Režisér Edgar Wright nakrútil psychologický thriller o dievčati (Thomasin McKenzie), ktorá prišla do Londýna študovať módne návrhárstvo. Jej štúdium zásadne narušujú znepokojujúce nočné vízie. V nich sa vracia v čase zo súčasnosti do šesťdesiatych rokov a stretáva tu očarujúcu začínajúcu speváčku (Anya Taylor-Joy), ktorej čaru podľahne aj ona. Sú to len sny, alebo sa jej prihovára minulosť? Dievča musí nájsť odpoveď za každú cenu, zvlášť preto, že tieto vízie sú čím ďalej znepokojujúcejšie a začínajú ju ohrozovať. (CinemArt SK)

Shizle

Je fakt, že jsem byl po prvním zhlédnutí trochu moc emotivní. Last Night in Soho není až tak bezchybný film a ve Wrightově filmografii patří dokonce k těm slabším. Pořád ale ukazuje rozsáhlou škálu kvalit v popředí se zasazením v Londýně, v 60. letech minulého století. S tímto si tvůrci náramně vyhráli, a na každém záběru můžete nalézt hromadu dobové krásy. Mou oblíbenou drobností je tříbarevný neonový panel, který přeblikává Eloise (Thomasin McKenzie) do pokoje... Ten dodává všem scénám odehrávajících se v něm, obrovské množství atmosféry, a jedná se zkrátka o skvěle působící a lehce zapamatovatelnou maličkost. Edgar si standardně udržuje kvalitu i na všech technických frontách... Kamera, nasvícení, hudba, casting, všechno do sebe krásně zapadá, díky tomu taky film uběhne jako voda a ještě se na něj skvěle kouká. Jenže po stránce rozmanitosti postav, je celé Soho až překvapivě banální. Eloisina spolubydlící Jocasta (Synnove Karlsen) je čistě zlá, John (Michael Ajao) zase bezchybný... Na to u Edgara nejsem zvyklý a jeho postavy jsou obvykle o dost vyváženější a přirozenější. V tomhle směru trpí Poslední noc v Soho na autenticitě, a celý tady vyobrazený svět tak působí místy strojeně, což dokáže zamrzet hlavně díky faktu, že hlavní příběhová linka odehrávající se v minulosti je naprosto výborná, a kdyby ve filmu nebyly tyto okolní nedostatky, mohlo by z výsledného filmu být něco opravdu speciálního. K tomu ještě musím přičíst zcela patetický happy end, který už radši v hlavě vytěsňuji. Takhle je to na slabší čtyři hvězdy, pořád ale díky hlavnímu příběhovému archu a skvělému vizuálu jedná o zcela jedinečný film, který stojí minimálně za zkoušku. IT’S MORE SINGULAR TO BE KNOWN ONLY BY YOUR CHRISTIAN NAME. SO FAMOUS IN YOUR WORK THAT YOU CAN LITERALLY JUST GO BY... "KYLIE" - OH, MINOGUE? - NO, JENNER. ()

Shaqual

Mám radost, že se Edgar nenechal úplně zaškatulkovat jako britská verze Tarantina (aka jako režisér jen cool komedií vzdávající hold deseti žánrům zároveň) a že se rozhoup na o pár levelů vážnější tón. Po vizuální stránce je Poslední noc v Soho dost působivý film a to co ze svých režisérských trademarků recykluje tu funguje velmi dobře, hlavně co se využití hudby ze šedesátek týče. I přes tyhle klady mě ovšem ten film zklamal. Děj se sice docela sebevědomě vyvine z přesvědčivýho "fish out of water" filmu do temnější linky plný tajemna a zvratů, ale že by z toho filmu člověk odcházel s hlavou plnou vizuálů nějaký hrůzy a nespavosti, tak to fakt ne (což je pro někoho ale určitě plus). Navíc mi přijde že pravidla celý tý myšlenky cestování do minulosti nedávají moc smysl a nejsou vlastně ani pořádně vysvětlený. Upřímně si do teď nejsem jistej jestli se Ellie do Sandy přímo převtělí nebo jestli ji jenom pasivně sleduje, protože natočený je to v různých scénách tak, že se tyhle interpretace průběžně protiřečí a to mě trochu vytáhlo z jinak velmi solidního filmového zážitku. Ať už ale Wright natočí jako svůj další film cokoliv, tak si jsem docela jistej, že s kvalitou půjde jen nahoru. Líbí se mi jaký témata a motivy ho zajímají a fakt si myslím, že jako filmař se nám ještě před očima vyvine. ()

tlesk

I když to může znít podivně a skoro jako protimluv, Poslední noc v Soho je skutečně nejpříjemnějším psychologickým hororem, na jaký si letos můžete v kině zajít. Fantaskní a v tónech hudby skoro až tančící Londýn je víc než efektním dějištěm pro duchařský horor s romantickou linkou. Ve filmu lze rovněž hledat vedle poklony šedesátkám i jistou reakci na poměry v současném Hollywoodu a paralelu k nim (ať už jde o tvůrčí záměr, nebo ne). Nejde o nejlepší film, jaký od Edgara Wrighta uvidíte. Přesto se jedná o výborný snímek se skvělým hereckým obsazením, který je víc než cokoli jiné příběhem o tom, že ne všechny sny se plní a také o tom, jak může jedno místo a lidé v něm člověka semlít. Nejen uším lahodící soundtrack a pro tvůrce už tradičně efektní kamera s barvami hrajícího snímku dělá potěchu pro oko. Poskytuje dvě verze jednoho dosti podobného osudu, které ovšem končí diametrálně odlišně. Z velké části počin stojí na výkonech nadaných mladých hereček Thomasin McKenzie a Anya Taylor-Joy, kterým zdatně sekunduje podmanivě ďábelský Matt Smith. Jedinou škodou je předvídatelná a poněkud otřepaná pointa, která lehce podráží nohy jinak velmi obratně vystavěné předchozí zápletce. To jsou ale drobné vady na kráse, protože jinak nezbývá než tuto podívanou doporučit všema deseti. ()

ŠpetaMarek

Je pravda, ze prvni pulka je mnohem lepsi jak druha a taky je pravda, ze v prvni se skoro nic nedeje. Trailery klamaly telem. Za me naprosta spokojenost a po Baby driverovi, ktery chtel byt megacool a byl o nicem, se jedna Wrightuv navrat do postmodernich remixovych naprumernych filmu. ()

MFloyd

Film sice lahodí oku i uchu - myslím práci se zrcadli, plynulými prostřihy postav, všechny ty neony barvičky, to bylo super... ale zápletka v podstatě bez nápadu. Krátce po shlédnutí mi to tak nepřišlo, ale zpětně jsem nenašel na příběhu nic zajímavého. Závěr sice odsýpá, ale je hrozně přepálený a tvůrci mi chtěli všechno shrnout a naservírovat až pod nos, abych si přivoněl k jejich "genialitě". K herečkám, Anya jako Sandie byla půvabná, naopak Thomasin s jejím kňučením/šeptáním mě rušila a ke konci i dost štvala. Nevím, jestli bych doporučil jít na film do kina, ale pokud si chce někdo užít barvitou vizuální jízdu a očekává, že se u toho dobře nadlábne popcornem a zalije to colou, tak proč ne. ()

Brooks

Výtvarne najvymazlenejší film tohto roku, ale vnútorne ukážkovo nevzrušivý. Desivé scény, hojne využívajúce okaté CGI nefungujú vôbec a pokus o emocionálne finále funguje len na pol plynu. Potešili ma sexuálne príťažlivá Anya, roztomilo čarovná Thomasin, obidve herecky úžasné a štýlový retro soundtrack. Sklamané 3*. ()

MERKATtv

Tento film je veľmi zaujímavým hororom lebo nechce diváka vystrašiť ale chce ho iba cítiť sa veľmi nepríjemne. Sledovanie dievčaťa ktorú naháňa minulosť ktorá sa stáva jej súčasťou a ktorá kvôli tomu nemôže zaspať, má záchvaty a nikomu nemôže veriť, to je celkom strašidelné a určite oveľa lepšie ako nejaké lacné lakačky v iných hororoch. Síce tomu chýba ten Wrightovský šmrnc, naozaj som chvíľu bol prekvapený že to je jeho film ale zase aspoň vidíme akým je dobrým režisérom a že vie spracovať naozaj kadejaký žáner. Taktiež herci sú skvelí a Thomasin McKenzie naozaj každým ďalším filmom ukazuje že je skvelou herečkou. Není to najlepší film na svete ale určite stojí za pozretie. ()

Clark_Kent

Mě ta bába byla v prvním pohledu, hnedka nějaká podezřelá. Můj celkový náhled a dojem je spíš slabě vyvěrající . Chybí tomu jakási uvěřitelnost a příběh celkově dost selhává. Jediná vzpruha či náznak oného zlého blekotání byl Terence Stamp alias Generál Zod ze Supermana, kterej dokázal vyvolat hustější chvilky. Mladá Thomasin McKenzie jinak zapůsobila, poměrně dobrým dojmem. Ovšem o celkové pojetí se tento zjev jeví jako, solidní unuděnost. ()

HERGImanCZ

Geniální a velice originální zážitek. O filmu Poslední noc v Soho se velmi těžko píše. Mám totiž pocit, že cokoliv vyzradím, pokazí potencionálnímu divákovi kousek zážitku. A tím se rozhodně nechci provinit. Mé zhodnocení proto bude stručnější, než by si film asi zasloužil. A pokud (třeba podle trailerů) alespoň trochu přemýšlíte, že byste si film pustili, přestaňte číst recenze a udělejte to. Mnohokrát jsem slyšel, že Poslední noc v Soho není tak úplně horor. Po zhlédnutí musím říct, že tento výrok je zároveň pravdou i lží. Pravdou je v tom, že je tak daleko od klasických hororů, jak to jen jde a místy přebíhá skoro až do artu. Pokud se ale vžijete do situací, které Eloise skrze Sandie cítí, nemůžete cítit nic jiného než čirou hrůzu. Film má ve svém průběhu i výrazný přesah v podobě kritiky lidí, kteří jsou zaslepeni nostalgií či vzpomínkami z dětství a odmítají si tak přiznat, že v žádné době nebylo vše růžové. Co se hereckého obsazení týče, představitelky obou hlavních postav, Thomasin McKenzie i Anya Taylor-Joy, jsou ve svých rolích skvělé. Na obou je dokonale vidět, jak se jim bortí jejich iluze a představy o světě. Zlatým hřebem je pro mě ale asi Matt Smith, který je ve své vedlejší roli tím největším hybatelem pro celý tento pomyslný bortící se domeček z karet. A tady to už musím utnout, protože jsem prozradil více než dost. Na závěr bych ještě rád řekl, že jsem nikdy nebyl fanouškem nějakého konkrétního období, co se hudby nebo módy týče. Poslední noc v Soho dokázal ale ta 60. léta tak prodat, že mi Downtown (ještě s přičiněním včerejší Únikové hry) nepřestane jen tak znít v hlavě. Závěrem tak nemohu říct nic jiného, než abyste si film sami pustili, protože dlouho se mi nic nevrylo takhle pod kůži. ()

ANTYCHRYST

Vubec jsem nevěděl co od filmu očekávat a hodně dlouho jsem pořád netušil jakým směrem se to bude ubírat.. Sedesatkovy Londýn a k tomu i hudba opravdu parádní.. :) jeden velký rockenrol soundtrack...hodně zvláštní film.. Ač je to divné tak se mi to vlastně líbilo :) 75% hlavní ženská role hodně dobře zmakla ()

TaNya_

Nádherná vizuální stránka, hlavně práce s kostýmy - to byla radost koukat! Obě dvě herečky si tu vydobyly svůj prostor a ten lehký hororový podtón jim oběma moc slušel. Finále jsem sice odhadla, jenže napínavá atmosféra s Wrightovým dotekem držela pozornost až do závěrečných titulků a já si tu psycho lahůdku naprosto užila. ()

Najt

Dávám 4* bylo to zajímavý, povedený, skvělý příběh a v pozdější fázi i celkem slušné hororové nalazení. Tento film jsem videl před 14 dny, takže nějaké recenzentské střípky psát už nebudu. Chci ale konstatovat, že včera jsem viděl Smile, který hodnotím stejně, přitom Smile byl mnohem lepší horor. Jde o to, že oba filmy jsou jiné a jinak vyprávěné s jinou atmosférou i tématem. Oba jsou ale skvělé. Abych to rozlišil tak Soho dostává slabší 4* a Smile silné 4*. Neboť včerejší Smile mě opravdu bavil a já se chvílemi rozhodoval o plném počtu. Bohužel tam něco málo chybělo. Pokud ale čtěte tenhle komentář a už jste videli Soho, tak si pusťte i Smile. I když ty filmy jsou různorodé v něčem si jsou podobné a to je právě to trauma hlavní postavy, v obou případech dámské obsazení, v obou případech skvělé zahráno a v obou případech solidní psycho. ()

departed

Krásná audiovizuální psychedelická jednohubka, která si umí hrát nejen s atmosférou, ale kamerou jakbysmet. Všechny technické hrátky vypiplané natolik, že si říkáte, jak moc se muselo střihačům kouřit z uší, než dosáhli vizuální dokonalosti. ()

Joedas

Přesně tři a půl a těžký rozhodování. Poslední noc v Soho je vypiplaná podívaná, stylová exkurze do Londýna dvou časových rovin osazená výbornou šedesátkovou muzikou a podepřená zajímavym nápadem, který stíhá jak komentář metoo tématiky, tak hold různejm žádnrům. Edgar navíc varuje, že obracení se k minulosti, jejíž obrázek si často zkreslujeme, se nemusí vyplácet. A to je vzkaz, kterej je podle mě za prvé na místě, za druhé umně vykomunikovanej. Někde v druhý polovině ale nápady dochází a celý se to stává dost mechanickým a repetitivním. To strašení navíc působilo, že je tam spíš do počtu a i na mě jakožto vyhlášenýho strašpytla nefungovalo. Domívám se, že bez lekaček to mohlo být paradoxně děsivější. Ale první půle mě po Wrightovsku bavila. Jakkoliv má Poslední noc v Soho větší ambice, než Wrightova (mně známá) dosavadní tvorba, stále zůstává spíš efektní leč povrchní hříčkou, která spolehlivě pobaví, ale v delším horizontu asi vyšumí. ()

Matte27

Edgar Wright ve své vizuálně dokonalé novince žongluje s žánry stejně jako s (mými) emocemi. Dlouhou dobu se mě zmocňoval pocit, že je to best Wright ever. Není. Celé to shazuje zápletka a plot twist jako z filmu pro děti předškolního věku. Moje doporučení: pokud máte slabost pro nádherný, místy aberující vintage look a sladkou "britštinu", neváhejte a ... odejděte z kina cca půl hodiny před koncem. Vyvrcholení si domyslíte a budete nadšeni. V opačném případě vyhodíte peníze za velice průměrný příběh. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

25.08.2021

Fiennes a Taylor-Joy v černé komedii

Fiennes a Taylor-Joy v černé komedii

08.06.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) a herec Ralph Fiennes (Harry Potter a Ohnivý pohár) si společně zahrají v černé komedii / psychologickém thrilleru The Menu pro studio Searchlight. Film bude… (viac)

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

20.02.2021

Přichází dobré zprávy pro fanoušky filmů na motivy literární tvorby Stephena Kinga. Studio Paramount Pictures právě jedná s režisérem Edgarem Wrightem (Baby Driver, Soumrak mrtvých) o spolupráci na… (viac)