John Wick 4

• Česko John Wick: Kapitola 4 (viac)

John Wick (Keanu Reeves) je za porušenie pravidiel kódexu stále na úteku a Komisia ho chce zlikvidovať za každú cenu. Výška odmeny vypísanej na jeho hlavu neustále rastie a zo starých priateľov sa stávajú noví nepriatelia. Zvyšuje sa aj počet najmocnejších hráčov podsvetia, ktorí mu idú po krku v zbesilej jazde od New Yorku cez Paríž, Osaku až po Berlín. V štvrtej kapitole John Wick možno konečne nájde cestu von – využitím ustanovenia kódexu, podľa ktorého získa slobodu a pokoj, ak sa zúčastní jedného špeciáleho duelu. (Forum Film SK)

Devadesát Dva

"Yeah." "Yeah." (...) "Yeah." Zajímalo by mě, kolik si v přepočtu vydělal Keanu jen za tohle jedno slovo. A všichni teď kolektivně uznáme, že potřebujeme desetihodinovou verzi padání ze schodů (říkal jsem, že to někdo snadno hodí do smyčky). Same, same, but six years older. Párkrát tam byla odpravovačka, co byl děsnej diss (na odpravovaného a zasmál jsem se), ale upřímně, stačí se zaměřit na způsob, jakým Keanu běhá a řeknete si, jeho věk začíná být znatelný..., ale pořád vypadá dobře a i když má špatný kolena, hodí tam flying triangle, aby někoho shodil ze schodů. Nikdo nejdeme na Wicka s očekáváním realističnosti, ale občas si říkám, how ridiculously stupid it really is... a stejně se na to dívám. Člověk se pořád ocitá v jakési sféře zvláštních zabijáckých kodexů, s komplikovanými a spletitými tahy jednotlivých aktérů - asi nejlepším aspektem na filmu byl výkon Donnieho Yena (kterého jsem dlouho neviděl) v roli slepého hitmana (úžasná choreografie, martial arts display). ()

Dallon

John Wick 4 posouvá tuhle sérii opět a několik levelů dál! Z hlediska akce a choreografie nemá film téměř žádnou konkurenci. Každá akční pasáž je neskutečně živoucí a perfektně nasnímaná. Jednotlivé lokace, barvy, kulisy a vše ostatní je slast pro oči. Skoro tříhodinoví akční epos který diváka téměř nenechá vydechnout. Je to špatně? Pro mě upřímně to malinká slabina byla. Film je podle mě zbytečně dlouhý a i když jsou všechny akční pasáže parádní, někdy jsem se prostě nemohl zbavit pocitu lehké únavy. Ale to většinou hned odeznělo jelikož se tu často střídají lokace a celkové sekvence které jsou vážně dost rozmanité. Z hlediska příběhu snad nikdo nemohl od Čtvrtého Wicka čekat něco zázračného. Příběh je tu v podstatě jako výplň ale funguje dobře. A samotné finále je fakt kulervoucí a řekl bych že rozhodně nejlepší z celé série. 8/10 ()

Finskej

Akce je pořád famózní a skvěle natočená – svět JW a jeho vývoj už ale notně připitomělý, takže je vlastně dobře, že série končí. Jako ano, JW potřebuje protivníky v každém díle, nicméně brát je stylem „a když jsi minule (už zase!) porazil bosse ze všech největšího, najednou se - odkud? jak? kde? - vyloup další boss ještě větší (už zase!) a může ještě víc všechno a ještě víc se všema okolo jedná jak s -cenzurováno- a oni mu to všichni bůh ví proč žerou (už zase!)" fakt pitomé je. Zlatá jednoduchost zlounů prvního dílu blahé paměti. Jak postupně v sérii vybudovali scénáristi zločinnou organizaci, dává díl od dílu pořád menší smysl. Což postupně hodnocení dílů sráží víc a víc dolů. ()

Wally

Po jedničce druhý nejlepší snímek...co záběr, to vizuální nádhera. Poprvé od prvního dílu to mělo i nějaký příběh a nebyla to jen řežba bez zjevného důvodu... Myslel jsem, že víc povídání bude na škodu, ale hezky to jednotlivé soubojové scény propojilo a pro mne to bylo lepší... Škoda jen těch do očí bijících karambolů, které by snad přežil jen Terminátor, ale John zase vstane a jde dál... Ale bylo to krásné a vůbec nevadilo, že tak dlouhé... ()

Ebon

Opuletní akční žranice a kaskadérská show. Nic víc, nic míň. Žádná osobní dramata, nečekané zvraty.. Výborné snímaní scény z hora v Pařížské barabizně a skvělá hudba v Berlínském klubu. ()

Corpsegrinder

Dobrá muzika, dobrej Reeves a dvě dobrý akční scény (ta u Vítěznýho oblouku a ta se zápalnou brokovnicí alá Hotline Miami). A to jsou asi všechny klady, zbytek je těžká debilita. Ta hierarchie a pravidla co se každým dílem komplikujou, popíraj a přepisujou už jsou totální parodie, z celkem realistickýho akčního filmu se zde stal skoro komiksovej výplach s totálně trapnejma postavama jako Scott Adkins v převleku tlustoprda a Bill Skarsgard s tim nejsměšnějším francouzským přízvukem všech dob. Asi to sype peníze ale měli by si zachovat aspoň trochu důstojnosti a tuhle sérii řítící se do sraček zastavit, i když už je stejně pozdě. ()

FilmysMartym

John Wick 4 je úctyhodným pokračováním téhle nemilosrdné série. Je to ještě větší, akčnější a nebezpečnější než všechny předchozí díly. Skvělá práce kaskadérů i Keanu Reevese si jde ruku v ruce s moc povedenou choreografií všech akčních scén. Smysluplné střídání široké škály lokalit a taky všech možných bojových umění na které si jen vzpomenete je skoro až k nezaplacení. A i s 3 hodinovou stopáží film díky té nezpomalující akci a napětí uteče jak voda. Když počítáme s Wickovo neprůstřelným oblekem, tak i tak zvládá docela nadlidské kousky a upřímně to nekonečné kutálení ze schodů ke konci filmu mě dost pobavilo. Pan Nikdo dost dobře fungoval jako osvěžující a komediální prvek filmu a bojové kombinace s jeho psem byly naprostá pastva pro oči. Celková barevná paleta tohohle filmu a práce s kamerou taktéž stojí za zmínku, jelikož bez toho by John Wick nikdy nefungoval. Společně s 2. dílem je tohle můj nejoblíbenější. ()

Litvicek

Tvůrci se rozhodli, že po skromné, úderné, epické jedničce, kde Baba Jaga byl pojem a John Wick se stal legendou, se opojně opřou celý tenhle svět rozrůst do měřítka nevídaných rozměrů. A tak začala tahle sebehonící tvůrčí práce na vytvoření kultu se jménem John Wick. Díl od dílů bylo třeba překonávat nejen stopáž ale i uspokojivé tvůrčí akční sekvence, kde se víc a víc sralo na pojem "reálný život a vše co do něj patří", jen aby byl slintající divák uspokojený divokými záblesky zbraní a CGI krve. A to vše vygradovalo 169 minutovým finálem, kde se vlastně nic dějově nestalo ale zemře při tom miliarda spawnujících se NPC kaskadérů. Světlé momenty to určitě má - Akce je samozřejmě cool ale když to sleduješ tři hodiny vkuse, už tě to začne srát a vlastně jsi rád, že se to ve finální scéně nějakým způsobem konečně uzavře a Wick "odejde na odpočinek". Ale jelikož to vydělalo randál peněz, tak se tenhle kolovrátek na peníze určitě jen tak nezastaví. ()

Mafiapau

Jedna hvězda jen za scénu z ptačího pohledu nahranou na jeden záběr. Jinak pokud vám někdo řekne že je tento film "suprový" tak ho pošlete rovnou do pí*i jelikož ten samý člověk si beztak myslí že je suprový i žrát h*vnem namazaný chleby nebo skvašenou jitrnici zahozenou a uleženou za nočním stolkem. Film má až tak brutálně skvělou kvalitu, že bych se radši koukal na Indickou verzi tohoto filmu, a ikdyž vím že by to byla naprostá dementovina, tak bych se bavil víc než u tohoto pičonu. John Wick Chapter 4 = Godmode, unlimited ammo, unlimited poweeeerrr! Esp, buzíček co žere dort, lgbt pitche v košilích, čumění na sebe jako dementi a řkování jednoho dialogu za půl minuty (kde jsem to jen naposledy viděl hmm [LIS3]), color grading ze kterýho jsem se skoro poblil, a souboje z evidentních důvodů absolutní nuda (spíš vás to už přímo více s*re než nudí). Nemusím snad připomínat že film je jedna obrovská parodie sama na sebe kdež si připomínáme, kde se na té cestě stala chyba taková, že tvůrci jaksi zapomněli jak film dělá se. Latentní odpad.. Prosím, ať neudělají John Wick 5 kde Nea ressurectuje trinity.. ajo vlastně.. ()

Hanys_

Já nevím. Akční scény jsou i ve 4. díle skvělé. Fakt skvělé. Kolikrát tu je něco nového, to si člověk jen řekne wow... Ale zase to budování mytologie, hotely, rada, kraviny. To prostě přece nemůže nikoho bavit. A super že takový akčňák musí mít 3 hodiny. 4/10 ()

mclenin

OP John Wick proti NPC protivníkom. Film skutočne pôsobí ako počítačová hra, kde sa prechádza z arény do arény, s niekoľkými menšími cutscénami na nádych - výdych a na konci každého levelu nastupuje boss fight. Najakčnejší film posledných rokov a možno aj tých nadchádzajúcich, kde dokopy padne viac výstrelov než slov, pričom Johnny so svojimi životmi pôsobí ako Harry a Marv zo série Sám doma a čím bližšie k záveru tým sa jeho schopnosti stávajú absurdnejšími a naopak schopnosti protivníkov bizarnejšími, a miestami to pôsobí až smiešne, ale čo po tom keď je to ku.va plnokrvný brutálny nářez. Odhliadnuc od choreografií a akcie však musím vyzdvihnúť predovšetkým prácu s kamerou a záberovaním, kde kompozícia niektorých záberov a ich symetria pôsobí priam dychberúco ako renesančná maľba (+ jeden špecifický záber z vtáčej perspektívy ku koncu filmu je čerešnička na torte) a hudbu / zvuk – najmä dark electro techno, ktoré v kombinácii s akčnými sekvenciami pumpuje adrenalín do žíl a umocňuje komplexný zážitok. Nie je to film, ktorý by zberal ocenenia filmových festivalov, no je to film, pri ktorom doslova vypnete mozog a necháte sa dve a pol hodiny niesť na opulentnej, agresívnej, testosterónovej, akčnej vlne. A to niekedy k spokojnosti a diváckemu zážitku bohato stačí. ()

Warle

Špičková choreografie a povedené "zakončení" celé série. Dlouhá stopáž nijak nevadí, i když kdyby byla o půl hodinu kratší, nic by se zásadně nestalo. Jediný problém, který jsem měl, je fakt, že John Wick už začínal působit opravdu nesmrtelně. Místy natolik, že to bylo až trochu komické (skok z 5 patra a náraz na auto). Ale když se přes to přenesu, tak vynikající a stylová mlátička a velice dobrá série, která se dočká ještě prequelu s Ana de Armas. A asi bych se ani nedivil, kdybychom v nějaké formě ještě viděli i Johna Wicka. Ale do té doby jen "do svidaniya, syn" 75-80% ()

Nemec

Bráááško, to bylo tak neskutečně sick. Vůbec mi nevadí absence jakéhokoliv příběhu. Choreografie, kamera, světla a lokace jsou něco tak hezky vypadajícího a Keanu Reeves to furt zandává a moje původní obava z toho, že už to bude působit směšně, byla asi po 20 minutách rozprášena. Miluju zasazení, který mě baví skrz jednotlivé “staré tradice a zákony“. A právě díky těmhle věcem to působí neskutečnou noblesou a zároveň je to uvěřitelný svět (ať to vám může přijít sebevíc jebnutý). Byl to prostě super zážitek a neskutečná p*del. Scény jako Hotline, kruhák nebo schody života, byly prostě geniální. A já děkuju za tenhle zážitek. ()

Klajnik

Už příliš utahané a občas hrající na efekt tak, že mi z toho bylo trochu trapně. Mám rád kvalitní akční filmy, do jisté míry mám rád i tuhle sérii, ale nepotřebuju, aby byl čtvrtý díl uváděn s takovou meta-narážkou, jakou na začátku pronese Laurence Fishburne: "Jste připraveni na návrat krále?". Obávám se, že nemám natolik nerdsko-panickou emocionalitu, abych z tohoto učůrával radostí... Vrcholem série je pro mě tedy třetí díl, který je ryzím akčním filmem (podobně jako třeba Mad Max) protože se tam takřka vůbec neřešil příběh, který beztak v sérii nefunguje a jen zdržuje od toho, proč na tenhle typ filmů diváci chodí. Třetí díl je dle mého nejlíp namixován a proto funguje nejlépe. Čtvrtý díl má té akce rovněž požehnaně, ale Keanu je zas o něco starší, zkostnatělejší a jde vidět že na něj komparz v souboji trochu čeká. Je také podezřelé, že dědek Wick zabijí elitní zabijáky, jeho sako odráží nepřátelské kulky, aniž by ho to nějak zpomalovalo, ale když on vystřelí po těžkooděnci, tak ho znehybní na několik žádoucích vteřin. Chápu, že tyto filmy vyžadují nějakou míru tolerance (ostatně Donnie Yen hraje slepého samuraje, který by si kvůli svému hendikepu přirozeně ani neškrtl, ale zde je nám představovaný jako Wickovi rovný). Tato tolerance k se odvíjí od toho, jak moc chce být dílo bráno seriózně a od toho, jak moc se jednotlivé aspekty díla navzájem nedřou. V Rychle a Zběsile 10 mi nevadí, že Vin Diesel strhne s autem dvě helikoptéry, protože je to celé taková směsná a přestřelená chujovina, až to lze považovat v jistém smyslu za dobré/zábavné/pobavení schopné a vyžadovat nějakou zemitost, věrohodnost realitě a jejím fyzikálním zákonům by bylo nepochopením těch jediných kvalit, díky nimž si lze i takovou sračku užít. John Wick však apeluje na jistou míru serióznosti a platnosti realitě - nestala se série natolik populární, protože působila více  realisticky/uvěřitelně/seriózně (viz. smysluplné přebíjení, long taky, choreografie, vycvičený herec) a ona palčivá otázka ("Jak tohle mohl přežít?), která diváky vytrhává z imerze, byla mírněna na minimum, protože divák byl přesvědčen, že Wick si s tím, díky svým schopnostem, dovede poradit. Na konci trojky spadl ze střechy, což některé diváky nepřesvědčilo (já to však bral). Zde se něco podobného opakuje 3x a je to ještě nevěrohodnější. Nevadilo by mi, kdyby to bylo, jak říkám, na efekt - pokud by to bylo uvědomělé. Jenže není. Wick je v závěru pochován s patetickým epitafem "Loving husband" namísto toho, aby měl na náhrobku počet zbitých a série se eventuálně nesla v trochu jiném (uvědomělejším) duchu. John Wick má styl, ale to, že je ta postava etablovaná jako tragický a utrápený hrdina, kterému zemřela žena a byl zabit pejsek a který je okolnostmi vlastně nucen zabíjet desítky lidí, mě vůbec nebaví a přijde mi jako velmi špatnou výchozí pozicí pro postavu, která má vlastně neustále zabíjet. Co kdyby se mu to třeba líbilo? Co kdyby si to zabíjení spíše užíval, než aby do něj byl nucen. proč je třeba postavu eticky ospravedlňovat, vykreslovat ji jako čestného hrdinu, který chtěl jen normální život, který nezabíjí, když nemusí a která se identifikuje především jako milující manžel. To je špatnej vtip. Nepřijde vám, že to dře? Dle mého rejpavého soudu je delikátní záležitostí toto všechno dobře vyvážit a já jsem vůči tomu velmi senzitivní. Když to totiž vyvážené je, tak si akční film silně užívám. Když to vyvážené není (Bullet Train, Red Notice, Gray Man), tak mé hodnocení nese "odpad", protože co s filmem za 150 mega, který nemá co vyprávět, postavy mají plot armor, jak se to jen hodí scénáři a akce zkrátka nezpůsobuje diváckou imerzi, protože je to celé takové umělé, na efekt, nevěrohodné, nevyvážené... Čtvrtý Wick už tímto trpí. Má sice sexy color grading a několik skvělých akčních sekvencí, které jsou vrcholem toho, co lze v současném akčním filmu vidět, ale taky řadu akčních pasáží, které působí utahaně, jelikož Wick prostě v hezkém, neony ozářeném prostředí, střílí a přehazuje si nepřátele přes rameno, ačkoliv to starému Keanovi už nelze tolik věřit. Pokud na to herec už tolik pohybově nestačí, aby to působilo fakt uvěřitelně, tak bych akci koncipoval v tomto směru "Gun-fu: 1vMany" střídměji a nechal Wicka třeba zabíjet více tak, aby se při tom Keanu nemusel tolik hýbat. Proto nejlépe funguje akční pasáž v autě ve Francii a pasáž se zápalnými náboji v brokovnici v domě v Berlíně: Wick tam drží velkou fire power, takže se nemusí tolik hýbat, aby někoho přehodil, shodil, na chvilku paralyzoval, aby v mezičase mohl usmrtit jiného nepřítele. Zde prochází interiér a s vysokou mírou destrukce prostředí likviduje nepřátele na jeden zásah. Co se vůbec destrukce týká tak tvůrci zanedbali destrukci těl. To jest totiž další forma atrakce, o kterou si film postavený na tom, jak jeden chlápek efektivně zabijí mnoho jiných chlápků, říká. Ani třetí díl se v usekaných končetinách a vyhřezlých střevech nevyžívá, ale k několika explicitnějším momentům se uchýlila (propíchnutí oka, rozstřelení těžkooděncovy hlavy průraznými náboji z brokovnice...). Čtyřka je však opět o něco umírněnější (pocitově mi explicitní násilí přišlo vyobrazováno jen rozpraškem krve), čímž je dílo ochuzeno o aspekt, který by mu umožnit lépe naplnit potenciál svých specifických kvalit. Specifickou kvalitou této série není příběh. Čtvrtý Wick vlastně nemá co vyprávět, ale přesto se o to neuvědomělým způsobem snaží, díky čemuž to působí utahaně a nezáživně. Je třeba nějak uzavřít "příběh" této postavy, takže se stopáž vyšplhala na 160 minut, což je prostě přestřel vzhledem k absenci pořádného děje a několika dlouhým akčním scénám, které stejně nefungují tak dobře, jak by mohly, kdyby měl Keanu o 10 - 15 let míň. Znovu se vracím k tomu, že trojka fungovala lépe/je lépe namixovaná, protože Wick byl (na konci dvojky) exkomunikován a neustále po něm někdo jde, takže se prakticky neřeší žádnej příběh - pouze variabilita a kvalita akce. Čtyřka vygeneruje Wicka, kterej nemá za co bojovat (pokud má být nasranej a motivací má tedy být vztek a zlost, tak by se čtyřka měla právě ubírat cestou explicitního násilí) a záporného panáka, aby to aspoň vypadalo, že má proti komu bojovat a tedy i nějaký cíl. Pravidla fikčního světa jsou však vycucaná z prstu a celé mi to po dějové stránce přišlo nevkusně vyumělkované, což je o to horší, když si to od diváků žádá tolik času. To je tak, když si tvůrci hned na začátku nevyměří/nerozmyslí, čeho chtějí vlastně docílit. Z těchto důvodů jsem se po většinu času dost nebavil, ačkoliv tento film jiné ambice, než bavit, nemá. _____1/5 za akční sekvenci v bytě se zápalnými náboji, za akční sekvenci u vítězného oblouku, za sexy color grading a dejme tomu - i za slepého samuraje ztvárněného Donnie Yenem. Výsledný dojem byl však negativní a to nejenom proto, že v Cinema City mají tak přehulenej zvuk, až mě z toho rozbolela hlava. () (menej) (viac)

bobstock

Pokračování akčního vyvražďováku sem si nemohl nechat ujít i s tím, jakou nedůvěru sem k tomuto projektu měl v roce 2014. Jednoduchá střílečka s nájemným vrahem proti mnohonásobné přesile ala nesmrtelný svalovec z osmdesátek? A hle John Wick má úroveň, má příběh, má psa, mince a pocit, že nemá co ztratit. I já podlehl a jednoduchá řežba se proměnila v kouzelnou vizuálně a choreograficky namaštěnou frančízu pro hladové akční krky v kinech i u televizních obrazovek. Čtvrtým pokračováním musim říct, že na příběhu okolo zázemí hlavního hrdiny se velmi ubralo. Vše se točí na cestě za vykoupením okolo nejvyšší rady a party high-end zabijáků plus občas nějakého lokálního bose (viz zlatozub Berlin).  Co jsem očekával jsem dostal v míře vrchovaté možná občas už se přelévalo v pocitu šílených scén, ve kterých dostává Baba na svůj neprůstřelný frak a stejně to nestačí. Tohle je Wickův svět s prvky arkády akčních her, které znáte pokud jste nebo jste byl někdy pařan. Opět obrovská pochvala za nádherně načančané scény k dokonalému vizuálnímu efektu při tom všem zabíjení, tohle opravdu nemá žádnej jinej projekt v současnosti a už teď se řadí do síně slávy jako vzor žánru. Od začátku projekce jsem zkusil počítat mrtvoly, tentokrát mnohem stíženější neprůstřelnými saky a brněním..cca 180lidí? ´´Co budeš dělat?!! Všechny je zabiju.´´  :) 80%  +za role Donnie Yen, Scott Adkins ()

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

08.03.2024

Ballerina přitančí s ročním zpožděním

Ballerina přitančí s ročním zpožděním

22.02.2024

Fanoušci zabijáka Johna Wicka a herečky Any de Armas budou muset zatlačit slzu zklamání, na jejich společné akční dobrodružství si budou nakonec muset počkat výrazně déle. Dlouho připravovaný a mimo… (viac)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

19.09.2023

Jak poznáte, že už má herec nějaké role plné zuby? Tak třeba tak, že při natáčení na kolenou prosí režiséra, aby ho zabil. Tedy alespoň ve filmu. Přesně to byl údajně případ Keanu Reevese (Matrix,… (viac)