Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

dražis

Noo,nevim jak stark trek procházel soudobými kritikami, ale je jasný, že teď sme trochu někde jinde. Triky bych neodsuzoval. to je jako kdyby jste vytkli němému filmu, že neumí mluvit. Ty tři hvězdy dávám za odvahu a výdrž. Jinak jsem se docela zasmál u hodnocení Rob Roye a ScreamJaye. ()

Jimbopepo

Nezdielam casty nazor, ze je to stare, a teda smiesne (efekty, kulisy, kostymy...) Na dobu svojho vzniku je to naopak vyborne a aj pribehy su casto lepsie ako dnesne "efektove" serialy. Star Trek je klasika za 5 hviezdiciek. Zo Star Trekov určite to najlepšie. ()

Plague.

Ve své době to bylo něco zcela originálního a odvážného. Samozřejmě dnes zaostává hlavně vzhled (ale remasterovaná verze není vůbec špatná). Kromě třetí série má děj vždy nějakou hlubší myšlenku, i když průběh dílu je hodně podle jedné osnovy. NA druhou stranu to je při dnešním typu seriálů celkem osvěžující. A herecké trio Shatner-Nimoy-Kelley je výborně sehrané. ()

huhulalka

Libová zábava, klasika a ano, je to staré, velmi staré, ale pro fanoušky velmi dobré, chtělo by to uvědomit si, z jakého roku série pochází a podle toho uvažovat a ne jako opice ()

Thovt

pamatuju na první díl druhý série, kdy se nakonec padouši proměnili v pár bambulek svázanejch lankama do podoby postaviček, šmajdali rozpohybovaný viditelnejma provázkama a do toho Kirk smrtelně vážně: "toto je jejich pravá podoba". prostě: tOSka je často směšná, to ale nepřebije fakt, že na svou dobu to byl skvost a do dnešní doby si právem udržela status legendy ()

blondboss

Tento seriál je ukážkou toho, akí sú v Česku a na Slovensku "zaškatuľkovaní" ľudia, ktorí hľadia viac na obal ako na obsah. Vidieť to v rozdiele hodnotení oproti imdb, kde má Star Trek TOS takmer 85 % hodnotenie a ja s ním až na menšie výhrady súhlasím. Toto bol prelom, vážení. Vo všetkom, čo dovtedy kinematografia priniesla. Na tú dobu museli z efektov a celkového odkazu seriálu ľudia padať zo stoličiek a Gene Rodenberry skrátka priniesol kult, ktorý vydržal svojou legendou až dodnes a verte, že ešte dlho tu bude strašiť. William Shatner svojou charizmou dodával seriálu ten správny punc. O Spockovi sa netreba ani baviť, ten totiž miestami zatienil kapitána a právom si vydobil rešpekt u hereckých kolegov. Aj ďalšie postavičky boli zaujímavé. Celková myšlienka seriálu, na ktorú nadväzuje množstvo ďalších filmov a seriálov, priniesla niečo nové, čo nikdy nestratí na svojom odkaze. A Spockove hlášky Live long and prosper, Fascinating, či McCoy-ove "He`s death, Jim", ako aj ostatní ako Scotty, Uhura, Cechov, Sulu .... to sú proste ľudia a veci, ktoré robia tento seriál jednoducho nesmrteľným. Jednu hviezdu dávam dole len za to, že predsa len už tento kult pohltil zub času, čo ale vôbec neuberá na jeho kvalite. 1. séria - ****, 2. séria - *****, 3. séria - ***. Celkovo teda logických 80 %. ()

Jack_Henkel

po letech zhlédnuto v HD remasteru, tak je to skoro jako nové, kdysi jsem to neviděl pořádně, protože jako mladšího mě to nějak nebavilo, což se s věkem jaksi změnilo ()

hwnd

Jak jen tohle hodnotit, je to trochu za trest. Ono i sledovat tento základ obřího kultu s odstupem pěti dekád bylo občas trochu utrpení, ale zvládl jsem to. ;) Ikdyž množství epizod a jejich stopáž není v dnešní době úplně obvyklá, přecejen žijeme rychleji. A ten fakt, že je to staré (v té době se tu točily ještě krásné černobílé seriály) a že to dalo základ mnoha dalším věcem, jsem se snažil mít pořád na paměti, protože jinak fakt nevím, co bych o tom mohl napsat pozitivního. No něco se rozhodně najde. Tak předně provedení. Je to levná studiovka, která si v ničem nezadá s pohádkami z brněnského studia. Pokusy o "efekty" často vhánějí slzy smíchu do očí. Velmi mě bavily záběry na vesmírnou loď, která si to hasí vesmírem a občas přitom dělá takové manévry, že tetička setrvačnost jen zoufale buší hlavou do zdi a odchází na odpočinek. Kouzelné byly situace v řídícím středisku, kdy se iluze klepající se lodi docilovalo míháním kamery a herci se do toho snažili jakýmisi trhanými záchvatovými pohyby tento dojem podpořit. A dalo by se povídat dál, ale o tom práve ten seriál není a ve své době to asi nebylo špatné. Děj jako takový je triviální. Vesmírná loď si brázdí vesmír a navštěvuje různá místa, kde povětšinou potká nějakou skoro až nadpřirozenou postavu se kterou něco řeší. Obsahově jedna (většinou pěkná) pohádka za druhou, která by se klidně mohla pouštět malým dětem. S vědou a ničím dalším to obsahově nemá společného nic (proč teda scifi? ajo, je to ve vesmíru), ale grimmové by se v tom často našli. Hudba odpovídá formě. Znělka je návyková, ale v dílech samotných povětšinou hraje jakási unylá dramatická orchestrálka. Když u toho zavřu oči, tak mi to asociuje buď nějakej céčkovej černobílej horror a vidím hnusáka, co se plíží lesem a šíleně se u toho směje a nebo naopak těžkou romantiku pro pamětníky a vidím šťastný pár, co jde při západu slunce ruku v ruce po pláži. Bohužel ani jedno z toho se podle mě nehodí do Star Treku, ale doba prostě byla taková. Co teda dělá Star Trek Star Trekem? Já bych řekl, ře je to primárně herecké obsazení, protože hlavní trojice je bez debat kultovní. A Spock, no to je prostě boží postava, která svou absencí humoru a emocí hromadu humoru neúmyslně dodává. A některé výroky prostě tesat do kamene, osobně asi nikdy nezapomenu na výrok na téma "nebezpečná mnohonožka". Jednotlivé díly často končí nějakým spockovským vtípkem a často se tím celý díl zachrání. Pokud bych měl ještě hledat nějaké to pozitivum, tak na závěr snad jen to, že outfitky, uniformy a účesy dámské části ansámblu potěší oko diváka i po těch pěti dekádách a leckterý současný seriál by se měl nad sebou zamyslet a inspirovat se právě tady. A když nad tím vším tak přemýšlím, tak i přes snahu o objektivitu a tedy nízké hodnocení: Spockojenost!!! ()

Valenta28

Seriál, který mě očaroval. Nejlepší na něj byla a je taková ta atmosféra scifi kulis dřívějška, vyrobených ze všelijakých papondeklů, dřevotřísek, nebo z čeho. Následně i ten makeup a uniformy... Zkrátka božská věc. ()

Lina

Prastaré triky, papundeklové kulisy, občas slabší herecké výkony. Přesto si první Star Trek získal spousty fanoušků a žije až do dneška. Dokázal ovlivnit vnímání lidí (https://www.csfd.cz/tvurce/2130-nichelle-nichols/zajimavosti/) a odkazy na něj najdete ve filmovém světě na nečekaných místech – co mě od boku napadá, tak třeba v Krvavém přílivu nebo hned v úvodu a uprostřed Elvise. Proto jsem nakonec přidala i tu pátou hvězdičku. Je pravda, že některé díly za moc nestojí a triky občas zestárly natolik, že se jim prostě musíte smát (rozhodně vás dostane příšera v Malé soukromé válce). Nicméně jiné epizody jsou výborné i teď. Je to proto, že je napsali známí spisovatelé science fiction jako David Gerold (Trable s tribly) nebo Theodor Sturgeon (Čas amoku). Každý díl má svůj vlastní příběh vyprávěný bez zbytečné vaty, což je v dnešní době nastavovaných seriálů docela vzácnost. Autoři nejnovějších pokračování (Discovery a Strange New Worlds) z nich těží ještě teď a neberou si jen prostředí, ale klidně i kus zápletky. Na rozdíl od Star Wars je Star Trek od začátku pro dospělé, což je na první pohled vidět už na kostýmech. Ženy z posádky nosí snad ještě kratší minisukně než současné tenistky, a co teprv rafinované střihy šatů všech těch krásných mimozemšťanek. Kromě cizích planet, zvláštních bytostí a dřevní verze tabletů najdete v Treku často výborný vtip, jindy zas drama, které působí pořád (Město na pokraji věčnosti). Scénáristé byli hodně vynalézaví a zdá se, že dokázali využít snad všechny druhy kulis a kostýmů, co zůstaly z jiných natáčení – studiové westernové městečko, starověký Řím, středověk, nacistické Německo a dokonce indiány. V první sérii došlo i na exteriéry, později už málokdy, zřejmě kvůli rozpočtu, který natáčení s původním obsazením nakonec ukončil. Navázalo se jen dvěma řadami krátkých animovaných epizod (TAS) a později ještě několika filmy dost různé kvality. Co se týče herců, základ samozřejmě stojí na trojici William Shatner, Leonard Nimoy a DeForest Kelley. Shatner má sice svoje slabiny (hlavně hlubší city jako smutek po něm moc nechtějte), ale hrdinského kapitána hraje opravdu dobře. Zkuste třeba epizodu Stroj zkázy. Leonard Nimoy měl možnosti hodně omezené svou postavou Spocka. Přesto dokázal všechno, co bylo potřeba, zahrát na milimetru. DeForest Kelley se snaží a bez jeho doktora McCoye by kus Star Treku prostě chyběl. Svoje místo a jasně dané charaktery mají i Uhura, Scotty, Sulu, Chekov a sestra Chapelová. Nichelle Nichols měla šarm a osobnost, se kterou se její nejnovější nástupkyně ve Strange New Worlds vůbec nemůže měřit.  Jestli se chcete podívat jen na pár epizod, doporučuju: Rovnováha hrůzy, Město na pokraji věčnosti, Imunitní reakce, Stroj zkázy, Cožpak v pravdě není žádná krása, Cesta k Babylonu, Dokonalý počítač, Návrat Archonců, Zeman z Gothosu, Chuť Armagedonu, Sedm z Galilea a Protože svět je dutý a já se dotkl nebe. Kdybyste se chtěli zasmát, tak si vyberte Zítra bude včera, Trable s tribly a Smrtící roky, případně Vyhnání z ráje. Některé díly mají tu smůlu, že jsou sice výborné, ale právě kvůli trikům a kulisám teď už bohužel vypadají líp na papíře (Hrozba z temnoty, Aréna, Operace: Vyhlazení, Čas amoku, Nepravý McCoy). James Blish, který scénáře později přepisoval, příběhy občas upravil a někdy zapracoval i verze režiséry nepoužité, takže třeba jeho poslední scéna Města na pokraji věčnosti je jiná, mnohem citlivější. Takže pokud vás svět Star Treku zajímá, rozhodně si sežeňte i knižní podobu scénářů. Obsah jednotlivých epizod najdete třeba tady: https://www.kontinuum.cz/databaze/epizody/tos . () (menej) (viac)

Lex.San

Původní série Star Treku jasně ukazuje, že to, co dělá kvalitní podívanou, není hromada triků, kvanta krve či nekonečné akční sekvence. Příběh je pro mě nosný, i když pár herců pobíhá kolem kartonových kulis, protože má jasné poselství, humor a kvalitně napsané postavy. Mezi mé nejoblíbenější díly patří – Rovnováha hrůzy, Příchuť zkázy, Ďábel v temnotě, Čas amoku, Stroj zkázy, Jablko, Zrcadlo, zrcadlo, Trable s tribbly, Principy moci, Absolutní počítač, Spockův mozek a V mžiku oka – 4* (8/10) ()

grisos

Přes papundeklové kulisy, vesmírné koráby zmítající se na struně před oranžovou polystyrénovou kouli, představující planetu, je původní Star Trek kultovním zakladatelem barvitého světa Star Treku. Místy působí hodně úsměvně, zejména často polonahý William Shatner rozdávající rány pěstí na všechny strany. Na tomto seriálů mě nejvíce bavila úžasná chemie mezi hlavními postavami (Kirk, Spock a McCoy), která v místy přecházela k úsměvnému hašteření, či Spockova citlivost a popudlivost při zmínce jeho lidské, a tudíž emocionální, půlky: "Neurážejte, doktore". Dalším výrazným rysem je množství žen v polosukních - jak diktovala móda 60-tých let - tomuto se již žádný Star Trek nepřiblížil:D Seriál není od tricích, přece vznikl v roce 1966, ale o reflexi tehdejší americké společnosti, rasismus, válka, a to prostřednictvím kultur na cizích planetách. Dnes může vypadat jako relikt své doby - také jím je, ale pro trekkies je povinností, příjemnou, pro ostatní může být krásným a barvitým dokladem, jak byla vnímána budoucnost v 60-tých letech 20. století. ()

Hakuna Matata

Rok 1966, prakticky po Měsíci začátek Sci-fi seriálů ve vesmíru.Co byste od toho čekali? To je jako byste nějakému němému hodili odpad!, protože není tak dobrý jako nynější filmy.. ()

sasabetak

Pro mně je to srdeční záležitost a nejlepší seriál. Já na Star treku ujíždím, a proto bude mé hodnocení vypadat podle toho. Snad v každém druhém díle si Kirk roztrhá tričko kvůli jeho svalům, obličeje pana Spocka a nakonec pan Scotty. Vydávají se na dlouhé cesty na jejich pěti leté misi. ()

Czexx

"Live long and prosper" tenhle seriál přežívá generace a ačkoli jsem Star Trek viděl poprvé teprve před pár měsíci (a to jsem byl přesvědčen, že ho neuvidím nikdy), tak jsem rád, že jsem se k němu přece jenom dostal. Možná si to mnozí neuvědomují, ale ten seriál je zrcadlem tehdejší doby - studené války. 4/5 nedávám z důvodu slepoty, jen se mi nechce hodnotit pro mnohé tak kultovní ságu očima diváka zmlsaného všemi dnešními digitálními efekty, kdy už ani nejsme schopni rozeznat co bylo zfilmováno a co zanimováno. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)