nebo jak by mohli ukazovat, že si Emma nahřívá pozadí před ohněm (vyhrne si sukni), pokud by to mysleli vážně! Adaptace je tím jiná a neobvyklá,  Není to tak smutné, jak její adaptace bývají. Hodně rozvernosti dělá neobvyklá muzika. Celkově je velmi znát  anglický humor a je vidět krásná anglická krajina - ty stromy! Ukazují se v momentě, když vidíte poprvé Knightlyho (Johnny Flynn) a říkáte si: to je první nevysoký a ošklivý s křivými zuby pan Knightly. Okamžitě v dalším záběru ho vidíte celého nahého a říkáte si: to není zas až tak špatné. Dál se vám anglický humor ukazuje v momentě, kdy zjistíte, že role šité na míru mají Bill Nighy a Miranda Hart. Také, kdo jíný než vtipkující angličan by dal do očekávané milostné scény krev tečící z nosu někomu něžnému, komu se zrovna vyznává láska. Další momenty je třeba ta mašle na hlavě paní afektované "E", ječící děti a frustrované obličeje stresovaných rodičů. Bavila jsem se, i když ten příběh skrz na skrz znám. Navíc Anya Taylor-Joy jako Emma je skvělá a vůbec mi nenapadlo, že jsem ji viděla v Gambitu. Byla přesvědčivá. ()

Thalin

Emma. je dobře natočená, dobře zahraná. Ale upřímně, z adaptace, kde je hlavní postava arogantní, rozmazlená holka, která se všem vrtá v soukromí a baví se manipulováním vztahů jiných lidí, se moc sympatický příběh prostě vytřískat nedá. ()

ElleMcDee

Se zmodernizovanými filmy, které jsou zasazeny do takzvané regentské éry, se v poslední době roztrhl pytel. Může to skončit pouze dvěma způsoby: tvůrci dokážou dobře vybalancovat moderní přetvoření, ale zároveň zanechat ve filmu esenci historické éry NEBO je z toho naprosté fiasko. Emmu bych já osobně přiřadila do té první kategorie. Je zde na ni mnoho negativních recenzí, ale faktem zůstává, že kostýmy, účesy, hudba a do jisté míry i dialogy jsou historicky dost přesné. Tvůrci filmu pouze dodali pastelové a výrazné barvy, jako třeba v Bridgertonech a přidali špetku humoru. Až na pár scén, které zaváněly "cringem" (třeba krvácení z nosu), se mi tedy film zdá velmi povedený a každého fanouška Jane Austen určitě potěší - ačkoliv klasika s Romolou Garai to není. ()

grangerova

Když člověk přistoupí na to, že jde o záměrně přehnaný kýč, je Emma vlastně docela milá romanťárna, které by (jako valné části dnešních filmů) jen prospělo zkrácení o půl hodiny. Bill Nighy ale potěší vždy a všude. ()

dragon'88

Tento film ma chybu, ze je z velkej miery cynickou karikaturou degenerovanych slachticov. Ale uznavam, ze spracovanie je to originalne. Originalneho humoru je bohuzial tak akurat na jeden trailer. Dej mam este prilis cerstvo v pamati a tak tato nova adaptacia sama o sebe neputala moju pozornost dostatocne - ba az do samotneho konca dost suche. Neznalec by sa v tom mozno i stracal. Celkovo nechapem tolke zaujatie Emmou v popkulture, chapem ze je humornejsia nez ostatne diela, ale inak slabsie a v 2h formate prilis hutne. 2.5* ()

lulundia

Jako každá fanynka Jane A. jsem měla velká očekávání. Trailer mě nadchnul (Miranda Hart) ale i vyděsil (divoká supermoderní verze), ale jsem velmi příjemně překvapena. Je to přesné dodržení knihy? Ne, ne ve všem. Je to na škodu? Kupodivu vůbec. Byla jsem v domnění, že film je docela fajn, ale nic extra, ale druhý den jsem se dívala znovu a pak zase a líbilo se mi to ještě víc. Miluju garderóbu Emmy, miluju žlutou a ty bílé šaty se zelenou stuhou, zabila bych pro ně. Polovina osazenstva je ze Sex education, postavy jsou skutečně "dobově ošklivé", příšerné dobové kudrlinky a kýčovité interiéry? Ano :). Miluju služebnictvo v Hartfieldu, hlavně když přenášejí paraván. Emmin otec je úplně jiný než ten ze seriálu, ale snad ještě lepší. A někdo tady vytkl věk panu Knightleymu, že prý je ve filmu mladý - kontrolovala jsem to a je v přesném věku a pořád fešák :). Jsem skalní fanoušek, znám všechny v češtině dostupné verze filmů od Austenové (viděli jsem Praštěná holka ála Emma? :)) a tenhle film si dám ještě několikrát a s chutí. Fakt úspěch! Musím říct že první ztvárnění, ze kterého nemám smíšené pocity :). ()

BigMen odpad!

úplně zbytečný počin zbytečných lidí na téma, které nebylo vůbec pochopeno. krásná, bohatá, chytrá? vážně, no, tak to asi ne. rozhodně ne v podání té obludy Any Taylor-Joy, v tom prvním případě NE.. A CO DÁL? NIC. NUDA, OPRUZ. NUDA. OPRUZ. NUDA. ()

lacertacz

David Blatner: “Emma. The 2020 version of the movie. Why was this waste-of-time made? Why does anyone like it, besides the beautiful costumes? Dumb, anti-feminist, sophomoric drivel. (Sorry, I just had to get that rant out of my system.)” ()

McGuffin

Emma. si dá úkol provdat nejméně jedno děvče ve svém okolí, aby se díky vypravěčce Eleanor Catton vycházející z knihy Jane Austenové vzápětí stala předmětem stejného. Mohu vás ujistit, že nastanou salónní komplikace, a nemusím vás ujišťovat, jak to i s nimi dopadne. Máte-li právě na takový příběh pozitivních primitivních intrik chuť a dvě hodiny času, prosím, je váš. Takže tak. ()

tommelina

Je to báječné. Musím říct, že hlavně skvělá chemie mezi hlavní dvojicí, což je u takovéhle romanťárny důležité a navíc je tu nadhled a vtip, takový ten, který vám lehce zvedne koutky u úst hned na začátku a drží je tam až do konce.Dám si to určitě znovu. ()

rejzak

Emma je moje nejoblíbenější kniha od Jane Austen. Takže jsem musela vidět i tuto verzi. A je zábavná, tím nemyslím vtipná, protože vtipná opravdu není. Je to taková taškařice. Bohužel mám srovnání s Emmou z roku 1996, což je zpracování, které mám opravdu hodně ráda. Tohle nové zpracování je specifické v tom, že už dopředu poznáte, kdo s kým bude na konci tvořit pár, což je škoda, protože to pak ztrácí tu šťávu z překvapení. Současně se mi bohužel opravdu nelíbí představitelka Emmy (podle mě vůbec není hezká) a také pan Knightly, který působí spíše jako mladík, než charismatický muž. Dala jsem nakonec 4 hvězdičky, ale jen proto, že Emma je moje srdeční záležitost. Příště raději zase kouknu na verzi z roku 1996. ()

Still_I

Díky Anye jsem vydržela do konce, jinak bych to vzdala už po 10 minutách. Souhlasím s komentářem, že některé filmy by se měli pouštět chlapům za trest. Tohle bylo dost za trest i pro mě. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)