Tri dni Kondora

• Česko Tři dny Kondora (viac)

Mladý literárny vedec Joe Turner pracuje pre CIA. Jedného dňa po návrate z obeda nájde všetkých svojich spolupracovníkov zavraždených. Pod svojím krycím menom Kondor informuje o udalosti centrálu, ale potom mu napadne, že i on sa môže nachádzať v ohrození života... (STV)

joker.george

Možná je to dobou, možná mnou, možná samotným filmem, ale výsledkem je, že jsem si s ním příliš neporozuměl, což mě docela mrzí. Film totiž disponuje chvílemi prvotřídního napětí, drama nebo akce, ale jedná se o pouhé ostrůvky a nic jednolitého, co by se rovnoměrně objevovalo po celou dobu. Jedinou spojitostí je postava a herectví Roberta Redforda, který podává nadprůměrný výkon po celý čas, a dokáže tak udržet pozornost i ve slabších částech. ()

starbrejkr

Jasná klasika 70. let plynoucí poměrně klidným tempem, na můj vkus možná až příliš klidným. Jesli bych měl na filmu něco zvlášť vyzdvihnout, tak jeho schopnost předpovídat budoucnost, které tkví zejména (lehký SPOILER) v rozuzlení filmu směrem k naftovým polím a zájmu USA o ně. Asi tehdy rozhodně tvůrci předlohy netušili, že O 30 let později kvůli nim k invazi na střední východ skutečně dojde. A pokud se podíváme na závěrečný proslov Higginse, možná se nám jeho slova za pár let změní v další uskutečněnou předpověď ("Co až nebude jídlo, elektřina? Co až lidé, kteří nikdy nehladověli, najednou poznají hlas. Co bude pak?"). Méně povedené už pak jsou sondy do fungování CIA, které zvlášť v dnešní době působí až nebezpečné úsměvně, hlavně postava majora na telefonu s velkou svítící mapou světa před sebou. Rozhodně však film nejde zapřít jako inspirační zdroj pro špionážní filmy platí to tak dodnes, ať už se to týká struktury příběhu, různých dvojitých agentů či osamoceného hlavního hrdiny. Možná víc než Redford zaujme Max von Sydow ve výborné roli zabijáka Jauberta - opravdu skvělá postava, možná škoda, že se mu nedostalo většího vykreslení, mohlo to film posunout ještě trošku jinam. Celkově spíše 3,5 hvězdičky, ale přeci jen jsem se chvílemi nudil, a tak zůstanu níž. Přesto však velmi dobrá dobová věc. ()

tomtomtoma

Kvalitní špionážní thriller s pěknou dávkou napětí a zajímavou zápletkou. Jak výrazně se změní váš obyčejný život úředníka CIA, který hledá skryté odkazy v textech, v neúprosný boj o život? Špionážní hry bývají rozehrávány velmi vysoko a pokud odhalíte skrytou síť v síti, je váš život už v neustálém ohrožení. Literární agent CIA Joseph Turner, s krycím jménem Kondor (dobrý Robert Redford), se znenadání ocitá uprostřed vražedné hry skryté špionážní sítě, ničící vše, co by ohrozilo její utajení. Vzpírá se předem danému osudu obětního beránka, zarputile bojuje o zachování svého života a odhaluje děsivé tajemství a nevybíravé praktiky. Z dalších rolí: fotografka Kathy Hale (zajímavá Faye Dunaway), náhodou a okolností donucena pomoci Kondorovi v jeho nerovném boji, vedoucí pracovník CIA J. Higgins (Cliff Robertson), pověřený dohledem na zametení všech možných lidí tušících o hrozivém tajemství, profesionální vrah G. Joubert (dobrý Max von Sydow), najímaný CIA na zametání zvláště citlivých a nebezpečných zapeklitostí, pan Wabash (John Houseman), mocný muž v pozadí, mocný Leonard Atwood (Addison Powell), stojící za tajnou sítí v síti, chladnokrevný S.W. Wicks (Michael Kane), původní Kondorův sekční šéf, a Janice Chon (Tina Chen), Kondorova přítelkyně a spolupracovnice. Zajímavý a napínavý snímek, strhující ve svém napětí a odhalení z možných praktik všemocných špionážních agentur, které neváhají obětovat kohokoliv v zájmu vysokých zákulisních her. Působí to svěže a přirozeně, i když je nutné brát to s rezervou. ()

1frida2

Přesně tak. Snímek má atmosféru, herci neskutečné charisma, nálada let sedmdesátých také má své kouzlo. Podařená věc, však taky režisér je mistr a své herce dobře zná a umí pracovat jak s nimi, tak s předlohou. Kvalita plus něco navíc! ()

laik_60

Z dnešného pohľadu po toľkých aférach v politike nielen americkej je ten film skutočne natočený veľmi prezieravo a zaujímavo. Troškami vadila až prílišná "zručnosť" knihomoľa Redforda so spojovacou technikou či odvážnymi kúskami a a aj ten "otvorený" záver - nezáver ... hmm ... možno chceli vyrobiť pokračovanie ale "síajejťáci" im to nedovolili hihi. ()

C0r0ner

Podobně jako Michael Mann má i Sydney Pollack stejný vroubek a to ten, že jsou sice skvělí režiséři, ale těžko říct, jestli kvůli tématům, ale každopádně nikdy pro mě nenatočí pětihvězdičkový film. Tři dny Kondora byl sice zajímavý snímek s výbornými herci, ale docela se to pro mě vleklo a místy jsem pokukoval po hodinách. 70% ()

pakobylka

----- "Chci jenom zastavit čas. Na pár hodin, na zbytek noci … " ----- Brilantní, nadčasový snímek s vynikajícím Robertem Redfordem v hlavní roli. Poctivý špionážní thriller o nepoctivých praktikách v rámci tajných služeb - a o chlápkovi s krycím jménem Kondor, kterému se ještě nechtělo umřít. Kromě jiného se dozvíte, že sečtělost sice může za určitých okolností zvýšit vaši šanci na přežití - ale příliš snaživý a příliš pečlivý přístup k práci se vám na každý pád nemusí vyplatit. Doufám, že si z toho vezmete patřičné ponaučení ... ;-) ()

Dannysek4U

Porad to paradne slape, pointa super, ale v mnoha ohledech je tahle podivana uz vazne archaicka. Kazdopadne se dobre kontextove pozastavuje nad ve snimku vyrcenymi slovy ohledne budoucich invazi za ropou:o) ()

gabin(a)

Výborný film, velmi civilní a přímý, nezapře rok vzniku ani hlavní aktéry - to je prosím pochvala! A přitom je tak nadčasový! Člověku pěkně zatrne, když si pomyslí, že a jak moc se CIA od té doby určitě ještě zdokonalila! Naprosto výstižné komentáře Historik, Roman Albach a tuntavala. ()

necisty

Přišlo mi nelogické jednání hlavních postav. Hraje si to na promakaný špiónský film a někteří se chovají jak idioti, Redford nevyjímaje. ()

Martrix

Joe pracuje v oddělení, kde pročítají knihy, aby se ujistili že neunikly tajné informace. Ta myšlenka se mi líbí. USA byly vždy paranoidní...asi protože samy hrají nečestně a nikdo jim nevěří. Další z mnoha filmů, které odkazují na bezskrupulózní jednání amerických vládních agentur. Tři dny Kondora je v rámci beletrie/filmu chytrý příběh s fajn atmosférou, který narozdíl od mnohých akčních vyplachů nezestárne. Stojí totiž na skvělé režii a scénáři, které balancují přesně na hraně autenticity a filmového zážitku. Výborní jsou i herci, takže co víc si přát. ()

c.tucker

Špionážní thriller, který funguje i v dnešní době, výborně vystavěný a senzačně obsazený ať už Bob Redford nebo Max von Sydow a i Faye Dunaway. Trošičku mi neseděla ta romance, která moc nedávala smysl, ale vše bylo zapomenuto závěrečným rozhovorem Maxe a Boba na konci. ()

mortak

Klasická paranoia ze sedmdesátých let, ve které se jedinec snaží utéct systému, jenž pro možné dobro celku (Ameriky) likviduje pěšáky. Bohužel ve skutečnosti je demokracie více méně chaos a rozhodnutí tvoří bezejmenná masa úředníků byrokratů. Všechny ty teorie o spiknutí...ale kouká se na to dobře. ()

BoXBe

Tři dny kondora pět hvězdiček nedostanou. Je to pěkný film, ale je suchý a v roce 2009 mírně naivní. Postava, režie, scénář i příběh bych renovoval a film natočil znovu a svezl námět na Bournově popularitě. Film potěší, ale nevytrhne. ()

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (viac)

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)