Tri dni Kondora

• Česko Tři dny Kondora (viac)

Mladý literárny vedec Joe Turner pracuje pre CIA. Jedného dňa po návrate z obeda nájde všetkých svojich spolupracovníkov zavraždených. Pod svojím krycím menom Kondor informuje o udalosti centrálu, ale potom mu napadne, že i on sa môže nachádzať v ohrození života... (STV)

anli

Velmi dobre zvladnuty spionazni krimifilm,natoceny podle knizni predlohy,ktera je opravdu vynikajici.Sedesata,sedmdesata a osmdesata leta 20.stoleti byla velmi urodna na kvalitni spionazni a mafianskou literaturu a tudiz i filmy.Kondor je jednim z nich a opravdu se povedl-skvele napsany,perfektne rezirovany a o kvalitach Roberta Redforda a Faye Dunaway neni,myslim,potreba mluvit.Z dnesniho pohledu muze byt film pro nekoho nudny-to je ale chyba.Je to typicky priklad toho,jak film tahne pribeh,atmosfera a herci.A jak tohle vsechno nezastinuji bombasticke akcni sceny,efekty a rychly strih,aby divak nestacil sledovat pribeh.ktery je.jak to dnes bohuzel vetsinou byva,velmi plytky a povrchni.A casto v sobe nese spoustu chyb,ktere maskuji prave strih a efekty.Tady tomu tak neni,protoze tehdy se jeste(aspon vetsinou)kladl duraz na pribeh,atmosferu a samotnou vypoved divakovi.To je zde v plne mire naplneno.A co k tomu dodat?CIA je proste CIA.No...Neni potreba to dal rozvadet.Navic je velmi prekvapivy a povedeny konec,coz dnes take nebyva moc zvykem.Mam jen malinkou pripominku a to,ze na tenhle zanr je tam zbytecne moc romantiky,bez te se ale Sydney Pollack ve svych filmech neobejde.U me je to krasne kondorskych 90%. ()

noriaki

Nadčasový paranoidní neo-noir s vynikajícím Redfordem. Sydney Pollack odvedl poctivou práci, ale lví podíl na zážitku má skvěle vystavěná zápletka, bezpochyby dědictví předlohy. S minimem informací a prakticky bez patřičných dovedností musí Kondor bojovat o svůj život, nebo udělat chybu a zemřít. Režisér příběhu předal dynamiku a přesto si našel čas na klidné pasáže v nichž pomalu budoval atmosféru. ()

_DAVE_

(Ne)Překvapivě inteligentní nadčasový špionážní techothriller, který divákovi neservíruje vše na stříbrném podnosu. Akorát tam nejsou satelity, moderní počítače a GPS lokátory, ale analogové telefoní ústředny. Je to prostě staré, ale zestárnulo to tím nejlepším možným způsobem. ()

fefee

Nebyť tej naivnej scénky kde sa F.Dunaway ako obeť nechá uniesť sexuálnou túžbou Redfordom tak dám hviezdu naviac. Ale toto bolo fakt naivné. Už vidím ako sa ženská prepadnutá cudzím chlapom s pištoľou v ruke nechá dobrovoľne ohmatávať. To je tlačenie kalerábov do hlavy...A dosť pretiahnuté scénky by sa dali jednoducho skrátiť. Takže priemer. ()

Ceres

Wow, wow, perfektní thriller od Pollacka, který mi pěkně zvednul náladu. Celou dobu jsem byl napnut, jak to nakonec dopadne, film nemá vůbec žádné hluché místečko. Redford v tomhle snímku exceloval jako vždycky a ten feeling 70. let byl prostě k nakousnutí. Pro mě bomba, takhle má vypadat pořádný film s tématem výzvědných služeb. ()

hroubek

Špionážní thriller ze staré školy. Takové to filmy mě baví čím dál více. Je to dáno hlavně tím, že divákovi nedají nic zadarmo a on se musí po celou dobu soustředit, aby mu něco neuteklo. Sydney Pollack natočil film, ve kterém by se napětí dalo kráje. Hodně tomu taky pomáhá, že titulní hrdina v podání Roberta Redforda není žádný špion, ale jen obyčejný chlap zahnaný do kouta. Má to spád, je to napínavé a závěrečné rozuzlení dosti nečekané. Hodně slušný thriller, který nezklame. ()

pursulus

"Mlčenlivý" a "Tři dny Kondora".¬         Francouzský snímek "Mlčenlivý" z r. 1973 v režii a se scénářem Claudea Pinoteaua a USA snímek "Tři dny Kondora" z. r. 1975 v režii Sydney Pollacka a se scénářem Davida Rayfiela mají tolik podobných rysů, že je uvádím společně, při čemž vyzdvihnu i to, čím se v zásadě od sebe odlišují.¬                 Režie pracuje podobně — snímky jdou pomalu, ale jistě dopředu, při čemž nit nedrží pouze základní zápletku (jako tomu bývá u prvoplánových a podřadných snímků), je rozvedena, čímž se jednoduché stává zajímavým; to spolu s časovou neakčností vytváří ten správný chod pro toho, kdo má rád špionážní a kriminální příběhy a k napětí nepotřebuje rychlý motor, ale spíše budování napětí skrz prožívání cesty. Střih je pojat stejně — úsečně, okamžitě rozděluje různé části, často s využitím doprovodného zvuku, případně hudby, což zesiluje dynamiku pomalejšího děje a přidává napětí. Kamera Francouze Jeana Collomba i Američana Owena Roizmana je velmi dobrá, používá klasických postupů jako práce s detailem, přibližování atd. Herecké výkony se podílejí na uvěřitelnosti i tam, kde scénář selhává; a scénář, ach, scénář je u obou snímků žel trochu přitažený za vlasy, přizpůsobený potřebě, zjednodušující věc, která při větší složitosti byla by zřejmě nad možnosti tvůrců.¬                 Základní rozdíl obou snímků je národnostní: francouzský "Mlčenlivý" je citlivěji podaný, USA "Tři dny Kondora" chladněji i přes jeho milostné scaeny. Totéž se týká hudby: ta Francouze Alaina Goraguera je vnímavější a přiléhavější než Američana Daveho Grusina, jež je spíše odtažitější, vnější.¬                 Oba snímky by mohly býti špičkovými filmovými díly, kdyby tvůrci spolu s producenty nalezli odvahu a vůli k lepšímu propracování scénáře a jeho co možná dokonalého vyvedení do plochy celuloidu. Takto, zastaveny ve svém rozvinu, jsou pouhou velice dobrou podívanou. ()

VanTom

Klasika špionážních filmů i příběhů, v níž bezvýznamný kancelářský analytik narazí na stopu rozsáhlého spiknutí na vysokých místech uvnitř agentury, která se ho tudíž všemi prostředky snaží zlikvidovat. Od začátku perfektně rozehraný, napínavý thriller už v závěru trochu doplácí na lehce zkratkovité rozmotávání složitého klubka nitek, aby se obnažený zahraniční komplot neukázal nijak extra "atraktivním". Přesto profesorská žánrová práce. ()

cross

Pro mě po velkém očekávání velké zklamání... Klasika špionážních thrillerů? No, možná ve své době průkopník, dnes ale pouze utahaný film se zajímavou zápletkou zpracovanou ve velmi poklidném duchu, bez akce, napětí a zajímavosti. Děj je velmi chaotický až zmatený a místy mi přijde docela absurdní (vyšetřování CIA, milostná scéna). Navíc, vše podbarveno v 70. letech stylově oblíbenou, v dnešní době však naprosto nevhodnou hudbou... Pouze díky svižnému úvodu a Redfordovi dávám slabé ***! ()

Gazi

Vcelku povedený špionážní film, ale chtělo by to přidat na tempu a trocha více toho napětí. Takže hodnotím pouhým průměrem. ()

klima777

Chce se mi v duchu Cimrmanově zvolat: "Tak naivní zpravodajské služby nejsou (bitka s "pošťákem" atd.)!" Nejsou a nemohou být. Co mělo působit děsivě, vyvolává mnohdy spíš úsměv (dokonce ani závěrečná promluva Higginse není mrazivým poryvem, ale pouze solidním rétorickým cvičením na téma svět patří nám). Časy se mění a my v nich. Jenomže přes veškeré výhrady jsou Three Days of the Condor vystavěny na poctivých filmařských základech, a proto obstojí. ()

J-o-k-e-r

Špionážní klasika ze staré školy. TOPka žánru a ikona 70. let, kde byl R. Redford v nejlepší možné formě. Po po boku měl krásnou F. Dunaway, a na druhé straně zabijáka M. von Sydowa. ()

Autogram

Videné veľmi dávno, zdá sa mi, že ešte za socializmu, ale dodnes sa mi vybavuje, ako som bol ako dieťa napätý, čo bude ďalej a s nadšením som vítal, že to pokračovalo úplne inak, ako som čakal. Bolo to mimoriadne zaujímavé spestrenie popri vtedajších kriminálnych seriáloch. Neviem prečo sa mi zdá, že tento film išiel vtedy ako seriál na 2 alebo 3 pokračovania...? ()

blackJag

Redford už byl slušný dědula, když jsem film viděl poprvé, takže očekávání vyloženě nezatížená nostalgií a respekt, film je zasloužená klasika, napínavý, ještě se skvělým českým dabingem. Možná jen ten přístup ke Stockholmskému syndromu berou tvůrci s podivnou lehkostí :-) 80% ()

Aqualung

Dnes jsem si tenhle velmi dobrý film pustil po mnoha letech. Vynikající herecké obsazení, není-liž pravda.Ale podstatné samozřejmě je nač tenhle filmu ukazuje.Oblast činnosti tajných služeb je všude, a to platí o každém systému, plná špíny a svinstev.Do tohoto světa vstupuje Redfordova postava snad poněkud naivně. Ale já si to nemyslím.Turner je profesionál, který jsa konfrontován s děsivou realitou postřílených spolupracovníků začne jednat velmi přesně a inteligentně, takže logicky vyrábí problémy těm, kteří likvidační akt spustili.Důležité je ale poselství postavy, a sice ostrý konflikt mezi etikou Turnera a zájmy státu nebo určitých skupin v jeho aparátu.A poněkud romantický závěr před vydavatelstvím renomovaného amerického deníku ukazuje na jisté přednosti demokratického systému.Jsem ale ochoten o tomhle dále diskutovat, jestli se někdo najde...... ()

Anez

Jsem strašně ráda, že jsem neopovrhla filmem ze 70. let. Vidět Ameriku v jiné době. Staré americké bouráky a stará dobrá CIA. Samozřejmně hlavní důvod kvůli kterému jsem se na film podívala bylo obsazení- Robert Redford. Nezklamal mě. Jen mi přišlo trochu divné, že by se (Joe Turner- hlavní hrdina filmu) po smrti své ženy dokázal vyspat s úplně cizí ženou, ale budiž. Miluju filmy s agenty a tenhle byl špičkový, byl úplně jiný než filmy dnešní doby, protože tam nebylo tolik akce. Ale možná právě to dělalo film tak krásným i pro dnešní dobu. ()

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (viac)

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)