Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Mihail123

Hollywoodsky historický veľkofilm, alebo ako ľahko sa dá prekrútiť história. Brad Pitt ako nafintený blonďák Achilles, ktorý zabíja svojich nepriateľov už svojim "nabratým" pohľadom. Ťažko povedať, či je nášup hviezd plusom alebo mínusom. Orlando Bloom je hrozný ako obvykle, Diane Kruger je tam len na okrasu, Peter O'Toole moc priestoru nedostal. Z týchto všetkých vyniká predovšetkým Eric Bana (súboj s Achillom), ktorý je tým pravým Hectorom. Film je DOSŤ patetický a klišé strieda ďalšie a ďalšie... Ale už len kvôli parádnej choreografii súbojov, peknej hudbe a Petersonovej réžie. ()

swe

Velká škoda mizerného scénáře, jinak to mohl být výtečný film. Bojové scény jsou dechberoucí (Hektor vs Achilés), je zde mnoho emocionálně silných okamžiků (Paris vs Meneláos), kostýmy jsou vynikající, herci koukatelní (až na Blooma) škoda, velká škoda mizerného scénáře. ()

hroubek

Natočit film podle bitvy, která trvala 10 let, bylo krasné slyšet, ale vidět to bylo horší. Ne ,že by byl Wolfgang Petersen špatný režisér a měl špatné herce, ale prostě mi tam něco chybělo. Asi víc trojského koně a Odyssea. ps:Eric Bana a Sean Bean jsou to nejlepší, na co se dá koukat. ()

sskrblik

Smyšlený příběh, nic extra, jen se to pěkně řeže a je tam Brad Pitt a Orlando Bloom. Nic kvůli čemu by jste o něco přišli, kdyby jste to neviděli. ()

greghouse

Sice to nemělo nic společného s oním Eposem, ale mělo to spád a začátek kdy chlapec jde vyzvednout Achila a ten místo aby bojoval se válí se třema ženskejma, za to nemohu dát míň než 3 hvězdy ()

venalce

Tu třetí hvězdičku jsem dala za hudbu, jinak mi z filmu vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Tohle by se řecké mytologii a zvláště Homérovi dělat nemělo. Příběh je vybrakovaný na "historické" minimum a to minimum je ještě upravené podle scénáře "mně by se to ale víc líbilo takhle". Tak tohle neberu. ()

Timak

I po několikátém shlédnutí musím konstatovat, že tento snímek se mi zdá nadčasový. Výborní herci, triky, epičnost, prostě všechno, nač si vzpomenete. Ano, některé charaktery by zasloužili více prostoru, ano jsou zde nelogické skutky a ano, celé to vypadá, že za měsíc bylo hotovo. Ale přesto, ruku na srdce, kdo by po shlédnutí tohoto filmu nechtěl být jako slavný Achilleus, Hector, Odysseus či (ne)moudrý král Priam, který měl raději poslechnout své syny, než "svatoprdelníky" s jejich Bohy? A co mé hodnocení zvedá na tak vysokou úroveň je i to, že tento příběh se vypráví v duchu realičnosti. Jsem moc rád, že Bohové nezasahovali do děje a že Achilleus neumřel proto, že dostal šípem do paty. Vytváří to potom dojem, že tak se to opravdu mohlo stát, i když podle skutečné předlohy je zde hodně odlišných událostí. Mně se to prostě takhle líbí víc. ()

romajz15

Hvězdně obsazený velkofilm, jehož hlavním cílem bylo zaujmout oko diváka (což se mu povedlo), a ne držet se skutečné historie. ()

Sany33

Neviem čo všetci máte s tým, že tento film nie je podľa Illiády od Homéra. Však to ani v titulkoch nikto neuvádza. Jediné čo je s týmto eposom spojené je vyprávanie o Trójskej vojne. Mne osobne sa viac páči to ako film pracuje s charaktermi a dáva niektorých hrdinov do popredia. Čo je na tom že to nie je histroricky správne ak sa na to dá celkom dobre pozerať. V podstate by som to nazval skôr Achiles, ako Trója pretože príbeh sa viac zameriava na neho ale inak je to v pohode. Keď som hneď po úvodnom intre videl holú prdel Breda Pitta, povedal som si, že to bude pekná kktina a niečo na úchylácky štýl tzv. Spartakus. Ale premakané súboje a celkom inteligentné rozhovory, či už monológy alebo dialógy ma presvedčili o opaku. Tak som sa poučil, že z jednej holej prdele nemám zatracovať celý film. A keď už sme pritom Paris bol pekne slizký homosexuál. 93% ()

VanTom

[Director's Cut, 2007] Poctivý historický velkofilm se hodně zaměřuje na postavy, jejichž motivace či vnitřní konflikty přehledně prokresluje – a dlouhé dialogové scény polidštěných hrdinů tak v sobě mají víc tenze, než rozmáchlé tisícihlavé bitvy. Ty překvapí nekompromisní krvavou brutalitou, jinak představují spíš vysoký, "povinný" standard – proto nejvíc v paměti uvízne skvělý souboj Hektor vs. Achilles (na Elfmanovu hudbu z Planety opic!). Dospělý scénář se však, kromě určitého opakování, dopouští naprosto zásadní chyby – celé dobytí Tróje vypadá, že se namísto bájného 10letého obléhání sfouklo za sotva pár týdnů. ()

ravenir

Po sérií zdrcujících kritik jsem od filmu nečekal nic než sbírku klišé, ale po shlédnutí jsem nebyl až tak zklamán. Film je přehlídkou hvězd a charakterů, z nichž mé očekávání po delší době beze zbytku naplnil Brad Pitt, jehož Achilleus a jeho přelétávání od pozitivních po temné stránky mysli je výborné, velmi se mi líbil Agamemnon Briana Coxe, Odysseus Seana Beana, Priamos Petera oToola a Banův Hector. Zklamáním jsou naopak úplně tvrdí Orlando Bloom a Diane Kruger (Paris a Helena). Výprava je perfektní, hudbu jako bych už někde slyšel (Gladiator), největší kaňkou na filmu je opět přizpůsobení Homerovy Illiady americkým filmovým standardům, vysvětlení Achilleovy paty chybělo asi nejvíce. Celkově asi 70%.. ()

witch

Ani dvojí pohled na hýždě Brada Pitta mi kupodivu nedokázal zatemnit mysl, takže jsem si na tom „pochutnala“ až do konce: pár zoufalých herců (Orlando Bloom, Diane Kruger), promarněné výkony těch naopak skvělých (Eric Bana, Sean Bean), k tomu tuctová hudba (z letargie mě pozvedl jenom zvuk bubnu během souboje Achilles vs. Hektor), nepostradatelné patetické průpovídky a dialogy. Byla bych ochotná uznat Petersenovo a Benioffovo právo na trochu volnější zpracování klasiky, to by mě ovšem jejich pojetí nesmělo tak nebetyčně nudit. Tři hvězdy za jednu velmi povedenou scénu a některé herecké výkony. ()

-ELFKA-

Film pre čisto komerčných divákov. Vykalkulované herecké obsadenie bije do očí. Orlando Bloom posilnený legolasovským úspechom pôsobí tupo a neohrabane, tu ho už nezachránia blond vlásky a špicaté ušká. Diane Kruger má od najkrajšej ženy sveta ďaleko. Najväčšiu slabosť vidím v scenári, ktorý je bezduchý a predvídateľný. Hudba nezapadá do prostredia, dokonca niekedy ( napr. keď vojaci vtrhnú do Tróje) pôsobí až rušivo. Ale čo musím jednoznačne pochváliť je súboj Achilla s Hectorom. Jediná svetlá chvíľka filmu. Ale ani to a ani pár pekných výpravných záberov u mňa nemôže posunúť Tróju vyššie ako na 2,5*. ()

mandlova

Ne a ne...prostě žádný americký biják snažící se předložit antiku mne - až na skrovné vyjímky staršího data - nedokáže přesvědčit. Ty 2* si udrží jen díky souboji Hectora a Achilla, výpravě a hereckému obsazení (i když by neuškodilo míň profláknutých tváří - přece jen Brad Pitt? ehm..) ()

Blackberry

Dojmov z filmu mám viacero. Keďže film má v prvom rade zabaviť a zaujať, Trója to určite dokázala. Nepochybne reklama stále nemalé peniaze. Z tohto aspektu teda mohol film pôsobiť v konečnom ponímaní sklamlivo. Žiaľ zdá sa, že ani názov nieje celkom exaktný. Ak mám porovnať dej s názvom, vyjde mi akýsi nepomer. Film končí vedno s Achillovou smrťou - teda tu by skôr svedčal názov Achilles (avšak z komerčného hľadiska úplne chápem prečo tento názov), prípadne záver zvládnuť hodnotnejšie a primeranejšie udalosti, ktorú chce film vykresliť. Námetom však bola Homérova Iliáda, preto sa netreba čudovať prispôsobeniu deja okolnostiam eposu. Ďalej si myslím, že réžia a strih mala mierne nedostatky. Tak významnej historickej udalosti by snáď svedčal aj 180 min. priestor, ktorý by podľa mňa úplne dokreslil historickú skutočnosť. Tu sa mi zdá Petersen ako pravý konzervatívny Nemec. Napodiv však, Brad Pitt ako Achilles, mi vôbec nevadil. Ba až prekvapil a takto sa mi páčil viac ako sladký idol tínedžeriek. Rola neporaziteľného Achilla mu sadla a aj padla vhod. Potešením ostáva taktiež až nevyhnutne výborná hudba, ukážkové zvládnutie bojových akcií i slušné herecké obsadenie. Bohužiaľ v tomto diele sa ukázala aj slabina slovenského dabingu. Veľdielo, akiste mnohí so mnou súhlasiť nebudú, s tak početným obsadením, preverí nejeden štát, čo do kvality a šírky základne. Tu, aj napriek miernemu posunu vpred, absentoval prispôsobivý dabing. Ak príklad: výrazný Ivo Gogál dabuje lokaja Achilla?! Na obranu spomeniem však správne umiestnených F. Kovára či D. Jamricha. Posledná vec k dabingu: radšej beriem R. Sokola na Bradovu postavu ako T. Maštalíra (vzor Sedem rokov v Tibete). Konečné zhodnotenie: Nepochybne sa dalo viacej pohrať s celým priebehom v nadväznosti k historickým udalostiam a strihom. Celkovo však dielo pôsobí dôveryhodne a predovšetkým baví a pripútava k sedadlám, že ako tento scenár a námet vyvrcholí. A napriek prevažne kritickému komentáru - mňa ako vyznavača podobných historických drám - film pobavil a zhltol som ho takmer aj s navijakom > preto nie dokonalé, ale výnimočné. Štyri. PS: Skvelý výber miesta natáčania - Malta a čiastočne VB. ()

czdmaso

Jeden z nejnudnějších historických velkofilmů... Pekelně dlouhé a nějak mne nenadchlo obsazení. Asi bych našla lepší kandidátku na Krásnou Helenu, Orlando Bloom není můj favorit a Brad Pitt se mi tady vůbec nelíbil (neměl by už začít hrát něco jiného než "mladé" krasavce ??) ()

toyrider

Tisíce komparzistů, extrémně náročné natáčení, tomu prostě nemůžu dát tři, i když by si to scénář pojatý typicky po americku zasloužil. ()

mirec88

Rozporuplné hodnotenie tohto filmu ma donútilo zamyslieť sa. Nad tým, prečo sa ľuďom páčil Pán prsteňov a nepáčila sa Trója. Aj jeden aj druhý film je odlišný od predlohy, ale obe sú podľa mňa perfektne natočené s vynikajúcou hudbou a s hrdinskými bojmi. Súboj Achilla s Hektorom bol perfektný a pri Pittovom volaní "Hectoooorrrr!" som mal zimomriavky. Tak nechápem, prečo je Trója tak odsudzovaná. Podľa mňa to je krásny film. Vôbec tomu nemám čo vytknúť. A Orlanda nechajte, nech si hrá tak ako vie :D Kvôli tejto chybičke nebudem predsa kritizovať. ()

klima777

Dobří herci (Bana, Bean, Cox a Gleeson) v lacině působícím filmu s Bradem Pittem. Slzopudný soundtrack ujde (proč mi "profláknutý" maestro Josh připomíná milovaného Brendana Perryho?). Na Tróju se hezky kouká (tedy až na scény požáru, neboť kulisy jsou nejspíš z papundeklu), ale, že by oplývala atmosférou řeckých bájí? Kdepak Homér... ani Petiška. Kde jsou tragédie, kde je osudovost, kde jsou bohové? Sejde z očí, sejde z mysli (skoro). Ale jako relax účinné. Nic víc, nic míň. 2,5 hvězdy. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)