Život Davida Galea

• Česko Život Davida Galea (viac)

Davida Galea, muže pevných morálních zásad a kultivovaného profesora filosofie, studenti velice obdivují. Profesor Gale se zapojil do hnutí, které sleduje všechny aspekty a dopady soudních rozhodnutí, v nichž padne trest smrti. Je zásadním kritikem "absolutního trestu". Podivnou souhrou okolností je tento výjimečný člověk sám odsouzen za znásilnění a vraždu a v cele smrti čeká na popravu. Tři dny před jejím termínem se profesor rozhodne dát exkluzivní rozhovor ambiciózní reportérce Bitsey Bloomové a zveřejnit svůj příběh. Souboj s časem a honba za pravdou může začít. Z Bitsey i z jejího asistenta se stávají opravdoví detektivové, kteří nakonec odhalí celou záhadu kolem profesora Galea.

Slavný režisér Alan Parker (Evita, Andělin popel) natočil s dvojnásobným držitelem Oscara Kevinem Spaceym (Americká krása) strhující kultivovaný thriller, který napne nervy diváků až do poslední chvíle. "Života Davida Galea" dospěje k fantastickému rozuzlení. Ve fiktivním příběhu, plném otázek a překvapivých řešení, uvidíme i hvězdu Titaniku Kate Winslet v roli investigativní reportérky. (oficiálny text distribútora)

confuoco

Ako politický film by to bolo príliš nudné a ošúchané, ako krimi by to bolo príliš plytké. Ako veľmi vydarená fúzia týchto žánrov a akýsi thriller s humanistickým posolstvom to funguje skvelo. Scénar je síce nepopierateľne nerealistický, ale who cares, keď tento film patrí medzi tie, u ktorých nedýchate. ()

matow

Dobrý ale na moj vkus až príliš prekombinovaný thriller,Spacey zahral slušne,Winslet sa mi tiež páčila ale niečo mi tam chýbalo...snáď trocha reálnejšia zápletka. ()

N0X.

Nečakane dobrý film, o ktorý som sa takmer sám pripravil. Veľmi dlho som sa donucoval k pozretiu tohto filmu a nakoniec som podľahol. Kevina Spaceyho som doteraz nemal moc v láske (asi preto že sa výzorom podobá jednému učiteľovi zo strednej, s ktorým sme si moc nesadli), ale to, čo predviedol v tomto filme zmenilo môj názor na neho. Kate Winslet sa tak isto podarilo získať si ma a o zvyšok sa postarala hudba. Hľadal som niečo na zabitie času a našiel som dielo, ktoré si určite budem chcieť pustiť znovu. Verdikt: 72% ()

Mgsswat

Papierovo by sa u mňa malo jednať o jeden z najlepších filmových zážitkov vôbec. Bohužiaľ sa mi ho nedostalo. Spacey je ako vždy skvelý a námet tak isto. Výsledné spracovanie je však "nemastné neslané" a tak musím dať len lepšie 3*. ()

LilySnape

Asi po třech letech jsem si filmík pustila na dvd znovu. A s pusou dokořán jsem jen tiše sledovala... Kevin Spacey mě několikrát přímo donutil k slzám a po celém dni mi film pořád leží v hlavě. Vše ale v dobrém. To jen jsem ještě nestačila strávit jak někdo může takhle geniálně natočit film, jak ho někdo takhle geniálně dokáže odehrát... a tak dále... Film jsem viděla snad pětkrát a pořád žasnu. I když poprvé to bylo naprosté překvapení, tak teď si člověk již jen opravdu může vychutnávat herecké umění obzvláště Kevina Spaceyho. A já jen žasnu, že za tuhle roli nebyl aspoň nominován na zlatého chlapíka , nebo byl ?? Hodnocení jsem změnila ze čtyř na pět hvězdiček, protože je moc, moc málo filmů , které vás takto pohltí ! ()

CAR0DEJ

Za tu Battle na začiatku som mal chuť dať plný zásobník, ale dej bol predvídateľný a to som sa na to tak tešil. Avšak filmu to nijak neuberá na kvalite. Je vynikajúci, samozrejme aj zásluhou "pána Nedotknuteľného", ktorý je vážne skvelý, ale veď povedzme si otvorene, ako obvykle. ()

Kozlowski8

Muž, který svůj život zasvětil boji proti trestu smrti, je sám k tomuto absolutnímu trestu odsouzen. Čtyři dny před jeho vykonáním projeví zájem o obsáhlý rozhovor s mladou novinářkou, v němž poodhaluje svůj život před zločinem... Zajímavý námět, příběh graduje s každým dnem, kdy se blíží poprava Davida Galea. Často diskutované téma (zrušit či nezrušit trest smrti) je zde velice zajímavě pojato. Chybělo mi však - hlavně v první půlce filmu - trošku více nápadů a kreativity, především co se týče dialogů a možná i výraznější projev Kevina Spaceyho. Nevím proč, ale jeho hraní mi už v několikátém filmu přišlo bez šťávy, jako kdyby nehrál naplno. Přitom hrát naplno umí, což je zřejmé v "Americké kráse" nebo "21". To Kate Winslet jela jako vždy na plný plyn a navíc jí to zde velice slušelo, což se zase tak často nekoná. Celkově moc dobrý počin režiséra Parkera, výhrady výše uvedené nejsou až tolik významné, abych nehodnotil 4*. 75%. ()

unclejack

Schumacherovo 8mm je len nechutné, ale po dopozeraní filmu The Life of David Gale sa mi v žalúdku usadil pocit tupej hrôzy. Táto výrazná citová odozva - od istého času tušená a predsa prekvapujúca svojou silou - bola napokon dôvodom, prečo som pôvodný zámer štyroch hviezd preklopil na maximálny počet bodov. Alan Parker má veľmi zvláštny vkus čo sa týka výberu námetov, ale aj tak som rád, že som mal príležitosť začať u neho s touto snímkou. Skúsene a striedmo spracovaný - žiadne citové výľavy, prevláda zobrazenie drsnej reality akou aj je - film, ktorý na jednej strane otvára polemiku o trestu smrti, na druhej strane prináša príbeh muža, ktorý má sám v sebe o tejto polemike už dávno rozhodnuté. Scenár je vcelku dobrý a hoci prináša značné množstvo zvratov, nedá sa nachytať na hruškách a nekopí nejaké výrazné diery v zápletke a filmu prospieva aj striedma kamera Michaela Seresina. Herecky opäť dominuje Kevin Spacey, hoci vo filme Alana Parkera mu dýcha na krk Kete Winslet - pre mňa jej druhý najlepší videný výkon po Rozume a cite - a Laura Linney. Zaujímavú postavu si strihla Melissa McCarthy a poteší aj cameo samotného režiséra. Osobne tento film vidím ako hlboko znepokojujíci zážitok, ktorý núti diváka pýtať sa, kedy a či vôbec je človek oprávnený vziať druhému život, poprípade akú cenu treba za to zaplatiť. ()

Radek273

Jak těžce se hodnotí film, který je parádně natočený, herecky výborně obsazený i zahraný, pokud ho vidíte poprvé nemůžete od něj napětím odtrhnout oči .... ale na konci nemůžete jinak než konstatovat, že už ho v životě nechcete vidět ? Mně tedy velice veeelice obtížně. ()

Hvězdář

Nemůžu si pomoct, na pointě mi přišlo cosi přitažlivého. Je to parádně zvládnutý scénář, kdy člověk zároveň ví, jak to dopadne, ale zároveň tuší, že to nebude úplně jen tak, a nakonec je ještě překvapen. Mohl by to být jednoduchý klišoidní scénář, kde je vrahu dokázána nevina hrdinnou novinářkou, zakončeno okázalým happyendem. Ale ono je to složitější. ()

WUTEN

Opravdu dobře promyšlený příběh, do konce nevíte kdo za tím stojí a tak to má být. Napětí spíše bylo až posledních 40 minut. Dobře laděné herecké obsazení, hlavně Kate Winslet a ty její běhy, chtěla asi zaběhnout rekordní štafetu. Ovšem Spacey v roli profesora mi nějak neseděl, žádná velká snaha, však tam půlku filmu jen dřepěl ve vězení, jedna z jeho slabších rolí. Když se díváte na dokument nebo film ve kterém víte že je někdo nevinný, tak to prožíváte jinak než když víte že je vinen, tam to já ani neprožívám protože není co. Sice režisér chtěl poukázat na problematiku trestu smrti jenže, jedna věc je poukázat na chybu v systému a popravit nevinného a druhá věc je, zastávat se vinných a bojovat za nižší trest, což v jejich případě je doživotí. Pro odsouzené má trest smrti jednu výhodu, tím je ukončení života, prostě žádné čekání než zemřu, žádně starosti, injekce a nazdar! Zase na druhou stranu, má to jednu velkou nevýhodu, že jestli otevřou znovu případ a najdou více důkazu o nevinně odsouzeného nemůžou už to vzít zpět, je pozdě! Zase na druhou stranu když dostane doživotí může, přijímat návštěvy, posílat dopisy, číst knihy, vzdělávat se, pracovat, cvičit, kouřit a dokonce se oženit. Všechny tyto výhody a mnoho dalších mají, a kde je teda spravedlnost pro pozůstale? Jejich ještě rodiče a přátele ho budou živit do posledních let života. Já bych doporučoval odpůrcům trestu smrti se zajet podívat sem, nebo třeba do Skandinávie nebo kterékoliv jiné země EU, to je wellnes a hotel v jednom, tresty směšné, to je výsměch obětem a pozůstalým. ()

brasek

Príbeh je natočený veľmi pútavo, ale nemá potenciál prinútiť diváka aby premýšľal nad trestom smrti a o to práve šlo filmárov. Takže také malé filmárske zlyhanie. ()

Gregor_Samsa

Zkoukl jsem to kdysi doma a zjevně mě to nevtáhlo, co na to říct? Není všechno zlato, co Katka natočí, a Kevinův kukuč furt stejný dvacet let, takový to listí v tom filmu jak fouká na ulici i ten jeho prezident, teda prznitel, no je to dávno a nevim jestli tenhle bijásek ještě někdy dám, spíš ne ;-) [60%; někdy 2015 Home sweet home] ()

Eaton_Hunt

Kevin Spacey opět největší dříč, který to má prostě v sobě. Filmařsky tento snímek moc nic nenabízí. Klasické drama s nezajimavým nádech tím myslím režii, ale na druhou stranu krásný napínavý příběh, který má propracované postavy s nelehkými motivy, což je plus, jelikož nejsou klišovité a to platí i pro zápletku. Jedoduše velká poklona ke scénáři. Kate Winslet malinké překvapení, ale spíš měla nejvíce prostoru něco zahrát (prostor k imrovizaci). Vůbec bych se nezlobil za podobné filmy akorát by to chtělo nějakou autorskou duši. Produkce Nicolas Cage jako bonus. 7,5/10 ()

Dvojirakri

Možný spoiler! Inu, jak se k tomu vyjádřit aniž bych musel vyzradit celou zápletku filmu..? Filmařsky je to bravurní, herci hrají na co mají a občas i trochu za hranou, scénáristicky nemám výhrad, hudba trochu slabší ale čím víc se příběh zamotává tím méně ji vnímáte. Téma samotné je kontroverzní, trest smrti je definitivní, pokud dojde k omylu, ať už záměrnému(vraždě systémem) nebo nezáměrnému, nedá se po vykonání zvrátit. Otázkou je i to, jestli něco řeší co se týče kriminality. Čím dál tím víc (masových) vrahů končí život vlastní rukou. To je ale na jinou debatu. Třetí věc - i kdyby byl příběh reálný, pochopila by současná (americká) společnost moderního Palacha? Nebylo by to celé zbytečné? Mě se takto angažované snímky těžko hodnotí, mám to podobně jako s filmem Kontakt, akorát že tam je to úplně obráceně. Ale hodnocení dávám u tohoto filmu vyšší, za tu precizní filmařinu, ale hlavně proto že je větší pravděpodobnost že se člověk stane obětí státem schváleného trestu smrti, než že na ulici potká Boha.... ()

Mariachi

Spacey je opět skvělý a Kate Winslet mu zdatně sekunduje. Je to napínavé skoro až do poslední chvíle. Jen to vysvětlení na konci mi tam být nemuselo. Film mi ale vůbec nepřipadl jako nějaký nesourodý mix žánrů. Nebýt toho, že je to celkem hnusná propaganda odpůrců trestu smrti, uvažoval bych možná i o 100%. ()

Xylobalsam

Vyvedený thriller, který vás ničím nezklame, ale také se vám nijak zvlášť neuloží v hlavě. Jde o velkou propagandu proti trestu smrti, nicméně z filmového hlediska to žádnou škodu nepřináší. Výborné herecké výkony od všech hlavních protagonistů. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker