Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (CinemArt SK)

angel74

Všude jsem četla jen samou chválu, já osobně jsem však trochu zklamaná. Možná jsem měla přehnaná očekávání... Závěrečný souboj sice nemá absolutně žádnou chybu, ale to, co mu předchází, je pro mě dost velká nuda a hned v trojím podání. Nicméně musím uznat, že po vizuální a výpravné stránce se nedá téměř nic vytknout. Herecké výkony jsou také na slušné úrovni a hlavní myšlenky filmu dnes znějí snad ještě naléhavěji než tenkrát ve středověku. (65%) ()

CinemaRanger

Jedním slovem WOW. Úžasná výprava do středověké Francie, která vás chytne a už nepustí. Herci na vysoké úrovni a Matt s Benem napsali i parádní scénář. Jodie v silných scénách rulez! Ridley opět přesvědčil, že ač má občas slabší chvilky, tak je právem považován za jednoho z nejlepších filmových režisérů. Po technické stránce nemám též, co vytknout. Dechberoucí výprava, nápaditá kamera a do uší zní nádherná medieval hudba. Doporučuji zajít na Atmos. Ovšem kdo čeká velkolepou řežbu, bude zklamán, jde totiž o komorní konverzačku, kde se hodně podrobně řeší psychologie jednotlivých postav. Já osobně jsem ale maximálně spokojen. Při sledování jsem se navíc cítil jako bych byl přímo v centru dění a brutální souboj plný napětí je jen třešničkou na dortu, a po těch 152 minutách jsem chtěl víc. Kvalitní filmařina jak má být! Duna má letos silného konkurenta a už se nemohu dočkat, co Scott předvede v House of Gucci. Jsem rád, že něco takového vzniklo, takové filmy se často nerodí a doufám, že vyhraje několik Oscarů. 10/10 ()

alchac

Dokud Řiťly velkolepě historicky kostýmuje a řezničí, potud nemám nejmenších námitek. Jenže poté, co promluvili oba ordálisté, začal tvůrce, ať již z donucení, senility či zcela dobrovolně, platit #Mítné (The truth!), a když už teda, tak nikoliv jako v předešlých případech formou předestření známými fakty a dobovými zvyklostmi podepřené relevantní varianty událostí, ale způsobem jdoucím dosti ahistoricky, hystericky a za vlasy přitaženě nad rámec pro mě akceptovatelné autorské licence (např. stará Karůžová s mladou Karůžovou v kostele), či rovnou si prdel vytírající s tím, co náhodou o tomhle určitě úpa božím rozsudku víme (mladá Karůžová během ordálu), ba i jebaje logiku vlastního vyprávění (sečtělá Karůžová se o trestu za křivé obvinění dozvídá až před královskou stolicí a následně na veřejnosti sprdne despotického mačomanžu, byť pár minut dozadu cvakala prdelí, když jí tento držel pod krkem). A mě už zkrátka tahle prvoplánově agitační kinematografie, byť je zde třeba oděna do vskutku úchvatného hermelínového pláště, pekelně sere. Jo, abych nezapomněl - obsahovalo přítlačná křídla. ()

Sabrewulf

Lidé říkají, že je to kvalitní biják, v kinech ale propadl. Kde je pravda? Já bych řekl, že někde uprostřed. Ona je to kvalitní filmařina a není to špatný kousek, ale spolehlivě ho zabíjí nešťastný nápad, vyprávět film ze tří úhlú pohledu. To by nebyl problém v případě, že by šlo o jednu NEMĚNNOU událost, která by se hlavních postav netýkala přímo, byli by jen svědci, kteří by do dané události každý přispěli nějakým novým, klíčovým poznatkem. Tak, jako třeba ve filmu Úhel pohledu. Tady se však řeší znásilnění z pohledu účastníků, takže hned po první verzi víte, že ostatní si to budou vykládat po svém (dva ze tří budou lhát) a samozřejmě každý ve svůj prospěch. Tudíž se z celé prostřední fáze filmu stává unylá, ale hlavně úplně zbytečná fraška, zabírající většinu stopáže, bez smysluplného výsledku. Kdyby Scott prostě natočil drama o tomto případu tak, jak byl (což stejně nikdo nevíme, protože kdo vám potvrdí, že pravdu měla zrovna tahle osoba?) bez nějakých serepetiček kolem, tak je z toho fajn historické drama. Takhle je to snaha hrát si na něco víc a úplně zbytečně. Shrnuto podtrženo: Ano, je to dobrý film a ano, je to zasloužený propadák. ()

FilMiki

Dechberoucí, syrový, opravdický. Všichni hrají jak o život. Vlastně doslova. Adam Driver je v tom nejlepší. Posledních 20 minut v kině vážně bez dechu. A žiju. ()

Cedr

Woke as fuck, ale jako okey, do tohoto příběhu to zřejmě patří. Největším plusem je velký rozpočet, díky kterému tato (poměrně netradiční) středověká sonda prostě pozornost udrží i přesto, že samotný námět 152minutovou sílu rozhodně nemá i přes jeho neobvyklé odvyprávění trojí optikou. Adam Diver ostatní herecky velmi převyšuje. Režie neohromí, ale je kvalitní. 7/10 ()

Remivsremi

Zajímavě zvolená forma vyprávění. Tři různé pohledy na roky života vedoucí k oné události, která zapříčí duel na život a na smrt. Je krásné vidět, jak každý má svůj pohled na vlastní chování a vnímání světa. Z hlavní trojice z toho nejlépe vyjde Marguerite. Chytrá, pozorná, obětavá, silná. Dokáže naslouchat i vést. Za to pánové si honí svá ega a neustále válčí a hašteří se. Příběh je v základu kvalitní, herci odvádějí dobrou práci, kulisy jsou krásné a samotný souboj za to vážně stojí. Co ale pro mě celý film pohřbívá je střih. První půl hodina je úmorná. Skáče se z místa na místo, roky se hnou dopředu v průběhu jedné věty. Je to chaotické, nepřehledné a zbytečné. Není tam hravost. Postrádal jsem nějaké ladné přechody scén. Ne. Pouze brutální střih bez citu. Od poloviny stopáže se to zlepší, ale já bohužel nedokázal přistoupit na hru zvolenou tvůrci. Přesto se jedná o kvalitní podívanou. Vizuál má Ridley prostě v malíku, to mu nikdy nemůže nikdo vytknout. 60% ()

Doudis19

Středověké NEakční drama o boji za spravedlnost v době, kdy byla spravedlnost slepá a ještě k tomu hloupá. Avšak v tom nejintenzívnějším podaní, co si vůbec lze představit. Tři úhly pohledu. Tři třikrát naprosto odlišně uchopené postavy, jejichž větší či menší proměny charakterů především, dělají z filmu to, čím je, a čím se ještě dozajista stane. ()

UhLee

(9,5/10). The Last Duel je pro mě asi nejlepším historickým filmem, jaký jsem kdy viděl. Příběh přitom staví na docela obyčejné zápletce, která byla ve Francii dosti běžná. Ovšem co se z toho povedlo vykřesat a přetvořit z toho epické veledrama. Z toho mi doslova spadla brada. Hned v úvodu mě naprosto pohltila atmosféra, která je zachycená dokonale autenticky. Dusot koňských kopyt, kostýmy a přenádherná hudba tvoří celistvý celek, který vás už od prvních minut přikove k obrazovce. Je potřeba smeknout před tím, jak režisér Ridley Scott dokáže zachytit sebemenší detail z doby, ve které se snímek odehrává. Každý si zde najde svoje jedinečné detaily, které ho ujistí, že se opravdu ocitá ve 14. století. Výstavba scén je prstě impozantní. Ale film může být krásný, přesto je bez hereckých výkonů prakticky pouze bonusovým pozlátkem. The Last Duel sází především na herecké koncerty tří hlavních postav. Z této trojice v mých očích vévodí hlavně Adam Driver, který mi opět dokázal, jak precizním a jedinečným hercem opravdu je. Kdo mi však naprosto vyrazil dech, byla Jodie Comer, která našla dokonalou rovnováhu mezi ženskou křehkostí a lví odvahou. Poté tady máme Matta Damona, který si hraje vlastně to svoje, jde mu to náramně a v neposlední řadě Ben Affleck, který si dokázal ukradnout pár scén pro sebe, ale měl to ve společnosti Drivera nesmírně těžké. 2,5 hodiny utečou jako voda a vrcholí dechberoucím soubojem na život a na smrt, kdy je divák jako na trní, protože absolutně netuší, komu má fandit. Konečný výsledek zanechává v ústech lehký pocit hořkosti, který jenom podtrhuje dokonalý scénář. ()

Woody77

Dlho sa nenatocil dobry  historicky velkofilm preto ma tento snimok take vysoke ohodnotenie. Pre mna sklamanie a velke. Chudobny dej z troch pohladov zakonceny subojom ktory pachut z filmu ako celku uz nezmenil. Minutaz sa dala skratit na 90 min a nic by sa nestalo. Takto je to abnormalne rozvlacne, zdlhave a nudne .... ()

filmmovier

Vizuální paráda. Drsný, realistický středověk, famózní herecké výkony a co se týče Ridleyho Scotta, je Poslední souboj nejen jeden z jeho nejlepších filmů za poslední dobu, ale taky za celou jeho režijní kariéru. Film s nádherně pomalým tempem, který ale díky podmanivým a fantastickým dialogům v žádném případě nenudí. Poslední duel mi připomněl ty nejlepší britské hisotrické filmy převážně ze 60. let, kdyby byl natočen tehdy, vypadal by nejspíš téměř úplně stejně. Jedinou větší akcí je tady opravdu až závěrečný souboj, a ten je také natočen a zvládnut zcela prvotřídním způsobem. Ridley je fakt frajer. Nejspíš nejlepší film roku 2021 a já můžu litovat jen toho. že jsem ho neviděl v kině. Tenhle film je totiž magie ve všech směrech. Dokonalost. 100%. ()

Triple H

Zaujímavý pokus o Rashomon efekt. Avšak tam kde Kurosawa (prípadne americký a zabudnutý remake s Newmanom) okrem troch verzií tej istej udalosti obsahoval aj štvrtú, ktorá veci uviedla na naozaj pravú mieru a ktorá činila tie predchádzajúce tri v porovnaní o to zaujímavejšie, Damon a Affleck to vo svojom scenári usekli skôr, priklonili sa viac-menej k oficiálnym prameňom, ktoré sú ale vzhľadom na zaprášenosť a možno nie úplne vyčerpávajúci rozsah nie úplne presné a prihriali si na tom určitú #metoo polievočku. Čo síce veľmi neruší, lebo film funguje, ale vlastne tým príbeh obrali o záver, ktorý by bol o dosť rafinovanejší a možno výstižnejší, hoci menej pocitovo uspokojivý. Odhliadnuc od toho ale veľmi solídne. Affleck s Damonom sa do stredoveku síce veľmi nehodia ale hrajú viac než slušne (Affleck ma prekvapil a jeho postava je najmenej strojená). Mohlo to kľudne mať tak o cca 20 minút menej, to by neuškodilo a určite je zaujímavý aj pohľad do časov kedy v prípade neúspechu v odvolacom konaní nastupoval ako mimoriadny opravný prostriedok rozbiť si hlavu palcátom v aréne a kto toho druhého umlátil na smrť, ten bol právoplatný víťaz. Niežeby neefektívne, ale fascinujúce že aj takéto niečo niekto niekedy vymyslel a schválil ako "racionálne systémové riešenie". ()

Ryuuhei

Tohle, že propadlo v kinech? Nejsem nějaký velký fanoušek historických filmů, i když mi zrovna středověk přijde esteticky atraktivní. A ten je zde v pravém slova smyslu, ve své namodralé, surové formě. Do toho se vměšuje příběh vyprávěný ze tří pohledů, u nějž samozřejmě každý ze zúčastněných vykresluje sám sebe v tom nejlepším světle. V první části je Jean milujícím manželem a chrabrým rytířem, v druhé Jacques jako beznadějný romantik a ve třetí nakonec hlavní představitelka jako ta, která "měla pravdu". Jak to bylo doopravdy, se můžeme jen domnívat. Každopádně mě tento příběh zaujal a u závěrečného souboje jsem do konce netušil, jak to dopadne a jestli se náhodou ono obvinění nevymstí samotné oběti. Líbilo se mi i zpracování, které po většinu času pěkně balancovalo mezi středověkou atmosférou, nedlouhými, byť krutými scénami a napínavými dialogy a interakcemi mezi postavami. Jen mě později trochu štvala příliš protahovaná scéna se znásilněním, která tu byla díky třem pohledům celkem 2x a lišila se jen v malých detailech. Klidně mohla být ořízlá, osobně by mi to nevadilo. Jinak zkrátka solidní historické drama, jimž si u mě aspoň na chvíli spravil Ridley Scott reputaci. ()

Lachtaan

Letošní podzim se prozatím jeví jako na kvalitní spektákly nejplodnější třetí (lomeno čtvrtý) kvartál za posledních několik let a mně to dělá obrovskou radost. Mistr velkofilmů se po potřebě dojit již mrtvou vetřelčí ságu vrací dechberoucí středověkou konverzačkou, jež ale staví i na úžasně syrově provedených soubojích, které na konci vrcholí v ten nejdůležitější. Dvě a půl hodiny plné ostré závisti, nespravedlivé nadřazenosti, nedůvěry ve slabší a hlavně výborných výkonů hlavních protagonistů. Jodie Comer má fakticky bravurně našlápnuto a doufám, že její kariéru budou formovat jen takovéhle filmy. [viděno v Kino Šumava Klatovy 17.11.2021] ()

Qitek

Čtyři hvězdy de facto za vše co tady už každý vyzdvihnul na první stránce. Od osmdesáti tří letého "dědka" (který má opravdu vizuál a atmosféru tak v malíku jak nikdo), kterého jsem pomalu nechtě odepsával film od filmu, jsem nečekal naprosto, ale naprosto nic. Ano, postavy jsou odtažité a zahrané jen tak na očko, takže něco hlubšího či lidského s výjimkou jen Jodie Comer nečekejte. Ale tak vnitřní psychologii od Ridleyho Scotta snad nikdy nikdo nečekal. ()

Honzek

Jako vždy se jedná o skvělé řemeslo. Perfektní vizuál, oku lahodící prostředí, ideální výběr herců, hezký soundtrack, silný příběh a v neposlední řadě propracovaný scénář s brilantní režií. Někomu to může přijít utahané a nedivil bych se, ale jestli se naladíte na vlnu jež vám snímek předloží, tak se po dokoukaní přistihnete u toho, jak přemýšlíte nad tím, kde je pravda - může být totiž v každém ze tří servírovaných stories jež dostanete. Velmi vychytralé dílo! Ridley opět nezklamal. 8/10. ()

Tosi

Ridleymu historický kulisy nejsou cizí a tak přináší další vizuální lahůdku jakožto jistou oscarovou návnadu. ()

dvopet

Ridley Scott na režisérské židli je jen berličkou pro projekt Afflecka s Damonem, ke kterému si sami napsali scénář a jsou v něm oba svorně herecky špatní. Jakmile je jasná zápletka mezi ústředními postavami, která je komorní i banální zároveň, dojde vám, jaký nesmysl je točit úvodní půlhodinu jako válečný "historický" velkofilm (zde zejména je vidět Scottův rukopis známý už z Gladiátora, později třeba Robina Hooda). Vyprávění stejných událostí skrze tři pohledy (zde předpokládám, že se cituje předloha) jako jediné nabízí skutečně dramatické momenty, přesto jde jenom o další z berliček, která ale naprosto neodpovídá na to, proč je snímek pojednán právě takto. Zřejmě pouhá volba této narace zatemnila zdejším přispívajícím zrak i mysl, jinak si totiž neumím vysvětlit zdejší hodnocení. I přes respekt, který k režisérovi a jeho pokročilému věku chovám, musím konstatovat, že Poslední souboj je neupřímný zmetek, který navíc trpí všemi neduhy pozdní Scottovy tvorby. Film zachraňují pouze Adam Driver a Jodie Comer. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům