Clark Griswold (Chevy Chase) je muž, ktorý sa stal symbolom roztomilo najnešikovnejšej a najneúspešnejšej americkej hlavy rodiny. A to napriek tomu, že jediné, čo si Clark celý život praje, je spokojná a šťastná rodina. Žiaľ, on sám je kráľom smoliarov a všetko, na čo siahne, sa končí katastrofou... Jediné, čo je schopný vyvolať, je totálny chaos a skaza. Stačí mu totiž niekoľko sekúnd a úplne bežná situácia sa zmení na pohromu. Jeho manželka Ellen (Beverly D'Angelo) sa už zmierila s osudom a s vďačným pochopením prijíma akékoľvek manželovo snaženie, kým jeho dve deti - Rusty (Anthony Michael Hall) a Audrey (Dana Barron) - už stratili vieru v oteckove schopnosti a jeho plány ich už vopred privádzajú do zúfalstva. Podobne je to aj v prípade dovolenky, na ktorú Clark nechce ísť lietadlom, ale autom, aby mohol rodine ukázať nádheru americkej krajiny. Ako ináč - aj teraz ich od prvej chvíle prenasleduje smola. Prvé rozčarovanie ich čaká vo chvíli, keď namiesto objednaného športiaku dorazí stará rachotina. Množstvo komplikácií spôsobí rodine aj mŕtva teta Edna (Imogene Coca), ktorú treba dopraviť k bratrancovi Eddiemu (Randy Quaid). Clarkovi chýbajú peniaze, hotely sú veľmi drahé a akoby to nestačilo, uprostred púšte auto „vypustí dušu“ definitívne... (TV Markíza)

Paldiny

Teta Edna na streche mi privodila záchvat smiechu, zvyšok skôr priemer. Film mal navyše skončiť na parkovisku pred zábavným parkom, to čo sa dialo v ňom a za príchodu hliadky už bolo nasilu a za hranou. ()

kritiklon

Přesto že je to pro mnohé mé vrstevníky klasická komedie, tak já ji viděl poprvé teprve nedávno. Nemůžu ji vynášet do nebeských výšin ale lhal bych, kdybych řekl že jsem se nezasmál. Jakožto pokračování snímku "Vánočních prázdniny" to je zhruba na stejné úrovni. Bohužel ten typický americký konzum je v tom pořád znát ale více mi vadil u již zmíněného filmu o Vánocích kde byla celá ta jejich americká kultura strašně dotěrná a vychloubačná! 3,5* za 72% ()

rsimonyi

Skvělá komedie o zajímavé dovolené rodiny Griswoldů. Dlouho jsem se nebavil tak, jako u této komediální série s Chevym Chasem a Beverly D`Angelo. ()

Emzet

Kdyby takto vypadala každá "bláznivá" komedie, byl bych jedině rád - opravdu humorných situací je tu spousta, naopak sentimentu málo a jako film "pro skoro celou rodinu" vítězí Vacation na všech frontách... ()

Nolanofil

Chevy a tá jeho rodinka úžasných je neuveriteľne vtipná. Keď sa nesmejete, tak máte aspoň počas celého filmu úsmev na tvári. Neskutočné množstvo fungujúcich gagov a hlášok ktoré nezostarnú. ()

nonick1

Zábavná americká komedie, plná gagů a vtipných scének které dokáží diváka pobavit a rozesmát. Inu, rok vzniku 1983 a Chevy Chase ve skvělé formě (viz Špióni jako my)... No, od té doby už uplynulo hodně vody v Mississippi a dnešní americké "komedie" se už bez fekálního humoru a pitvořících se gsiftů neobejdou - až se smích lepí na paty. A je tak nějak divně cítit...   Poslyšte, je to vůbec smích? ()

jasanka

Výborná americká komedie. Viděla jsem ji už opravdu hodněkrát a vždycky nestačím zírat, jak do sebe vtipy krásně zapadají a co víc – jsou, na rozdíl od mnoha vtipů v jiných komediích, opravdu vtipné. ()

jesus666

Séria s Griswoldovcami, pre mňa zostáva jedným z najlepších počinov v histórii americkej komédie. Chváliť Chevyho Chasea nemá zmysel (je skvelý) a nemenej skvelý je na tom malom priestore, ktorý vo filme má, aj Randy Quaid. ()

J. T. Kirk

Chevy Chase je jeden z nejlepších komiků a komedie s rodinkou Griswoldových naprosto zbožňuju. Byla to opravdu bláznivá dovolená. I když jsem viděl tento film již mnohokrát pokaždé mě znovu rozesměje. ()

GOREGASM

Bláznivá dovolená znamenala pro Chevyho Chase zásadní zlom v kariéře, a přestože nejde o úplně nejlepší díl z memoárů jelita Clarka Griswolda a jeho blízkých, o legraci rozhodně není nouze. Zbytečně nepřehrávající komiku Chevyho Chase mám rád a scénář mu dává řadou bláznivých nápadů prostor, aby ukázal, co umí. A nebyla by to série National Lampoon, kdyby v ní chyběl Clarkův bratranec Eddie, kterého Randy Quaid přetavil ve stoprocentní extrakt vidláckého křupana (škoda, že podobný dojem budí během celé své kariéry :-)) 80% ()

helloween93

První díl Vacation série se skvělým Chevy Chasem a Beverly D'Angelo. Film je plný řadou komických situací, např. scéna v bazénu nebo havárie. Jedna z těch povedených bláznivých komedií 80. let. btw chudák pes. :D ()

BeranSon

Čas letí a letí a tak se ti malí Griswordovi teenageři proměnili na babičku a dědečka. Jinak bych tento film označil za důstojnou a zcela bez problémů i vysoce pohodovou relaxaci. První a zároveň poslední díl celé série, který si drží jisté normy a veze se v přiměřeném celku. - 7/10 - ()

Rathalos

Jedna z najlepsich komedialnych serii,ake som kedy videl,rodinka Griswoldovcov v plnej krase,Chevy Chase je rodeny komik,uz len pohlad na neho rozosmeje,najviac ma dostal film z Vianoc,ten je perfektny...:-) ()