Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Xeelee k tomuto seriálu (181)

Hadova pieseň (1999) (S02E18)

E17 ⤶ Já prostě nechápu, proč Apophisovi to zničení Země nevyšlo. To fakt nějaký Goa'uld nezničí Zemi prostě jen proto, že může? Linka s Apophisovým hostitelem má sílu. ⤷ E19 ()

Jeden chybný krok (1999) (S02E19)

E18 ⤶ Nudistická planeta symbiotických houbolidí je zdá se ničena taurijskou epidemií. Nebo ne? Jedna z těch hodně zajímavých epizod o podivných formách života. ⤷ E20 ()

Neviditeľný nepriateľ (1999) (S02E20)

E19 ⤶ Reetové, neviditelní mimozemští teroristi z jedné mírumilovné rasy, vyhlazované Goa'uldy, útočí na Tauri! Jedno se jim musí nechat. Vyhladit všechny potenciální hostitele Goa'uldů v celé Galaxii je ambiciózní plán. A už i Jack má malého kamaráda, skoro syna. Nechápu, proč tahle dějová linka nijak nepokračovala. ⤷ E21 ()

Rok 1969 (1999) (S02E21)

E20 ⤶ Вы советские шпионы? Нет. SG-1 jako hipíci? Top strop! Ten pocit, když se takhle vrátí z mise… Nezapomenutelná epizoda. Jednou se někdo Teal'ca zeptá, kdy se naučil řídit, a on mu odpoví, že v roce 1969 XD. Zajímavou roli tu má Cassandra z budoucnosti. ⤷ E22 ()

Otázka pamäte (1999) (S02E22)

E21 ⤶ Udělat poslední díl sezóny (zase) jako opakovací „jetolevné“ epizodu mi nepřijde moc šťastné. Oproti první sezóně, kde byla opakovačka fakt slabá, se ale dost zlepšili. Navíc ani ten děj na to není dost epický. Hathor na to jde chytře a získává od nich informace dobrovolně, ale asi všichni by ji dříve nebo později prokoukli. Ale u Jacka udělali naprosto nesmyslnou chybu. Zdrhli a byli chyceni. Smůla. Pokračování příště. ⤷ E01 ()

Season 3 (1999) (S03)

S02E01 ⤶ Třetí sezóna mi subjektivně přijde zatím nejlepší. Za mě má poměrně málo 5* epizod, ale spoustu 4* a oproti předchozím skoro žádné slabé. Završení děje z konce 2. sezóny patří mezi stěžejní okamžiky celého seriálu a je klíčové pro identitu svobodných Jaffů. A je tu perfektně vytěžována spolupráce s Tok'ry. Z Tollánů se stanou spojenci. Teal'c se projevuje jako přirozený leader Jaffů. Ješitnost a vzájemné boje mezi Goa'uldy několikrát jen o vlásek zachránily SG-1 i celou Zemi. A už se daří ve větší míře získávat technologie na obranu Země. Horší je, že ve většině paralelních realit asi byla Země zničena. Jednou šla SG-1 na prakticky sebevražednou misi a nebýt opětovného vzestupu Apophise, tak je po nich. Daniel objevuje tajemství Antiků, setkává se s Omou a Bra'tac po rozhovoru se zenovým mnichem dostává motivaci pokračovat v boji. Jack odletěl na tříměsíční dovolenou a Teal'c je vskutku skvělým vypravěčem vtipů. A jak klíčová byla první epizoda, tak závěrem to tvůrci s replikátory hravě přebili. 5,4,5,5,4,4,4,4,3,2,4,4,4,4,5,3,4,5,3,5,4,5/5* 82%S04 ()

Pod paľbou (1999) (S03E01)

E22 ⤶ Spojenectví s Tok'ry začíná nést plody. Bez nich by bylo po SG-1. Lidé, Jaffové a Tok'rové se spojí v jedné obrovské záchranné operaci. Teal'c se projevil jako velký lídr a strhl svým projevem Jaffy na svou stranu. Dopady operace pro budoucnost všech jsou obrovské. ⤷ E02 ()

Seth (1999) (S03E02)

E01 ⤶ Je čas udělat papá dalšímu Goa'uldovi, o kterém Tok'rové bůhví jak zjistili, že by mohl být na Zemi. Najít ho bylo tak snadné, jak tušil Daniel, ale udělal si dobře nedobytnou ozbrojenou pevnost. Teal'c je vskutku dobrým vypravěčem vtipů. Víc takových, pls! ⤷ E03 ()

Mierová konferencia (1999) (S03E03)

E02 ⤶ Intergalaktická mírová konference, iniciovaný Asgardy, která moc mírová nebyla. Goa'uldové se předvedli v jejich nejryzejší formě a díky bojům mezi sebou  zachránili Zemi. Díky. ⤷ E04 ()

Ma´chellov odkaz (1999) (S03E04)

E03 ⤶ Překvapivě představa, že se všichni zblázní, působí mnohem děsivěji než nějaký útok, kterému se dá čelit. Daniel tu herecky exceluje a možná někdo omdlel při scéně, kdy si Sam odebírala krev :) ⤷ E05 ()

Zrýchlené učenie (1999) (S03E05)

E04 ⤶ Po prosazování práv žen na začátku první série jde o další díl s importem našich hodnot jiným civilizacím. Jack se tu ukazuje jako humanista s velkým srdcem a snaží se zachránit malou orbanskou holčičku Merrin před předáním informací Orbanům, což by posunulo cizí kulturu o mnoho let zpět ve zkoumání naquadahové technologie. My vnímáme, že je špatně ten proces nepodstoupit i to, že ten proces není z našeho pohledu dobrý. Zásadový Jack to ale vidí jinak, tak se rozhodne porušit všechny možné rozkazy a předpisy (jak se mu to vůbec podařilo?) a naučí Merrin mimo základnu jaké to je být dítětem a co to znamená učit se bez pomoci technologií. Sice nezabrání tomu, aby podstoupila obřad Averium, ale nevědomky tím odstartuje velmi nadšeně přijímanou revoluci ve vnímání dětí po obřadu i samotného způsobu nahlížení na proces učení. Jestli mají Lidé nějak importovat své zvyky, tak nějak takhle. Ale pořád tu vyvstává otázka co by se stalo, kdyby ten rituál nepodstoupila a k žádné revoluci vnímání by nedošlo. Jaký by to mělo vliv na Orbany a jejich vztah k nám. ⤷ E06 ()

Uhol pohľadu (1999) (S03E06)

E05 ⤶ Docela depresivní zjištění, že ve většině paralelních realit nás zničili Goa'uldi. Mezi Jackem a Sam to jiskřilo už dřív, ale ten pohled Sam, když doktorka Carterová líbá Jacka, který u ní byl jejím manželem... I když jednu vášnivou líbačku už vlastně měli, když se Sam vracela na pravěkou pudovou úroveň. ⤷ E07 ()

Lovec Goa´uldov (1999) (S03E07)

E06 ⤶ Ten nájemný lovec Aris Boch je fakt dobrý: Chování členů SG-1 předvídal aspoň několik kroků dopředu jako profesionální šachista. Chce je využít k polapení Goa'ulda, na kterého jiný Goa'uld vypsal vysokou odměnu. Chce si vydělat dost peněz, aby mohl vykoupit svého syna z otroctví. Nakonec se ale ukazuje, že vše je úplně jínak a že i on spoustu věcí nevěděl. A snad to vypadá, že se v něm začíná probouzet i čest a touha pomoci ostatním proti Goa'uldům. Pravda je jen to, že je ze skoro vyhubené rasy, která se kvůli své fyziologii nemohla stát hostiteli. A že jemu a jeho rase asi Lidé nepomohli, protože už o nich v seriálu není ani zmínka. ⤷ E08 ()

Démoni (1999) (S03E08)

E07 ⤶ Středověk neskončil, středověk trvá, jsme pověrčiví vesničané a ty jsi byla démonická SG-1. Já dorazit do temného středověku, tak se nikomu nesnažím pomáhat a rychle zdrhám. Obzvlášť když tam dorazím s Jaffou Kruhem temnoty. Vesničané pod taktovkou Vikáře s kouzelným prstenem předvedli ukázkový hon na čarodějnice a nebýt jednoho motivovaného vesničana, který přemohl svůj strach, tak byli všichni odvedeni goa'uldským Unasem. ⤷ E09 ()

Bojový poriadok (1999) (S03E09)

E08 ⤶ Apophisův lidský airsoftový tábor, který celé roky trénuje invazi na Zemi ve jménu svého Boha, i když je všichni mistři dávno opustili, ale hromadně uvěří že nesmrtelný zemřel po shlédnutí několikasekundové nahrávky. S těmi informacemi co mají by se stejně hned prozradili i kdyby se nějak na Zemi nepozorovaně dostali, protože bránou by to nešlo. In'tary, cvičné zbraně s červenými krystaly, které mohou mít podobu čehokoliv, jsou skvělým nápadem a pro výcvik je v budoucnu začali používat i lidé. ⤷ S05E13E10 ()

Rozlúčka navždy (1999) (S03E10)

E09 ⤶ Dějově důležitá, emocionálně silná epizoda, která začne slibně, ale utopí se v bezdůvodné repetitivní nudě a scénáristické bezmoci. Snaží se tu budovat napětí motivací Daniela odejít, ale kdo to tvůrcům uvěří? To šíleně pomalé poodhalování předané zprávy je ubíjející. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby žil dvě reality a nevěděl, která je pravá. To už tu ale jednou bylo. Sice to tak začíná i teď, ale brzy odlišíme co je realita a co sen a přestane to být zajímavé. Dějová linka s nástupcem Daniela v SG-1 pak byla naprosto zbytečná a jalová. Od první chvíle je jasné, že v týmu nezůstane. Navíc Sha're Daniela možná vůbec nezabíjela, ale jen mu předávala vzkaz, takže bych byl na konci fakt nasraný, když bych to zjistil. Byla duševně silná a posledně na chvíli ovládla své tělo a zalhala Apophisovi o synovi a neprozradila SG-1. ⤷ E11 ()

Minulosť a prítomnosť (1999) (S03E11)

E10S02E03 ⤶ Před rokem proběhla celoplanetární amnézie a zmizeli starci a děti. Experiment, který se Ničitelce světů tak trochu vymkl a díky tomu dostala druhou šanci. Otázkou je, jestli to dopadlo dobře natrvalo, nebo si Linea vzpomene. ⤷ E12 ()

Jolinarine spomienky (1999) (S03E12)

E11 ⤶ Hvězdná brána: Sebevražedný oddíl. Tolikrát jde SG-1 do tak extrémně riskantních situací, že tohle musí být snad jediná realita, kde se dožíjí konce seriálu :D. Vítejte v Sokarově pekle, místě věčného utrpení, odkud není návratu. Tohle naprosté šílenství ale v druhé části výborně vygraduje ⤷ E13 ()

Vyháňanie čerta diablom (1999) (S03E13)

E12 ⤶ Sokarova krev teda moc nefunguje… Ale trocha halucinací prohloubila charakter Sam a poodhalila historii vztahu s otcem. Martouf si ujasňuje svůj vztah k Jolinar, který během mise nabíral trhliny. U Jacka už poněkolikáté vidíme to samé pořád dokola a u Daniela si jen zopakujeme info z nedávného dílu se smrtí Sha're, protože Apophis hledá syna. Oboje je jen dějová vata. Ale ta bitka Goa'uldů o moc zas vše zachránila. Plus ta Teal'cova sebevražedná misi na vyzvednutí přátel. ⤷ E14 ()

Núdzová situácia (1999) (S03E14)

E13 ⤶ Maybourne jako klaďas, to se jen tak nevidí... A Sam pořádně válí a zachraňuje svět. Emzáci, co balí lidi do kokonů, jsou vždycky nejvíc creepy. Ale jak se na tu základnu dostali? S touhle technologií si ještě užijeme spoustu problémů. ⤷ S06E14E15 ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě