Luca

Hotel Luca sa nachádza v krásnom prímorskom meste na talianskej riviére a je príbehom o jednom chlapcovi, ktorý zažíva nezabudnuteľné leto plné zmrzliny, cestovín a nekonečných jázd skútrom. Luca zažíva tieto letné dobrodružstvá spolu so svojím novonadobudnutým najlepším priateľom Albertom, ale všetka zábava je ohrozená hlboko ukrytým tajomstvom: obaja sú totiž morské príšerky z iného sveta, ktorý sa nachádza tesne pod hladinou mora. (CinemArt SK)

Anderton

Film ako stvorený pre letné horúce mesiace, až vlastne na nič iné určený, ako na prvoplánový oddych, nie je. Luca je od prvého okamžiku predvídateľný, metafora o inakosti je jasnejšia než všetky hviezdy v tomto fikčnom svete na nebi, ale zase ako inak rozprávať o zložitých veciach deťom. No a sme pri tom, Luca je proste film pre deti, pri ktorom si oddýchnu aj dospelí. Čo nie je zrovna známka, akú pravidelne udeľujeme Pixaru. Ale keďže to ten Pixar natočil, tak je tu veľa skvelých vizuálnych nápadov a proste nemá to čím sklamať. Je to ten Pixar z druhého sledu, kde sa nachádzajú Dinosaurus alebo Onward, pričom je lepší ako ten prvý a trochu horší ako ten druhý. ()

Spiker01

Luca se dá charakterizovat jako ta menší a méně ambiciózní pixarovka a dle toho také začátek vypadal. Vlastně mi to přišlo celé jako obyčejný příběh se zajímavými hrdiny, nicméně nic extra nového, co bychom neviděli v desítkách jiných animáků. V druhé polovině se ale projevil onen slavný Pixar efekt, magicky mi film rozproudil emoce a dokonce dojal způsobem, který mohl zapříčiněn momentální životní situací, i tak se mi to ale zas tak moc často nestává. Luca je tradičně nádherně vypadající animák, který je třeba na rozdíl od loňské Duše přece jen přístupnější pro rodiny s menšími dětmi, i tak je to stále o několik levelů výše než průměrné animáče od konkurence, spoléhající zejména na humor toho nejjednoduššího zrna. Jistě, patrně se dalo čekat více, ale já měl naopak očekávání snížená a nakonec jsem byl velmi příjemně překvapen. ()

ScarPoul

Chvíľu som plánoval dať plný počet. Pretože aj napriek starým známym ingredienciám to funguje, má to množstvo vizuálnych a úsmevných momentov a je tam priestor pre emócie aj pre nenásilný humor. Finále filmu je ale už také rozprávkové a príliš detské, čo ma ako dospelého trošku vyviedlo z miery. Ale je to feel good movie. Celý čas som si rozprával ako mi chýba to detstvo, kedy bol každý deň dobrodružstvom. A ten film mi to pripomenul. Veľmi nenásilne. Plus mám rád oceán a mám slabosť pre prímorské mestečká. Anderton veľmi umne prirovnal túto Pixarovskú vetvu k Dinosaurovi a Onward. Len by som zo subjektívneho hľadiska skôr povedal, že Onward je o trošku horší a Dinosaurus o trošku lepší ( ale to asi preto lebo mám rád aj Dinosaury). Čo je pre mňa ale prekvapivé je, že sa mi to páčilo aj o kúsoček viac ako tohtoročná Duša. Toto to aspoň nehralo na veľké myšlienky. A ja zase tie návraty do detstva a detských časov naozaj môžem. ()

maddy

Jedna z tých horších pixaroviek, čo však stále znamená, že oproti ostatným súčasným animákom nadpriemerný kúsok ... aj keď tentoraz iba veľmi ľahko nadpriemerný, čo mi u Pixaru po tom čo dokázali v iných filmoch akosi nestačí. Luca je fajn rozprávka, akurát tentoraz výhradne pre tých najmenších. Chýba tu akýkoľvek presah, čokoľvek čo by bolo (aspoň nenápadne, pomrknutím) namierené voči dospelejšiemu publiku. Samozrejme, to nie je fér vyčítať animovanému filmu, ktorý je výhradne určený mladšiemu divákovi. Luca má fantastickú animáciu, na súčasné tropické počasie (píšem v lete 2021) ako šitú atmosféru talianského prímorského mestečka, pohodovú atmosféru, sympatické postavy, výborný dabing, čo objektívne tvorí dobrý animovaný film. Od Pixaru som však po Soul, Up, Wall-E, Inside Out a iných zvyknutý na aspoň trochu viac. Humoru (tobôž pre dospelého diváka) sa prakticky nevyskytuje, príbeh je tak jednoduchý žeby vystačil na 15 minútový kraťas a aj to posolstvo v závere ("byť sám sebou a nehanbiť sa za to") je vyslovene in your face a ani tak emocionálne nestrhne ako iný kúsky od Pixaru. Je to sympatická rozprávka a je mi ľúto jej dať "iba" 3 hviezdy, ale vyššie jednoducho nemôžem. Aj tie "slabšie" pixarovky (Good Dinosaur, Onward) mali aspoň kúsok niečoho navyše čo ich odlišovalo od zvyšku animovanej produkcie. U Luca mám pocit, že podobný film mohol priniesť každý, nielen Pixar a to pre samotný Pixar tentoraz nie je dobrá vizitka, čo však opakujem z úvodu komentára stále u Pixaru značí dobrý film, len ... to chcelo aspoň trochu viac. CELKOVO: 6/10 ()

BMW12

Moc povedený animák! Vymyslet nový příběh, který je originální a neopakuje se je v dnešní době už zázrak, ale zde se to podařilo. Vidíme úplně nový příběh, který je navíc velmi poutavý a zábavný. Luca je velice sympatická „mořská příšera“ a malé italské městečko, ve kterém se děj filmu odehrává, byla dobrá volba. ()

• Před sjezdem z kopce na vlastnoručně sestavené Vespě se Alberto dívá na černobílou fotografii, kterou má nalepenou na zpětném zrcátku. Na fotografii je vyobrazen italský herec Marcello Mastroianni. (PenelopaW)
  • Pixar ball, který se tradičně nachází v Pixar snímcích, nalezneme na střeše domu během cyklistického závodu. (Krabroz)
  • Ve scéně, kdy se Giulia představuje jako outsider a poukazuje na nadměrné pocení, zvedá ruce s propoceným podpažím. V další scéně již zpocená není. (PAULOO)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Prequel Kingsmanů se odkládá

Prequel Kingsmanů se odkládá

28.08.2020

Studio Disney se rozhodlo odložit premiéru svého nadcházejícího snímku Kingsman: První mise. Z původně plánovaného 18. září tak snímek nyní dorazí až 26. února příštího roku. Studio také stanovilo… (viac)