Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

easaque

nostalgické 2* po shlédnutí seriálu Picard si ze vzpomínek doluju pocity, které jsem měl za socialismu při sledování příhod Raumschiff Enterprise na rakouské ORF. Už tehdy to byla pro mě taková naivní pohádka, která by už z dnešního pohledu asi nebyla moc sledovatelná. Trekista se ze mě nestal, tak to nemělo na mě zásadní vliv a proto jen dvě hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Joe321

I po tolika letech má TOSka své kouzlo. Hlavně filozofická a dramatická stránka. Hlavní trio dokáže podat většinu scén uvěřitelně. Hlavně Shatner má neuvěřitelné charisma. Když vynecháme na tu dobu "vtipné" kousky. Bohužel po tolika letech mě velký počet epizod nudil po příběhové stránce, i když originalita se na svojí dobu a často i na naší nedá zanedbat. Prostě je jen značný počet nápadů zastaralý a člověka dnes příliš nechytí. I tak původní seriál stojí za prolítnutí, jen kvůli těm pár výborným epizodám a zpětné uvědomění si spousty narážek poTrekovských seriálů, filmů, kultury všeobecně, kterou ovlivnil. ()

Lischai

Pátek mého dětství, to byla máma co přinesla z cukrárny laskonku a já si k ní pustil Star Trek na ČT. 4* z nostalgie a úcty k průkopníkovi žánru. ()

Nautila

Kirk: Můj přítel je zjevně Číňan. Vidím, že jste si všiml jeho uší. Má je takové, protože... Spock: ...prožil v dětství politováníhodný úraz. Kirk: ...prožil v dětství politováníhodný úraz. Uvízl hlavou v kombajnu... na rýži. Ale naštěstí žil poblíž americký misionář, který byl vlastně dříve zručným chirurgem... Dámy a pánové, pro mě prostě dokonalé. Ta nadsázka, parodie a přesto láska k žánru a čisté užívání si. Chlap pod špinavou dekou, hrající mimozemšťana na bázi křemíku. Místo vysílaček struhadla na mrkev. Nasprejovaný mimozemský pudl s přilepeným rohem. Polystyren, umělohmotné rostliny, studiové zdi a ten srandovní mlžný filtr, co vždycky najede, když se ukáže nějaká femme fatale se strašně dlouhýma řasama. Samozřejmě, oni to asi takhle v době tohoto seriálu nemysleli, dělali s tím co měli a nevím, jak bych to vnimala tehdy. Ale vlastně, copak vím, co z toho tvůrci chtěli mít, já se na to dívám teď, v tomhle století a neuvěřitelně se bavím. Tohle je hlavně o postavách, jak si koho oblíbíte a myslím, že kdyby každý nováček dokázal překousnout tu zastaralost a kouknout na víc než pár dílů, myslím, že by si ty postavy také oblíbil a začal ten seriál milovat. Tadyhle to není o příběhu, ten je většinou vždy na nic. Je na tom hodně znám americké jednání té doby, oni sice mají jakýsi zákon o nevměšování, ale ve spoustě dílech přiletí na planetu a když tam mají jinou politiku a jednání, nebo tam mají nějakou důležitou surovinu, posádka Enterprise se prostě vetře a názor nenázor, vždy přesvědčí všechny i přes jejich odpor, že jejich věc je ta správná. Na druhou stranu, je tam spousta nápadů, které pak okopírovali a vyšvihli následující tvůrci sci-fi seriálů a filmů. Nevím, jak by vypadala scéna science fiction bez tohohle kultovního původního seriálu. Suma sumárum, tuny a tuny vtipných hlášek, všudypřítomná nadsázka, láska k žánru, a hlavně pan Spock...Dávám pět a dala bych víc. A to prosím opravdu nejsem trekkie. McCoy: Jsou milí, měkcí, chlupatí a vydávají příjemné zvuky. Spock: To i housle v kožešině, a přesto nevidím důvod, proč je vlastnit. ()

Aelita

Člověk se odvážně pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal ... aby tam nakonec našel sebe sama. ___ Zajímavý pohled na Star trek nabízí kniha "Federation & Empires: Federation, Vulcans, Klingons and Romulans" Johna Peela, ve které autor mimo jiné vysvětluje poměrně zřejmé ekvivalence mezi skutečnými národy a spojenci a rivaly startrekovské Federace. "Klingoni jsou zřejmým zastoupením pro Sovětský svaz. Méně zřejmou, ale nijak skrytou, je ekvivalence mezi Romulany a Číňany. V původních sériích jsou Romulané tajnůstkářští a rezervovaní a je o nich známo jen málo. Jsou bojovní, ale nepředstavují takovou hrozbu jako Klingoni. Zajímavé je, že jsou blízcí příbuzní Vulkánců, kteří jsou mimozemšťané (ve vztahu k lidem), ale přesto součástí Federace. Vulkánci jsou tak ekvivalentem k Japoncům, kteří nejsou jen “blízcí příbuzní” (nebo přinejmenším sousedé) Číňanů, ale jsou známí nechutí k vyjadřování silných emocí na veřejnosti." Celá anotace na knihu: http://aelitafrommars.blog.cz/ ()

Šimpy

Staré?.....možná. Kultovní?......určitě! Možná to nemáte rádi, můžete se mnou nesouhlasit, ale to je všechno co s tím můžete dělat. Také jsem velký fanda Star wars, ale považuji se i za pravověrného trekkie. Staré kulisy a triky působí okouzlujícně, nikoli legračně. Postavy jsou skvěle napsané. (věčný svůdce J.T.Kirk, a samozřejmě debaty pana Spocka s doktorem McCoyem) Jen L.Nimoy se dlouho nemohl vymanit ze Spockova stínu. Co se týká nových sérií, žádná mě nezaujala. vydržel jsem sledovat tak první tři díly a pak můj zájem opadl. za jeden z nejlepších dílů považuji Místo přidělení: Země. (Miluju cestování časem.) "Pane Chekove, zadejte kurz: Země!" ()

WolfR

Já nevím, mě ty původní Star Treky nějak netáhnou, jak filmy, tak seriál, Star Trek pro mě začal být více zajímavý s příchodem J.J. Abramse, ale tenhle původní omšelý seriál nemusím, 2 hvězdy. ()

sir-dave

Nyní už osobní souboje a digitální technika působí směšně, ale na tu dobu, kdy jsem v pátek podvečer usedal občas ke star treku to byla dobrá sci-fi podívaná. Tohle je nejlepší seriálový star trek se skvěle vybranýma postavama. Díky příjemné nostalgii musím dát nakonec 4* ()

Los

Nechápu zdejší hodnocení....jestli tohle je příliš staré, proč potom tolik filmů staršího data má lepší hodnocení? Tohle není jen o efektech! Dle mého názoru jeden z nejlepších seriálů, já ty staré efekty a kulisy prostě žeru :) Nechápu, proč jsem dříve tomuto seriálu nedala více jak 2 sekundy při přepínání programů, ale naštěstí jsem se k němu dostala později a rozhodně toho nelituji. 9/10 ()

Radiq

Ok, uznávám, že za přínos žánru by se tomu mělo děkovat a nosit dary, ale z objektivního hlediska je to hroznej šit. Kdo v tom nevyrůstal, tak ani nemůže mít k tomu takovej vztah, jak třeba zažranci v US, kteří mají Spocka za boha (neřikám, že to nebyla nejlepší postava). Je na tom prostě zahlodanej zub času pohřbenej v masovým hrobě na spodu pod těly židů. Efekty nic. Příběhy se furt motaly kolem 20. století nebo kolem historie Země. Nepřátelé vtipní. Členové posádky hrdinní, ale na druhou stranu tak chybující, že to logika nebere. Čumim, že s nima Spock vydržel, když dělali takový nelogický nesmysly. Takže po třech sériích jsem rád, že jsem to všechno přetrpěl, abych mohl bez nadsázky zhodnotit a říct tomu pro příště jedno velký NE. ()

Courtemanche

Můj nejoblíbenější sci-fi seriál z mého dětství. A stejný pocit mám i dnes, nevím o lepším. Kvalitně zahraný, vynikající to prostředí, není stupidní, kvalita nekolísá. (Původní seriál 1966-69). Myslím si že lidi, kteří Star Trek už aspoň v 80. letech sledovali, taky budou se mnou většinou souhlasit. Dnes již jen těžko bude v červeném, sci-fi musí být špičkový i vizuálně, mě je to ale úplně jedno. 5/5 ()

Decker

Jakozto "trekkie" nemuzu hodnotit jinak. Jeden z nejzasadnejsich a nejgenialnejsich scifi serialu cele historie. Osobne si myslim ze nebyt tehle klasicke serie dnes nemame snad ani Star Wars, tak zasadni a bohuzel dnes nedoceneny pocin to byl a je. ()

Motinski

Star Trek vie byť zábavný, zároveň aj filozofický no počas rokov zostarol a v mnohých aspektoch pôsobí smiešne. V kontexte doby má čaro ale keďže som ho videl až v súčasnosti, nič zaujímave mi nepriniesol. Hodnotím iba po 10 častiach, no nechystám sa pokračovať. ()

filmmovier

Úchvatný sci - fi seriál, který předběhl svou dobu a i teď dokáže ohromit. Sice to není nejlepší Star Trek seriál a dnes se mu možná kdekdo zasměje, ale já se na něj vždy rád podívám. Triky jsou na dobu vzniku fantastické, hlavní dějové linie v epizodách zajímavé a velkým plusem je i obsazení - William Shatner je jako kapitán Kirk výborný, ovšem pro mě je tady nejlepším hercem Leonard Nimoy jako Spock. Je sice pravda, že seriál sem tam také trochu nudí, ale to je holt úděl každého seriálu. Takže super zábava, sci - fi ze všech nejklasičtější, musím tuto klasiku šedesátých let jen chválit. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)