Režisér Edgar Wright nakrútil psychologický thriller o dievčati (Thomasin McKenzie), ktorá prišla do Londýna študovať módne návrhárstvo. Jej štúdium zásadne narušujú znepokojujúce nočné vízie. V nich sa vracia v čase zo súčasnosti do šesťdesiatych rokov a stretáva tu očarujúcu začínajúcu speváčku (Anya Taylor-Joy), ktorej čaru podľahne aj ona. Sú to len sny, alebo sa jej prihovára minulosť? Dievča musí nájsť odpoveď za každú cenu, zvlášť preto, že tieto vízie sú čím ďalej znepokojujúcejšie a začínajú ju ohrozovať. (CinemArt SK)

Litvicek

Čekal jsem něco úplně jiného ale vlastně jsem ani nebyl zklamaný. Ten režisér prostě umí.. A ta Mckenzie vyrostla.. Hmm, look at those boobs. ()

Hanys_

Jednou za čas se objeví film, který mám po skončení dát si okamžitě znovu. Fantasticky natočený, nasnímaný a zahraný muzikálový trip se slabším závěrem, který to moje nadšení ale zkrotil minimálně. Soundtrack je lahůdka, jako by ho dával do kupy Tarantinův tým. ()

HonzysKISS

Supr film. Především herecká dvojce, topový koncert. Jako milovník Anya Taylor-Joy jsem víc než spokojený. Všechny kulisy Londýna a divadla jsou suprově postavěny. Všechno nablýskané v temné atmosféře, to se moc nevidí. Po audiovizuální stránce vážně na jedničku. Každého nejspíš zaujme, že ve filmu hraje neustále hudba. Není tu téměř žádné tiché místo. Na druhou stranu je to možná trochu škoda, protože to kvůli tomu není tak hororové. Ale místy je to hezky psycho, hlavně scéna u zrcadla, kde padají samá jména, to je pecka. Nakonec je ale největší zklamání samotný příběh. Od začátku to vypadá luxusně, opravdu nápaditě, a nakonec se celá pointa vytratí a nevyužije. Tedy aspoň podle mě. 75/100 ()

mclenin

Do zhliadnutia Soho som šiel bez akýchkoľvek informácií, ktoré by sa dali získať či už z trailerov alebo recenzií, komentárov či synopsy. Musím skonštatovať, že som urobil dobre, nakoľko z prakticky nulových očakávaní sa predo mnou začala odohrávať podivuhodná scéna sveta neónov, kabaretu, módy s postupným miešaním žánrov, s výborným soundtrackom a skvelou ústrednou dvojicou McKenzie - Taylor-Joy, ktorá skoro z ničoho dokázala vyčarovať veľmi výrazný a zapamätateľný kúsok. Hodnotím silnými 4* a jednu hviezdu naviac prihadzujem za svojskú markantnosť a originalitu v kombinácii prostredie / vizuál. ()

merit1

Nádherný vizuál a skvelý rozbeh príbehu dostal v posledných dvadsiatich minutách pachuť. Snaha o senzačné rozuzlenie a hororovú atmosféru bola taká očividná, až pôsobila nevierohodne a miestami trápne. Škoda, pretože herci do toho vložili maximum a dokázali by utiahnuť aj oveľa viac, ako lacné vyústenie zápletky. A rozhodne by nevadilo ubrať aj na hlučnosti filmu. ()

woodsman

naprosta pecka Mckenzie som videl uz par filmov s nou a hned som vedel ze to je vychadzajuca hviezda aj Anya Taylor velmy potesila a zapletka ma odjebalo to som fakt necakal neskuocny zvrat to bolo radost sa pozerat krasa Edgar Wright je fakt genius ()

Disease

Hodně pomalý rozjezd, že jsem nevěděl, co od toho čekat. Chvílemí Del Toro bez příšerek, chvílemi Polanského Hnus. Ve finále to ale funguje parádně, i díky megasuper filmařině. ()

Fryštok

Wrightova rozháranost. Last night in Soho se snaží být kde čím, ale doplácí na absenci fundamentálního požadavku nutného pro vytvoření dobrého filmu, tj. promyšlenost příběhu. Film je v důsledku této zanedbané práce nasáklý dýmem iracionality, který opravdu nevyčistí jakkoliv vyumělkovaný snový svět Londýna 60. let. __________ Není to ani působivý videoklip, ani uvěřitelný horor, ani reálná kritika „patriarchátu“, dokonce to není ani ryzí autorský počin E. Wrighta, který pro mě vždy byl relativně svébytný režisér, ale u tohoto filmu skoro nejde poznat, že ho režíroval zrovna on. Jeho stopy byly výrazně poznat jen v občasných komediálních vsuvkách (např. "How else I'm supposed to get to north London from south London?"). ________ Kdyby ten film byl alespoň originální... což není. Bohužel, cinephil Wrightova kalibru nedokáže vymyslet ani něco zajímavějšího než horší, nudnější a úplně zbytečnou novou verzi Mullholand Drive. To je vyloženě smutné. Dokonce i na podobné téma zpracovaný Neon Demon je originálnějším i svébytnějším filmem s mnohonásobně znatelněji zapamatovatelnou hudbou. Co se týče nastínění „temné stránky“ ženské sexuality (ať už u zpěvaček/hereček nebo obdobných celebrit), tak videoklip Pulp - This is Hardcore dělá za pouhých 6 a půl minut mnohem záslužnější práci, než Last night in Soho za 116 minut. ___________ Abych také zmínil něco, co se mi naopak líbilo (a že toho moc nebylo), tak oceňuji neustálý hate na Londýn. Stačí si vygooglit "london stabbings" a zjistíte, že tam co pár dní někoho kuchnou. Ať už kvůli hodinkám, pár librám, nebo jen tak z dlouhé chvíle. Velká města stojí za hovno (mé oblíbené video na toto téma zde). _________ Po mírné pochvale ale opět kopnu do vosího hnízda. Troufám si totiž tvrdit, že již zmíněná iracionalita příběhu nepůsobí jen jako poukázání na Wrightovu neschopnost sestavit funkční film, ale působí i jako urážka racionálního uvažování Sandy - přeneseně se dá hovořit o urážce inteligence žen obecně. Sandy je vmontována do prostředí ovládaného Jackem, který ji „nutí“, aby sexuálně uspokojovala zákazníky. Poukázání na fakt, že Sandy mohla kdykoliv odejít ve filmu není - dle filmu tedy některé ženy nemají dostatečnou svobodnou vůli na to, aby si rozhodli o svém zaměstnání. Z filmu, který láká na „ženské hlavní hrdinky“ se rázem stává film, ve kterém sice tyto hrdinky figurují, ale pouze v mantinelech, které vytyčují muži. Což by samo o sobě tolik nevadilo, ale problém tkví v tom, ŽE ŽENY S TÍM PO CELÝ FILM NEZMŮŽOU ABSOLUTNĚ NIC. Takhle se nedělají strong independent women filmové postavy (ani zajímavé filmové postavy celkově). Ellie plachtí jak tajtrlík kamkoliv ji vítr zavane - do hospody Toucan, na policii či do knihovny, a stejně je jí to k ničemu, protože se situace vyřeší ve výsledku sama. No, ale vlastně ani to není pravda. Situace se nevyřeší sama, život Ellie je totiž zachráněn mužem. A to naprosto bezejmenným zachráncem - hasičem. _________ Jinými slovy, tento film využívá Sandy/Ellie jako nástroje k tomu, aby na nich prezentoval, že pokud se žena ocitne v nějaké špatné situaci, tak je to vina mužů - naopak ženy za oddanost zcela toxickým povelům nenesou žádnou odpovědnost, protože jsou to „jen“ ženy, které nejsou (podle tohoto filmu) schopné rozhodovat o svém zaměstnání či kariéře. Tato neschopnost mít jakoukoliv odpovědnost za svá rozhodnutí je nadále rozšířena ve finálním twistu, kdy se dozvíme - jak až daleko je Sandy schopná tuto neschopnost stupňovat - udělala to, protože si to zasloužili, takže je to vlastně vše ok, až na to, že kdyby to udělal muž tak to zdaleka není ok., ale že to udělala Sandy, tak pod vlivem women are wonderful efektu to necháme plavat. (více k tématu ženské ne/schopnosti nést odpovědnost za své činy - zde) ________ Situace je ještě o poznání komplikovanější. Jelikož dnešní narativ, který je pushován médii ohledně prostituce je zcela opačný, než se tento film snaží prezentovat: „Sex work is work“, tedy propagace toho, že prostituce je práce jako každá jiná. Takže tento film nedává smysl ani z této roviny. Wright je opravdu nějak pozadu. ________ Poslední věc, kterou bych rád zmínil je zcela vyskillený talent Ellie na zažehnání naprosté zkázy a utrpení všem osobám mužského pohlaví v jejím rádiusu. Chudák Lindsey to schytal nejvíc. Wright samozřejmě nepovažoval za důležité do filmu dát např. scénu, ve které by byl vidět Lindsey v nemocnici ve stabilizovaném stavu. Ne. Prostě ho nechal krvácet na silnici a dál to neřešil. Dále John, kterému pronikl nůž břichem - nakonec skončil o holi, která byla vidět asi na půl vteřiny. Racionálně smýšlející tvůrce by si uvědomil, že pokud některá z důležitých postav utrpí značné zranění - potenciálně smrtelné, tak by bylo vhodné do filmu aspoň dát scénu, kde se poukáže na to, že daná postava přežila a že s ní aspoň rámcově soucítíme - jelikož se musí zotavovat po napadení. Tak to ale Wright neviděl, prostě tam jakože pro formu hodil Johna do finální scény, ale že by s ním Ellie soucítila, že za ni riskoval život, to ne. Místo toho dostane jak totální zkrachovalec obyčejné přátelské objetí a nazdar. Jedním slovem - cynismus. Johne, tvoje dating strategie fakt nefunguje. Na tvém místě bych se na tu holku vykašlal. Jestli to takto půjde dál tak skončíš jako Lindsey na 100 %. _________ Dále bych se mohl věnovat dalším jednotlivým případům, ve kterých je tento film naprosto stupidní, ale mám dost. _____________ TL;DR Ten film stojí za nic. Těm nešťastníkům, kteří film zhlédli je doporučeno spravit si chuť u této klasiky - Vetřelci. () (menej) (viac)

Marius_ss

Keď som videl v kine trailer k tomuto filmu, vyvolal som vo mne pocit štýlového a zaujímavo podaného thrilleru. A po zhliadnutí filmu môžem povedať, že to tak aj bolo. Trochu ma sklamala hlavná pointa filmu, nakoľko som už presýtený týchto filmov o ženách-pre ženy s príchuťou MeToo a feminizmu, ktorými nás Hollywood bombarduje posledné roky, a kde sa už viac menej od začiatku vie, o čo asi pôjde. Tu to však bolo podané, ako spomínam vyššie, zaujímavo, a tak nemôžem povedať, žeby som sa nudil. Potešil veľmi dobre vybraný soundtrack, ktorý tu dobre zapasoval. A musím povedať, že aj záver bol dobre zvládnutý a finále nenudilo. Edgar Wright síce nevystúpil zo svojho tieňa, no drží si svoj štandard. Na záver len dodám, že mi prišla neskutočne otravná postava, ktorú hral Michael Ajao. Pán dobráčisko, ktorý sa vždy zjavil znenazdajky, plný pochopenia a dobra, aby pomohol hlavnej hrdinke....smiešne. Absolútne nepasoval do tohto filmu, a príde mi to, že sa tu len splnila istá kvóta... ()

Jaro_slav

Ihned po filmu jsem dal euforickejch pět rudejch, protože: kamera, střih a soundtrack první „nehororový“ poloviny filmu jsou takový audiovizuální orgie, jaký jsem dlouho neviděl. Jenže pak to maličko ztuctovatí v bububu stylu, vizuál se poněkud vytratí a divákovi zajišťujou rozkoš jenom ty dvě juniorský herecký bohyně Tom a Aňa. A obě pointy jsem uhodl ještě dřív, než je odhalil film. Ne že by byly kdovíjak důležitý. Až po pár hodinách mi to nicméně došlo: Jako by dnes byla povinnost do filmu ZA KAŽDOU CENU narvat nějakou kladnou neběloškou postavu, i tady je takovej černej hodnej moudrej chápavej kluk, jehož významem pro film je pouze to, aby se ve filmu vyskytoval černej hodnej moudrej chápavej kluk. Bez něj by se sice děj ani trochu nezměnil, ale film by neobsahoval černýho hodnýho moudrýho chápavýho kluka. Černej hodnej moudrej chápavej kluk je současně takovej křečovitej protipól povinně bílejm mrchám spolužačkám. Protože white guilt. Sorryjako, ale tohle mi trochu zkazilo. 80 procent. ()

Renfield

Mé nadšení z filmu bylo v průběhu jeho sledování vlastně srovnatelné s nadšením Eloise z šedesátkového, ale i současného Londýna. Inspirace Hnusem sice zaujala, složitější děj se přesto samozřejmě čekat nedal, což by nevadilo kdyby... Kdyby na pozadí solidních tanečních čísel, příjemně neónové atmosféry s fajn kostýmy a hudbou, nebyla úplně obyčejná školní historka, která navíc právě v době, kdy je tou školní historkou, funguje zdaleka nejlépe. Edgar Wright hold není Lynch, Polanski, ani Argento a i když má mimo závěr i druhá polovina své fajn momenty, je to na ni především v těch psychologických (hororových, detektivních...) pasážích znát. Thomasin McKenzie je ovšem výborná, o to víc zamrzí výše zmíněné, protože ona na ten Hnus rozhodně má. 55% ()

Oralfabet

Mohl to být fakt boží film a jisté jeho aspekty a části jsem si hodně užil, ale nakonec stejně musím bohužel říct, že tentokrát to Edgarovi trochu nevyšlo. Rozhodl se popasovat s docela vážnou tématikou (a celkem zajímavým způsobem), ale ke konci se mu z toho bohužel stává dost béčková záležitost a slovo subtle mu asi taky nic neříká. Nevím proč musel být první chlap, kterého vidíme, hned perverzní prase, obzvlášť, když jsme ještě v přítomnosti, to trochu podkopává tu myšlenku, ne? Fakt jsem chtěl, aby se mi to líbilo, protože to vypadá úchvatně, Anya i Thomasine jsou boží a originálních hororových námětů není nikdy dost, ale nakonec je to bohužel jen na slabších 6/10 ()

Henry007

Poslední tři Wrightovy filmy sráží scénáře. U konce světa je spíše podivné než vtipné. Baby driver přinesl patetický romantický příběh, který kvůli terminátořím nesmrtelným záporákům byl ve finále až nechtěně vtipný. Poslední noc v Soho má z těchto tří filmů nejzajímavější premisu – dívka se záhadně ocitá v minulosti, kde pozoruje život aspirující zpěvačky. Scénář sice působí jako rozvinutá hororová povídka, ale díky podmanivé audiovizuální stránce mi to příliš nevadilo. Film utekl, měl skvělou atmosféru a scénografii. Tvůrci skvěle pracovali se světlem a střihem a divák si může odnést i nějaké myšlenky k zamyšlení (60. léta nebyla tak růžová, jak si mnozí nostalgicky vybavují). V Soho mi ale chyběly výraznější scény, které bych by mi utkvěly v paměti a také napětí, protože po většinu filmu nemáte pocit, že postavám hrozí reálné nebezpečí. Mám dojem, že by Wright udělal lépe, kdyby si pro svůj další snímek nechal někým jiným napsat scénář a on se tak mohl naplno věnovat pouze režii. ()

Emo-haunter

Poslední den v Soho je film natočený na velmi dobré úrovni. Oceňuji postupnou gradaci, slušně vybudovanou zápletku a kvalitní závěr s pár dobrými pointami. Ocenil jsem rovněž atmosféru kabaretů 60. let v Anglii se skvělou hudbou, takové podniky měli svá světlá i temná místa, takto to v intelektuální aristokratické společnosti zkrátka jelo. Rovněž protagonistky McKenzie a Taylor-Joy se svých rolí zhostili moc dobře a věřil jsem jim to. Takže ve finále jsem byl s filmem spokojen, i když bych trochu vypíchl některé lehce zbytečné momenty zbytečně tlačící na pilu, jako třeba neustále se zjevující řvající zombíci mrtvých mužů, to šlo podle mě udělat jinak a líp a působilo to spíš komicky než vážně. Rovněž bych tento film moc neoznačoval za horor, protože já se fakt osobně nelekl ani jednou, atmosféra druhé poloviny filmu šla vykreslit lépe, když tu retrokabaretskou zvládl režisér hodně fajně. Je to poctivý thriller, o tom žádná, má fajn momenty, ale atmosféra šlo podle mě umocnit mnohem lépe a více psychothrillerovými způsoby než takovými lacinými béčkovými ohranými způsoby. I tak ale uděluji čtyři hvězdy a celkovou známku 7,7/10. ()

simply

Edward Wright a jeho Cornetto trilogie je moje srdcová záležitost. Bohužel Poslední noc v Soho šlo hodně mimo mě. Už dlouho mi žádný snímek tak nešel na nervy, abych poslední hodinu sledovala s rychloposouváním. Na druhou stranu mě zaujala atmosféra 60. let a skvělá Anya Taylor-Joy. ()

Muel

| Universal Studios | Ale čo ste takí, dobré to je. Jasné, Wright už mal aj lepšie kúsky, toto sa ale aj tak hravo prehúpne do statusu nadpriemer. Niektoré zvraty som vedel už od začiatku, niektoré som nepredpokladal, isté ale je, že ma to tie 2 hodinky v kine úpenlivo zaujímalo a nezhadzoval som pozornosť. Thomasin McKenzie skvelá, Anya neskutočne hot, veľmi pekné kulisky 60tých rokov, hudobne tiež veľmi presvedčivé a uspokojivé. Len trocha škoda, že mi tam chýbali tie klasické wrightovské strihy, síce stotinové, ale aj tak definujúce wrightovský štýl taký, aký ho máme radi. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Klajnik odpad!

Občas to má pěknou kameru a vizuál, ale fakt jenom občas. Tyto momenty jsou z časové linky šedesátých let, která nehraje prim. Linka ze současnosti je naopak audiovizuálně nezajímavá. Tvůrci nevyložili příliš iniciativy na to, aby i ta nějak vypadala. Každopádně těch pár světlých momentů je dost málo na to, aby mě dění filmu vtáhlo, bavilo nebo zajímalo. Neschopnost tvůrce mě upoutat dosahovala takých vrcholů, že jsem po celou dobu sledování zůstal chladným. Způsobeno je to protagonistkou, kterou hraje McKenzie, jejíž svou roli šedé myšky, která je mi nesympatická. Nepomáhá ani fakt, že ona postava často mimo a spoustu věcí skoro fatálně posere. Záhadu pak vyřeší spíše náhodou než svými vlastními schopnostmi. Samotná záhada mě pak vůbec nezajímala. Celé je to bezpředmětné a umělé. Příkladem nechť je třeba ten vztah protagonistky a toho černocha s předkusem. Scénárista by mohl vytvořit nějaké podobnosti, kvůli nimž by k sobě postavy nalezli vzájemnost, jenže zde není důvod, aby o ní tak usiloval. Přesto tak s velkou dávkou trpělivosti činí, ačkoliv se k němu protagonistka moc pěkně nemá a často chová jak schizofrenik. Je to ale napsané ve scénáři, takže ty postavy jsou k sobě uměle vázány. Chybí tomu zkrátka organičnost/uvěřitelnost. Horor to samozřejmě taky není, což by mi nevadilo, kdyby to jinak byl dobrej film. Mnohem radši bych vyděl feministickej film jen o té lince ze šedesátek, kdy Anyu Taylor-Joy pase Matt Smith a ona se s tímto vykořisťováním a životem prostitutky musí vypořádávat. Namísto toho jsme dostali jakousi duchařskou detektivku, kde šedá náctiletá myška, která se médiem, pátrá po něčem, co se stalo v minulosti. ()

Flopik

Extrémne ma vie vytočiť, keď niečo dostane nálepku horor, má to veľa percent a pravda je nakoniec úplne niekde inde. Prvú hodinu sledujeme celkom zaujímavý príbeh, originálny príbeh, rozhodne však nie horor. Potom sa to preklopí a snaží byť hororom ale bolo to tak žalostne slabé, že vystrašiť to nemôže naozaj nikoho. Herecky dobré, príbeh tiež ale to je naozaj všetko. Dĺžka je ohromne prestrelená a prvú pol hodinu sa v podstate nič dôležité skoro nedeje. Finále nuda a zívačka. Nebyť Anyi tak do toho ani nejdem, bohužiaľ to nezachránila ani ona. U mňa veľké sklamanie a červeným číslam teda nechápem. Regulárne je to za 3* ale nakoľko to mal byť horor, musím hviezdu stiahnuť. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

25.08.2021

Fiennes a Taylor-Joy v černé komedii

Fiennes a Taylor-Joy v černé komedii

08.06.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) a herec Ralph Fiennes (Harry Potter a Ohnivý pohár) si společně zahrají v černé komedii / psychologickém thrilleru The Menu pro studio Searchlight. Film bude… (viac)

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

20.02.2021

Přichází dobré zprávy pro fanoušky filmů na motivy literární tvorby Stephena Kinga. Studio Paramount Pictures právě jedná s režisérem Edgarem Wrightem (Baby Driver, Soumrak mrtvých) o spolupráci na… (viac)