Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (Cinemart SK)

Chundys

Jak to ten Ridley dělá nechápu, ale tohle bylo zase naprosto epické! Bezkonkurenčně mu jdou historické filmy sakra dobře na ruku a umí je sakra dobře natočit! Vynikající scénář Damona a Afflecka to celé jen podtrhuje a o hudbě ani nemluvím. No a herecké obsazení Wau! Opět se budu opakovat jako u každého filmu, kde hraje Adam Driver, ale ten kluk to je fakt talent! Damon má čuch na super snímky, ale tady se mi překvapivě hodně líbil. Affleck na to málo kde je ukázán také moc dobrý a Jodie Comer teda ne jen, že je hever (těžko věřit, že by do té jeskyňky vlezl jen jeden chlap :-D), ale také předvedla setsakramentsky vynikající výkon! Takže já tleskám a řadím do TOP 5 snímků za rok 2021 ()

Helldo

WOW! Ridley Scott, co víc dodávat? Za mě nejlepší (velko)film roku. Takové filmy se totiž už dnes netočí. Obrovská škoda stávající sitauce a že se takováhle oslava filmu víc neohřála v kině, a v důsledku i tržně pohořela. Doufám, že se dočká adekvátního ocenění aspoň ve zlatých soškách, protože pokud by něco takového zůstalo v zapomnění, byla by to obrovská škoda. U závěrečného souboje člověk ani nedudá, a k tomu, že je celkové technické zpracování bezchybné, se navíc v jádru filmu skrývá tolik linií k rozjímání... Klobouk dolů a velké díky pane režisére! ()

kesty

Nakoniec celkom rozcarovanie. Z námetu "pohlad 3 ludi na jednu udalost" sa dalo vytazit ovela, ovela viac. Ano, je to fakt pekne natocene, slusne zahrate (hlavne Comer a Damon), historicky brutalne, spravne spinave a je vidno, ze sa v tom utopilo nemalo penazi. Ale je to prilis dlhe a cakal som, ze sa ta charakterizacia postav bude po kazdom "odhaleni jedneho pohladu" rapidne menit. A co tie bizardne briadky a parochne? ()

Jeremiah

Celou historií lidstva se jako červená nit vleče jediné. Bojuj za svého pána, umírej za něho, a pokud nezemřeš, tak mu ještě musíš platit za to, že jsi nezemřel. Zájmy pánů jsou vždy upřednostňovány, a to i v případě, že jsou nezákonné. Pokud proti tomu vystoupíš, budeš jakýmikoliv prostředky odstraněn a zlikvidován. Toto bohužel platí v každé době a za jakéhokoliv režimu. ()

Lucretius

Prvně, dvou a půl hodinová stopáž je zde naprosto neodůvodněná. Co chce film říct by šlo vyjádřit mnohem koncentrovaněji, bez úrtpného čekání na další kousek informace v repetetivních pasážích. Hlavním problémem ale je, že zhruba ve dvou třetinách do té doby nadějné historické drama zkolabuje do schématického MeToo snímku ve středověkém skinu, resp. do prvoplánové realizace nejprovařenějších narativů tohoto hnutí. Náročnější diváci podporující MeToo budou mít negativní pocit z kalkulu, pro ty méně náročné bude film příliš zdlouhavý a drsný a odpůrci MeToo pak budou znechuceni z domnělé manipulace. Problém podobných snímků, které jsou stavěny jako ideologická opora není v tom, že by neříkali pravdu, ale v tom, že aby fungovaly, musí určité informace vynechat. SPOILER! Zde už jen v zdánlivě nepodstatném detailu, že poddaní byli reálu v rámci vyšetřování mučeni. Tj. hlavní ženská hrdinka je pro dosažení spravedlnosti (primárně se opírá o morální rovinu, důsledky pak plynou pro ni samotnou a pro agresora, film nic nenaznačuje o tom, že by ji motivoval nějaký obecný společenský boj) ochotna vystavit jiné nevinné lidi podstatně horším věcem, než se původně staly jí samotné a za jejichž spravedlivé vyřešení bojuje. Pak je samozřejmě problematické ji držet jako pozitivní postavu, což je ovšem nosný pilíř sdělení. Její můž na ni páchá sexuální nasílí, snímek se ale jakoby nepřirozeně vyhýbá tomu, že ji přímo uhodí. Což je opodstatněné jen konstrukcí příběhu, kdy je potřeba zachovat iluzi manžela jako toho lepšího z dvou zel, to horší pak musí být útok predátora. Subjektivizace vyprávění má pravděpodobně ilustrovat, že agresor si problematičnost jednání nemusí plně uvědomovat. Při detailnějším pohledu to ovšem postrádá logiku. V rámci Margueritiny verze jejímu muži záleží jen na vlastním pocitu dobrého manžela a na nikoliv ní, jenže v tom případě by pro pocit dobrého manžela její muž nepotřeboval sám před sebou tvořit iluzi toho, že mu na Marguerite záleží (jeho pamět by akcentovala jiné momenty jejich vztahu). Jakkoliv se výše zmíněné věci mohou zdát jako detaily, ukazují na fakt, že v okamžiku, kdy člověk přestane automaticky přistupovat na schéma sdělení (resp. jej vnímat jako předem platné na základě předchozího přesvědčení), začne o filmu přemýšlet a brát jej tak vážně, jak se stylem vyprávění tváří, tak se začne sypat. Je to trochu škoda, potenciál scénáře či jen samotné historické události je obrovský. Ať už v individuální rovině příběhu ženy, která v době vůči ženám kruté volí mezi dvěma zly, či jako středověkého politického dramatu a boje o moc. Kdyby se ho chopil někdo jiný než Scott kdo na místo snahy o monetarizaci MeToo skutučně vnímá špatné postavení žen (řekněmě třeba Verhoeven, viz vynikající Keetje Tippel), mohla to být naprostá pecka. ()

TostTom

Tak dlouho jsem tenhle film odkládal a teď když jsem ho konečně shlédl, tak jen lituji toho, že jsem se na to nekoukl už dřív. Nevím jak moc je tenhle koncept originální, ale tohle je poprvé co jsem viděl nějaký film,  jedním příběhem vyprávěným z pohledu tři různých osob, jejichž osudy jsou propletené a a film vlastně nabídne tři různé pohledy tří různých osob na stejnou událost. Jedna věc, která mi na filmu přišla naprosto dokonalá byla ta pravá nefalšovaná středověká surovost a nespravedlnost. To samé o bitvách, kterých sice nebylo moc, ale byly naprosto úchvatné. No a i přesto, že těch bitev a akce tu zas tolik nebylo, tak film zvládl být záživný po celou dobu a veškeré dialogy byly skvěle napsané, zahrané a celkově prostě fajn. To samé platí o hereckých výkonech, které jsou zde prostě úžasné a není jediná věc co bych mohl vytknout. No musím se přiznat, že nejvíc mě teda oslovil Jacques Le Gris ztvárněný Adamem Driverem, který mi přišel prostě dokonalý a i přesto, že byl asi můžu říct tou zápornou postavu, tak jsem mu až do konce fandil. Tak a na závěr ten poslední duel, to bylo prostě skvělé vyvrcholení celého filmu a pravá ukázka pořádného středověkého souboje. Když to shrnu, prostě skvělý film, na kterém nemohu najít nic špatného, nebo něco co by se mi nelíbilo a prostě to rozhodně stojí za to vidět. 9.5/10 ()

Mona-Lisa

Navdory rozmáchlé výpravě,komorní film. Úžasné historicke drama. Křivda popsaná ze tří pohledů hlavních postav. Jak já jsem si zanadávala. Drsné to měly ženy a je k nasrání a pláči, že něco je aktuální stále. ()

vojo

Posledný súboj, som stiho na poslednom predstavení pred stiahnutím z programu kina, podľa hlásení najväčší celosvetový finančný prepadák minimálne za posledné roky. U mňa pre zmenu najväčšie prekvapenie. Od starého veterána Ridleyho som toto nečakal. Film ukazuje, ako sme sa veľmi /ne/posunuli od 14. storočia(každý muž má svoju podobu pravdy a postavenie žien v spoločnosti tiež ešte nie je také ako by malo byť, ale aspoň, že pretrvalo dodnes, že víťaz má vždy pravdu:), ak ste toto premeškali v kine môžete ľutovať. ...nuž ale kedže sa svet sa v riť dokonale obracia, tak je všetko ako má byť asi. Možno je to posledný krát keď dostal šancu takýto kvalitný "historický" kúsok vzniknúť:) P.S. a to som sa nerozplýval nad hereckým obsadením, ktoré bolo minimálne v dvoch prípadoch neprekvapivo výborné. ()

Artard

Po posledných dvoch alienoch by som osobne posadil Ridleyho Scotta na vozík a dotlačil ho do Režisérskeho dôchodku, a bola by to najväčšia chyba môjho filmového života. Skvelý a kreatívne rozprávaný príbeh, kvalitní herci, výprava a samotný pocit zo sveta v ktorom sme a postáv, ktoré si svoje zobrazenie života ohýbajú podľa svojich pocitov a predstáv. Stredoveké dobrodružstvo hodné Oscara. ()

Majkak

Nadčasové téma ve středověkém hávu. Ačkoliv jeden příběh o znásilnění vidíme ze tří pohledů o celkové délce 152 minut, nejsou k mání praktický žádná hluchá místa. Začátek je takový fofr, že jsem obávala, zda se v tom neztratím, ale pak už to bylo dokonale přehledné. Uvěřitelně vyprávěný příběh vztahu postaršího rytíře, prostého intelektuálních ambicí, ale férového přímočarého chlapa, a mladé krásné a na tehdejší dobu velmi vzdělané Marguerite. Ona si s ním sice nepokecala o literatuře, ale respektovala jej, protože si nebál vzít dcerku tatíka, který bojoval na špatné straně. Pravda kromě té překrásné vizáže, chudá taky nebyla. On (Matt Damon) zase respektoval jaký poklad má v kočce, která se vyzná v účetní knihách a je schopná dohlédnout na hospodářství. I když se rozběsnil kvůli jejímu hlubšímu dekoltu, v klíčovém momentu jí věřil a postavil se za ní. Ridley Scott využil téma, aby vyjádřil podporu #MeToo. Le Gris je o své neodolatelnosti skálopevně přesvědčen, ona ho chtěla a jelikož si hraje na dámu, tak říká ne. Závěrečný souboj je nádherná parádní klasika, kam Scott i střihl i jeden moment z Gladiátora. ()

oli009

Ačkoli Ridley Scott v Posledním souboji pracuje s téměř ideální obětí, ke které se váže i stejnojmenný mýtus, docela ráda mu to vzhledem ke všem těm ostatním nesmírně kvalitním aspektům filmu odpustím. Vypíchnout musím především zajímavou kompozici, kdy je děj vyprávěn z pohledu tří hlavních postav (už se těším na nějaké srovnávací video), naprosto přesvědčivé herecké výkony a strhující středověkou atmosféru. ()

Pat_rick_fan

Ridley Scott musí byť režijný génius, takto perfektne točiť v jeho veku. Vidiac tržby, je mi jasné, že toto je tá vec, ktorá nepochopiteľne prešumí kinami a awards sezónou, aby sa až následne stala malým kultom, podobne ako napr. Věc (1982), alebo Klub rváčů (1999). Nemám síce doktorát z feministických štúdií, ale Times Up Movementu a pod. by som to odporučil na prvý šup. Krásne ozvučený, zahraný (Jodie Comer má na to byť nová Kate Winslet) a napísaný historický film podľa skutočnej udalosti, ktorý je v jadre vlastne celkom silná a nadčasová emancipačná vzbura, bez akýchkoľvek (tu predovšetkým) politických a iných premostení? Navyše si potlesk v kine (Kino Lumiere, Bratislava, 7.11.2021) po titulkách nepamätám dobre dlhú dobu. Top 2021, aj keď ma, žiaľ, neprekvapí, ak sa to kvôli nezáujmu divákov nepretaví v rôzne veľké ceny. ()

Rathalos

Tentoraz ma reziser Ridley Scott nepotesil,mal som velke ocakavania,no dockal som sa sklamania,tato historicka drama podla skutocnych udalosti ma nudila a to doslovne,152 minut bolo tentokrat ako keby nekonecno,je pravdou,ze je to kvalitne natocene,ved bol urcite velky rozpocet,aj herci su kvalitni,taktiez vyprava ci technicka stranka,ale obsah ma nedokazal navnadit na tu spravnu notu,chybali mi bitky a suboje,ak aj k nejakym doslo,tak len na par sekund,co je malo,ak by mal tento film este dlhsiu stopaz,verim tomu,ze dvojica Matt Damon a Adam Driver by si zacali porovnavat aj svojich vtakov,ktory ho ma dlhsi pri tom ich supereni,takze dam tri hviezdy,ale mam nutkanie dat len dve...:-) ()

Kopi1

Bál jsem se, že zde bude hodně hluchých míst, jak už to u středověkých filmů bývá, ale Ridley Scott zde držel tempo parádně. Jelikož má film hodně zkrácené scény a příběh ze tří úhlů pohledu, tak to filmu právě dodává energii pokaždé, když už by měla klesat. Jen škoda, že i bitvy jsou zkrácené, mohli je nechat ještě o něco delší, když už si s tím dávají tu práci je tam mít. Všichni tři hlavní herci super, všichni byli přesvědčivý a oddaní roli, jenom Affleck mě moc nezaujal, ale to je třeba jenom u mě. Závěrečný souboj taky parádní, myslím, že trval přesně tak dlouho jak měl, nikdo nikoho nešetřil, oba do toho vletěli hned a dali do toho vše. Myslím, že nějakého Oscara tu cítím. Dlouho jsem čekali na kvalitní film od Ridleyho, snad to zas nebude klesat. Lepší 4 hvězdy. ()

lasonic

...aj keď herecké výkony sú top, v podstate ako vždy, nemôžem dať viac ako dve hviezdy. Prečo? Film bol pre mňa veľmi nudný a nezáživný. SPOILER: Tri postavy zodpovedajú takmer rovnaký príbeh, s miernymi odchýlkami, každá postava dostane tak cca 20 až 30 min. priestoru, a toto je pre mňa problém. Pretože scény sa vo veľkej miere opakujú a vyzerá to ako by som si opakovane prehrával jednu scénu trikrát za sebou. Toto bolo podľa mňa scenáristické faux pas. P.S. Nemôžem hodnotiť film kladne, len preto, ako realisticky, chladne a surovo zobrazil 14. storočie. Filmy vždy hodnotím na základe toho, či a aké emócie vo mne vyvolá. Toto bola nuda, nuda, nuda... ()

agassi68

Ridley navodí atmosféru rýchlo a pritom nestráca zo zreteľa zmysel pre dobové detaily. Damon sa mi už dávno na tieto role nehodí.Naštastie to zvyšok vedený šmrncovnou Jodie potiahne aj za neho a viacmenej komorná dráma vyvrcholí. Trošku viac súbojov a bol by som úplne spokojný.. ()

Hapretor

Hlavně musím napsat, že Jodie Comer tady měla opravdu nádherné vlasy ... jestli to teda nebyla mega paruka ... pak musím poznamenat, že tohle byl film podle mě asi jako poslední filmy Tarantina ... super kamera, super herci, super kostýmy, super feeling, super kulisy, super asi všechno ... jen dějově ... ÚPLNĚ O HOVNĚ ... dvě a půl hodiny se čeká na total řežbu, která se fakt jen tak nevidí ... zvláště její závěr ... slizkého a ne-hezkého Řidiče mi ale líto opravdu nebylo ... další Scott, co mi "ukradl" skoro tři hodiny života ... proč se na ty jeho filmy dívám a navíc, když tam hraje Matt Damon ... to nechápu ... ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům