Emma Woodhouseová (Anya Taylor-Joy) je krásna, bystrá, bohatá a na svoju dobu aj pomerne emancipovaná. A navyše má aj jeden zvláštny talent, schopnosť dávať dohromady osoby opačného pohlavia a dopraviť ich až pred oltár. Aspoň si to o sebe začne myslieť, najmä keď sa jej vďaka niekoľkým drobným intrigánskym ťahom podarí vydať svoju vychovávateľku za bohatého vdovca. Jej ďalším projektom sa stane plánované spojenie mladučkej a naivnej Harriet s miestnym farárom. Aj napriek tomu, že Emmin otec dcéru varuje, aby sa nezahrávala a priateľ z detstva George Knightley sa jej snaží vysvetliť, že láske sa rozkazovať nedá, dohadzovačka Emma tlačí Harriet do svadby s kňazom silou zarputilého Amora. Všetko sa žiaľ skončí nezdarom, katastrofou, potokmi preliatych sĺz a citovým uragánom, v epicentre ktorého sa ocitne práve Emma, ktorej tento neúspech rozmetá všetky životné istoty. Až potom konečne pochopí, že svojho vyvoleného si musí nájsť každý sám, a že hľadanie toho pravého nemusí byť paradoxne to najťažšie, pretože svoju lásku môžete mať celý život priamo pred očami, len nesmiete byť slepí. (CinemArt SK)

pipapa odpad!

Potěšbůh! Na Romolu Garai (Emma,2009) jsem si musela dlouho zvykat, ale zvykla, a nejen to - lepší Emmu si od té doby nedovedu představit a to platí i o všech dalších postavách toho seriálu, který je nejen vtipný a barvitý, ale zachovává si i klasickou nenásilnou romantiku...Zato tahle přemodernizovaná anglo-americká produkce je další zpotvořeninou, patřící do škatulky "úpadková americká romantická komedie" (= průmyslový brak/zboží, zaplavující dnes téměř celý svět) a zneuctívající klasickou anglickou předviktoriánskou literaturu. Úděsné herecké obsazení v čele s hlavní představitelkou, připomínající mongoloida kříženého s králíkem , rafinovaná, ale přitom průhledně strojená a vlastně laciná výprava, místy uhozený scénář, neatraktivně zpracovaný děj/námět atd. Zatímco Emmu (2009) jsem si doslova zamilovala a omílám ji minimálně 1x týdně, tohle veledílo z US-kino-septiku mi už nesmí na oči! ()

Mlle

Nejnovější zpracování austenovské klasiky mě příjemně překvapilo. Emma, ač nejmodernější ze všech filmových Em, je tu možná své předloze povahově nejvěrnější. Bizarně pohádkové kulisy zdůrazňují, že se příběh odehrává v čase-nečase a z reálného historického pozadí si vypůjčuje pouze statutární sociální rámec. Tak, aby se milovník Austenové nažral a teenager zůstal celý. Vynikající Anya Taylor-Joy dokáže v jedné vteřině svou postavou přezíravě opovrhovat a posílat ji okatě do hrobu minulých staletí, ale současně pro její jen zdánlivě povrchní povahu u diváka vzbuzuje hluboký soucit i sympatie. Vlastně myslím, že takhle britskou a přitom globálně současnou Emmu před Anyou nikdo nepředvedl. Otázkou zůstává, jestli současný mladý člověk dokáže ještě rozumět lásce, která byla citovým vzplanutím, a jako taková obohacovala celé dni, roky i život. Nejen pět minut v posteli. ()

Bejbinka

Emma z r. 1996 s G. Paltrow je jeden z mých oblíbených filmů a tak jsem se moc těšila na nové zpracování. Nemůžu jinak, než srovnat obě verze, kdy pro mě je jednoznačným vítězem film původní. Emma je v podání GP mnohem půvabnější a sympatičtější a vůbec se celkově nedá srovnat cast, který o tolik předčí starší z filmů. Nové zpracování je sice mnohem víc oku lahodící co do kostýmů a aranží, ale přesto pro mě zůstává starší Emma o několik levelů výše. ()

Gaia.M

Tak nejprve na úvod musím říct, že miluji Jane Austen, mám celou sbírku jejích knih, několikrát přečtenou, mám ráda všechny filmy, seriály. Takže toto zpracování Emmy jsem musela vidět. Už při traileru jsem měla strach z hlavní ženské postavy, ta herečka se mi prostě moc nelíbí, ano, ženy se mi líbí, ale ona mi nesedla do role Emmy, ale nakonec jsem si jí oblíbila a tu roli jsem jí sežrala :) :) Za mě určitě ano, pokud zas někdy dostanu chuť si něco od Austenové pustit, nebudu se bát po tomhle filmu sáhnout. ()

Rathalos

Emma je velmi pohodovy,mily,trosku vtipny,romanticky film s prvkami dramy,na ktory sa prijemne pozeralo,herec Johnny Flynn je sympatak,no nemohol som odtrhnut oci od zeny menom Anya Taylor-Joy,jednoducho sa mi hrozne pacila,bola ocarujuca a este aj dobre hrala,plusom boli aj kostymy,hudba i pribeh,mne sa to ratalo...:-) ()

BOURQUE

Aktuálne spracovanie známeho románu J. Austen (film z roku 1996 som nevidel) je takým kostýmovým filmom, kde k dobrému diváckemu pocitu potrebujete mať nielen určitú náladu počas sledovania príbehu, ale aj pozor na to, aby ste o nejaký zaujímavý detail neprišli. Herci/herečky v hlavných rolách dali očakávaný výkon, ale o nejakej nadpriemernosti sa hovoriť nedá. P.S.: Bill Nighy v dobrej roli, ktorá mu sedí. Škoda, že z jeho hry nevidíme viac. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

lemonova

Keďže som román nečítala, budem asi trochu zhovievavejšia, pretože sa môžem na tento film pozerať iba ako na film, nie ako na adaptáciu. Tvorcovia akoby sa rozhodli urobiť všetko úplne inak. A nie vždy zle ;)) Táto "Emma" je viac sarkastická ako humorne láskavá, ale počiatočná nadsázka (herecká karikatúra Josha O´Connora bola aj na mňa už trochu moc) sa postupne premieňa asi ako keď sa roztápa ľad. Napokon si naša hlavná hrdinka uvedomí, ako svoju prázdnotu zapĺňala márnivosťou a z rozmaznaného dievčaťa dospeje v dobrú ženu. ()

Flavors

Film se mi líbil, iritovala mě představitelka Emmy. Chyběla jí ta roztomilost a nenucenost Gwyneth Paltrow. Působila celý film stejně,  jen snobsky a arogantně. ()

hazaba

Nebylo to špatné a herecké výkony byly dost přesvědčivé. I hudba byla fajn. Škoda jen, že Bill Nighy spíš nehrál a byl tak vlastně zbytečný. ()

stanyslaw

Jak si tu u každé adaptace stěžuji, že autoři nepochopili, že Jane Austen je hlavně vtipná, tak tentokrát to pojali jako grotesku. Proč ne. ()

Ema57

Až ucítíte průvan kolem kolen a bude třeba přistavit paraván, budete vědět, že se díváte na film Emma. Hlavní představitelce Anye Taylor-Joy nemohu lichotit, že by mne k ní poutala velká sympatie, zato vím, že je to opovážlivost, ale Johnny Flynn jako charismatický Knightley, jeví známky toho, že bych si na něj mohla myslet pro sebe a ne pro Emmu. Stejně se mi ale nejvíc líbil Bill Nighy v precizně ušitém kabátě s látkovými knoflíčky a mé zanícené zbožňování patří i Mirandě Hart, oblíbenkyni největší, byť v menší roli. Bavilo mne to. ()

Mianelia2050

Opravdu skvělý film. Velmi vtipný a poučný. Všechny ty kostýmy úplně perfektní, vystihli to náramně. Hudba se hodí jako kdyby to byla hudba s té doby, i všechny ty serepetičky, které vytvořili jsou perfektní. Myslím si, že Anya Taylor-Joy se na svojí roli hodila perfektně a samozřejmě Bill Nighy, jen škoda, že si tam moc nezahrál. Dále ale také chválím výkon Johnyho Flynna, Mii Goth a Calluma Turnera. Skvělý film. ()

Torgal

Filmy podľa kníh Jane Austenovej mám skutočne rád, hoci sa všetky točia len okolo mladých žien hľadajúcich toho pravého v malomeštiackom prostredí Anglicka 19. storočia. Toto nie je žiadna výnimka, no tým že hlavná hrdinka je (v prvej polovici filmu) manipulatívna mrcha som k nej cítil podstatne menej sympatií. Navyše spočiatku som mal problém zorientovať sa v množstve postáv a správne sa naladiť na tón filmu, v ktorom sa mieša konzervatívna predloha s rozverným spracovaním hýriacim farbami. Dojem sa ale s pribúdajúcimi minútami neustále zlepšoval a po ďalšej polhodine by som snáď prihodil aj štvrtú hviezdu. 7-/10 PS: Doteraz som sa nestretol so slovným spojením “handsome woman”, ktoré sa tu používa mierou vrchovatou. Tak ma to dráždilo, že som si musel vyhľadať, že v minulosti sa takto hovorilo upraveným ženám z vyššej spoločnosti. ()

Kitcat

Jedinečné a přesto Austenovské. Jane Austen miluju, miluju i většinu filmových zpracování, které jsou víceméně všechny pojaty velice tradičně, romanticky, jako typický historický román. Jenže sama Jane Austen psala některé romány jako satiru, sem tam si z postav lehce utahovala a přesně to režisérka přenesla do svého filmu. Proto jsem z Emmy. tak nadšená, po estetické stránce je dílo skoro dokonalé, kostýmy perfektní, musím taky vyzdvihnout typické účesy té doby (ne uplně u hlavní hrdinky Emmy, ale všechny ostatní postavy mají jsou historicky accurate!), i co se mužů týče - > bravo! konečně vidíme i pánskou garderóbu a zase historicky akurátní :) No a k tomu ještě je adaptace nadčasová, vtipná, ale ne hloupá a samozřejmě i dokonale romantická. Zatím jedna z mých nejoblíbenějších Austenovek (co se filmového zpracování týče). ()

255085349

Emma bohužel tvrdě doplatila na současnou situaci, takže její výdělky budou asi hodně mizerné, což zamrzí o to víc, že je to nádherný film. Takový, se kterým na chvíli totálně zapomenete na svět a problémy kolem, jako by to vše najednou vůbec neexistovalo. Už od trailerů bylo poznat, že si debutantka, ačkoli fotografka Autumn de Wilde, dala velmi záležet a vytvořila ultra posh a do každého dobového i technického detailu vypracovaný film, který potěší jak filmaře, tak milovníky historie i fanoušky Austenové. Samozřejmě, jsou tu momenty, které trochu vyvedou z míry (nahý pan Knightley, Emma s nahým pozadím u ohně, velmi neortodoxně pojatá scéna vyznání s krvácením z nosu), ale to vše jen ukazuje, že režisérka se při té vší nádheře nebojí být upřímná a realistická. Vynikající je tu hudba a nádherná "fotografická" kamera (klíčová "sex tension" taneční scéna). Je zde pár pasáží, které v knize vůbec nejsou, například Knightleyho běh za kočárem po plese. Nenarušuje však strukturu původního děje a navíc jen více rozvádí motiv, který už musí být po plese v Crown Inn každému jasný. Na všech zúčastněných je vidět, jak byli pečlivě vybráni a jak je práce na filmu bavila. Anya Taylor-Joy výborná a je snad ze všech představitelek nejvíce podobná původní literární postavě. Mia Goth je tu bohužel až příliš hloupá, přitom Harriet jako mentálně retardovaná skutečně nevypadá. Skvělá Miranda Hart i Bill Nighy, byť tu mají oba velmi málo prostoru. Dokonalá Tanya Reynolds ze Sex Education jako paní Eltonová zase zúročuje svůj komediální talent. A konečně pan Knightley. Johnny Flynn je tu neskutečně sexy, jen mě u jeho postavy trochu mrzí, že příliš brzo dává najevo své emoce, byť je celou dobu spíše má držet pod pokličkou. Navíc je to přece Emmin mentor, dvakrát starší než ona, tedy cca 40letý vážený muž, a on se honí za kočárem jak nějaký puberťák. To mi na jeho charakter příliš nesedělo. Největší slabinou filmu je tak bohužel skutečnost, že ve vztahu Emmy a pana Knightleyho jsou až příliš brzy rozdány karty (viz scéna běhu za kočárem, tohle by se prostě opravdu nikdy nemohlo stát, ani v knížce, ani v reálu). Přitom kniha stojí na tom, že čtenáře hodně dlouho nechává v nejistotě, jak to nakonec dopadne. A tady máme v polovině filmu romanticky rozervaného pana Knightleyho, který leží na podlaze Donwell Abbey a je zlomen. To není ten austenovsky pevný, klidný, rozvážný, racionální a přesto v hloubi duše velmi milující pan Knightley. Na této postavě a jejím vztahu a špičkování s Emmou celá kniha i adaptace stojí a zde je to bohužel trochu slabina. Ale jinak je Flynn největší přínos hereckého obsazení a navíc krásně zpívá. Potěší i ryze vřelé okamžiky zahrané herci s takovou láskou a oddaností řemeslu, že to člověku bere slova. Celkově obrovská spokojenost a víc takových skvělých adaptací, prosím! Tleskám. ()

Maximilianus

Prišlo mi, že film sa snaží byť niečo ako minulý rok The Favourite, avšak nedarí sa mu to ani čo sa deja týka, ani spracovania, humoru, tancov či hlavnej hrdinky. Príbeh je veľmi jednoduchý a mierne nudný. 6,7/10. ()

Trixinka

Nesympatickým panem Knightleym to začalo a krví z nosu to končilo. Obsazení jinak obstojné, musím vyzdvihnout parádně ztvárněného pana Woodhouse a celkem přesnou p. Elton. Mám ovšem výhrady k mluvě ve filmu, přeci jenom v knihách J. Austen se mluví více květnatě a ne takto napřímo. Všechno bych nějak i zkousla, ale ta krev z nosu při nejvíc romantické scéně filmu, to bylo proboha co??? Jako celek dobré, ale bohužel, zpracování z roku 1996 se mi líbilo mnohem více. ()

E lan

Ale to je příjemný výlet do starých dob! Romantika, uhlazené způsoby, dobré herecké výkony... Co víc si od takového filmu přát? ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)