Duša predstavuje stredoškolského učiteľa hudby Joa Gardnera, ktorý získa šancu svojho života hrať v najlepšom jazzovom klube v meste. Ale jeden malý chybný krok ho zoberie z ulíc New Yorku do Veľkého pred – fantastického miesta, kde nové duše získavajú svoje osobnosti, vlastnosti a záujmy predtým než idú na Zem. Rozhodnutý vrátiť sa do svojho života, Joe spojí sily s drahocennou dušou 22, ktorá nikdy nerozumela príťažlivosti ľudských skúseností. Ako sa Joe usiluje ukázať 22 čo je úžasné na živote, môže pritom získať odpovede na niektoré dôležité otázky života. (Cinemart SK)

tomeek

Hrozně mě to mrzí, protože jsem se na to moc těšil, ale působilo to necelistvě, jako tři filmy dohromady, aniž by kterýkoliv z nich nějak zdárně dotáhl myšlenku do konce. Narozdíl od ostatních pixarovek tentokrát ani nedošlo k emocionální destrukci, jak oni dobře umí, prostě Soul je jenom takový fajn film s moc zajímavým vizuálním zpracováním. ()

vnimatkrasu

Nádherná, výtečně znějící, oduševnělá sonda do života dospěláků, která na komoru apeluje na to, abychom přestali prosírat svý životy. Jakou vrstvu si tam (kromě roztomilejch modrejch dušiček) najdou děti, to ale nemám sebemenší šajn. ()

David.Darco

Na Soul som sa tešil nesmierne dlho a správa že sa dostane na internet ma nesmierne potešila. Dokonca som aj počas filmu zostal milo prekvapený jeho zápletkou, ktorá sa našťastie nedala celá odvodiť z traileru. Duša je krásny, príjemný animák s perfektnou hudbou. Pixar prišiel so skvelými nápadmi podobne ako pri Inside out. Myšlienka filmu nie je svetoborná, ale na to sa Pixar ani nezameriava. Film funguje. Ale nefunguje tak, ako som si to želal. Neodzbrojil ma. Síce ma dojal, ale neodzbrojil. No a potom je tu fakt, že tentokrát ide skutočne o animovaný film pre dospelých. Deti sa síce určite pár krát dobre zasmejú, neviem si však predstaviť, že by mohla mať Soul u nich taký úspech ako Coco. Tento krát je protagonistom dospelá osoba a tak si myslím a verím, že Pixar mohol Soul spracovať interpretačne zložitejšie. Pre dospelého diváka. Aj keď rozumiem, že útvar ktorý zvolili je zo strategického hľadiska výhodnejší a nájde si viac divákov. Škoda. Soul si tento prístup určite zaslúžila. Aj tak však ide remeselne o veľmi kvalitný a divácky o veľmi milý film. ()

UhLee

(9/10). 8. Z nejočekávanějších filmů roku 2020.Tohle bylo pohlazení po duši. Nádherný, inteligentní animovaný film od Pixaru. Rozhodně se jedná o nejlepší animák roku 2020. Fandil jsem v tomto prvenství Dvojce Croodsových, ale Duše mi vyrazila dech a chytila mě za srdce. Nádherně podaný film se silným tématem, který je přístupný i těm nejmenším. Je tady všechno krásně popsané a dává to v konečném důsledku dokonalý smysl. Přidejte k tomu úžasnou hudbu, který film doprovází a máte zaručenou husinu při závěrečných titulcích. Spolu s Coco se jedná o nejlepší novodobou Pixarovku. ()

Script

Sice je to v rozporu s mím názorem o posmrtném životě, ale podporuje to myšlenku o tom, že si máme užívat život v každém okamžiku, protože nikdy nevíte, kdy může skončit. Snímek je jak po vizuální, tak po příběhové stránce nádherný a velmi emotivní. Závěr filmu vás dojme. ()

filmmovier

Letos jsem zatížen na Vlkochodce, takže jsem naštván, že jim Duše vyfoukla Oscara (hrozně neočekávaně, samozřejmě, jak jinak), ale naštěstí jsem se na ní stihl podívat ještě před obřadem, takže jsem k ní přistupoval naprosto nezaujatě. A musím říct, že jako veliká, veliká pecka. Je to originální, vtipné, dojemné, inteligentní, ne úplně pro děti a bavila mě naprosto každá vteřina. Orignální svět a téměř prvotřídní záležitost, ale bohužel na pět to stejně úplně nevidím. navíc tomu na konci lehce docházel dech (chech). Jeden z nejlepších a nejzajímavějších animáků posledních let, a nebýt Vlkochodců, proti jeho prvenství bych rozhodně v žádném případě neprotestoval. 85%. ()

ondraondra

Skvělý animovaný film pro dospělé. Příběh se točí okolo smyslu života, takže se nedivím že to děcka nebavilo. Mě to naopak uteklo jako voda. Hlavní hrdina mi přišel hned od začátku sympatický. Taky mě strašně bavila postava Terryho. A Luxusní animace a hudba je u Pixaru zvykem. Akorát je škoda, že jsem měl až moc velké očekávání. Není to pro mě jedna z nejlepších Pixarovek, ale tvůrci si rozhodně zaslouží uznání. 8/10. ()

Motinski

Pixar ide zase na plné obrátky. Opäť tu máme originálny scenár a topkovú animáciu. Veľa krásnych myšlienok, silnú nosnú tému, a všetko podané tak že to sadne dospelým aj deťom. Film čo naozaj pohladí na duši, no neviem sa úplne zbaviť pocitu že kĺže po povrchu a neponorí sa ešte viac do hĺbky. Námet si to vyslovene pýtal. Neberte to v zlom, ide o  zábavný a zároveň ľudský animák, miestami filozofický a presah do reálneho života je cítiť, no neodrovnal tak ako napríklad Inside out alebo Coco. Tie ma na konci emočne vyždimali, zatiaľ čo duša ,,iba" príjemné zahriala pri srdci. ()

drella_lover

Přelomová pixarovka. Za prvé již díky svého dospělého příběhu, ale také tím, že se jedná o první Pixar film, ve kterém je hlavní postavou Afroameričan. A právě toto je asi má největší výtka vůči tomuto jinak skvělému filmu. Bohužel to, že hlavní postavou je Afroameričan nijak neovlivňuje příběh. Joe by klidně mohl být bílý nebo asijského původu, ale ve skutečnosti by se na příběhu nic nezměnilo (maximálně, že by Joeův sen nebyl hrát jazz, ale jiný hudební žánr). Netvrdím samozřejmě, že tento krok od Pixaru je špatný, jen si myslím, že na to, že se vsude psalo o tomto "odvážném" kroku, tak by měl tudíž fungovat jako daleko důležitější prvek než jen, animace hlavní postavy v Afroameričana. Každopádně se jedná o velice dospělý a krásný příběh o tom, proč jsme tady, proč má smysl existovat a proč i ta bolest někdy přijde. Až se lehce bojím, jak bude na tuto myšlenku reagovat dětské publikum, které ji možná nemusí pochopit. Bohužel nejsem již dítě a v mém okolí se ani žádné dítě ve věku, ve kterém by mohlo toto dílo pochopit nenachází. ()

Lachtaan

Milé poselství o tom, že v životě není správné soustředit veškeré úsilí i radost na jednou věc a že je potřeba si cenit i všedních maličkostí. Režisér mých dvou nejoblíbenějších Pixarovek nám doručil další nesměle důležitý animák s obrovským přesahem pro dospělé publikum. A i když je u tohoto studia geniální animace již léta samozřejmostí, já se jí zase nemohl nabažit. ()

Qitek

“Klasická” pixarovka s duší, která má určité momenty jak na "rozkošném" tripu. Tentokrát navíc se skvělou hudbou Trenta Reznora. Ze samotného veledíla leze duše v jeden moment natolik, že zvlhne nejedno oko. Pixar se Soul míří na dospělákovo srdce, ale můj syn nikdy nebyl (pro mě tak mile) vykolejenej z toho, na co se divá a co mu to říká. V tom nejlepsím myšleno. Nádherná krása. ()

Johnny.ARN

Terapeutická mačka s pazúrmi? Podivný strih? Čo to malo akože byť? Nejaké budhistická agitka snažiaca sa vysvetliť zákonistosti posmrtného života pre "intelektuálnych" dospelých? Cez animovaného zberača a jazz? Fakt, čím dlhšie to bolo, tým viac logiky to postrádalo. Námet berem. Máte sen, myslíte si, že to chcete, dosiahnete to, očakávaný feeling sa nedostaví, bla bla bla. Toto by mala byť mantra všetkých. Máš sen, čo si splníš, ale nie to to ono? Nevadí, daj si druhý sen a skús to! Nie si strom, pohni sa ďalej. Ale rozkokotiť to do skoro dvoch hodín, riešiť "astrál" podľa nejakého vlastného zmysleného sveta a okoreniť to zlým vzťahom s matkou a ukážkou skazenej konzumnej spoločnosti, na to nepotrebujem animák. Obsahuje to každá druhá dráma. Pustil som si to len kvôli nominačkám, ako inak a dúfam, že si Pixar vezme len tú za animák, nie tie technické. Neviem, možno mi len netrafili náladu, možno som nezachytil druhy plán alebo rokmi budovaná averzia k animákom mi zabránila pochopiť ho naplno, ale keď je toto označované za to najlepšie... 2 z 5 ()

Ryuuhei

Konečně jsem se i já dostal do kina a ještě stihl odchytit Duši v jednom z vůbec posledních multiplexů, co ji ještě dával. Ze začátku jsem si říkal, že to bude určité klišé, že se na konci hrdina probere a zjistí, že mu vlastně současný život vyhovoval, atd., prostě to znáte, ale nakonec musím říct, že výsledkem vůbec nejsem zklamaný! Opět zde převládal originální nápad zpracování světa duší, který byl na můj vkus trochu moc infantilní, ale pořád plný nápadů a pomrknutí na možné reálie. Děj byl (až na hudební sekvence - na jazz moc nejsem) vtipný, zábavný a zkrátka nepostrádal duši! Samozřejmě zde docházelo ke klasickému moralizování, ale takovému, že cílem filmu bylo ukázat, že žít život naplno neznamená být úspěšný, či se hnát za kariérou. Stačí si prostě jen užívat okamžiku a maličkostí! Podle této filozofie mohu říct, že ano, já osobně třeba naplno žiju. Jsem s filmem celkově velice spokojen. Takové tematicky podobné V hlavě se mi líbilo o trochu víc, ale to neznamená, že by Duše nebyla další kvalitní Pixarovkou se vším všudy! 8-9/10 ()

Mrkvič

Místy dost drsné téma na animovaný film, který by asi pořád měl cílit hlavně na menšího diváka. Zápletka je ale dost netradiční, zajímavá i překvapivá. Humoru sice možná není až tolik, takže děti si film moc neoblíbí. Dospělák dá jednou a bude spokojený. ()

tnp101

Nečekal jsem zázraky a ona se z toho vyklubala jedna z nejoriginálnějších, nejdospělejších Pixarovek vůbec. Nejpříjemnějších 100 filmových minut roku 2020. 90% ()

oveckaoa

Tak za mě teda taky ne asi pro mě ty Pixarovky fakt nebudou. Části v tom přednebí (hned ta první scéna jak se baví s těma dušema je boží bohužel bude jedna z mála na kterou si vzpomenu) nebo jak se to jmenovalo jsou parádní naopak části na lidském světě mě nechytly. Kdyby to bylo většinou času v tom fiktivním světě byl bych spokojený , ale přijde mě to nevyužité v lidském světě mě bavila ta kočka ta mohla být klidně hlavní postavou místo toho černocha jelikož na rozdíl od něho je vtipná naopak scény kdy se člověk ztrapňuje si můžou podat ruku klidně s Kameňáky (na druhou stranu to chápu i malé děti se musí někde pobavit tak Pixar myslel i na ně). Ke konci už tomu dojde dech a je to v podstatě obrácená verze V Hlavě ve stylu co by se stalo kdyby Riley zachránila Bing Bonga navíc mě docela mrzí, že jsem nepochopil životní úděl 22 zajímalo mě jak to tam funguje, ale spoiler oni tam jen skočí a objeví se na Zemi tohle je animák kde by navíc smutný konec vyloženě pasoval, byl by aspoň dojemný a bylo by to něco jiného bohužel pak cukly a změnily to. 60 procent zítra už si na to nevzpomenu. ()

MikyAff

Moje Soul očekávání byla, že ke konci budu mít typické dětské oči, otevřená ústa a udělám "wau". Bohužel až tak dokonalé to ale nebylo. Naopak Duše má svoje vnitřní poselství, které spíš cílí na dospělejšího diváka a činí ji krásnou. Jenže aby to pro mě byl top strop, musela by obsahovat nějaký jiný, než naprosto očekávatelný, konec. Co se, jako vždy, nedá Pixaru vytknout, je animace. Opravdu se na to krásně kouká a určitě budu muset snímek v blízké době znovu vidět, protože mám pocit, že mi něco podprahového uniklo, ()

venison

Po relativně průměrném animáku Luca jde o velmi příjemné překvapení (viděla jsem dříve). Duše má velmi originální námět, hlubokou myšlenku, příjemnou animaci, skvělou hudbu, dobré vyvážení humoru a sentimentu. Jediné, co mi tu trochu chybí je, že tvůrci neměli ty koule udělat ho jen pro dospěláky.. Je zde až hmatatelně cítit utažená uzda. Stačilo málo a mohlo to mít opravdu velký grády. Chápu ovšem, proč Disney zůstal Disneyem.. ()

hroubek

Jen, co jsem tento film viděl, tak jsem věděl, že je to nejlepší film roku 2020. Je to fakt luxusní a já jsem z toho emocionálně v háji a musím na to pořad myslet. Ta nadstavba a to sdělení, co film říká je něco nádherného a pravdivého. Podobné pocity jsem měl u jejich filmu V hlavě, který mi sedl o trochu více. Pixar dokazuje, že tyhle chytřejší a zamyšlenější filmy umí jako málokdo. Minulý rok jsem byl nadšený z animáku Vlkochodců za to jaký je to jiný film, dospělejší a temnější, navíc s velmi originální stylizaci a animací. Tady jsem nadšený z toho, jak někdo dokáže popsat krásu lidského bytí. Mám k tomu drobné výhrady (zbytečně složitý a děti to nemohou pochopit) ale to nic nemění na tom, že jsem viděl výborný a silný film. Tohle je návrat krále(Pixaru). PS: První pixarovka po 17 letech, kterou jsem neviděl v kině a fakt mě to mrzí. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+