Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (13)

Slovania (2020)

Nejdražší slovenský seriál odehrávající se v sedmém století, nečekal jsem, že z toho vypadne franský kupec Samo ve fiktivní fantasy story, ale budiž. Pozitivem je určitě námět, výprava ( v rámci domácí tvorby ), kostýmy, kamera, hudba a herecké objevy - ať už Polina Nosykhina ale i Juraj Loj jako uvěřitelný ranař. Obsazení je silné, ale za vítěze, který si toho ukradl pro sebe nejvíc považuju Cinkotu jako Čarada. Dějově má být vrcholem asi bitva s Avary, ale filmařsky je vrchol akce Slunovratu ( o které Bebjak prohlásil, že mu vedení Jojky zatrhlo větší divočinu ). Sice nejdražší, ale zároveň největší zklamání, nečekal jsem zázraky, ale ten scénář je bída. Do devátého dílu to působí bezdějově, absolutně staticky, nelogicky, hloupě, bez atmosféry něco mezi telenovelou a pohádkou a občas i směšně. Pokud srovnám s podobnými cizími seriály jako Romulus (2020) , který má brilantní špinavou atmosféru středověku, nebo, Barbaři (2020) kteří mají ještě dokonalejší vizuál i za srovnatelné peníze , tak se bojím, že to není moc prodejné do světa a chyba není v penězích, ale scénáři.  Přesto nemohu dát pod tři hvězdy, protože musím ocenit snahu komerční televize udělat něco jiného než ateliérový seriál o padesáti dílech. Nepamatuji rozsahem žádný český projekt snad od dob novácké Expozitury, kdy by soukromá televize šla do něčeho takto odvážného. Hvězdy dávám i za poslední roli Andy Hryce a za pěkný holky Janu Kvantikovou a Annu Adamovič. ()

Muž bez mena (2021) (E01)

První díl nejdražšího slovenského seriálu všech dob je hodně seznamovací. Vlastně to je jeden nudný den ze života obyvatel dvou hradišť v sedmém století, čemuž bych mohl vyčítat nudu, že nejdražší slovenský ( 4mio euro cca sto na stole českých ) vypadá zatraceně lacině ( proč třeba nedali nějakou davovou scénu o padesáti lidech? ) , že dialogy jsou jak z Paneláku čemuž nepomáhá vyžehlený dabing. Dějově to začne být trochu zajímavé posledních pět minut. Opravdu to připomíná italský seriál Romulus (2020) taky z období kmenového temného středověku i s tím zasvěcovacím rituálem mladíků, ale i ten nepůsobil nějak nabušený rozpočtem, ani dějově to nebyla hitparáda, ale ta syrovost a surovost špinavého středověku byla dokonalá. Tady škoda mluvit, nicméně dám čtyři hvězdy za víru, že se to rozjede a taky ocenění snahy natočit něco dobového, protože za ty peníze u nás máme akorát jednoho unylýho Mattoniho a polovinu dílů Zločiny Velké Prahy, takže i s ohledem na realitu tvorby našich končin musím podpořit tvůrce hvězdičkami. ()

Postrižiny (2021) (E02)

Znatelně lepší než první díl - dějové linky začínají mít smysl, směr, cíl a spád, na Maštalírově hradisku to vypadalo při davové scéně už skoro jako film za větší peníze a Bebjak pro jistotu dle pouček atraktivity erotiky filmu nechal ukázat prsa Jany Kvantikové. Takže, co jsem se dozvěděl zásadního v druhém díle nejdražšího slovenského seriálu ? Že následuje seriál Za sklom a ve čtvrtek ve 20:35 Nový život. ()

Obeta (2021) (E03)

Ve třetím díle jsem se ztratil. Bez atmosféry, statické, nudné, nepřehledné ( já myslel, že snad prohodili třetí díl čtvrtým ) - myslím, že kdyby se pan vedoucí hradiště choval jako Maštalír, který zabil svého otce, bratra a pak jako drsoň dost nelogicky prezentuje svou "hrozivou" moc, že jen tak zabije manžela nějaké ženštiny, že by ho tam moc dlouho netrpěli. Vůbec jsem nepochopil ten případ ztracené jakože zavražděné, za kterou je odsouzen cizinec, načež si s ním trest vymění manželka pana vedoucího druhého hradiště a všichni pak koukají, jak ji podřežou jakože smysluplný akt. A to nemluvím o tom, že se oběť Anna Adamovič nakonec objeví nahá, zdravá a živá jen trochu špinavá jako všichni kolem. Sorry , ale mně tenhle díl přišel hrozně hloupej. ()

Poklad (2021) (E04)

Co se vleče, neuteče.... ale kdo na to má mít sílu koukat nevím. ()

Nemá (2021) (E05)

Proč ten Maštalír furt jenom řve? ()

Zradca (2021) (E06)

Za mne se tam poprvé ve scénáři něco děje, ikdyž to zatím není nějak zpracované ve filmové poutavé formě, ale od příštího dílu očekávám pětihvězdičkovou záležitost. ()

Kupec (2021) (E07)

Juraj Loj se dovídá, že je francký kupec Sámo, ..... takže v osmém díle očekávám založení Sámovi říše, prvního státního útvaru plus minus na našem území a v devátém díle dá do držky Dagobertovi u Wogastisburgu. ()

Morena (2021) (E08)

Vřískot II. ... proč ten Loj tolik řve? ()

Slnovrat (2021) (E09)

Tři hvězdy za vizuální stránku ... teda když jsem v té tmě něco zahlédl. ()

Spasiteľ (2021) (E10)

Musím souhlasit s kolegou baclajean - desátý díl měl atributy, které jsem od tohoto seriálu čekal - dějově se tam něco dělo, svižné tempo vyprávění, poprvé jsem měl pocit, že vizuál připomíná něco drahého - kostýmy, výprava, lokace a něco jako akce plus dokonce přiznané fantasy prvky. Kdyby to takhle jelo od prvního dílu, tak by to s těmi devíti předchozími nevypadalo tak beznadějně. ()

Bitka (2021) (E11)

Jak píše kolegyně corona , ta evakuace před smrtící hrozbou z tábora někam v docházkové vzdálenosti , to působí tak amatérsky až to bolí. ()

Samo (2021) (E12)

Tak se doslonilo nebo doslovanovalo a konec vypadal jako z pohádky ... dokonce svatba, kde je pan král. Akorát Samo byl v reálu trochu větší kanec , když měl osmnáct manželek. ()